Gruzja stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu politycznego – ostrzegli w sobotę liderzy czterech gruzińskich partii opozycyjnych w liście do szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas i szefów MSZ państw UE. Zaapelowali o wprowadzenie sankcji wobec polityków partii rządzącej Gruzińskie Marzenie.
List podpisali liderzy partii: Zjednoczony Ruch Narodowy, Silna Gruzja, Koalicja na rzecz Zmiany i Dla Gruzji.
Kallas i szefowie dyplomacji krajów członkowskich UE w poniedziałek spotkają się na posiedzeniu w Brukseli, by omówić m.in. sytuację w Gruzji.
W oświadczeniu cytowanym przez portal Sova opozycja oceniła, że Gruzja stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu politycznego, który wymaga od UE natychmiastowych działań. Według niej gruzińskie władze odpowiedziały „zorganizowanym terrorem” na odbywające się od ponad dwóch tygodni antyrządowe protesty w kraju. Gruzini wyszli na ulice po ogłoszeniu przez Gruzińskie Marzenie (GM) zawieszenia rozmów o wstąpieniu kraju do UE.
W liście przywołano dane mówiące, że policja zatrzymała w sumie ponad 500 protestujących. Jak wyliczono, ponad 300 zatrzymanych osób, w tym 73 dziennikarzy, stało się ofiarami przemocy ze strony sił bezpieczeństwa.
Według autorów listu, wybór Micheila Kawelaszwilego na prezydenta Gruzji przez zdominowane przez GM kolegium elektorskie „pogarsza i tak trudną sytuację” w kraju. Przypomniano, że często angażował się on „w aktywną propagandę antyzachodnią”. Ponadto opozycja podkreśliła, że uważa wybór Kawelaszwilego za nieprawomocny, gdyż został dokonany przez członków parlamentu wyłonionego w październikowych wyborach, podczas których doszło do wielu nieprawidłowości.
Zdaniem opozycyjnych ugrupowań jedynym rozwiązaniem - proponowanym, jak przekonują, także przez protestujących Gruzinów - jest przeprowadzenie nowych wyborów parlamentarnych po poprawieniu systemu wyborczego. Politycy zaapelowali do UE, by wprowadziła sankcje wobec przedstawicieli GM, w tym jej honorowego przewodniczącego Bidziny Iwaniszwilego, oraz wykluczyła te osoby z przysługującego Gruzinom ruchu bezwizowego na terytorium UE.
Autorzy apelu podkreślają, że naród gruziński „odważnie przeciwstawia się wspieranemu przez Rosję autorytaryzmowi, walcząc o swoją demokratyczną, europejską przyszłość”. Ich zdaniem wsparcie UE ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/715841-ogromny-kryzys-polityczny-w-gruzji-opozycja-alarmuje-ue