Co najmniej 68 dziennikarzy zginęło w 2024 r. w trakcie wykonywania obowiązków służbowych; głównie podczas konfliktów zbrojnych - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
Ponad 60 proc. tych przypadków odnotowano w krajach, w których toczą się wojny. Stanowi to najwyższy odsetek od ponad dekady.
„Dziennikarze płacą życiem za swoją pracę”
Jest to nieakceptowalne, że dziennikarze płacą życiem za swoją pracę. Apeluję do wszystkich państw o podjęcie działań na rzecz ochrony pracowników mediów, zgodnie z prawem międzynarodowym
— wezwała dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.
Najwięcej, 18 dziennikarzy, poniosło w tym roku śmierć w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Przedstawiciele mediów zginęli również podczas konfliktów na Ukrainie, w Kolumbii, Iraku, Libanie, Birmie i Sudanie. UNESCO podkreśliła, że jest to kontynuacja niepokojącego trendu z 2023 r. W ciągu ostatnich dwóch lat na skutek działań zbrojnych zginęło więcej dziennikarzy niż w jakimkolwiek porównywalnym okresie w latach 2016-17.
Liczba ofiar w krajach nie objętych konfliktami
Znaczny spadek liczby ofiar odnotowano w krajach nie objętych konfliktami. Zamordowano tam 26 dziennikarzy – jest to najniższy wynik od 16 lat. Szczególnie widoczne było to w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Liczba zabójstw dziennikarzy spadła tam z 43 w 2022 r. do 12 w 2024 r.
Sugeruje to pewien postęp w rozwiązywaniu problemu zagrożeń wobec dziennikarzy w czasie pokoju. Dotyczy to przede wszystkim regionów, w których wcześniej dochodziło do przemocy wobec pracowników mediów
— zauważyła UNESCO.
Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) podała, że w 2024 r. 54 dziennikarzy poniosło śmierć w czasie wykonywania obowiązków. Według RSF za jedną trzecią tych przypadków odpowiadają izraelskie siły zbrojne, a palestyńscy pracownicy mediów stanowią największą grupę wśród ofiar śmiertelnych – 16 osób.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. 1025. dzień wojny. Ukraińcy zaatakowali jeden z największych magazynów ropy w Rosji. Wybuchł „ogromny pożar”
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/715790-zatrwazajace-dane-unesco-w-2024-r-zginelo-68-dziennikarzy