MSZ ujawniło, że po dewastacji polskiego cmentarza „Jogła” w Borowiczach ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski napisał osobisty list do prawosławnego metropolity wołokołamskiego Antoniego o wsparcie obrony miejsc wiecznego spoczynku ofiar totalitaryzmu
Po dewastacji polskiego cmentarza „Jogła” w Borowiczach, w obwodzie nowogrodzkim, amb. Krajewski napisał osobisty list do metropolity wołokołamskiego Antona o wsparcie obrony miejsc wiecznego spoczynku ofiar totalitaryzmu
— przekazało MSZ na platformie X. Zaznaczyło, że ambasada RP w Moskwie wysłała też notę protestacyjną do rosyjskiego MSZ.
Borowice
MSZ przypomniało, że w Borowiczach znajdował się jeden z najcięższych sowieckich obozów pracy, w którym zamordowano i pochowano wielu żołnierzy AK deportowanych w latach 40. XX w. z Polski do ZSRR.
W latach 90-tych Polonia i lokalne władze wybudowały tam cmentarz z krzyżem, jako symbolem przebaczenia
— podkreślił resort dyplomacji.
Wcześniej rzecznik MSZ Paweł Wroński informował, że Polska domaga się wyjaśnień oraz wykrycia i ukarania sprawców zdewastowania miejsc pamięci żołnierzy AK w miejscowości Borowicze-Jogła.
Przypomniał, że wcześniej o sprawie informował Konsulat Generalny RP w Petersburgu. Przekazał on we wtorek w mediach społecznościowych, że w miejscowości Borowicze-Jogła w obwodzie nowogrodzkim w Rosji zdewastowano kompleks „pomników upamiętniających polskich żołnierzy AK, poległych w sowieckich łagrach”. Zdewastowane zostały trzy miejsca pamięci znajdujące się w odległości kilku kilometrów od siebie.
Reakcja MSZ
Wroński mówił w rozmowie z PAP, że w trzech miejscach upamiętnienia ofiar „dokonano celowej dewastacji”, m.in. zniszczono krzyż, części pomników, ale także próbowano wymazać słowa pisane łacińskim alfabetem. Podkreślił, że „mamy do czynienia z przypadkiem oburzającym”. „Tutaj nie chodzi o pomnik, tylko chodzi o upamiętnienie miejsca, gdzie leżą ofiary, to jest jeden wielki cmentarz” - mówił wówczas Wroński.
Rzecznik MSZ zwrócił wtedy uwagę, że do zdewastowania kompleksu pomników upamiętniających polskich żołnierzy AK doszło po informacji, że w odwecie za zamknięcie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu będzie likwidowany konsulat RP w Petersburgu. „Znajdujące się w pobliżu miejsca pamięci niemieckie i węgierskie nie zostały zniszczone” - zaznaczył.
Kompleks obozów z centrum w miejscowości Borowicze w obwodzie nowogrodzkim był jednym z głównych miejsc deportacji żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w latach 1944-46.
Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji powiadomiło 5 grudnia, że zamyka Konsulat Generalny RP w Petersburgu w ramach retorsji za wcześniejsze zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Poznaniu.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/715754-msz-prosi-o-pomoc-prawoslawnego-hierarche-ws-cmentarza-ak