Trwa 1023. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 12 grudnia 2024 r.
14:36. Tusk na konferencji z Macronem w Warszawie: Nie planujemy obecności wojsk na Ukrainie po rozejmie
Premier Donald Tusk, który spotkał się w Warszawie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, zapewnił, że Polska nie planuje obecności wojsk na Ukrainie po osiągnięciu rozejmu w tym kraju. „Decyzje dotyczące polskich działań będą zapadały w Warszawie i tylko w Warszawie” - podkreślił Tusk.
14:34. W Moskwie został zabity projektant rakiet używanych do ataków na Ukrainę
W Moskwie został zabity Michaił Szatski, zastępca głównego projektanta Biura Projektowego Mars, które m.in. modernizuje rakiety manewrujące, używane do ataków na Ukrainę – podały ukraińskie media. Według doniesień za zamachem stoi ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Jako pierwszy o śmierci Szatskiego poinformował rosyjski dziennikarz opozycyjny Aleksandr Niewzorow, który w 2022 r. zbiegł ze swego kraju i otrzymał ukraińskie obywatelstwo.
(Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło) Budanow ma długie ręce. Wygląda na to, że żaden z odpowiedzialnych za ludobójstwo Ukraińców nie umrze (w naturalny sposób)
— napisał na Telegramie.
Dziś siły HUR zlikwidowały w Moskwie szczególnie niebezpiecznego przestępcę - Michaiła Szatskiego, zastępcę głównego projektanta i szefa działu oprogramowania Biura Projektowego Mars. Był on zaangażowany w modernizację pocisków manewrujących Ch-59 do poziomu Ch-69. Odpowiadał też za nowe drony. Jest odpowiedzialny za śmierć tysięcy niewinnych Ukraińców
— powiadomił Niewzorow.
Dziennikarz dołączył do swego wpisu fotografię Szatskiego oraz zdjęcie zwłok mężczyzny, leżących na śniegu.
Informację o zlikwidowaniu Rosjanina przekazał portal RBK-Ukraina. Serwis powiadomił, że wiadomość tę potwierdziły źródła w ukraińskiej armii, które oznajmiły, że za operacją stoi wywiad wojskowy (HUR). O śmierci Szatskiego poinformowała także państwowa agencja informacyjna Ukrinform, podając, że zamachu dokonały ukraińskie służby specjalne.
13:22. Szef Dumy Państwowej Rosji Wołodin skazany zaocznie na Ukrainie na 15 lat więzienia
Na 15 lat więzienia skazano zaocznie na Ukrainie przewodniczącego niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, Wiaczesława Wołodina – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Wołodin został uznany za winnego w procesie o naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy. Zgodnie z aktami sprawy przewodniczący Dumy, jako osoba zaufana rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, był bezpośrednio zaangażowany w przygotowania do pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę.
W tym celu 15 lutego 2022 r. poddał pod głosowanie na sali sesyjnej uchwałę o skierowaniu do Putina prośby o uznanie „niepodległości” tymczasowo okupowanych części obwodów donieckiego i ługańskiego. Jednocześnie Wołodin publicznie poparł tę decyzję i zapewnił niezbędną liczbę „głosów” rosyjskich deputowanych
— wyjaśniła SBU w komunikacie.
Wołodin zorganizował także ratyfikację tak zwanego „porozumienia o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy” pomiędzy Kremlem a tzw. Doniecką Republiką Ludową i Ługańską Republiką Ludową, uznawanymi na Ukrainie za organizacje terrorystyczne. Następnie Kreml wykorzystał inicjatywy ustawodawcze Wołodina do rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie – podkreśliła SBU.
Obecnie ten urzędnik nadal usprawiedliwia tymczasowe zajęcie terytoriów naszego kraju i wspiera zbrojną agresję Rosji. Często mówi o tym podczas posiedzeń Dumy Państwowej i na antenie kremlowskich propagandystów. Ponieważ skazany przebywa na terytorium Federacji Rosyjskiej, początek odbywania kary wyznacza się od dnia jego faktycznego zatrzymania
— powiadomiła SBU.
12:39. Rosja używa zachodnich karabinów snajperskich i amunicji pomimo sankcji
Rosja używa zachodnich karabinów snajperskich i amunicji pomimo sankcji, pozyskując broń za pośrednictwem krajów trzecich - odnotowuje The Kyiv Independent
11:27. Konfederacja sprzeciwia się ewentualnemu wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę
Wysłanie naszych żołnierzy na Ukrainę nie jest ani w interesie Polski, ani naszych europejskich sojuszników z NATO - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Podkreślił, że Konfederacja stanowczo sprzeciwia się takiej możliwości.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że jego kraj rozważa stanowisko prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który uznał wcześniej, że w przyszłości nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę. W czwartek Macron podczas wizyty w Warszawie spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i, jak informuje Politico, powołując się na źródła w UE - przywódcy mają omówić ew. kwestię rozmieszczenia powojennych sił pokojowych na Ukrainie.
Bosak w czwartek na konferencji prasowej, odnosząc się do tych medialnych informacji, powiedział, że w interesie Polski, ale także naszych europejskich sojuszników z NATO nie jest to, aby Polska wysyłała swoje wojska na Ukrainę.
10:46. Rosja straciła kolejnych 1390 żołnierzy
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1390 żołnierzy, 6 czołgów, 28 wozów opancerzonych i 5 systemów artyleryjskich.
Zaktualizowaną infografikę opublikował ukraiński resort obrony.
10:00. Polska policja przekazała sprzęt m.in. do dokumentowania zbrodni wojennych
Polska policja przekazała ukraińskiej specjalistyczny sprzęt przeznaczony m.in. do dokumentowania zbrodni wojennych oraz przeprowadziła szkolenie dla ukraińskich oficerów w zakresie nowoczesnych technologii kryminalistycznych – poinformowała Narodowa Policja Ukrainy.
Polacy przekazali Ukraińcom cyfrowe kamery wideo, które umożliwiają wykrywanie śladów, widocznych w podczerwieni, a także tachimetry do zdalnego, laserowego pomiaru punktów w przestrzeni. Pomogą one w szybkim i bezpiecznym dokumentowaniu wypadków na terenach zaminowanych – poinformowała ukraińska policja.
Do spotkania delegacji policji dwóch krajów doszło we Lwowie. Przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji w Legionowie na czele z Michałem Białęckim, dyrektorem Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, przekazali sprzęt w ramach projektu „Dokumentowanie zniszczeń wojennych na potrzeby ukraińskiego i międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości”.
09:51. Szkolenie kadetów w Czerkasach na trenażerze sfinansowanym przez polskie MSZ
W Czerkasach, w centralnej części Ukrainy, przeprowadzono szkolenie kadetów tamtejszego Instytutu Bezpieczeństwa Pożarowego z użyciem modułu trenażera kontenerowego sfinansowanego ze środków polskiej pomocy
08:28. Media: atak dronów na koszary policji w Groznym; Kadyrow zapowiedział odwet
Ukraińskie drony zaatakowały koszary pułku specjalnego MSW w stolicy Czeczenii, Groznym – powiadomiły w czwartek media. Ramzan Kadyrow, przywódca tej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, zapowiedział odwet. Był to cios poniżenia – ocenił przedstawiciel władz Ukrainy.
Kadyrow ogłosił na Telegramie, że nad koszarami strącony został dron, w wyniku czego uszkodzone zostały budynki koszar, jednak nikt poważnie nie ucierpiał.
Lekkich obrażeń doznało czterech wartowników
— napisał.
Nie zdziwiłbym się, gdyby ukraińskie nazistowskie dowództwo głośno doniosło swoim zachodnim panom o kolosalnych wynikach tej wspaniałej operacji specjalnej. Jest to jedyny sens tak żałosnej akcji
— oświadczył Kadyrow.
W zaatakowanych koszarach stacjonuje „specjalny pułk policji imienia Bohatera Rosji Achmata Kadyrowa”. Był to ojciec Ramzana i były prezydent Czeczenii. Ramzan Kadyrow oświadczył, że podobne akcje tylko wzmacniają ducha bojowego podlegających mu sił.
Rezerwa 84 tysięcy ochotników i bojowników z Republiki Czeczeńskiej jest gotowa ruszyć na linię frontu na pierwszy rozkaz. Nie po to chronimy naszą republikę, żeby jacyś narkomani, szatani czy sataniści mogli realizować swoje chore pomysły. Nie pozwolimy na to! I tylko za tych czterech rannych położymy 400 „ukronatowców”!
— zapowiedział.
Ukraińskie władze nie przyznały się dotychczas do ataku. Na jego temat wypowiedział się jednak Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Grozny, Federacja Rosyjska. Cios poniżenia
— napisał na Telegramie, publikując nagranie wybuchu.
Do pierwszego ataku drona na Czeczenię doszło 29 października. Zaatakowany został wówczas rosyjski Uniwersytet Sił Specjalnych im. Władimira Putina w mieście Gudermes. Kadyrow zagroził wtedy siłom ukraińskim “odwetem, o jakim im się nawet nie śniło”.
01:18. Rosjanie są coraz bliżej Pokrowska
Wojska rosyjskie zniszczyły lub przejęły kilka ukraińskich pozycji w pobliżu miasta Pokrowsk na wschodzi Ukrainy - poinformowała ukraińska armia. Rosjanie zamierzają zaatakować strategiczne centrum logistyczne, w którym znajduje się jedyna na Ukrainie kopalnia węgla koksującego, wykorzystywanego do większości produkcji stali w kraju.
Według ukraińskiego DeepState, który mapuje linie frontu, siły rosyjskie są obecnie oddalone o zaledwie 3 kilometry od południowych obrzeży miasta, co potwierdził Nazar Wołoszyn, rzecznik ukraińskiego frontu wschodniego.
W wyniku przedłużających się starć, dwie z naszych pozycji zostały zniszczone, jedna została utracona. Obecnie podejmowane są działania w celu przywrócenia pozycji
— powiedział Wołoszyn w ukraińskiej telewizji.
Upadek Pokrowska, ważnego centrum logistycznego ukraińskiej armii, oznaczałby największą militarną porażkę Kijowa od miesięcy. W mieście znajduje się wciąż działająca kopalnia, która jest jedynym krajowym dostawcą węgla koksującego dla niegdyś gigantycznego przemysłu stalowego na Ukrainie.
Naczelny dowódca wojsk ukraińskich Ołeksandr Syrski powiedział, że odwiedził jednostkę piechoty morskiej w pobliżu Pokrowska i widział warunki, w jakich żołnierze musieli stawić czoła „wrogowi przewyższającemu ich przede wszystkim liczebnością”.
00:00. Rosja: odpowiemy na ukraiński atak amerykańskimi pociskami ATACMS
Rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło w środę o ukraińskim ataku z użyciem sześciu amerykańskich pocisków ATACMS na lotniczą bazę wojskową w Taganrogu w obwodzie rostowskim i zapowiedziało odwet.
„Ten atak zachodnią bronią dalekiego zasięgu nie pozostanie bez odpowiedzi. Zostaną podjęte odpowiednie środki” – oznajmił rosyjski resort w komunikacie.
Według armii rosyjskiej dwa pociski ATACMS zostały „zestrzelone”, a pozostałe „przechwycone” przez „środki walki elektronicznej”. Spadające odłamki „spowodowały obrażenia wśród pracowników” bazy; uszkodzone zostały także dwa budynki.
Władze ukraińskie nie skomentowały jak dotąd tego ataku.
Wcześniej w środę na rosyjskich kanałach na Telegramie ukazały się domniemane nagrania z ataku na Taganrog, na których słychać odgłosy eksplozji.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/715542-relacja-1023-dzien-wojny-atak-dronow-w-groznym