Trwa 1020. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 9 grudnia 2024 r.
20.00. Szef MSZ spotkał się z wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej
Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w poniedziałek z wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olhą Stefaniszyną - poinformował polski resort dyplomacji. Jednym z głównych tematów rozmowy były priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w kontekście akcesji Ukrainy do Unii.
„Minister Radosław Sikorski spotkał się dziś z wicepremier Ukrainy Olhą Stefaniszyną. Rozmawiano o priorytetach polskiej prezydencji w kontekście akcesji Ukrainy do UE. Omówiono również wsparcie dla Ukrainy w zakresie integracji z Unią Europejską oraz trwałe wsparcie wojskowe i finansowe” - przekazało na platformie X polskie MSZ.
O spotkaniu napisała również Stefaniszyna. „W Warszawie spotkałam się z ministrem Radosławem Sikorskim, aby omówić integrację Ukrainy z UE i NATO, obecną sytuację bezpieczeństwa, wsparcie finansowe i wojskowe, a także wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów. W związku z tym, że Polska ma objąć przewodnictwo w UE na początku 2025 r., zwrócono szczególną uwagę na agendę rozszerzenia” - poinformowała na platformie X Stefaniszyna.
1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Polska po raz pierwszy sprawowała prezydencję w Radzie UE w II połowie 2011 r.
19:00. Ukraina zapowiada spotkanie kluczowych partnerów, w tym Polski
„Ukraina zbiera kluczowych partnerów europejskich, którzy wraz z USA są w stanie zapewnić maksymalne wzmocnienie naszego państwa. Ostateczna lista uczestników jest nadal tworzona, ale są to kraje, które mają zdolności (ataku) dalekiego zasięgu, kraje, które dokonują największych inwestycji w ukraińską produkcję broni i kraje, od których zależy nasza przyszłość w NATO” – oświadczył rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Serhij Nykyforow.
„Ukraina planuje zorganizować to spotkanie w grudniu, aby skoordynować, opracować wspólne stanowisko, żeby zapewnić, że będziemy silni w każdym scenariuszu rozwoju wydarzeń zarówno w negocjacjach, jak i na polu walki” – podkreślił rzecznik.
Propozycję spotkania grupy złożył składający w poniedziałek wizytę w Kijowie lider CDU i kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Friedrich Merz.
„Chodzi nie tylko o UE. Mam propozycję utworzenia grupy kontaktowej złożonej z Niemiec, Francji, Polski, Wielkiej Brytanii - czterech dużych krajów Europy i NATO - w celu wymiany poglądów, a tym samym wypracowania wspólnej wizji z USA. Myślę, że powinniśmy przedyskutować, jak wy postrzegacie ten pomysł” – powiedział Merz, cytowany przez ukraińską państwową agencję Ukrinform.
Zełenski oświadczył w odpowiedzi, że popiera tę ideę i poinformował, że Ukraina już organizuje spotkanie takiej grupy.
„Popieram pańską propozycję utworzenia grupy kontaktowej. Szczerze mówiąc już ją zorganizowaliśmy. Kraje, o których pan wspomniał, już tam są i liczymy na to, że Dania będzie reprezentować grupę nordycką. Liczymy na wszystkich (…). Chcemy zorganizować takie spotkanie jeszcze w grudniu. Widać, że mamy (w tej sprawie) wiele wspólnego” - powiedział prezydent Ukrainy.
18:00. Holenderskie myśliwce F-35 przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim
O incydencie poinformowało holenderskie Ministerstwo Obrony. Do zdarzenia doszło w piątek w Estonii. Dwa myśliwce F-35 eskortowały trzy rosyjskie samoloty.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prowokacja Putina. Rosyjskie samoloty wojskowe pojawiły się nad Bałtykiem. Zostały przechwycone przez holenderskie F-35
17:30. Zełenski: W Syrii nie ma prawdziwych rosyjskich wojsk, wszystkie są teraz na Ukrainie
Reżim Baszara Asada w Syrii upadł, ponieważ prawie 800 tys. rosyjskich żołnierzy jest na Ukrainie – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. - Cała armia wielkiego pseudoimperium walczy przeciwko narodowi ukraińskiemu. To samo dzieje się w Afryce. Wiemy, że byli tam wagnerowcy - dodał.
17:00. Ukraina otrzyma wkrótce 4,1 mld euro w ramach unijnego wsparcia
Kraje członkowskie w Radzie UE zgodziły się w poniedziałek na wypłacenie drugiej transzy pieniędzy z opiewającego na 50 mld euro instrumentu na rzecz wsparcia Ukrainy. Kijów otrzyma 4,1 mld euro na pokrycie bieżących wydatków państwa. Komisja Europejska wkrótce przeleje pieniądze.
Jest to druga regularna transza z instrumentu, który UE utworzyła dla Ukrainy w lutym. Kijów otrzymuje wsparcie po wypełnieniu warunków związanych z reformami m.in. w obszarze transparentności finansów publicznych i sądownictwa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina otrzyma wkrótce 4,1 mld euro w ramach unijnego wsparcia. Komisja Europejska już niebawem przeleje pieniądze
16:45. Od rana doszło na froncie do ponad 100 starć
Od początku dnia na froncie doszło do 102 starć między Siłami Obronnymi Ukrainy a Rosjanami. Najaktywniej atakowane są dwa kierunki – pokrowski i kurachowski.
16:30. Rosjanie ostrzelali elektrociepłownię w obwodzie donieckim
W poniedziałek rano armia rosyjska ostrzelała jedną z elektrociepłowni w obwodzie donieckim, zginął pracownik, a dwóch kolejnych zostało rannych - podało ukraińskie ministerstwo energii.
16:00. Akt oskarżenia dla zdrajcy
SBU przedstawiła akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu żołnierzowi, który przeszedł na stronę wroga. 33-letni były żołnierz ukraińskiej jednostki powietrzno-desantowej miał poddać się Rosjanom w obwodzie donieckim, po czym przejść na ich stronę i obecnie ma walczyć w ramach jednostki ochotniczej, która prowadzi działania dywersyjne. W rosyjskich mediach miał chwalić się zabiciem dwóch ukraińskich żołnierzy – wynika z komunikatu SBU.
15:50. Zelenski o stanowisku Macrona
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj rozważa stanowisko prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który uznał wcześniej, że w przyszłości nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę.
„Jeśli nastąpi przerwa w czasie, gdy Ukraina nie będzie jeszcze w NATO, nawet jeśli otrzymamy zaproszenie i nie będziemy jeszcze w NATO, a nastąpi przerwa, to kto zagwarantuje nam jakiekolwiek bezpieczeństwo? Możemy myśleć i pracować nad stanowiskiem Emmanuela”
— napisał w mediach społecznościowych. Przypomniał, że Macron zaproponował, by jakaś część wojsk tego czy innego kraju była obecna na terytorium Ukrainy, aby zagwarantować jej bezpieczeństwo, gdy nie będzie jeszcze w NATO.
„Ale zanim to nastąpi, musimy jasno zrozumieć, kiedy Ukraina będzie w UE, a kiedy w NATO. Rozumiejąc naszą przyszłość, byłyby to bardzo skuteczne gwarancje” - podkreślił Zełenski.
15:40. Ostrzał Starej Mikołajowki
W wyniku ostrzału miejscowości Stara Mikołajowka w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Oprócz tego Rosjanie zaatakowali Kostiantyniwkę, uszkadzając cztery domy prywatnej, blok dwa budynki administracyjne, sklepy i obiekty infrastruktury. Ranne zostały dwie osoby.
15:20. Rosjanie ostrzelali północną część obwodu donieckiego
W ostrzale zginęła 91-latka, cztery osoby zostały ranne – podaje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.
15:10. Szkolenia w Wielkiej Brytanii
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował zdjęcia ze szkolenia ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii. Ukraińców szkolą kanadyjscy instruktorzy wojskowi.
15:00. Łukaszenka ułaskawił 29 więźniów politycznych
Informacje takie podaje serwis Reform.news. Wśród ułaskawionych ma być 11 kobiet i 18 mężczyzn. 15 ułaskawionych cierpi na choroby przewlekłe.
14:00. Kandydat CDU na kanclerza Niemiec za przekazaniem Ukdainie pocisków dalekiego zasięgu
Lider CDU i kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Friedrich Merz opowiedział się w Kijowie za przekazaniem Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu i zadeklarował dalszą pomoc wojskową w jej wojnie przeciw rosyjskiej agresji.
„Stanowisko naszej partii jest jasne: chcemy dać waszym siłom zbrojnym możliwość atakowania baz wojskowych (w Rosji) - nie ludności cywilnej i infrastruktury, lecz tych celów, z których prowadzona jest wojna przeciwko waszemu państwu” – oświadczył.
Merz, który przybył do Kijowa w poniedziałek rano, wypowiadał się dla prasy przed rozmowami z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim – relacjonują ukraińskie media. Jak powiedział, w Niemczech trwa bardzo intensywna dyskusja na temat pomocy wojskowej dla Ukrainy.
„Istnieje jednak zasadnicza zgoda co do tego, że zapewniliśmy i będziemy nadal zapewniać wsparcie wojskowe, aby jak najszybciej zakończyć tę wojnę, tak aby w regionie europejskim i w waszym kraju znów zapanował pokój. Chcę podkreślić, że nikt z nas nie chce, aby ta wojna trwała nie wiadomo jak długo, chcemy ją zakończyć jak najszybciej” – podkreślił lider CDU.
13:40. Rosyjskie ataki na placówki medyczne
Od początku wojny Rosjanie uszkodzili 1 878 placówek medycznych na Ukrainie, a całkowicie zniszczyli 289. Ukraińcom udało się odbudować 935 placówek medycznych, w tym 565 odtworzono całkowicie, a 370 – częściowo – wynika z informacji przekazywanych przez ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.
13:30.
Brytyjski wywiad odnotował likwidację rosyjskiego S-400 na Krymie. To drugi udany atak na rosyjski system S-400 w listopadzie. Na zdjęciach widać dwa 13,5-metrowe zapadliska, rozrzucone szczątki i pięć pojazdów reagowania kryzysowego.
12:30. Zełenski o ostatnich atakach Rosji
W ciągu ostatniego tygodnia Rosja użyła prawie 500 bomb kierowanych, ponad 400 dronów uderzeniowych i prawie 20 pocisków różnych typów przeciwko Ukrainie - poinformował prezydent Zełenski.
11:00. Od początku wojny Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy
Od początku rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, a 370 tysięcy zostało rannych - przekazał w niedzielę w sieciach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że 50 procent wojskowych, którzy zostali ranni wraca w szeregi sił zbrojnych.
„Ponadto nie możemy zapominać o naszych ludziach w rosyjskiej niewoli — tysiącach zarówno personelu wojskowego, jak i cywilów, z których niektórzy są przetrzymywani od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się okupacja. Od 24 lutego 2022 roku udało nam się już sprowadzić do domu 3935 naszych ludzi — 3767 żołnierzy i 168 cywilów. Ale musimy sprowadzić wszystkich z powrotem, a wiele pracy pozostaje do wykonania” - czytamy.
10:15. Drony morskie SBU uszkodziły rosyjskie śmigłowce i łodzie patrolowe na Krymie
Grupa ukraińskich dronów morskich Sea Baby uszkodziła rosyjskie śmigłowce, samoloty i łodzie patrolowe oraz uderzyła w barkę transportującą sprzęt wojskowy i sprzęt do naprawy mostu na Krymie - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
„W nocy z 5 na 6 grudnia grupa dronów morskich SBU Sea Baby brała udział w bitwie z rosyjskimi śmigłowcami, samolotami i łodziami patrolowymi Raptor, które próbowały je przechwycić. (…) Rosyjscy piloci uważali się za myśliwych i spodziewali się łatwego polowania, ale stali się ofiarą, gdy drony morskie odpowiedziały ogniem” - czytamy w komunikacie.
SBU zaznacza, że Sea Baby były wyposażone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe z programami automatycznego namierzania i rozpoznawania celów.
„Przechwycone rosyjskie komunikaty radiowe wskazują, że na pokładzie śmigłowców są zabici i ranni. Same śmigłowce zostały poważnie uszkodzone i wymagają teraz gruntownych napraw” - przekazano.
Drony SBU uderzyły również w barkę transportującą sprzęt wojskowy i sprzęt do naprawy mostu na Krymie, który wojska rosyjskie próbują naprawić po atakach ukraińskich sił specjalnych. Sea Baby to wielofunkcyjna platforma, która może pomieścić różne rodzaje broni: systemy rakietowe wielokrotnego startu, latające drony i wielkokalibrowe karabiny maszynowe. „(Ale) najważniejsze jest to, że po raz kolejny udowodniła swoją skuteczność” - podkreśliła SBU.
09:55. Eksplozja w centrum Doniecka
W centrum Doniecka wybuchła terenowa Toyota Land Cruiser. Ucierpiał naczelnik Ołeniwskiej kolonii, w której miał miejsce atak terrorystyczny na wziętych do niewoli żołnierzy SZU. Ranna została także jego żona. Stan Siergieja Jewsiukowa jest oceniany jako poważny.
Przyczyną eksplozji był ładunek wybuchowy podłożony pod krzesło samochodu przez SBU - twierdzi prokremlowski kanał SHOT.
09:25. Prawie 200 starć w ciągu doby
Ukraińskie dowództwo podsumowało przebieg niedzielnych wydarzeń na froncie. W komunikacie Sztabu Generalnego Ukrainy czytamy, że w ciągu minionej doby na froncie doszło do 191 starć bojowych, a najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (53), kurachowskim (40), łymańskim (28) i wremiwskim (19).
09:15. Jeden rosyjski okręt na Morzu Czarnym
Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy poinformowało, że obecnie na Morzu Czarnym znajduje się jeden rosyjski okręt, uzbrojony w cztery pociski Kalibr.
09:00. Tragiczne skutki ataku na Chersoń
We wczorajszym ataku Rosji na obwód chersoński zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.
08:50. Nowe dane o rosyjskich stratach
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach od początku wojny na pełną skalę. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 745 590 żołnierzy (+1220 w ciągu ostatniej doby), 9 519 czołgów, 19 589 pojazdów opancerzonych, 21 061 zestawów artyleryjskich, 1 253 wyrzutnie rakiet, 1 023 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 20 093 bezzałogowe statki powietrzne, 2 859 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 30 989 pojazdów, 3 636 jednostek sprzętu specjalnego.
08:00. Od początku wojny Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy
Od początku rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, a 370 tysięcy zostało rannych - przekazał dziś w nocy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że 50 procent wojskowych, którzy zostali ranni wraca w szeregi sił zbrojnych.
„Ponadto nie możemy zapominać o naszych ludziach w rosyjskiej niewoli — tysiącach zarówno personelu wojskowego, jak i cywilów, z których niektórzy są przetrzymywani od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się okupacja. Od 24 lutego 2022 roku udało nam się już sprowadzić do domu 3935 naszych ludzi — 3767 żołnierzy i 168 cywilów. Ale musimy sprowadzić wszystkich z powrotem, a wiele pracy pozostaje do wykonania” - czytamy.
07:00. Propozycja dziesięciokrotnego wzrostu wydatków unijnych na obronność
Komisarz ds. obrony UE Andrius Kubilius zaproponował, aby w przyszłym siedmioletnim budżecie UE na obronność przeznaczonych zostało 100 mld euro, powołując się na zwiększone ryzyko rosyjskiej agresji. Proponowana kwota byłaby prawie dziesięciokrotnością obecnego budżetu obronnego UE wynoszącego 10 miliardów euro.
00:01. Szef MSZ Ukrainy o upadku reżimu Asada: To spotka wszystkich dyktatorów, którzy postawili na Putina
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, komentując upadek reżimu Baszara al-Asada w Syrii, powiedział, że „tak było zawsze i tak będzie” ze wszystkimi dyktatorami polegającymi na pomocy przywódcy Rosji Władimira Putina.
Asad upadł. Tak było zawsze ze wszystkimi dyktatorami, którzy polegają na Putinie. On zawsze zdradza tych, którzy na nim polegają. Głównym celem jest teraz przywrócenie bezpieczeństwa w Syrii i skuteczna ochrona ludzi przed przemocą
— napisał Sybiha na sieciach społecznościowych.
Zdaniem szefa MSZ należy dołożyć wszelkich starań, aby ustabilizować sytuację w regionie i zapewnić pluralistyczny dialog polityczny w Syrii w celu normalnego funkcjonowania instytucji państwowych.
Wyrażamy naszą gotowość do utorowania drogi do przywrócenia stosunków w przyszłości i potwierdzamy nasze poparcie dla narodu syryjskiego
— zaznaczył Sybiha.
Syryjscy rebelianci ogłosili w niedzielę w telewizyjnym oświadczeniu wyzwolenie Damaszku i obalenie prezydenta Asada po 24-letnim okresie jego rządów.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/715259-relacja-1020-dzien-wojny-poleglo-juz-43-tys-zolnierzy