Trwa 1019. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 8 grudnia 2024 r.
23:05. Kreml: Jesteśmy otwarci na rozmowy o Ukrainie
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja jest otwarta na rozmowy o Ukrainie. Wcześniej prezydent elekt USA Donald Trump wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i negocjacji.
Nasze stanowisko względem Ukrainy jest dobrze znane
— powiedział Pieskow. Rzecznik Kremla podkreślił, że negocjacje pokojowe muszą być oparte o uzgodnienia wypracowane w 2022 roku w Stambule oraz o obecną sytuację na froncie - napisała agencja Reutera.
Pieskow twierdzi, że „Ukraina odmówiła i nadal odmawia negocjacji”. Przekazał też, że Kijów zabronił kontaktów z władzami rosyjskimi, wydając specjalny dekret. Dokument musiałby zostać uchylony, żeby rozmowy mogły być kontynuowane - dodał.
Prezydent elekt Trump oświadczył wcześniej w niedzielę, że Rosja nie chciała już dłużej bronić prezydenta Baszara al-Asada, bo straciła zainteresowanie Syrią w związku z prowadzoną wojną przeciwko Ukrainie. Opowiedział się za jak najszybszym zawieszeniem broni w Ukrainie i rozpoczęciem negocjacji. Zaznaczył, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciałby „dobić targu i zakończyć to szaleństwo”.
Powinno dojść do natychmiastowego zawieszenia broni i powinny zacząć się negocjacje. Zbyt wiele istnień ludzkich jest tak bezsensownie straconych, zbyt wiele rodzin zniszczonych i jeśli to będzie kontynuowane, może przerodzić się w coś dużo większego i dużo gorszego
— kontynuował Trump.
21:31. Szef kancelarii Zełenskiego o sytuacji w Syrii: Podobny scenariusz może czekać Rosję
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, uważa, że Rosja może stanąć w obliczu podobnego scenariusza jaki obserwowany jest obecnie w Syrii. W ten sposób skomentował wyzwolenie Damaszku i obalenie reżimu Baszara al-Asada przez rebeliantów.
Syryjskie fiasko Rosji jest konsekwencją geopolitycznej głupoty i ograniczeń Putina. Podobny scenariusz może czekać też Rosję
— napisał w niedzielę Jermak w sieciach społecznościowych.
Syryjscy rebelianci ogłosili w niedzielę w telewizyjnym oświadczeniu wyzwolenie Damaszku i obalenie prezydenta Asada po 24-letnim okresie jego rządów.
Premier Syrii Muhammad Gazi al-Dżalali oświadczył, że od sobotniego wieczoru nie wiadomo, gdzie znajduje się Asad i minister obrony Ali Mahmud Abbas. Asad, który dławił wszelkie przejawy sprzeciwu i zamknął tysiące ludzi w więzieniach, wyleciał z Damaszku w niedzielę w nieznanym kierunku.
20:21. Zełenski: Od początku wojny z Rosją zginęło 43 tys. naszych żołnierzy
Od początku rosyjskiego ataku na pełną skalę Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, a 370 tysięcy zostało rannych - przekazał w sieciach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że 50 procent wojskowych, którzy zostali ranni wraca w szeregi sił zbrojnych.
Nasi ludzie bronią swoich domów za cenę życia, a każde życie naszych żołnierzy i cywilów jest dla nas cenne. Od początku wojny na pełną skalę Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, którzy zginęli na polu bitwy. Mamy 370 tysięcy przypadków pomocy rannym i trzeba brać pod uwagę, że w naszej armii około 50 procent rannych wraca do służby, a wszystkie rany, w tym lekkie i powtarzające się, są rejestrowane
— zaznaczył prezydent.
Według Zełenskiego jedną z kluczowych różnic między armią rosyjską a Siłami Obrony Ukrainy jest poziom rozwoju medycyny pola walki, który w armii ukraińskiej jest znacznie wyższy.
My w Ukrainie jesteśmy za to wdzięczni wszystkim, którzy pomagają rozwijać medycynę w naszej armii, ratują naszych rannych i zapewniają rehabilitację
— zauważył.
Przewódca państwa ukraińskiego stwierdził, że od września Rosja traci ludzi na wojnie w stosunku nawet sześciu do jednego.
W ten sposób chcą zagarnąć więcej ziemi, zanim światowa presja na nich stanie się nie do zniesienia. (…) Zaktualizowane dane dotyczące strat rosyjskich przekraczają 750 tysięcy ich obywateli. Obejmuje to 198 tysięcy zabitych Rosjan i ponad 550 tysięcy rannych
— oświadczył.
Nie zapominamy o naszych rodakach w rosyjskiej niewoli - tysiącach ludzi, wojskowych i cywilów, z których niektórzy są przetrzymywani od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się okupacja. Od 24 lutego 2022 roku udało nam się już uwolnić z Rosji 3935 naszych ludzi: 3767 żołnierzy i 168 cywilów. Musimy zwrócić wszystkich, a to wciąż dużo pracy
— podkreślił Zełenski.
Prezydent przypomniał też o dzieciach deportowanych przez Rosję z Ukrainy.
Sami Rosjanie mówią, że takich skradzionych dzieci są setki tysięcy, a Rosja rozrzuca je po całym swoim terytorium. Ich powrót jest najtrudniejszą rzeczą. Co najmniej kilka milionów ludzi pozostaje na okupowanym terytorium Ukrainy
— poinformował.
Potrzebujemy sprawiedliwego i silnego pokoju, którego Rosjanie nie zniszczą w ciągu kilku lat, jak to już zrobili. Jest to jasne nie tylko dla naszego kraju i regionu. Widzimy, jak Rosja próbuje teraz podbić Gruzję po kilku wojnach z tym krajem. Rosja wciąż nie odpuszcza Mołdawii. Rosjanie uciekają teraz z Syrii, ale to nie znaczy, że nie będą próbowali ponownie siać tam śmierci. Rosyjskie wojska są obecne nawet w Afryce, a ich celem jest destabilizacja
— napisał Zełenski.
Jego zdaniem Putin „jest chory na punkcie wojny”.
Można go powstrzymać tylko siłą, siłą przywódców świata, którzy mogą stać się przywódcami pokoju. Liczymy na to, że Ameryka i cały świat powstrzymają Putina. Jedyną rzeczą, której się boi, jest Ameryka i jedność świat
— zaakcentował.
Ze wszystkimi naszymi partnerami rozmawiamy o pokoju dzięki sile - prawdziwym pokoju oraz krokach i gwarancjach, których potrzebują ludzie i państwo atakowane przez Rosję
— podsumował prezydent Zełenski.
9:06. Siły Powietrzne: ostatniej nocy zestrzeliliśmy 28 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 28 z 74 dronów szturmowych różnego typu, których rosyjskie wojsko użyło w ataku na Ukrainę w nocy z soboty na niedzielę - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. 46 dronów utraciło łączność w wyniku skutecznych działań środków walki elektronicznej.
Wróg zaatakował 74 dronami uderzeniowymi Shahed i innymi typami dronów (rejony startów: Briańsk, Kursk, Orzeł, Millerowo, Primorsko-Achtarsk w Federacji Rosyjskiej)
— czytamy w komunikacie.
Jednostki przeciwlotniczych wojsk rakietowych, walki elektronicznej i mobilnych grup strzeleckich Sił Powietrznych i Sił Obrony Ukrainy zestrzeliły 28 wrogich bezzałogowych statków powietrznych w obwodach kijowskim, charkowskim, sumskim, połtawskim, czerkaskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim i zaporoskim. 46 dronów utraciło łączność
— poinformowano.
Siły Powietrzne Ukrainy przekazały także, że szczątki strąconego drona uszkodziły domy i prywatny dobytek w miejscowości Kamieńskie w obwodzie dniepropietrowskim; poszkodowanym udzielana jest pomoc.
7:43. Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart niemal 1 mld dol.
Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w sobotę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący zakup rakiet i dronów o wartości 988 mln dolarów. To część starań urzędującej administracji, by w pełni wykorzystać dostępne dla niej środki na wsparcie Ukrainy przed zmianą władzy w Waszyngtonie.
Nowy pakiet pomocowy zawiera jedynie trzy pozycje: amunicję do systemów artylerii rakietowej HIMARS, bezzałogowe systemy powietrzne oraz dodatkowy sprzęt i części zamienne. Broń trafi na Ukrainę w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), tj. nie zostanie przekazana z magazynów wojsk USA, lecz zakupiona od producentów. Do kategorii „amunicja do HIMARS” zwykle zalicza się również pociski balistyczne ATACMS.
Austin ogłosił nowy pakiet pięć dni po ostatnim pakiecie wartym 425 mln dol. podczas corocznej konferencji Reagan National Defense Forum w Kalifornii. W przemówieniu podkreślił, że obecna administracja „dokonała swojego wyboru” w kwestii pomocy Ukrainie i uzyskała poparcie polityków obydwu partii w Waszyngtonie, lecz teraz „następna administracja musi dokonać własnego wyboru”. Dodał, że prezydent Ronald Reagan - patron imprezy organizowanej w jego bibliotece prezydenckiej w Simi Valley - stałby po stronie Ukrainy, amerykańskiego bezpieczeństwa i ludzkiej wolności”.
Ustępująca administracja USA stara się wykorzystać wszystkie przeznaczone przez Kongres środki na pomoc Ukrainie do końca swojej kadencji, tj. 20 stycznia. Według doniesień mediów, nie będzie w stanie zrealizować tej zapowiedzi, m.in. ze względu na logistyczne przeszkody i obawy o zbytnie uszczuplenie własnych arsenałów.
Według agencji Reutera, administracja wciąż ma do dyspozycji nieco ponad miliard dolarów w ramach funduszu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) i jest uprawniona do przekazania Ukrainie własnego uzbrojenia o wartości 6 mld. W mijającym tygodniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że w najbliższych tygodniach Ukraina otrzyma „setki tysięcy” sztuk amunicji artyleryjskiej oraz „tysiące” rakiet, by postawić Kijów w jak najlepszej pozycji. Nie powtórzył jednak obietnicy wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów.
Ewentualne niewykorzystane środki pozostaną do dyspozycji nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który w sobotę w Paryżu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Trump w przeszłości krytykował koszty wsparcia dla Kijowa i obiecywał zakończenie wojny w Ukrainie jeszcze przed formalnym objęciem urzędu. Według słów gen. Keitha Kellogga, wybranego przez Trumpa na specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i Rosji, jednym ze sposobów na skłonienie Ukrainy do negocjacji miałaby być groźba wstrzymania pomocy, zaś sposobem na skłonienie Rosji do rozmów pokojowych - groźba zwiększenia wsparcia dla Kijowa.
00:00. Zełenski przekazał, że miał „dobre i produktywne” spotkanie z Trumpem i Macronem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że miał „dobre i produktywne” spotkanie z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sobotę w Paryżu w Pałacu Elizejskim.
„Wszyscy chcemy, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej i w sprawiedliwy sposób. Rozmawialiśmy o naszych ludziach, sytuacji w regionie i sprawiedliwym pokoju. Zgodziliśmy się kontynuować współpracę i pozostać w kontakcie. Pokój dzięki sile jest możliwy” - napisał Zełenski na platformie X.
„Prezydent Trump jest, jak zawsze, stanowczy. Dziękuję mu za to. Wyrażam również wdzięczność Emmanuelowi za zorganizowanie tego ważnego spotkania” - dodał szef państwa ukraińskiego.
W Pałacu Elizejskim odbyły się w sobotę trójstronne rozmowy, w których uczestniczyli: prezydent Francji, amerykański prezydent elekt i przywódca Ukrainy. Rozmów trójstronnych wcześniej nie zapowiadano, a potwierdzono je w ostatniej chwili. Przywódcy są obecni w Paryżu w związku z udziałem w wieczornej uroczystości otwarcia po odbudowie katedry Notre Dame.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/715187-relacja-1019-dzien-wojny-na-ukrainie