Trwa 1016. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 5 grudnia 2024 r.
18:38. Minister obrony Holandii uważa, że Ukraina przegrywa wojnę z Rosją
Minister obrony Holandii Ruben Brekelmans jest pesymistą, jeśli chodzi o sytuację Ukrainy w wojnie z Rosją. Według niego Rosja ma teraz przewagę i „można nawet powiedzieć, że Ukraina przegrywa wojnę”.
Takie stanowisko Brekelmans przedstawił podczas debaty w parlamencie Holandii.
18:21. Szef MSZ Ukrainy: obecność Rosji w OBWE zagraża wspólnemu bezpieczeństwu
Ukraina, która broni się przed agresją Rosji, ocieka krwią, ale walczy; obecność Rosji w OBWE jest zagrożeniem dla wspólnego bezpieczeństwa - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha podczas obrad państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w czwartek na Malcie.
Ukraina krwawi. Każdego dnia i nocy Rosja próbuje spowodować więcej cierpienia i zniszczenia. Ale Ukraina walczy. Walczy o swoje prawo do istnienia
— powiedział Sybiha.
Minister przypomniał, że równo 30 lat temu podpisane zostało Memorandum Budapeszteńskie, które dało Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa i nienaruszalności granic w zamian za oddanie olbrzymiego arsenału nuklearnego.
Ukraina zgodziła się zrezygnować ze swojego arsenału nuklearnego. W zamian oczekiwaliśmy poszanowania naszej integralności terytorialnej i prawa do swobodnego wyboru naszej przyszłości. (…) Memorandum Budapeszteńskie zakończyło się fiaskiem. Rosyjska dyktatura rozpoczęła agresywną wojnę przeciwko Ukrainie
— oświadczył Sybiha.
Szef ukraińskiej dyplomacji ocenił, że Rosja nie dąży do pokoju, lecz do kontynuowania wojny. Na potwierdzenie tych słów przypomniał o ciągłych ostrzałach celów cywilnych w jego kraju oraz atakach na infrastrukturę krytyczną.
17:52. Wybory prezydenckie na Ukrainie?
Szef Biura Prezydenta Ukrainy oświadczył, że kraj jest gotowy przeprowadzić wybory natychmiast po osiągnięciu sprawiedliwego pokoju. Podkreślił potrzebę zapewnienia uznania przez świat demokratyczny, w tym głosów obrońców i przesiedlonych obywateli - przekazuje The Kyiv Post.
16:55. Lider CDU chce utworzenia grupy kontaktowej ds. Ukrainy, w składzie m.in. Polska
Lider CDU i kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Friedrich Merz zapowiedział, że złoży wizytę w Ukrainie.
Ponowił też apel o utworzenie grupy kontaktowej złożonej z Niemiec, Francji, Polski i Wielkiej Brytanii, która opracuje strategię „wspierania Ukrainy w celu zakończenia wojny”.
15:14. Rzecznik południowej grupy wojsk: Rosjanie rzucają do szturmów skazane kobiety
Wojska rosyjskie rzucają do szturmów na pozycje ukraińskie kobiety zwerbowane w zakładach karnych, jednak żadna z nich jeszcze nie trafiła do niewoli – oświadczył rzecznik południowego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Nazar Wołoszyn.
Nie zauważyliśmy tego wcześniej, ale teraz mamy informacje, że przeciwnik wykorzystuje kobiety w działaniach szturmowych
— powiedział Wołoszyn, cytowany w czwartek przez portal RBK-Ukraina.
To byłe więźniarki, skazane z oddziałów Sztorm. Nie trafiały one jeszcze do niewoli. Jeśli tak się stanie, od razu o tym powiadomimy
— podkreślił.
Media ukraińskie przypominają, że mobilizacja więźniów na wojnę z Ukrainą stała się w Rosji powszechną praktyką. Byli oni werbowani m.in. do prywatnych firm wojskowych, takich jak Grupa Wagnera
13:59. Pistorius: Rosja jest największym zagrożeniem
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius ostrzegł w Bundestagu przed rosnącym zagrożeniem militarnym ze strony Rosji. Dodał, że kraj ten pozostaje największym zagrożeniem „dla naszego bezpieczeństwa”.
13:01. Blinken oskarżył Ławrowa o sianie dezinformacji
Sekretarz stanu USA Antony Blinken oskarżył ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa podczas ady Ministerialnej OBWE na Malcie o sianie dezinformacji i doprowadzenie do dalszej eskalacji wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Ławrow nie był obecny w czasie wystąpienia Blinkena.
Żałuję, że nasz kolega pan Ławrow wyszedł z sali i nie był na tyle uprzejmy, aby mnie wysłuchać, tak jak my wysłuchaliśmy go
— powiedział Blinken, cytowany przez AFP. Ocenił, że „nasz rosyjski kolega jest bardzo utalentowany w topieniu swoich słuchaczy w tsunami dezinformacji”.
12:55. Sikorski wyszedł z sali obrad OBWE podczas przemówienia Ławrowa
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyszedł z sali obrad Rady Ministerialnej OBWE na Malcie, gdy na jej forum przemawiał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Po raz pierwszy od początku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku Ławrow uczestniczy w spotkaniu zorganizowanym w kraju Unii Europejskiej.
Wchodząc na spotkanie 31. Rady Ministerialnej OBWE Sikorski powiedział dziennikarzom, że „nie będzie słuchał kłamstw Ławrowa”. W trakcie wystąpienia rosyjskiego ministra salę obrad opuściły też delegacje Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii oraz Czech.
W sali pozostał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.
Ławrow przyjechał, by kłamać na temat rosyjskiej inwazji i rosyjskich działań w Ukrainie. Ja nie będę słuchać tych kłamstw
— napisał Sikorski na platformie X, zamieszczając nagranie.
12:19. W Finlandii rozpoczął się proces Wojsława Tordena, oskarżonego o zbrodnie wojenne w Ukrainie
Przed sądem w Helsinkach rozpoczął się proces Wojsława Tordena, lidera bojówki Rusicz, operującej na wschodzie Ukrainy. Rosjanin został oskarżony o udział w zabójstwie ponad 20 ukraińskich żołnierzy. Za popełnione zbrodnie prokurator żąda dla niego dożywocia.
Według aktu oskarżenia paramilitarna bojówka, walcząca po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie, podczas jednej z akcji w 2014 roku zamordowała 22 ukraińskich żołnierzy i ciężko raniła czterech. Torden, jako zastępca dowódcy, wydawał rozkazy i sam także rozstrzeliwał – podkreślono.
Ze zgromadzonego materiału wynika, że dowódca zezwolił swoim podwładnym na okaleczenie obezwładnionego ukraińskiego żołnierza. Akty przemocy i zniewagi były filmowane, a następnie rozpowszechniane w internecie.
37-letni Torden, wcześniej znany jako Jan Pietrowski, zaprzecza oskarżeniom. Rosjanin został w sierpniu 2023 roku zatrzymany dzięki systemowi rozpoznawania twarzy przez straż graniczną na lotnisku w Helsinkach, gdy oczekiwał na lot do Francji.
Fiński Sąd Najwyższy orzekł, że mężczyzna nie może zostać wydany władzom Ukrainy, ze względu m.in. na warunki panujące w tamtejszych więzieniach oraz wątpliwości co do „uczciwego procesu”. Torden jest na liście sankcyjnej UE. Kilka lat temu został wydalony z Norwegii i objęty zakazem wjazdu do strefy Schengen
11:27. Rosja straciła kolejnych 1580 żołnierzy
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła kolejnych 1580 żołnierzy, 13 czołgów, 22 wozy opancerzone, 21 systemów artyleryjskich i 31 dronów.
Zaktualizowaną infografikę opublikował ukraiński resort obrony.
10:06. Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na przywódców Gruzji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zatwierdzający decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o nałożeniu sankcji na lidera rządzącej partii Gruzińskie Marzenie Bidzinę Iwaniszwilego i 19 innych osób z ekipy rządzącej Gruzją.
Właśnie podpisałem dekret, który nadaje moc prawną decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie sankcji. Są to sankcje wobec tej części rządu w Gruzji, która obecnie przekazuje Gruzję Putinowi
Prezydent podkreślił, że w Gruzji odbywają się protesty przeciwko podporządkowywaniu tego kraju Rosji przez obecne władze w Tbilisi. Ponadto Zełenski zauważył, że ważne jest, aby nasi „partnerzy również przedstawiali swoje stanowisko, uczciwie oceniali, co się dzieje (w Gruzji). I musimy działać”.
Tak właśnie dzieje się w sprawach międzynarodowych: jeśli nie zareagujesz na czas lub zareagujesz bez zasad, stracisz dziesięciolecia, a kraje zostaną pozbawione wolności
— oświadczył Zełenski. Podkreślił, że „nie możemy stracić nikogo w tym regionie - ani Gruzji, ani Mołdawii, ani Ukrainy. Razem musimy bronić się przed Moskwą”.
Według prezydenta, Ukraina zastosowała sankcje wobec Iwaniszwilego i jego wspólników - 19 ludzi, „którzy sprzedają interesy Gruzji i narodu”. Załącznik do dokumentu stanowi, że sankcje zostały nałożone na 10 lat.
Ukraina wzywa również Europę, Stany Zjednoczone i wszystkich na świecie do działania w ten sam sposób wobec władz Gruzji.
09:05. Służby skontrolowały przestrzegania sankcji w związku z wojną w Ukrainie
Służby, w ramach kontroli przestrzegania unijnych sankcji, sprawdziły lokale mieszkalne, biura prowadzonej działalności i hale magazynowe. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację dotyczącą współpracy z podmiotami białoruskimi, rosyjskimi w zakresie obrotu drewnem - poinformowała KAS.
98:35. Szefowa PE: oczekuję, że polska prezydencja utrzyma determinację UE we wspieraniu Ukrainy
Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w rozmowie z PAP wyraziła oczekiwanie, że polska prezydencja w Radzie UE utrzyma determinację Unii we wspieraniu Ukrainy, a także będzie dążyła do zwiększenia potencjału obronnego Wspólnoty i zwiększenia jej bezpieczeństwa energetycznego.
06:36. „DGP”: W piątek Białoruś i Rosja podpisują umowę o współpracy wojskowej
Żołnierze białoruscy pojawią się w obwodzie królewieckim, a rosyjscy pod Grodnem. W piątek oba państwa podpisują umowę o współpracy wojskowej - donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, 25 lat po powołaniu do życia Związku Białorusi i Rosji, w piątek podpiszą przełomową dla współpracy militarnej między Mińskiem a Moskwą umowę. Wcześniej ustalono, że powstaną m.in. trzy wspólne centra szkolenia sił zbrojnych: w obwodzie królewieckim, niedaleko Grodna i w rejonie Niżnego Nowogrodu, które de facto będą bazami wojskowymi
— czytamy w czwartkowym wydaniu „DGP”.
Jak dodano, „w niedzielę wejdzie w życie porozumienie o wzajemnym uznawaniu przez Rosję i Białoruś wiz obywateli państw trzecich i dokumentów bezpaństwowców”.
Oba wydarzenia są postrzegane na wschodniej flance NATO jako krok do radykalnego obniżenia bezpieczeństwa w regionie. Niewykluczone, że również do eskalacji kryzysu migracyjnego
— pisze gazeta.
06:00. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie jednym z tematów Rady Ministerialnej OBWE
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie będzie jednym z głównych tematów rozpoczynających się w czwartek na Malcie obrad ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W spotkaniu udział weźmie minister Radosław Sikorski. Obecni będą szefowie dyplomacji Ukrainy Andrij Sybiha i Rosji Siergiej Ławrow, a także sekretarz stanu USA Antony Blinken.
02:09. Niemiecki rząd przyjął nową strategię dla przemysłu obronnego
Niemiecki rząd chce wzmocnić niemiecki przemysł zbrojeniowy i przygotować go na nowe wyzwania, jakie niesie ze sobą wojna w Ukrainie. Przyjęta w środę przez rząd nowa strategia dotycząca przemysłu bezpieczeństwa i obrony zastąpiła dokument z 2020 roku.
01:10. Reuters: upadek rządu utrudnia wsparcie dla Ukrainy
Ustąpienie rządu Francji z powodu przyjętego w środę wotum nieufności utrudnia zapowiadane przez Paryż zwiększenie wsparcia dla Ukrainy - ocenia agencja Reutera, powołując się na wypowiedzi ministra obrony Sebastiena Lecornu z ostatnich tygodni.
Jak przypomina Reuters, Francja zakończyła w listopadzie br. szkolenie około 2 tysięcy żołnierzy ukraińskich. Dostarczyła Ukrainie amunicję wykorzystując fundusze z zamrożonych aktywów rosyjskich. Zamierzała też przekazać Ukrainie myśliwce Mirage; według Reutera miało to nastąpić w pierwszym kwartale 2025 roku.
Jednak w październiku br. Lecornu przyznał, że wartość pomocy dla Kijowa w 2024 roku nie osiągnie maksymalnej kwoty przewidzianej w dwustronnej umowie, czyli 3 mld euro, natomiast przekroczy 2 mld euro. W rozmowie z dziennikiem „Le Parisien” na początku grudnia Lecornu potwierdził, że upadek rządu Michela Barniera będzie miał wpływ na wsparcie dla Ukrainy. Wyjaśnił też, że nieprzyjęcie projektu budżetu na 2025 rok (proponowanego przez Barniera) i zastosowanie w jego miejsce budżetu z 2024 roku oznacza, że wydatki obronne nie osiągną kwoty 50 mld euro. Armia nie otrzyma około 3,3 mld euro.
00:01. Szczerski: Porywanie ukraińskich dzieci przypomina najgorsze zbrodnie z II wojny światowej
Porywanie ukraińskich dzieci przez Rosję przypomina najgorsze okrucieństwa z czasów II wojny światowej - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na ten temat. Szef amerykańskiego zespołu badającego ten proceder porównał go do praktyki germanizacji polskich dzieci przez nazistów.
Podczas debaty Rady, zorganizowanej przez amerykańską prezydencję, szef Humanitarian Research Lab na Uniwersytecie Yale Nathaniel Raymond przedstawił nowy raport na temat wywózki i przymusowej adopcji dzieci uprowadzonych z okupowanych terenów Ukrainy.
Jak poinformował, zespół badający ten proceder zdołał dotąd zidentyfikować 314 ukraińskich dzieci, które zostały objęte systematycznym programem Kremla, mającym na celu ich adopcję i rusyfikację. Raymond zaznaczył jednak, że rzeczywiste liczby są dużo większe, a stworzenie pełnej listy jest niemożliwe ze względu na ukrywanie tych informacji przez Rosję. Spośród zidentyfikowanych dzieci, 208 zostało umieszczonych w domach rosyjskich rodzin, zaś 67 - naturalizowanych jako obywatele Rosji.
Raymond zaalarmował, że działania te stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości, a ich bezpośrednim odpowiednikiem było porywanie i przymusowa germanizacja polskich dzieci podczas II wojny światowej. Trybunał w Norymberdze skazał za to 14 oficerów SS w tzw. procesie RuSHA.
W tym procesie naziści i ich wspólnicy zostali uznani za winnych wielu zarzutów, w tym - konkretnie - przymusowych wywózek polskich dzieci do Niemiec w celu tzw. germanizacji, w co wliczało się niszczenie ich aktów urodzenia. Ta sama zbrodnia odbywa się dziś, w XXI w. i tym razem popełnia ją Rosja
— oznajmił Raymond.
Raport badaczy z Yale skomentował w swoim wystąpieniu Szczerski.
Takie działania są esencją polityki kolonialnej. Ukraińskie dzieci są porywane i siłą asymilowane przez Rosjan, mówiąc wprost – rusyfikowane. Ich tożsamość ma zostać wymazana i zastąpiona nową. To przypomnienie najgorszych okrucieństw, które uważano za właściwe (tylko) dla mrocznych stron II wojny światowej
— powiedział ambasador.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714888-relacja-1016-dzien-wojny-na-ukrainie