Jesteśmy zadowoleni, że prezydent Jun zmienił kurs w sprawie stanu wojennego i uszanował decyzję parlamentu - powiedział PAP rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC). Skomentował w ten sposób zniesienie ogłoszonego wcześniej stanu wojennego w Korei Południowej.
Jesteśmy zadowoleni, że prezydent Jun zmienił kurs w sprawie swojego niepokojącego ogłoszenia stanu wojennego i uszanował decyzję Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei o jego zakończeniu. Demokracja jest fundamentem sojuszu USA-Korea Południowa i będziemy nadal monitorować sytuację
— oznajmił w oświadczeniu przesłanym PAP rzecznik.
Był to komentarz do zapowiedzi prezydenta Korei Płd. Jun Suk-jeola, że zniesie wprowadzony stan wojenny. Wcześniej zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel sugerował, że USA oczekują takiego ruchu, mówiąc że mają nadzieję na pokojowe zakończenie sporu zgodne z rządami prawa, w tym poszanowanie jednogłośnej decyzji koreańskiego parlamentu o anulowaniu stanu wojennego.
USA nie zostały uprzedzone
Przedstawiciele administracji USA podkreślali, że nie zostali uprzedzeni o decyzji Juna o ogłoszeniu stanu wojennego. Dodawali też, że są w kontakcie z władzami Korei Płd., choć odmawiali podania szczegółów tych rozmów. Pentagon podał, że w kontakcie z koreańskimi siłami zbrojnymi były też stacjonujące w tym kraju wojska USA.
Prezydent Jun ogłosił, że zniesie stan wojenny, a jego rząd formalnie zatwierdził tę decyzję. Agencja Yonhap podała także, że południowokoreańskie wojsko rozwiązało sztab kierujący stanem wojennym.
Jun, ogłaszając decyzję o wprowadzeniu nadzwyczajnego stanu wojennego, zapowiedział „eliminację sił antypaństwowych”. W swoim przemówieniu oskarżył opozycję o paraliżowanie prac rządu oraz sympatie wobec komunistycznej Korei Północnej.
Żołnierze weszli do parlamentu Korei Płd.
Krótko potem przed parlamentem zebrali się protestując i deputowani Zgromadzenia Narodowego. Do siedziby parlamentu Korei Południowej weszli również żołnierze sił specjalnych.
Niecałe trzy godziny później podczas sesji plenarnej przy obecności 190 z 300 deputowanych Zgromadzenia Narodowego podjęto uchwała wzywająca głowę państwa do zniesienia stanu wojennego. Wszyscy obecni zagłosowali „za”. Wśród nich było 18 przedstawicieli rządzącej Partii Władzy Ludowej, z której wywodzi się Jun, oraz 172 posłów opozycji.
CZYTAJ TAKŻE:
md/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714800-zniesienie-stanu-wojennego-w-korei-pld-usa-zabraly-glos