Belgijska policja wczoraj wieczorem przeszukała nieruchomości należące do byłego komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, a on sam został przesłuchany - poinformowały krajowe media. Polityk jest podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy. Proceder miał trwać prawie dekadę. Za rządów Zjednoczone Prawicy regularnie atakował Polskę za rzekomy brak praworządności. Zdanie zmienił dopiero po przejęciu władzy przez koalicję Donalda Tuska, a zaledwie 2 tygodnie temu podczas wizyty w Warszawie, zachwalał Adama Bodnara i przywrócenie ładu prawnego w Polsce.
CZYTAJ TAKŻE: A tyle mówił o praworządności w Polsce… Reynders podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy. Wymowny komentarz Morawieckiego
O sprawie jako pierwsze poinformowały belgijski dziennik „Le Soir” i portal Follow the Money. Policja wczoraj wieczorem przeprowadziła nalot na dwa adresy związane z politykiem - jego dom w luksusowej miejscowości Uccle na przedmieściach Brukseli oraz dom wakacyjny w Vissoul. Sam Reynders do późna w nocy miał być przesłuchiwany.
Brudna loteria
Były komisarz i były minister finansów oraz spraw zagranicznych Belgii podejrzewany jest o pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem Loterii Narodowej. Polityk przez prawie dekadę miał kupować losy na loterię o wartości od 1 do 100 euro, po czym przelewać ich wartość na swoje konto w Loterii Narodowej. Reynders jako minister finansów był odpowiedzialny za tę instytucję, ale nie nadzorował jej w czasie, dochodzić miało do naruszeń. Z jego konta loteryjnego - i za pieniądze w gotówce - Reynders miał uczestniczyć w grach loteryjnych i wygraną, w formie już wypranych pieniędzy, przekazywać na swoje prywatne konto. Jak donoszą media, nie jest jasne, skąd Belg wziął pieniądze, i teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie.
O procederze doniosły Loteria Narodowa oraz belgijski urząd analityki finansowej (CTIF-CFI), który zbiera informacje o transakcjach potencjalnie związanych z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Jak informuje na swojej stronie belgijska komisja ds. hazardu, jest to popularny sposób na pranie brudnych pieniędzy, nawet jeśli na początku straty są wyższe niż zyski.
Według CTIF-CFI podejrzane operacje finansowe Reyndersa, opiewające na stosunkowo znaczną kwotę, były dokonywane przez długi czas i rozpoczęły jeszcze w czasie, kiedy Belg był aktywny w krajowej polityce.
Dochodzenie ruszyło w 2023 roku
Jak ustaliły belgijskie media, prokuratura wszczęła dochodzenie wobec byłego komisarza jeszcze w 2023 r., ale było ono prowadzone w tajemnicy - do tego stopnia, że akta sprawy zostały udostępnione policji dopiero we wtorek. Prokuratura czekała z przeszukaniem domów polityka do zakończenia kadencji poprzedniej Komisji Europejskiej i wygaśnięcia immunitetu chroniącego Reyndersa. Nastąpiło to w ubiegłą sobotę, a od niedzieli urzędowanie rozpoczęła nowa KE. W przeciwnym wypadku zgodę na postępowanie musiałoby wydać kolegium komisarzy oraz szefowa KE Ursula von der Leyen, co naraziłoby na szwank tajemnicę śledztwa.
Koniec kariery politycznej?
Media spekulują, że sprawa może oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Belg przez wiele lat postrzegany był jako polityk wagi ciężkiej. W latach 1999-2011 pełnił funkcję ministra finansów, do 2019 r. był ministrem spraw zagranicznych, w poprzedniej KE był komisarzem ds. sprawiedliwości. Wręczając mu tekę w 2019 r., przewodnicząca KE poprosiła go o „zapewnienie przestrzegania praworządności w całej Unii”.
Partia Reyndersa, Ruch Reformatorski (MR), nie nominowała go na drugą kadencję, belgijską kandydatką została była szefowa MSZ Hadja Lahbib, od niedzieli komisarka ds. zarządzania kryzysowego. Reynders nie krył rozczarowania tą decyzją.
Według Follow the Money Reynders i jego wieloletni doradca Jean-Claude Fontinoy byli w przeszłości wielokrotnie oskarżani o korupcję i branie łapówek. Nigdy jednak nie było jednoznacznych dowodów przeciwko „teflonowemu Didierowi”, jak polityk jest jest czasem nazywany w Belgii.
Reyndersowi, jako byłemu ministrowi, nadal przysługuje pewna ochrona: jeśli sędzia śledczy będzie chciał go aresztować lub skierować jego sprawę do sądu, wymagana będzie zgoda belgijski parlament.
Atakowanie Polski za rzekomy „brak praworządności”
Za rządów Zjednoczonej Prawicy, Didier Reynders regularnie krytykował Polskę za rzekome łamanie praworządności. Wielokrotnie wyrażał swoje zaniepokojeniem stanem demokracji w Polsce. Gdy władza w Polsce się zmieniła, Reynders chwalił działania… Adama Bodnara. Zupełnie nie widział bezprawia, które wprowadził w Polsce rząd Donalda Tuska. Z ostatnią wizytą był w Warszawie zaledwie 2 tygodnie temu. Zapytany wprost o łamanie praworządności i zamach na Prokuraturę Krajową, wyraził pochwałę wobec „rządów prawa” obecnej władzy.
CZYTAJ TAKŻE: Szczyt bezczelności. Minister Bodnar i komisarz Reynders dziękowali sobie za rzekome „przywracanie praworządności w Polsce”
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Reynders zapytany przez wPolsce24, czy podoba mu się łamanie konstytucji w Polsce! Zupełnie bezczelna odpowiedź
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714799-policja-przeszukala-domy-reyndersa-pral-brudne-pieniadze