Olaf Scholz niespodziewanie pojawił się na Ukrainie, chociaż przez ostatnie 2,5 roku nie znalazł na to czasu, jednocześnie znajdując go na rozmowy telefoniczne z Vladimirem Putinem. W Kijowie kanclerz, którego koalicja rządowa upadła i który prawdopodobnie niebawem utraci swoje stanowisko, zapewniał o wielkim wsparciu Niemiec dla Ukrainy, chociaż to on jest przeciwnikiem przekazania Ukraińcom pocisków Taurus. Sprawa ta została zresztą wykorzystana przez Zełenskiego, który publicznie wypomniał to Scholzowi podczas wspólnej konferencji prasowej.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybył z niezapowiedzianą wcześniej publicznie wizytą do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Obietnice Scholza
Ukraina może na nas polegać. Mówimy to, co robimy. I robimy to, co mówimy. Aby jeszcze raz to wyjaśnić, pojechałem dzisiejszej nocy do Kijowa: pociągiem przez kraj, który od ponad 1000 dni broni się przed rosyjską wojną napastniczą
— oświadczył Scholz po tym, jak pojawił się na Ukrainie.
Niemcy pozostaną najsilniejszym wsparciem Ukrainy w Europie. Na spotkaniu z @ZelenskyyUa (prezydentem Zełenskim) ogłoszę kolejne dostawy sprzętu obronnego o wartości 650 mln euro, które zostaną zrealizowane w grudniu
— zapewniał.
Spotkanie z żółnierzami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Telegramie, że wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem odwiedził rannych żołnierzy w jednym ze szpitali Kijowie. Przewódcy rozmawiali z nimi o obrażeniach, jakie odnieśli w obronie kraju, oraz o przebiegu ich leczenia.
Dziękujemy za waszą służbę i obronę Ukrainy. Jesteście bohaterami. Ukraina szanuje swoich obrońców i jest z nich dumna. Wracajcie do zdrowia i dbajcie o siebie
— powiedział Zełenski.
Żołnierze podziękowali Scholzowi za pomoc, jakiej Niemcy udzieliły dotąd Ukrainie, w szczególności za systemy obrony powietrznej. Polityk życzył rannym szybkiego powrotu do zdrowia.
Zełenski wręczył odznaczenia państwowe personelowi wojskowemu i medycznemu.
Dziękuję za waszą pracę. Jest ciężka, niedostrzegana przez media (…) ale bardzo ważna, bo przywracacie naszych chłopaków do życia. Dziękuję
— oświadczył.
Rozmowy
Podczas spotkania prezydent Ukrainy i kanclerz Niemiec omówili dodatkowe wzmocnienie ukraińskiego nieba. O szczegółach tych rozmów politycy opowiedzieli podczas konferencji prasowej.
Dzisiaj z kanclerzem rozmawialiśmy również o dodatkowym wzmocnieniu ukraińskiej tarczy powietrznej i systemów obrony powietrznej, w czym pomagają nam Niemcy
— mówił Zełenski.
Prezydent podziękował Niemcom za zapowiedziany pakiet pomocy obronnej o wartości 650 milionów euro, który według Zełenskiego ma nie tylko swoją wielkość, ale także jasny termin realizacji: „grudzień tego roku - gdyby wszyscy nasi partnerzy wykazali się takim przywództwem i taką konkretnością w dostawach”.
Wsparcie obrony powietrznej pozostaje dla nas kluczowe. Dostarczyliśmy już pięć systemów IRIS-T, trzy systemy Patriot, ponad 50 dział Gepard… Chcemy, aby pomoc wojskowa, którą zapewniamy, w tym obrona powietrzna i pomoc wojskowa, była właśnie taka. Szósty system IRIS-T zostanie dostarczony w grudniu, podobnie jak wyrzutnie Patriot
— zapowiedział Scholz.
Kanclerz Niemiec podkreślił również, że Niemcy niezmiennie wspierają Ukrainę i nie osłabią swojej pomocy. Dodał, że ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej przez Rosję jest „nie do przyjęcia”, dlatego Niemcy zapewniły Ukrainie pilne wsparcie zimowe.
Omówiono określenie dróg do kompleksowego, sprawiedliwego pokoju
— zaznaczył Scholz. Jednocześnie stwierdził, że nie może być mowy o pokoju bez udziału Ukrainy. Potwierdził również, że Ukraina pozostanie na drodze do przystąpienia do UE.
Oczywiście omówiliśmy nasze wspólne możliwości na nadchodzące tygodnie i miesiące pracy z stronami i innymi partnerami, możliwe spotkania, możliwe porozumienia. Musimy wykorzystać wszystkie możliwości wzmocnienia Ukrainy, zarówno na froncie, jak i w dyplomacji
— zauważył Zełenski.
Według prezydenta dla Ukrainy fundamentalne znaczenie ma to, że Niemcy, jako lider wsparcia, nie zmniejszą go w 2025 roku, w szczególności wsparcia finansowego, „a to będzie właściwy sygnał dla wszystkich naszych pozostałych partnerów”.
Reakcja ukraińskich mediów
Informując o wizycie Scholza ukraińskie media podkreślają, że nadal podtrzymuje on odmowę dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus.
Były wiceminister finansów Florian Toncar już kilka tygodni temu informował, że większość niemieckich deputowanych jest za tym, aby Niemcy dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu Taurus, ale problemem jest brak zgody Olafa Scholza.
Przypominają także krytykowaną m.in. przez prezydenta Zełenskiego rozmowę telefoniczną Scholza z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, która odbyła się 15 listopada.
Uderzenie Zełenskiego
Sprawę pocisków Taurus podczas konferencji prasowej postanowił wykorzystać Zełenski do uderzenia w Olafa Scholza.
Ukraina mogłaby uderzyć w więcej rosyjskich celów wojskowych, gdyby Niemcy dostarczyły jej pociski Taurus
— powiedział.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714659-scholz-na-ukrainie-zelenski-wypomnial-mu-pociski-taurus