Belgia będzie egzekwowała nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz innych osób, wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) – zapowiedział wczoraj w parlamencie premier Belgii, Alexander de Croo. Również minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares poinformował, że Hiszpania będzie respektowała swoje międzynarodowe zobowiązania.
Jeśli taka osoba znajduje się na naszym terytorium, nakaz aresztowania musi zostać wykonany
— powiedział de Croo w odpowiedzi na pytanie posłów z lewicowej partii PVDA-PTB i partii zielonych Ecolo.
Premier podkreślił, że dla Belgii kluczowe jest, aby poważne przestępstwa nie pozostały bezkarne, a ofiary otrzymały odszkodowanie.
Bez sprawiedliwości nie będzie trwałego pokoju
— dodał.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w listopadzie nakazy aresztowania premiera Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela, Joawa Galanta, jak również dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa. Oskarżono ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku. Netanjahu jest pierwszym przywódcą państwa demokratycznego objętym nakazem aresztowania wydanym przez MTK.
Paryż uznał immunitet Netanjahu
Francja odwołała się do immunitetu premiera Izraela Benjamina Netanjahu w sprawie nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), aby umożliwić osiągnięcie rozejmu w Libanie
— napisał wczoraj dziennik „Le Monde”.
Według dziennika, rozejm, nad którym przez wiele miesięcy pracowały Stany Zjednoczone i Francja, był zagrożony po piątkowej deklaracji Netanjahu. Premier Izraela miał zagrozić, że nie poprze porozumienia, jeśli Francja nie odrzuci nakazu aresztowania MTK – napisał „Le Monde”, powołując się na źródło zbliżone do francuskiego rządu.
W oficjalnym komunikacie francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wyjaśniło, że odwołuje się do zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w szczególności dotyczących immunitetów państw, które nie są stronami Statutu Rzymskiego.
Immunitety te dotyczą premiera Netanjahu i innych ministrów
— podało MSZ, przywołując artykuł 98 Statutu Rzymskiego, założycielskiego dokumentu MTK.
Jednak, jak podkreśla „Le Monde”, powołując się na inne anonimowe źródła, prezydent Francji Emmanuel Macron nie może zagwarantować immunitetu Netanjahu, ponieważ ewentualna wizyta premiera Izraela we Francji oznaczałaby, że to władza sądownicza, a nie wykonawcza, podejmie decyzję w sprawie nakazu aresztowania wydanego przez MTK.
„Francja kłamie”
Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH) skrytykowała stanowisko Paryża.
Francja kłamie
— oświadczył wiceprzewodniczący organizacji Alexis Deswaef, który podkreślił, że „nakazy aresztowania MTK nie podlegają negocjacjom”.
Zarazem profesor prawa międzynarodowego z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli Damien Scalia zgodził się, że decyzja francuskich władz jest szokująca, „ale może być to cena jaką trzeba zapłacić za pokój w Libanie i w Strefie Gazy”.
„Le Monde” zauważył, że decyzja Paryża może osłabić wiarygodność nakazu aresztowania wystawionego przez MTK w 2023 r. wobec Władimira Putina i innych rosyjskich dygnitarzy. Przykładem podobnego działania było przyjęcie Putina w Mongolii, która, będąc stroną Statutu Rzymskiego, również powołała się na artykuł 98, co wywołało krytykę MTK.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 21 listopada nakazy aresztowania premiera Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta, jak również dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa. Oskarżono ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku. Netanjahu jest pierwszym przywódcą państwa demokratycznego objętym nakazem aresztowania wydanym przez MTK.
Hiszpania wypełni zobowiązania
Hiszpania zastosuje się do wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, jeśli pojawi się on w naszym kraju
— poinformował minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares.
Hiszpania wypełni wszystkie swoje zobowiązania wynikające ze Statutu Rzymskiego (traktatu ustanawiającego MTK - PAP)
— powiedział polityk po wystąpieniu w parlamencie na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Szef MSZ poinformował również o przekazaniu dodatkowych 1,6 mln euro na rzecz MTK. Hiszpania jest obecnie jednym z 10 największych płatników na rzecz Trybunału.
Stosunki Hiszpanii z Izraelem pozostają napięte od października 2023 r., gdy Hamas i inne palestyńskie ugrupowania terrorystyczne zaatakowały południe Izraela, a ten w odpowiedzi rozpoczął ofensywę w Strefie Gazy. Premier Pedro Sanchez kilkakrotnie wzywał UE do zawieszenia umowy stowarzyszeniowej z tym państwem.
Pod koniec maja Hiszpania ogłosiła formalne uznanie państwa palestyńskiego. W połowie września palestyński ambasador złożył na ręce króla Filipa VI listy uwierzytelniające, a w październiku odbyło się pierwsze hiszpańsko-palestyńskie posiedzenie międzyrządowe.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w listopadzie nakazy aresztowania premiera Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa. Oskarżono ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.
CZYTAJ TEŻ:
— Brytyjski rząd o nakazach aresztowania MTK dotyczące Netanjahu: Uszanujemy nasze zobowiązania prawne
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714387-hiszpania-i-belgia-wykonaja-nakaz-aresztowania-netanjahu