Trwa 1009. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 28 listopada
19:28. HUR: zniszczyliśmy rosyjską stację radarową na Krymie, wartą 5 mln dol.
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w czwartek zniszczył rosyjską stację radarową Podlet na terytorium okupowanego Krymu. Szacowany koszt zniszczonego sprzętu to 5 mln dolarów.
W dniu 28 listopada 2024 r. w wyniku udanej operacji wywiadu wojskowego Ukrainy zniszczona została rosyjska stacja radarowa Podlet w pobliżu miejscowości Kotowskie na zachodzie tymczasowo okupowanego Krymu
— czytamy w komunikacie.
Mobilna stacja radarowa 48IA6-K1 Podlet jest wykorzystywana przez wojsko rosyjskie do wykrywania celów powietrznych na niskich i bardzo niskich pułapach w warunkach zakłóceń.
Szacowany koszt (…) stacji radarowej Podlet, zaprojektowanej w szczególności do dostarczania danych telemetrycznych systemom obrony powietrznej S-300 i S-400, wynosi 5 mln dolarów
— podkreślił HUR.
19:10. Jednogłośna decyzja o podwyższeniu wsparcia finansowego dla Ukrainy
Na wniosek premiera Norwegii, Jonasa Gahr Store, wszystkie partie polityczne reprezentowane w parlamencie, poparły plan zwiększeniu wsparcia dla Kijowa.
Bezpośrednio po powrocie ze szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki w Szwecji, szef norweskiego rządu zaprosił liderów stronnictw parlamentarnych na spotkanie, na którym podjęto decyzję o podwyższeniu minimalnego wsparcia dla Ukrainy z dotychczasowych 15 mld koron rocznie do 35 mld koron rocznie, począwszy od 2025 r.
Pieniądze w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na cele militarne: rozbudowę przemysłu zbrojeniowego w Ukrainie, zakup broni i amunicji i szkolenie żołnierzy. Na ten cel każdego roku ma trafiać co najmniej 22,5 mld koron. Pozostała część przeznaczana będzie cele cywilne: odtworzenie i rozbudowę przemysłu energetycznego czy pomoc humanitarną.
Program Nansen, w ramach którego do Kijowa trafia norweska pomoc, pierwotnie został zaplanowany do 2027 r. Na czwartkowym spotkaniu zdecydowano o przedłużeniu go o co najmniej trzy lata.
Jednomyślność w kwestii zakresu i czasu trwania programu ma szczególne znaczenie w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych w 2025 r., w których przewiduje się możliwość zmiany rządzącej koalicji.
19:05. Zełenski podpisał budżet; 60 proc. wydatków na obronę i bezpieczeństwo
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w czwartek ustawę budżetową na 2025 rok, w której 60 proc. wydatków, czyli ponad 50 mld euro, ma zostać przeznaczone na obronność i bezpieczeństwo – poinformował premier Denys Szmyhal.
„Priorytetem budżetu jest ochrona naszego kraju. Obejmuje ona finansowanie sił bezpieczeństwa i obrony, zakup i produkcję broni, dronów i sprzętu” – napisał Szmyhal na Telegramie. W wydatkach na obronę uwzględniono też m.in. wynagrodzenie dla żołnierzy.
Zełenski podpisał też w czwartek ustawę podwyższającą od 1 grudnia podatek wojenny dla mieszkańców z 1,5 do 5 proc. dochodu osobistego oraz wprowadzającą podatek wojenny dla dziesiątek tysięcy prywatnych przedsiębiorców.
Podniesiono także m.in. podatek od banków komercyjnych do 50 proc. zysków, a innych instytucji finansowych do 25 proc.
Jak podkreślił minister finansów Serhij Marczenko, ustawa ma kluczowe znaczenie dla sfinansowania w przyszłym roku sektora obronnego. Według władz zwiększy ona dochody budżetu państwa o 140 mld hrywien (ponad 3 mld euro).
Pełnowymiarowa napaść Rosji na Ukrainę zdewastowała gospodarkę Ukrainy i w poważnym stopniu zniszczyła jej infrastrukturę. Finanse państwa znacznie nadwątlił też wyjazd za granicę milionów Ukraińców.
Rosja w przyszłym roku zamierza podnieść wydatki wojskowe o 30 proc. po wzroście o 70 proc. w 2024 roku.
19:00. Ukraina wzywa do reakcji na groźby Putina związane z atakiem na rządowe obiekty w Kijowie
Ukraina wezwała w czwartek społeczność międzynarodową do reakcji na groźby prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące ataku na cele rządowe w Kijowie, oskarżając go o „szantaż” mający przetestować prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.
Putin powiedział, że Rosja może użyć swojego nowego pocisku hipersonicznego Oriesznik do zaatakowania „centrów decyzyjnych” w Kijowie, w odpowiedzi na wystrzelenie przez Ukrainę zachodnich rakiet na terytorium Rosji.
„Oczekujemy, że kraje, które wezwały wszystkich do uniknięcia rozszerzenia wojny, zareagują na dzisiejsze wypowiedzi Putina” - powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhii Tychyj.
W ubiegłym tygodniu Putin zaktualizował rosyjską doktrynę nuklearną, rozszerzając listę scenariuszy, które mogłyby skłonić Rosję do użycia broni jądrowej. Putin chwalił się, że nowy rosyjski pocisk rakietowy, wystrzelony po raz pierwszy na ukraiński Dniepr w zeszłym tygodniu, jest porównywalny z bronią jądrową pod względem niszczycielskiej moc. Dodał, że Oriesznik nie będzie przenosił głowicy nuklearnej.
Tychyj opisał retorykę Putina jako „szantaż” mający na celu zniechęcenie partnerów Kijowa i przetestowanie prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, który obiecał dążyć do szybkiego zakończenia konfliktu, nie precyzując jednak w jaki sposób.
„Putin oczywiście próbuje wpłynąć na nową administrację USA i próbuje zasadniczo pokazać, że ta nowa administracja jest słaba” - zaznaczył rzecznik ukraińskiego MSZ.
Siły Powietrzne Ukrainy podały 21 listopada, że podczas ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Pocisk taki ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej Ukrainie.
18:35. KE zapowiedziała przekazanie pierwszych 18 mld euro dla Ukrainy w ramach inicjatywy G7
Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podpisał w czwartek protokół ustaleń, którego celem jest przekazanie Ukrainie 18,1 mld euro. Pieniądze te są częścią pożyczki, jaką zobowiązała się wziąć dla Kijowa grupa krajów należących do G7, a która będzie spłacana z zysków od rosyjskich aktywów.
Łącznie Unia Europejska zaciągnie pożyczki w wysokości 35 mld euro. Pomoc tę Ukraina otrzyma w formie bezzwrotnej i będzie ją mogła wykorzystać na pokrycie bieżących wydatków państwa. Natomiast pożyczki będą spłacane z zysków otrzymywanych z obrotu zamrożonymi aktywami państwowymi Rosji, które są przechowywane w UE. Pożyczki zaciągnięte przez Wspólnotę są zabezpieczone budżetem UE.
Cała inicjatywa G7 opiewa na 45 mld euro (50 mld dolarów). Resztę sumy zaciągną inne kraje należące do tego formatu. Stany Zjednoczone zadeklarowały przekazanie Ukrainie 20 mld euro w ramach tego mechanizmu.
95 proc. pieniędzy, które przyrastają w centralnych depozytach papierów wartościowych w UE w wyniku zamrożenia rosyjskich aktywów państwowych i które przekazano UE, zostanie wpłaconych do budżetu UE i będzie teraz wykorzystywane na potrzeby mechanizmu pożyczkowego. Pozostałe 5 proc. będzie nadal przeznaczane na Europejski Instrument na rzecz Pokoju, z którego finansowany jest zakup broni dla Ukrainy.
Aktywa Rosji pozostaną zamrożone do czasu, gdy Rosja zakończy wojnę przeciwko Ukrainie i zrekompensuje jej szkody wyrządzone tą wojną.
Pieniądze należące do Rosji, a przechowywane w UE zostały unieruchomione w ramach unijnych sankcji. Obostrzenia te są przedłużane jednomyślnie przez wszystkie kraje członkowskie co pół roku. Aby zapewnić większą stabilność mechanizmowi, z którego spłacana ma być pożyczka dla Ukrainy, okres obowiązywania sankcji miał zostać wydłużony do trzech lat.
Na to jednak nie zgodziły się Węgry, uzasadniając to oczekiwaniem na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. O ile sama pożyczka nie wymagała jednomyślnej zgody krajów członkowskich, to wydłużenie okresu obowiązywania sankcji już tak – i podobnie jak kilkukrotnie wcześniej w sprawach dotyczących pomocy Ukrainie, zostało zablokowane przez Węgry.
18:32. Ukraińskie MSZ: szybsza pomoc wojskowa ważniejsza niż mobilizacja żołnierzy
Ukraina zaapelowała do swoich partnerów o przyspieszenie dostaw pomocy wojskowej, podkreślając, że szybsze dostarczenie kluczowego sprzętu na front jest ważniejsze niż mobilizowanie do wojska większej liczby mężczyzn.
Potrzebujemy więcej sprzętu, aby uzbroić wszystkich żołnierzy, którzy już zostali zmobilizowani
— oznajmił rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Heorhij Tychyj na briefingu w Kijowie. Dodał też, że dla Kijowa priorytetem jest szybsze wysyłanie pomocy wojskowej.
Dzień wcześniej wysoki rangą przedstawiciel administracji amerykańskiej poinformował, że Waszyngton chce, aby Ukraina obniżyła wiek mobilizacyjny z 25 do 18 lat. Wyjaśnił, że decyzja ta wynika z „czystej matematyki” związanej z aktualną sytuacją i problemami kadrowymi ukraińskich sił zbrojnych.
18:00. Putin: jeśli Ukraina będzie miała broń atomową, użyjemy wszelkich dostępnych środków
Władimir Putin ostrzegł, że użyje przeciwko Ukrainie wszelkiej dostępnej broni, jeśli Kijów zdobędzie broń nuklearną. Groźby te padły podczas konferencji prasowej w Astanie, gdzie Putin uczestniczył w szczycie państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).
Jeśli kraj, z którym jesteśmy teraz w stanie wojny, stanie się mocarstwem nuklearnym, co zrobimy? W takim przypadku użyjemy wszystkich, chcę to podkreślić, dokładnie wszystkich środków zniszczenia dostępnych w Rosji. Nie pozwolimy na to. Będziemy obserwować każdy ich ruch
— oświadczył Putin w stolicy Kazachstanu.
Agencja Reuters przypomniała przy tej okazji, że „New York Times” poinformował w zeszłym tygodniu, powołując się na niewymienionych z nazwiska kilku zachodnich oficjeli, iż prezydent USA Joe Biden mógłby przekazać Ukrainie broń nuklearną przed zakończeniem swojej kadencji.
Gdyby oficjalnie ktoś coś przekazał, oznaczałoby to naruszenie wszystkich zobowiązań, dotyczących nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, które podjęli
— powiedział rosyjski dyktator.
17:39. Parlament Europejski wezwał Chiny do zaprzestania wspierania Rosji
Parlament Europejski potępił zaangażowanie wojsk północnokoreańskich w wojnie w Ukrainie i użycie nowych rakiet balistycznych przez Rosję. Wezwał też Chiny do zaprzestania wspierania Rosji. Ostrzegł, że odmowa Pekinu grozi poważnym pogorszeniem dwustronnych stosunków.
PE przyjął w czwartek niewiążącą rezolucję na temat wojny Rosji z Ukrainą. Za głosowało 390 europosłów, przeciwko było 135, a wstrzymało się 52.
16:52. Jermak: pracujemy nad utworzeniem międzynarodowego trybunału dla Rosji w oparciu o Radę Europy
Ukraina pracuje nad utworzeniem specjalnego międzynarodowego trybunału na bazie Rady Europy, który będzie sądził wojskowo-polityczne kierownictwo Federacji Rosyjskiej za zbrodnie - powiadomił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Mamy już nakaz aresztowania Putina, wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Pracujemy również nad utworzeniem specjalnego międzynarodowego trybunału w oparciu o Radę Europy, który osądzi największych rosyjskich przywódców wojskowych i politycznych za zbrodnie i agresję
— powiedział Jermak na międzynarodowym forum „Dyplomacja dzisiaj: rola Ukrainy w globalnej polityce”.
Według Jermaka, od 2014 roku czyli od początku agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie, Rosja naruszyła około 400 traktatów międzynarodowych, których stronami są zarówno Ukraina, jak i Federacja Rosyjska. Ponadto Rosja zlekceważyła 22 podstawowe dokumenty międzynarodowe, w tym Kartę Narodów Zjednoczonych, Konwencję Haską i wiele innych.
15:21. Umierow: wojska Korei Płn. uczestniczą w atakach na przemysł energetyczny
O udziale żołnierzy Korei Północnej w rosyjskich działaniach wojennych na Ukrainie rozmawiał w Seulu ukraiński minister obrony. Rustem Umierow spotkał się m.in. z prezydentem Korei Południowej, ministrem obrony i szefem biura bezpieczeństwa narodowego - poinformował resort obrony w Kijowie.
Po spotkaniu z południowokoreańskimi politykami Rustem Umierow podkreślił, że wojska Korei Płn. nie tylko dostarczają sprzęt i ludzi, ale także aktywnie wspierają ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.
Zwrócił uwagę, że takie działania są też poważnym zagrożeniem dla Korei Południowej, ponieważ wojska północnokoreańskie zdobywają doświadczenie w operacjach bojowych, „co w przyszłości może okazać się dodatkowym wyzwaniem dla bezpieczeństwa w regionie” - podkreślił szef ukraińskiego resortu obrony.
Obie delegacje omówiły też wspólne działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności.
14:44. Poznański magistrat: utworzenie placówki dyplomatycznej Ukrainy w Poznaniu byłoby zasadne
Biorąc pod uwagę liczbę przebywających w mieście i w regionie obywateli Ukrainy, utworzenie placówki dyplomatycznej Ukrainy w Poznaniu byłoby zasadne – powiedziała PAP rzecznik prezydenta Poznania i Urzędu Miasta Joanna Żabierek.
Pod koniec października minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Argumentował, że Federacja Rosyjska prowadzi wojnę przeciw Ukrainie i wojnę hybrydową przeciw Zachodowi, w tym Polsce. Jak zaznaczył szef MSZ, dysponuje informacjami o tym, iż za próbami dywersji w Polsce i w krajach sojuszniczych stoi Rosja. Do 30 listopada rosyjscy dyplomaci z konsulatu w Poznaniu mają opuścić terytorium Polski, otrzymali już nakaz opuszczenia naszego kraju.
W środę szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha informował, że Ukraina zwróciła się do Polski o przekazanie jej dotychczasowej siedziby konsulatu generalnego Rosji w Poznaniu.
14:19. Adwokat skazany w Rosji na siedem lat kolonii za „fake newsy” o armii
Rosyjski adwokat Dmitrij Tałantow, który skrytykował w internecie działania rosyjskich wojsk na Ukrainie, został skazany na siedem lat pozbawienia wolności za rozpowszechnianie „fake newsów” o rosyjskiej armii i nawoływanie do nienawiści - podał niezależny serwis Nowaja Gazieta.Jewropa.
Sprawę przeciwko prawnikowi wszczęto w związku z jego pięcioma wpisami w mediach społecznościowych, w których potępiał rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. 63-latek nie przyznał się do winy. Prokuratura żądała dla niego 12 lat pozbawienia wolności.
Tałantow był adwokatem dziennikarza Iwana Safronowa, który w 2022 roku został skazany na 22 lata kolonii karnej za rzekomą zdradę stanu - przypomniał portal Meduza.
13:42. Rosjanie ponownie rozstrzelali ukraińskich jeńców!
Rosyjscy żołnierze ponownie rozstrzelali grupę ukraińskich jeńców wojennych - poinformowała Prokuratura Generalna w Kijowie. Egzekucji dokonano w minioną niedzielę, a jej ofiarami byli żołnierze wzięci do niewoli w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy.
Według wstępnych danych 24 listopada 2024 r. w pobliżu wsi Nowodariwka w rejonie połohowskim, w obwodzie zaporoskim, gdzie trwają aktywne działania wojenne, żołnierze rosyjskich sił zbrojnych zastrzelili pięciu z sześciu ukraińskich obrońców, którzy zostali wzięci do niewoli
— poinformowała prokuratura w Kijowie.
W komunikacie podano, że w trakcie śledztwa zidentyfikowano rosyjską jednostkę, której żołnierze mogli uczestniczyć w egzekucji. Śledczy uzyskali również nagranie wideo, na którym zapisano rozstrzelanie.
We wtorek prokuratura informowała, że wszczęła śledztwo w sprawie rozstrzelania przez wojska rosyjskie pięciu żołnierzy, którzy oddali się do niewoli w listopadzie na odcinku frontu w okolicach Pokrowska, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
13:12. W Finlandii powstanie zakład produkcji dronów we współpracy z Ukrainą
W południowej Finlandii powstanie zakład produkujący drony. Montowane będą różnego rodzaju bezzałogowce: zwiadowcze, bojowe, a także nawodne i lądowe – poinformował koncern zbrojeniowy Summa Defence.
Celem nowej produkcji przemysłowej, realizowanej we współpracy z partnerami z Ukrainy, jest dostawa dronów - nie tylko w odpowiedzi na zapotrzebowanie na froncie, w wojnie Ukrainy z Rosją, ale także w związku z zainteresowaniem krajów UE. Produkcja bezzałogowców na szeroką skalę ma rozpocząć się w pierwszej połowie 2025 r. – przekazano w komunikacie.
Według władz spółki, początkowo zakład będzie w stanie produkować „setki, a później tysiące dronów”. Z południowej Finlandii bezzałogowce będzie można łatwo wysłać na Ukrainę. „Ze względów bezpieczeństwa” nie podano dokładnej lokalizacji fabryki.
W celu produkcji dronów utworzona zostanie spółka zależna Summa Drones, a w ramach joint venture do projektu dołączą ukraińskie Kort, Elf Systems, Skyassist i MPS Development.
12:47. Putin zagroził uderzeniami w centra decyzyjne na Ukrainie
Rosja rozpoczęła seryjną produkcję pocisków balistycznych Oriesznik, a ich uderzenia o mocy zbliżonej do jądrowych mogą być skierowane w centra decyzyjne Ukrainy – oświadczył w stolicy Kazachstanu, Astanie, rosyjski przywódca Władimir Putin.
W przypadku masowego zastosowania pocisków Oriesznik w jednym uderzeniu, ich siła byłaby porównywalna z użyciem broni jądrowej
— powiedział Putin, który bierze udział w szczycie państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w Astanie.
Przywódca ogłosił, że jego kraj posiada kilka gotowych do użycia Orieszników i rozpoczął już ich seryjną produkcję.
12:21. Ukraińska flaga wyświetlona podczas wizyty Putina w Astanie
Podczas wczorajszej wizyty rosyjskiego dyktatora w Astanie na jednym z ekranów LED witających Putina w mieście pojawiła się ukraińska flaga, zamiast trójkolorowej flagi rosyjskiej - informuje The Kyiv Post. Kazachskie służby podały, iż ekran LED został zhakowany, a włamania dokonano na podstawie zagranicznych adresów IP.
11:30. Rosja użyła dziś 188 środków ataku powietrznego
W czwartkowym uderzeniu na Ukrainę Rosja użyła 188 środków ataku powietrznego, w tym niemal 100 dronów oraz rakiet manewrujących – powiadomił sztab Sił Powietrznych w Kijowie.
W ataku zastosowano trzy pociski S-300, odpalone z regionu biełgorodzkiego z Rosji w kierunku obwodu charkowskiego. Ponadto, jak podało ukraińskie dowództwo, w atakach użyto 57 rakiet manewrujących Ch-101 wystrzelonych z bombowców strategicznych, które operowały w rosyjskim obwodzie wołgogradzkim. Jeśli chodzi o rosyjskie wojska na Morzu Czarnym: z okrętów wystrzelono 28 rakiet Kalibr, a z przestrzeni powietrznej - trzy rakiety lotnicze Ch-59/69.
W powietrzu nad Ukrainą latało w godzinach nocnych 97 dronów uderzeniowych oraz bezzałogowców nieustalonego typu, które wystartowały z okolic: Kurska, Primorsko-Achtarska, Orła, Briańska i Millerowa.
Potwierdzono zestrzelenie 76 rakiet manewrujących Ch-101/Kalibr, 3 rakiet lotniczych Ch-59/69 i 35 dronów typu Shahed
— podały Siły Powietrzne Ukrainy. Z 62 rosyjskimi dronami utracono łączność – wyjaśniono w komunikacie.
10:52. Rosja znów stara się doprowadzić do kryzysu energetycznego
Prezydencki doradca Stanisław Żaryn, komentując rosyjski atak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, podkreślił na platformie X, że sytuacja powtarza się każdej jesieni.
Rosja znów stara się doprowadzić do kryzysu energetycznego na Ukrainie, licząc że będzie to skutkowało kryzysem humanitarnym, złamaniem woli i możliwości obrony Ukrainy. Rosja to bandycki kraj!
— napisał.
10:13. Około 1 mln odbiorców bez prądu po rosyjskich atakach rakietowo-dronowych
Ponad 1 mln ukraińskich odbiorców zostało odciętych od prądu po nocnych i porannych, zmasowanych atakach rosyjskich dronów i bombowców. Regionalne władze poinformowały, że celem ataków były m.in. obiekty infrastruktury energetycznej.
W związku z porannymi ostrzałami i zastosowaniem awaryjnych odłączeń energii elektrycznej w obwodzie lwowskim 523 tysiące abonentów pozostaje bez prądu
— poinformował szef położonego przy granicy z Polską obwodu lwowskiego Maksym Kozycki. Urzędnik potwierdził, że Rosjanie uderzyli tam w obiekty energetyczne.
W obwodzie wołyńskim, który też graniczy z Polską, bez prądu pozostaje 215 tys. odbiorców. Lokalne władze informują też o trudnościach z dostawami wody i ciepła.
W obwodzie rówieńskim także odnotowano problemy z dostawami prądu i wody, przez co zamknięto placówki oświatowe.
(…) odciętych od prądu jest ponad 280 tysięcy odbiorców. Są problemy z wodą. Szkoły w Równem i najbliższej okolicy działają w trybie zdalnym
— przekazał naczelnik obwodowej administracji wojskowej, Andrij Kowal.
Jedna osoba została ranna w wyniku ostrzału obwodu odeskiego, na południu kraju. Informacje o uszkodzeniach infrastruktury krytycznej dotyczą też obwodów: chmielnickiego, czerniowieckiego, sumskiego, winnickiego i żytomierskiego.
09:14. Rosja straciła kolejnych 1220 żołnierzy
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła kolejnych 1220 żołnierzy, 1 czołg, 2 wozy opancerzone, 22 systemy artyleryjskie i 45 drony. Zaktualizowaną infografikę zaprezentował ukraiński resort obrony.
07:57. Rosja przeprowadziła zmasowany atak na infrastrukturę energetyczną
Wojska rosyjskie przeprowadziły w czwartek rano zmasowany, kombinowany atak z użyciem rakiet i dronów na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Wybuchy słychać było m.in. w Kijowie, a o zagrożeniu informowano m.in. w obwodach położonych przy granicy z Polską.
Rosjanie kontynuują swoją taktykę terroru. Zgromadzili zapasy rakiet do ataków na ukraińską infrastrukturę, do działań wojennych przeciwko ludności cywilnej podczas mrozów, podczas zimy. Pomagali im w tym ich szaleni sojusznicy, w szczególności z KRLD (Korei Północnej). Teraz Rosjanie prowadzą kombinowany ostrzał kraju. Walczą nawet z dziećmi. Ukraina ma czym odpowiadać
— powiadomił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Minister energetyki Herman Hałuszczenko uprzedził, że w związku z atakiem wprowadzone zostały awaryjne wyłączenia prądu.
Po raz kolejny energetyka pod zmasowanym atakiem wroga. Do ataków na obiekty energetyczne dochodzi na całej Ukrainie. Operator systemu przesyłowego, Ukrenerho, w trybie pilnym wprowadził awaryjne wyłączenia zasilania
— napisał Hałuszczenko na Facebooku
00:01. USA zachęcają Ukrainę, by obniżyła wiek poboru do wojska do 18 lat
Administracja Joe Bidena naciska na Ukrainę, by zmieniła prawo i umożliwiła mobilizację najmłodszych pełnoletnich mężczyzn - podały w środę agencja AP i brytyjski dziennik „Financial Times”. Przedstawiciel władz w Waszyngtonie ocenił, że jest to konieczne, by odpowiedzieć na niedobory kadrowe w ukraińskim wojsku.
Jak przekazała AP, wysoki rangą przedstawiciel administracji powiedział w środę, że Waszyngton chce, by Ukraina obniżyła wiek mobilizacji z obecnych 25 do 18 lat. Oficjel argumentował, że wynika to z „czystej matematyki” dotyczącej obecnej sytuacji i problemów kadrowych ukraińskich sił zbrojnych.
W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział, że celem obecnej administracji w ostatnich tygodniach jej urzędowania jest wyposażenie Ukrainy w sprzęt, który umożliwi jej walkę przez cały kolejny rok. Cytowany przez AP urzędnik uważa jednak, że - mając zapewnione dostawy uzbrojenia - Kijów musi też zapewnić sobie wystarczającą liczbę żołnierzy. Ocenił przy tym, że Ukraina potrzebuje zwiększyć stan osobowy armii o więcej niż 160 tys. wojskowych, o których mówią Ukraińcy.
Według AP podobne uwagi do władz w Kijowie kierowali przedstawiciele innych partnerów Ukrainy, twierdząc, że problem tego kraju dotyczy obecnie liczebności wojska, a nie dostępności broni. Mieli oni również wyrazić pogląd, że - biorąc pod uwagę rozciągnięcie frontu na obwód kurski - ukraiński przyczółek na terytorium Rosji może nie być możliwy do utrzymania.
Sprawa mobilizacji od dawna wywoływała kontrowersje w Ukrainie, a prezydent Wołodymyr Zełenski odkładał wejście w życie obowiązującej obecnie ustawy mobilizacyjnej. Jak przypomniała AP, obawy władz w Kijowie dotyczyły m.in. wpływu decyzji o zwiększeniu poboru na gospodarkę Ukrainy. Według władz USA odpowiedzią na te wyzwania mogłoby być bardziej zdecydowane podejście strony ukraińskiej do dezerterów.
Choć Rosja w ostatnich miesiącach ponosiła duże straty podczas operacji ofensywnych i również ona ma problemy z dostępnością żołnierzy, to proporcje sił wciąż sprzyjają Moskwie. Dzięki temu rosyjska armia jest w stanie dokonywać stopniowych postępów na froncie.
Prosta prawda jest taka, że Ukraina obecnie nie mobilizuje ani nie szkoli wystarczającej liczby żołnierzy, aby zastąpić straty poniesione na polu walki i jednocześnie dotrzymywać kroku coraz liczniejszej armii Rosji
— podsumował amerykański urzędnik, cytowany przez „FT”.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714239-relacja-1009-dzien-wojny-1-mln-odbiorcow-bez-pradu