Trwa 1008. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 27 listopada
18:15. Rosja używa bombowców strategicznych, które otrzymała 25 lat temu od Ukrainy
Rosja używa bombowców strategicznych przekazanych jej 25 lat temu przez Ukrainę - poinformowało Radio Swoboda, które przeprowadziło w tej sprawie dziennikarskie śledztwo. Korupcja i niekompetencja prowadzą do decyzji antypaństwowych - skomentował w środę te doniesienia szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. Kyryło Budanow.
„Jako kraj i naród, który płaci niezwykle wysoką cenę w walce o swoją wolność, nie mamy prawa pozwalać na powtarzanie takich błędów i zbrodni” - przyznał Budanow (https://t.me/DIUkraine/4917).
Dziennikarze projektu Schemy (schematy) Radia Swoboda ustalili, że Ukraina przekazała Rosji samoloty Tu-160 i Tu-95MS w zamian za spłatę długów za rosyjski gaz. Stało się to na mocy porozumienia międzyrządowego zawartego w 1999 r.
Media dotarły do treści tej umowy. Odnalazły w niej m.in. numery samolotów przekazanych Rosji i porównały je z oznakowaniem maszyn, które, według HUR, używane są do ataków na Ukrainę.
Ustalono w ten sposób, że co najmniej sześć samolotów, należących wcześniej do Ukrainy, znajduje się dziś na wyposażeniu rosyjskiego lotnictwa. Prócz samolotów Rosja otrzymała ponad pół tysiąca rakiet, które używane są obecnie do ataków na Ukrainę.
17:05. HUR: celem zastosowania przez Rosję rakiety Oriesznik było zastraszenie sojuszników Ukrainy
Rosja zastosowała przeciwko Ukrainie testowaną rakietę balistyczną Oriesznik w celu zastraszenia sojuszników Kijowa - oświadczył w środę ukraiński wywiad wojskowy HUR.
Informacje na temat Oriesznika, wobec którego Ukraińcy używają nazwy Kiedr, szef HUR, generał Kyryło Budanow przekazał uczestnikom przeprowadzonego dzień wcześniej, we wtorek, posiedzenia Rady Ukraina-NATO.
„Celem zastosowania przez Rosję +Kiedra+ było m.in. zastraszenie sojuszników Ukrainy z zamiarem pozbawienia naszego państwa wsparcia w wojnie o niepodległość” – oświadczył HUR. (https://t.me/DIUkraine/4910)
Podczas posiedzenia Ukraińcy poinformowali partnerów o charakterystykach rosyjskiej rakiety, opisali konsekwencje ataku oraz wymienili wyzwania i zagrożenia, jakie niesie on dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Strona ukraińska zaapelowała do NATO o wzmocnienie systemu obrony powietrznej Ukrainy.
„Przedstawiciele państw członkowskich Sojuszu potępili działania Rosji i zapewnili o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że jedyną odpowiednią reakcją na użycie przez Rosję rakiety balistycznej średniego zasięgu jest zwiększenie dostaw broni niezbędnej naszemu krajowi do walki” - zaznaczono w komunikacie.
Siły Powietrzne Ukrainy podały 21 listopada, że w ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Pocisk taki ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej Ukrainie.
22 listopada Władimir Putin zapowiedział, że Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik i rozpocznie jej seryjną produkcję. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.
16:23. Tak wygląda miasto Toreck w obwodzie donieckim
Tak wygląda miasto Toreck w obwodzie donieckim, które niegdyś tętniło życiem.
16:02. „Bucza 2”, czyli rosyjska podróbka o masakrze cywilów dokonanej przez wycofujących się Ukraińców z miejscowości Sełydowe
Od poniedziałku większość prokremlowskich mediów donosi o rzekomych masowych mordach mieszkańców miasta Sełydowe pod Pokrowskiem. Miały ich dokonać wycofujące się siły ukraińskie, zaś dowód stanowią wyłącznie nagrania ze „świadectwem ocalałych”. Czemu Kreml donosi o domniemanej zbrodni wojennej prawie miesiąc po jej odkryciu?
Informację tę jako pierwsza podała agencja RIA Novosti, która zacytowała Rodiona Mirosznika, „ambasadora rosyjskiego MSZ ds. zbrodni reżimu kijowskiego”. Ten alarmował, że „Siły Zbrojne Ukrainy zorganizowały w Sełydowem +krwawą łaźnię+, próbując powtórzyć prowokację w Buczy”.
Nawiązanie do Buczy jest tu nieprzypadkowe. Kreml nie ustaje w wysiłkach, żeby przekonać światową opinię publiczną, że ludobójstwo, do którego doszło w tej miejscowości w obwodzie kijowskim wiosną 2022 r. zostało zaaranżowane przez Ukraińców. Przeczą temu liczne dowody, w tym zdjęcia satelitarne ukazujące świeże mogiły i ciała pomordowanych wykonane zanim siły rosyjskie wycofały się z Buczy 29 marca 2022 r.
Mirosznik donosił o dziesiątkach ciał cywilów na ulicach miasta. Nieszczęśnicy mieli zostać zamordowani, bo „Siły Zbrojne Ukrainy przygotowywały zdjęcie dla zachodniej prasy, ale przybyły wojska rosyjskie”.
Jak podsumował „ambasador ds. zbrodni reżimu kijowskiego”, „służby śledcze zbadają szczegóły i dowody tego, co się wydarzyło. Teraz dostępne są zeznania ofiar i świadków, którzy uniknęli morderstwa w Sełydowem”.
O tym, że mamy do czynienia z topornie przygotowaną podróbką świadczy fakt, że Ukraińcy szykujący swoją rzekomą ustawkę medialną z ciałami pomordowanych cywilów nie mogli zostać zaskoczeni przez wkraczające wojska rosyjskie. Sełydowe to ważny węzeł komunikacyjny; znajdowała się w nim również jedyna kopalnia węgla kamiennego w rejonie Doniecka, która pozostawała pod kontrolą Kijowa. Dlatego walki o tę miejscowość trwały wiele tygodni. Jak podaje niezależny rosyjski serwis „The Insider”, ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły przymusową ewakuację tego liczącego ponad 22 tys. mieszkańców już 5 sierpnia. Siły rosyjskie zajęły ją ostatecznie 29 października 2024 r. W tym czasie było tam już zaledwie 461 cywilów.
15:50. Niemiec zatrzymany za handel z Rosją
ABW zatrzymała obywatela Niemiec za nielegalny handel z Rosją. Mężczyzna pośredniczył w handlu maszynami, które trafiały do przemysłu zbrojeniowego kraju-agresora.
„Polski kontrwywiad poinformował o zatrzymaniu w województwie lubuskim obywatela Niemiec. Do zatrzymania doszło 20 listopada, ale dopiero dziś akcja została upubliczniona. Mężczyźnie postawiono zarzuty dotyczące pośrednictwa i wywozu towarów podwójnego zastosowania na terytorium Rosji” - podaje Biełsat.
15:30. Rosyjski dron zawisł na drzewie
Rosyjski dron dalekiego Gerbera utknął na drzewie. Sytuacja miała miejsce w Kijowie. Zdjęcie opublikowała Nexta.
15:00. Rosja deklaruje gotowość do wielkiej wymiany jeńców z Ukrainą
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa poinformowała, że Moskwa prowadzi z Kijowem rozmowę o wymianie jeńców, która miałaby objąć po 630 osób z każdej strony.
14:45. Putin z wizytą w Kazachstanie
Nexta przypomina, że „Kazachstan nie podpisał ani nie ratyfikował Statutu Rzymskiego”. „Oznacza to, że kraj nie jest zobowiązany do podporządkowania się decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji”.
14:30. Premier Słowacji przyjął zaproszenie Putina na Dzień Zwycięstwa
Premier Słowacji Robert Fico przyjął zaproszenie od Władimira Putina, by pojawić się w Moskwie na majowych obchodach Dnia Zwycięstwa.
„Rząd Słowacji podkreśla dziedzictwo walki z nazizmem, o prawdzie historycznej w II wojnie światowej i roli, jaką odgrywa w niej Armia Czerwona. Dlatego w 2025 roku rząd Słowacji przejmie organizację kilku wydarzeń, które będą kulminacją majowych obchodów zwycięstwa nad nazizmem. W duchu tego naturalnym jest, że jako premier Republiki Słowackiej mam istotny interes uczestnictwa w oficjalnych obchodach zwycięstwa nad faszyzmem, które odbędą się 9 maja 2025 roku w Moskwie. Z przyjemnością przyjąłem zatem oficjalne zaproszenie prezydenta Federacji Rosyjskiej W. Putina, by uczestniczyć w tych ważnych uroczystościach” - napisał na Facebooku.
14:10. Ilu żołnierzy straciła Ukraina?
Ukraina od początku inwazji mogła stracić od 60 do 100 tys. żołnierzy - wynika z ustaleń zachodnich wywiadów, które zebrał „The Economist”. Kolejne 400 tys. wojskowych mogło zostać rannych na tyle, że uniemożliwia im to dalszą działalność w armii.
Liczby te nie uwzględniają ofiar cywilnych. Danych na temat tych strat jest niewiele - uważa się, że zginęły dziesiątki tysięcy cywilów.
Według „The Economist”, straty Rosjan sięgają 200 tys. zabitych wojskowych.
13:45. Biden zawnioskował do Kongresu o dodatkowe miliardy m.in. dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o kolejne 24 miliardy dolarów na pomoc Ukrainie i zastąpienie amerykańskiej broni użytej do walki z Rosją - informuje POLITICO. Wniosek trafił do Kongresu przedwczoraj.
16 miliardów z wnioskowanej kwoty posłuży do odnowienia zasobów broni, które otrzymał już Kijów. Pozostałe 8 otrzyma Inicjatywa Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy.
13:20. Kolejny atak drona na przedmieścia Chersonia
W ataku, do którego doszło ok. 11 czasu lokalnego, ranny został 42-letni mężczyzna.
13:10. Sikorski spotkał się szefem MSZ Ukrainy
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Warszawie z szefem MSZ Ukrainy Andrijem Sybihą - przekazał resort. Jak czytamy w komunikacie „Rozmowy ministrów koncentrowały się na rozwoju relacji polsko-ukraińskich, procesie akcesyjnym Ukrainy w Unii Europejskiej oraz wsparciu Polski dla walczącej Ukrainy.”
Ministrowie podkreślili, że „rozmowy na temat zakończenia konfliktu muszą toczyć się za zgodą Ukrainy”, a Sikorski zaznaczył, że Polska powinna w takich rozmowach uczestniczyć. Omówiono również kwestie dwustronnych relacji polsko-ukraińskich, w tym kwestie historyczne. Sikorski i Sybiha zadeklarowali „pełną gotowość do rozwiązania problemów dotyczących prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terenie Ukrainy”.
13:00. Tak Ukraińcy zestrzeliwują rosyjskie drony
Wołodymyr Zełenski udostępnił nagranie, na którym mobilne grupy ogniowe Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliwują rosyjskie drony Shahed.
12:45. SBU zatrzymała 21-letniego współpracownika FSB
Pozyskany do współpracy przez FSB w 2024 roku 21-latek próbował podpalić podstację energetyczną zasilającą lotnisko w obwodzie kirowohradzkim.
12:15. Alarm bombowy w Kijowie
Siły Powietrzne wzywają mieszkańców Kijowa do natychmiastowego ukrycia się w schronach.
11:54. Władze badają sprawę wadliwych pocisków moździerzowych krajowej produkcji
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że bada kwestię wadliwych pocisków moździerzowych krajowej produkcji na polu bitwy, a do czasu ustalenia przyczyny wojsko będzie używać pocisków wyprodukowanych za granicą. Według mediów działa tylko co 10. pocisk z najnowszej partii.
Resort podał we wtorek w oświadczeniu, że od trzech tygodni aktywnie bada doniesienia o wadliwości krajowych pocisków moździerzowych kalibru 120 mm na froncie.
„Wstępne wyniki śledztwa wskazują na możliwość użycia ładunków prochowych niskiej jakości lub naruszenia warunków przechowywania amunicji, co doprowadziłoby do jej uszkodzenia” – poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na falę krytyki w ukraińskich mediach i ze strony opinii publicznej.
Eksploduje tylko co 10. pocisk moździerzowy kalibru 120 mm wyprodukowany na Ukrainie z najnowszej partii - poinformowali na początku listopada ukraińscy dziennikarze, powołując się na liczne skargi żołnierzy.
Ministerstwo obrony podało, że bada sprawę oraz że zawiesiło użycie ukraińskich pocisków moździerzowych z określonych partii. „W zamian (żołnierzom) dostarczane będą importowane pociski” – przekazało ministerstwo.
Państwowe Biuro Śledcze wszczęło postępowanie karne w sprawie. Resort obrony zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które okażą się winne. Jednocześnie obiecał udoskonalić środki kontroli jakości i wzmocnić nadzór nad warunkami przechowywania amunicji.
Jedną z najskuteczniejszych taktyk armii rosyjskiej w celu zdobycia terenu w Ukrainie są ataki piechoty, które mają wyczerpać siły ukraińskie i ich zapasy broni oraz są prowadzone bez względu na straty własne. Pociski moździerzowe kalibru 120 mm mają oślepić nacierających żołnierzy i powstrzymać natarcie.
11:00. Andrij Jermak podziękował Polsce i przedstawił pięć punktów planu zwycięstwa Ukrainy
Dziękujemy państwom nordyckim, bałtyckim i Polsce za poparcie naszego planu zwycięstwa - napisał na łamach szwedzkiej gazety „Dagens Industri” szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. Wymienił też pięć punktów planu zwycięstwa Zełenskiego.
W środę i czwartek w rezydencji premiera Szwecji w Harpsund odbędzie się szczyt państw nordyckich, bałtyckich oraz Polski. Wśród tematów są kwestie bezpieczeństwa i kontynuacja wsparcia Ukrainy.
„Kraje NB8 (Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania, Islandia, Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Polska mogą odegrać kluczową rolę w budowaniu przez Europę nowej strategii bezpieczeństwa, opartej na prawie krajowym, skutecznym odstraszaniu, obronności i odporności” - podkreślił Jermak.
Dodał, że „zapewnienie Ukrainie zwycięstwa w wojnie jest centralnym elementem przekonującego uporania się z rosyjskim zagrożeniem”. „Dyplomacja nie ma szans na sukces bez siły, która ją wspiera” - zaznaczył. „Złudzeniem jest sądzić, że uspokojenie agresora doprowadzi do trwałego pokoju” - zauważył.
10:18. Kułeba dla Politico: Putin nie zgodzi się na pokojowy plan Trumpa
Putin nie zgodzi się na pokojowy plan Trumpa, bo jego celem jest zniszczenie Ukrainy i obnażenie nieudolności Zachodu – powiedział w wywiadzie dla Politico były minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Putin ma obsesję na punkcie Ukrainy, a jej zniszczenie jest dodatkowo sposobem na zrealizowanie innego strategicznego celu: pokazanie światu, że Zachód nie potrafi obronić siebie i swoich ideałów
— zaznaczył Kułeba.
Były szef ukraińskiej dyplomacji odniósł się do zapowiedzi Donalda Trumpa z kampanii wyborczej, w której padła obietnica szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie. Pod koniec października, jeszcze przed wyborami, przyszły wiceprezydent J.D. Vance stwierdził, że pokój może wymagać zrzeczenia się przez Ukrainę części lub całości terytoriów okupowanych przez Rosję.
Jak podkreślił były minister, trudno sobie wyobrazić sytuację, w której prezydent Wołodymyr Zełenski zgodziłby się na takie ustępstwa.
Nie może się na nie zgodzić, ze względu na ograniczenia konstytucyjne i dlatego, że oznaczałoby to jego polityczny koniec
— zaznaczył.
09:15. Siły powietrzne: zestrzeliliśmy 36 z blisko 90 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 36 z 89 dronów szturmowych różnego typu, których rosyjskie wojsko użyło w ataku na Ukrainę w nocy z wtorku na środę - poinformowały Siły Powietrzne.
Wróg zaatakował Ukrainę 89 dronami typu Shahed i bezzałogowymi statkami powietrznymi nieznanego typu z kierunków Orzeł, Briańsk, Kursk, Primorsko-Achtarsk w Rosji (…) Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 36 dronów wroga w obwodzie: kijowskim, czernihowskim, sumskim, charkowskim, połtawskim, żytomierskim, chmielnickim i mikołajowskim
— napisano w komunikacie.
Siły powietrzne podały, że 48 dronów utraciło łączność po zastosowaniu wobec nich środków walki elektronicznej, a pięć kolejnych opuściło kontrolowaną przestrzeń powietrzną Ukrainy w kierunku Białorusi, Rosji i okupowanych terytoriów Ukrainy.
Spadające odłamki bezzałgowców uszkodziły m.in. budynki prywatne i mieszkalne w regionie Kijowa. We wstępnych raportach nie ma informacji o ofiarach.
00:00. Blinken: Robimy wszystko, by Ukraina była w stanie walczyć przez cały rok 2025
Wykorzystujemy czas pozostały w naszej kadencji, by Ukraina miała wszystko, aby walczyć przez kolejny rok lub negocjować z pozycji siły - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken po szczycie G7 w Rzymie. Wezwał też Chiny do blokowania zbliżenia między Koreą Płn. i Rosją.
Blinken wystąpił we wtorek na konferencji prasowej po zakończeniu swojego ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 we Włoszech, wypowiadając się m.in. na tematy wojny w Ukrainie, udziału północnokoreańskich żołnierzy w konflikcie, a także rozmów na temat zawieszenia broni w Libanie.
Szef dyplomacji USA podkreślił, że zarówno jego administracja, jak i pozostałe państwa G7 są gotowe wspierać Ukrainę, niezależnie od tego, co zdarzy się po zmianie władzy w Waszyngtonie.
Biorąc pod uwagę to, co słyszę od partnerów, będziemy kontynuować (wspieranie Ukrainy). A to, co my jesteśmy zdecydowani zrobić w czasie, jaki pozostał tej administracji, to wypracować wszystko, co możliwe, aby zapewnić Ukrainie czego potrzebuje, aby mogła walczyć przez cały 2025 rok, jeśli będzie to konieczne. Lub jeśli będą negocjacje, aby móc negocjować z pozycji siły
— powiedział sekretarz stanu. Dodał, że państwa G7 starają się sfinalizować do końca roku plan udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 50 mld dol. opartej o zamrożone rosyjskie aktywa.
Blinken zwrócił też uwagę na zaniepokojenie Waszyngtonu i jego partnerów pogłębiającą się współpracą Rosji i Korei Północnej, w tym udziałem żołnierzy KRL-D w wojnie przeciwko Ukrainie.
Jak ocenił, relacje na linii Moskwa-Pjongjang są „ulicą dwukierunkową”. Podkreślił, że USA bacznie przyglądają się temu, co reżim Kim Dzong Una otrzyma od Rosji i zasugerował że może to być wsparcie dla programu budowy okrętów podwodnych i programu nuklearnego.
Zwrócił uwagę, że ważną rolę w blokowaniu tej współpracy Moskwy i Pjongjangu mogą odegrać Chiny - i że leżałoby to w ich interesie.
Jeśli tego nie zrobią, to myślę, że jedną z rzeczy, które zobaczymy jest to, że kraje w regionie Indo-Pacyfiku (…), Stany Zjednoczone podejmą dalsze kroki w celu wzmocnienia naszych własnych zdolności odstraszania i obrony
— zapowiedział Blinken.
I są to niewątpliwie kroki, które - chociaż nie są wymierzone w Chiny - się Chinom nie spodobają
— dodał.
Odnosząc się do rozmów o 60-dniowym zawieszeniu broni w wojnie w Libanie między Izraelem i Hezbollahem, Blinken powiedział, że są one w ostatniej fazie i wyraził nadzieję na szybką finalizację porozumienia. Ocenił też, że jeśli do tego dojdzie, zwiększy to szanse zakończenia walk również w Strefie Gazy, bo odbierze nadzieję Hamasowi na odsiecz i zmusi go do negocjacji.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714123-relacja-1008-dzien-wojny-ukraina-zestrzelila-36-dronow