Trwa 1007. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 26 listopada 2024 r.
20:00. Blinken: Robimy wszystko, by Ukraina była w stanie walczyć przez cały rok 2025
Wykorzystujemy czas pozostały w naszej kadencji, by Ukraina miała wszystko, aby walczyć przez kolejny rok lub negocjować z pozycji siły - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken po szczycie G7 w Rzymie. Wezwał też Chiny do blokowania zbliżenia między Koreą Płn. i Rosją.
Blinken wystąpił we wtorek na konferencji prasowej po zakończeniu swojego ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 we Włoszech, wypowiadając się m.in. na tematy wojny w Ukrainie, udziału północnokoreańskich żołnierzy w konflikcie, a także rozmów na temat zawieszenia broni w Libanie.
Szef dyplomacji USA podkreślił, że zarówno jego administracja, jak i pozostałe państwa G7 są gotowe wspierać Ukrainę, niezależnie od tego, co zdarzy się po zmianie władzy w Waszyngtonie.
„Biorąc pod uwagę to, co słyszę od partnerów, będziemy kontynuować (wspieranie Ukrainy). A to, co my jesteśmy zdecydowani zrobić w czasie, jaki pozostał tej administracji, to wypracować wszystko, co możliwe, aby zapewnić Ukrainie czego potrzebuje, aby mogła walczyć przez cały 2025 rok, jeśli będzie to konieczne. Lub jeśli będą negocjacje, aby móc negocjować z pozycji siły” - powiedział sekretarz stanu. Dodał, że państwa G7 starają się sfinalizować do końca roku plan udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 50 mld dol. opartej o zamrożone rosyjskie aktywa.
Blinken zwrócił też uwagę na zaniepokojenie Waszyngtonu i jego partnerów pogłębiającą się współpracą Rosji i Korei Północnej, w tym udziałem żołnierzy KRL-D w wojnie przeciwko Ukrainie.
Jak ocenił, relacje na linii Moskwa-Pjongjang są „ulicą dwukierunkową”. Podkreślił, że USA bacznie przyglądają się temu, co reżim Kim Dzong Una otrzyma od Rosji i zasugerował że może to być wsparcie dla programu budowy okrętów podwodnych i programu nuklearnego.
Zwrócił uwagę, że ważną rolę w blokowaniu tej współpracy Moskwy i Pjongjangu mogą odegrać Chiny - i że leżałoby to w ich interesie.
„Jeśli tego nie zrobią, to myślę, że jedną z rzeczy, które zobaczymy jest to, że kraje w regionie Indo-Pacyfiku (…), Stany Zjednoczone podejmą dalsze kroki w celu wzmocnienia naszych własnych zdolności odstraszania i obrony” - zapowiedział Blinken. „I są to niewątpliwie kroki, które - chociaż nie są wymierzone w Chiny - się Chinom nie spodobają” - dodał.
Odnosząc się do rozmów o 60-dniowym zawieszeniu broni w wojnie w Libanie między Izraelem i Hezbollahem, Blinken powiedział, że są one w ostatniej fazie i wyraził nadzieję na szybką finalizację porozumienia. Ocenił też, że jeśli do tego dojdzie, zwiększy to szanse zakończenia walk również w Strefie Gazy, bo odbierze nadzieję Hamasowi na odsiecz i zmusi go do negocjacji.
18:50. Zełenski o nocnych atakach: są możliwe tylko dlatego, że sprawca omija sankcje
Federacja Rosyjska była w stanie zaatakować Ukrainę rekordową liczbą dronów tylko dlatego, że omija sankcje - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w social mediach.
Ostatniej nocy Rosja zaatakowała Ukrainę i wystrzeliła przeciwko naszym obywatelom rekordową liczbę dronów - 188. Dziękuję naszym obrońcom nieba za odparcie ataku: około 80 dronów zostało zestrzelonych, a ponad 90 utraciło łączność. Niestety, nasza infrastruktura krytyczna została uszkodzona
— poinformował Zełenski.
Prezydent przyznał, że sytuacja w Tarnopolu jest obecnie trudna, na miejscu pracują wszystkie służby i ekipy naprawcze.
Robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić dostawy energii elektrycznej
— podkreślił.
Dodał, że w każdym ze 188 dronów znajduje się 85 zagranicznych komponentów.
To prawie 16 tys. komponentów, bez których nie mogłyby latać. Takie ataki są możliwe tylko dlatego, że przestępcy obchodzą sankcje, Rosja obchodzi sankcje
— stwierdził Zełenski.
18:09. Spotkanie Rady NATO-Ukraina po wystrzeleniu przez Rosję eksperymentalnego pocisku
W Brukseli ambasadorowie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i Ukrainy spotkali się w ramach Rady NATO-Ukraina, aby omówić sytuację po wystrzeleniu przez Rosję eksperymentalnego pocisku balistycznego średniego zasięgu (IRBM) w zeszłym tygodniu.
17:43. Szef MSZ Litwy: NATO musi wyznaczyć Rosji ścisłe czerwone linie ws. ataków hybrydowych
NATO musi wyznaczyć Rosji ścisłe czerwone linie w sprawie ataków hybrydowych – oznajmił szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis podczas konferencji prasowej w Tallinie.
Musimy wysłać wiadomość do naszych partnerów, że znajdujemy się na terytorium ataków hybrydowych, że ludzie są zaniepokojeni. I musimy wysłać bardzo wyraźny sygnał Rosjanom, że istnieją czerwone linie, których nie chcieliby przekroczyć
— powiedział Landsbergis.
Minister podkreślił, że taki komunikat powinny wystosować nie tylko Litwa, Estonia i Łotwa.
Powinno to zrobić NATO. Muszą to zrobić najpotężniejsi sojusznicy w naszym Sojuszu
— podkreślił Landsbergis.
16:56. 4 lata łagru dla dziennikarki za współpracę z zagraniczną organizacją
Sąd w Czycie na południu Syberii skazał dziennikarkę Nikę Nowak na cztery lata kolonii karnej pod zarzutem „współpracy z zagraniczną organizacją” – poinformował we wtorek portal Sibir.Realii.
Nika Nowak, dziennikarka i poetka, została zatrzymana w Moskwie w 2023 r. Rok później przewieziono ją do Kraju Zabajkalskiego na Syberii.
Szczegóły sprawy pozostają utajnione, w tym nazwa organizacji, z którą miała współpracować.
Dziennikarka prowadzi kanał na Telegramie, gdzie napisała, że nie dostaje zgody na spotkania z matką, a jej rozmowy są podsłuchiwane.
W marcu 2022 r., po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny na Ukrainie, Nowak napisała, że „nie wstydzi się Rosji”, ale „czuje gorycz, że zwykli ludzie na Ukrainie zasypiają i budzą się w huku wystrzałów”.
Później Nowak napisała na Facebooku: „Kiedyś stanie się cud (być może) i władze Kraju Zabajkalskiego zwrócą na niego uwagę i przestaną zajmować się bzdurnymi sprawami w rodzaju operacji z literą Z”.
Po 2014 r. dziennikarka wspierała w sieciach społecznościowych separatystów w samozwańczych republikach donieckiej i ługańskiej, a także potępiała Euromajdan w Kijowie – podał kanał Ostorożno Nowosti.
Nowak pracowała w regionalnej agencji ChitaMedia i była redaktorką naczelną portalu Zab.ru.
16:35. Ataki na obwód kurski
Rosyjskie MO twierdzi, że Ukraińcy dwa razy w ciągu ostatnich 3 dni zaatakowali obwód kurski, wykorzystując zachodnie rakiety dalekiego zasięgu - relacjonuje Biełsat.
15:51. Eksperci: rosyjska kampania propagandowa o III wojnie światowej to blef
Polityczni liderzy Zachodu są bardziej niż kiedyś odporni na nuklearny szantaż Moskwy, ale społeczeństwa mogą być na rosyjskie groźby podatne – powiedział PAP Marek Kohv, szef programu bezpieczeństwa i odporności w Międzynarodowym Centrum Obrony i Bezpieczeństwa z siedzibą w Tallinie.
14:46. Rosja wydala brytyjskiego dyplomatę, oskarżając go o szpiegostwo
Władze Rosji nakazały brytyjskiemu dyplomacie opuszczenie kraju w ciągu dwóch tygodni, uzasadniając to rzekomym wykryciem śladów, wskazujących na jego działalność szpiegowską – podała rosyjska agencja Interfax, powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).
FSB oświadczyła w komunikacie dla prasy, że wnioskując o wjazd do kraju, dyplomata podał nieprawdziwe informacje na swój temat.
Dyplomata został wysłany do Moskwy w zastępstwie „jednego z sześciu brytyjskich oficerów wywiadu, wydalonych z Rosji w sierpniu tego roku” - ogłosiła FSB. Służba twierdzi, że wykryła „ślady działań” wywiadowczych, wkazujące na „zagrożenie bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”.
Rosyjskie agencje podały, że do MSZ wezwano brytyjskiego ambasadora.
Brytyjskie MSZ ani ambasada Wielkiej Brytanii w Moskwie jak dotąd nie skomentowały sprawy – zauważyła stacja BBC.
13:55. Propozycja pierwszych sankcji UE na Chiny w związku z wojną Rosji z Ukrainą
Komisja Europejska zaproponowała dodanie do listy sankcyjnej Unii Europejskiej chińskich obywateli i firm, które miały wspomagać Rosję w produkcji dronów, użytych w atakach przeciwko Ukrainie. Jeśli państwa UE zgodzą się na to jednomyślnie, po raz pierwszy unijne sankcje uderzą w Chiny.
Sankcje na Chiny mają być elementem 15. pakietu sankcyjnego, który w środę Komisja Europejska przedstawi krajom członkowskim. Jak poinformowało PAP źródło dyplomatyczne, na unijną „czarną listę” ma trafić kilka chińskich podmiotów, które pomogły rosyjskim przedsiębiorstwom w budowie dronów szturmowych. Sankcje mają także zostać nałożone na obywatela Chin, kontrolującego firmę, która naruszyła unijne obostrzenia.
Osoby, które znajdą się na unijnej liście sankcyjnej, nie będą mogły wjeżdżać na teren UE, a ich aktywa na unijnym terytorium zostaną zamrożone. Podmioty nie mogą z kolei prowadzić działalności gospodarczej na terenie UE.
Na listę sankcyjną w związku ze wspieraniem Rosji w wojnie z Ukrainą ma trafić również firma z siedzibą w Hongkongu, która dostarczyła rosyjskim zakładom wojskowym komponenty mikroelektroniczne, objęte unijnymi obostrzeniami.
13:08. Sekretarz generalny NATO w Atenach: Trzeba wzmocnić wsparcie dla Ukrainy, by zmienić bieg konfliktu
Trzeba wzmocnić wsparcie dla walczącej Ukrainy, by zmienić bieg konfliktu - zaapelował w Atenach sekretarz generalny NATO. Po spotkaniu z Markiem Rutte premier Grecji Kyriakos Micotakis wezwał UE do większych wydatków na obronność i bliższej współprcy z NATO.
Rutte poinformował, że podczas wtorkowej wizyty rozmawiał z greckimi władzami o wyzwaniach dla bezpieczeństwa w regionie i o tym, jak można kontynuować wsparcie dla Ukrainy.
12:52. Rosyjski sąd nakazał aresztowanie francuskiej dziennikarki za wejście do obwodu kurskiego
Sąd rosyjski wydał zaocznie nakaz aresztowania reporterki francuskiej telewizji France24 Catherine Norris Trent za nielegalne przekroczenie granicy obwodu kurskiego na zachodzie Rosji – poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.
Według tych źródeł dziennikarka wjechała do obwodu kurskiego wraz z żołnierzami ukraińskimi, by napisać reportaż.
Rosja wszczęła kilka spraw karnych przeciw zachodnim dziennikarzom, którzy relacjonowali sytuację w obwodzie kurskim, gdzie siły ukraińskie wdarły się 6 sierpnia. Są one procedowane zaocznie, co oznacza, że Norris zostałaby aresztowana, gdyby wjechała do Rosji.
12:31. Rosjanie rozstrzelali pięciu żołnierzy, którzy im się poddali
Ukraińska prokuratura podała, że wszczęła kolejne śledztwo w sprawie rozstrzelania przez wojska rosyjskie pięciu żołnierzy, którzy oddali się do niewoli na odcinku frontu w okolicach Pokrowska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Do zdarzenia doszło w listopadzie, podczas szturmu sił rosyjskich na ukraińskie pozycje w pobliżu wsi Petriwka w rejonie (powiecie) pokrowskim. Pięciu ukraińskich żołnierzy ukrywało się tam w domu prywatnym.
Po otoczeniu domu rosyjscy żołnierze wzięli ukraińskich obrońców do niewoli. Zostali oni zmuszeni do opuszczenia kryjówki bez broni i do położenia się na ziemi. Naruszając międzynarodowe prawo humanitarne, okupanci zastrzelili ukraińskich więźniów z broni automatycznej
— oświadczyła Prokuratura Generalna Ukrainy.
Przypomniała, że takie działania naruszają konwencje genewskie i „kwalifikują się jako przestępstwo międzynarodowe”. Wcześniej prokuratura informowała o rozstrzelaniu w październiku przez Rosjan sześciu żołnierzy, którzy poddali im się do niewoli na tym samym odcinku frontu.
11:54. Reuters: siły rosyjskie zajmują nowe tereny najszybciej od początku wojny
Siły rosyjskie obecnie zajmują nowe tereny na Ukrainie najszybciej od początku pełnowymiarowej napaści; w ciągu ostatniego miesiąca zajęły obszar odpowiadający połowie powierzchni Londynu – poinformowała agencja Reutera, powołując się na analityków i blogerów.
Rosja osiągnęła nowy tygodniowy i miesięczny rekord pod względem powierzchni terytorium zajętego na Ukrainie
— podał w raporcie niezależny rosyjski portal Agientstwo, powołując się na powiązaną z armią ukraińską grupę DeepState, która analizuje nagrania z frontu i sporządza mapę jego linii.
Siły rosyjskie zajęły w ostatnim tygodniu prawie 235 km kw., co jest w tym roku tygodniowym rekordem, w całym listopadzie natomiast 600 km kw.
Z map wynika, że siły rosyjskie zaczęły przesuwać się szybciej we wschodniej Ukrainie w lipcu, gdy żołnierze ukraińscy wdarli się na przygraniczne tereny w obwodzie kurskim Rosji. Potem siły rosyjskie jeszcze zwiększyły tempo.
Rosja kontroluje obecnie 18 proc. terytorium Ukrainy, w tym cały Krym, 80 proc. Donbasu na wschodzie, ponad 70 proc. obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu, a także niecałe 3 proc. obwodu charkowskiego na północnym wschodzie.
Siły rosyjskie szturmują obecnie przede wszystkim w obwodzie donieckim, w kierunku miast Pokrowsk i Kurachowe. Gdyby udało im się przebić przez obronę wokół Kurachowego, mogłyby przeć dalej ku Zaporożu, zabezpieczając sobie jednocześnie tyły, co pozwoliłoby im zaatakować Pokrowsk – pisze Reuters, powołując się na rosyjskich blogerow wojskowych.
11:23. W Budapeszcie chce wystartować około 30 Rosjan
Około 30 rosyjskich pływaków jest zainteresowanych startem w mistrzostwach świata na krótkim basenie w Budapeszcie i w związku z tym poprosili oni światową federację o status neutralnych zawodników - poinformował wiceprezes rosyjskiej federacji Władimir Salnikow.
Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę w międzynarodowych zawodach mogą uczestniczyć sportowcy z Rosji i sojuszniczej Białorusi tylko jako neutralni. Na aktualnej liście federacji World Aquatics taki status ma siedem osób z Rosji i siedem z Białorusi.
Obecnie większa grupa pływaków z tych krajów stara się o pozwolenie na starty. Status neutralny mogą uzyskać jedynie ci, którzy nie popierają publicznie inwazji na Ukrainę i nie mają powiązań z instytucjami wojskowymi ani państwowymi.
W ubiegłym tygodniu federacja World Aquatics nieco skorygowała warunki, przyznając neutralnym sportowcom z Rosji i Białorusi możliwość startu w sztafetach.
Mistrzostwa świata w Budapeszcie rozpoczną się 10 grudnia.
11:12. Rosja przygotowuje się do ukraińskiego ataku powietrznego na Krymie
Ukraińscy partyzanci informują, że Rosja przygotowuje się do ukraińskiego desantu powietrznego w Eupatorii na Krymie - relacjonuje The Kyiv Post.
Rosjanie spodziewają się ukraińskiej grupy sabotażowo-rozpoznawczej, która wyląduje w tym rejonie.
W odpowiedzi aktywnie wzmacniają struktury obronne w całym mieście i jego okolicach
— przekazali partyzanci z ruchu „Atesz”.
Poinformowano również, że około połowa rodzin oficerów Rosgwardii opuściła półwysep z powodu obaw o potencjalną walkę w Eupatorii.
09:46. Rosja straciła kolejnych 1480 żołnierzy
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła kolejnych 1480 sołdatów, 6 czołgów, 20 wozów opancerzonych, 19 systemów artyleryjskich i 72 drony. Zaktualizowaną infografikę zaprezentował ukraiński resort obrony.
08:52. Rosjanie zaatakowali w nocy rekordową liczbą 188 dronów
Rekordową liczbę 188 dronów wykorzystały wojska Rosji do ataków na Ukrainę minionej nocy; 76 maszyn udało się zestrzelić, jednak część trafiła w obiekty infrastruktury krytycznej – poinformowały we wtorek rano ukraińskie Siły Powietrzne.
Okupanci zaatakowali Ukrainę rakietami balistycznymi Iskander-M, wystrzelonymi z obwodu woroneskiego i kurskiego (w Rosji). Podczas nocnego ataku przeciwnik wypuścił rekordową liczbę dronów Shahed oraz bezzałogowców nieustalonego typu z okolic (rosyjskich) miast Orzeł, Briańsk, Kursk, Primorsko-Achtarsk
— poinformowano na Telegramie.
Spośród 188 dronów ukraińskim siłom obrony udało się zestrzelić 76 maszyn, z 95 utracono łączność, a pięć poleciało w stronę Białorusi.
Wskutek ataku uszkodzony został obiekt infrastruktury w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy, co wywołało problemy z dostawami prądu i wody. Władze zapewniły, że ekipy remontowe pracują nad usunięciem usterek.
W obwodzie kijowskim odłamki dronów uszkodziły kilka domów, pomieszczenia gospodarcze i samochody.
02:00. Apel parlamentarzystów krajów NATO o szybkie zaproszenie Ukrainy do Sojuszu
Parlamentarzyści krajów NATO przyjęli podczas kończącego się w poniedziałek w Montrealu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO rezolucje wzywające kraje NATO do szybkiego zaproszenia Ukrainy do Sojuszu i zwiększania wydatków na obronność.
Rezolucja „NATO po szczycie waszyngtońskim: zabezpieczanie przyszłości Sojuszu i wsparcie dla Ukrainy aż do zwycięstwa” wzywa kraje NATO do stałego wsparcia Ukrainy. Podkreślono, że podstawą pokoju musi być „nic o Ukrainie bez Ukrainy”, oraz że należy „zwiększyć polityczne i praktyczne wysiłki na rzecz otrzymania przez Ukrainę zaproszenia, by stała się 33 członkiem NATO, tak szybko jak to możliwe”.
Wezwano też do zwiększenia sankcji wobec Rosji oraz użycia „politycznych i ekonomicznych nacisków”, by zniechęcić Chiny do wspierania Rosji. Wskazano na konieczność zwiększania odporności NATO na wyzwania stawiane przez Chiny dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk wezwał do przyjęcia przez parlamenty krajów partnerskich stanowiska, w którym wspierałyby one zaproszenie Ukrainy do NATO. Zwrócił się też m.in. o zdjęcie ograniczeń w użyciu broni dalekiego zasięgu, by Ukraina mogła tej broni użyć wobec celów w Rosji, o stworzenie koalicji w sprawie przechwytywania rosyjskich ataków rakietowych i z użyciem dronów oraz o rozbudowanie wspólnej produkcji broni.
Cztery inne rezolucje Zgromadzenia dotyczą wsparcia dla rozwoju przewag technologicznych krajów NATO, odpowiedzialnego użycia AI w dziedzinie wojskowej, wzmocnienia wspólnej obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz przemocy seksualnej podczas konfliktów zbrojnych.
Nowym przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO został portugalski parlamentarzysta Marcos Perestrello, który zapewnił, że zobowiązuje się do „wzmacniania więzów transatlantyckich między Europą a Ameryką Północną”, a także do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i jej członkostwa w NATO, rozwinięcia partnerstwa NATO z krajami sąsiednimi i krajami demokratycznymi na całym świecie, a także stworzenia centrum na rzecz „odporności demokratycznej” w ramach Kwatery Głównej NATO.
Jednym z tematów rezolucji dotyczącej przyszłości NATO i Ukrainy były wydatki na obronność, rezolucja wzywa państwa NATO by niezwłocznie osiągnęły poziom 2 proc. PKB wydatków na obronność oraz by rozważyły dalszy ich wzrost. Media przypomniały, że amerykański prezydent elekt Donald Trump krytycznie wypowiadał się nt. tych krajów sojuszu, które nie osiągnęły zakładanego celu poziomu wydatków na obronność, czyli 2 proc. PKB. Kanada jest jednym z tych krajów. Trudeau zapewniał, że Kanada w 2032 r. osiągnie poziom 2 proc. PKB. „Wiemy, że świat się zmienia, a Kanada, razem ze swoimi sojusznikami, musi być na to gotowa” - dodał.
W obradach Zgromadzenia uczestniczyli parlamentarzyści z 32 krajów NATO i krajów partnerskich, po raz pierwszy uczestniczyła w nich Nowa Zelandia. Wiosenna sesja Zgromadzenia odbędzie się w USA, w Dayton (Ohio) w dniach 23-26 maja 2025.
01:00. Stolica Ukrainy, Kijów, odpiera falowe ataki rosyjskich dronów
„Atak UAV (bezzałogowych statków powietrznych) na stolicę trwa” - napisał Kliczko na swoim kanale wiadomości Telegram.
„Siły obrony powietrznej działają w różnych częściach miasta. Drony wlatują nad stolicę z różnych kierunków”, dodał.
Świadkowie Reutersa słyszeli serię eksplozji, które przypominały działające systemy obrony powietrznej.
Kijów, jego okolice i zdecydowana większość terytorium Ukrainy są objęte alarmami przeciwlotniczymi, przekazuje Reuters.
00:01. Zełenski: widzimy zagrożenia na odcinku zaporoskim lecz kontrolujemy sytuację
Ukraina widzi zagrożenia, związane z możliwą rosyjską ofensywą na odcinku zaporoskim, jednak kontroluje sytuację – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Media doniosły wcześniej, że Rosja szykuje tam poważny atak.
Odcinek zaporoski: widzimy istniejące zagrożenia, nasze Siły Obronne Ukrainy kontrolują sytuację
— zapewnił prezydent po naradzie z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy, generałem Ołeksandrem Syrskim.
Zełenski powiadomił, że najcięższe walki trwają na odcinku kurachowskim w obwodzie donieckim. Ujawnił także, że w zajętej przez siły ukraińskie w sierpniu części obwodu kurskiego w Rosji, trwa obrona pozycji z zadaniem „maksymalnego zniszczenia rosyjskich możliwości w strefie przygranicznej”.
Wcześniej brytyjski tygodnik „Economist” napisał, że ukraiński wywiad sugeruje możliwy atak Rosjan na Zaporoże. Według szacunków Kijowa Moskwa może zaangażować w ofensywę do 130 tys. żołnierzy. Zaporoże znajduje się 30 km od linii frontu. To główne miasto obwodu zaporoskiego, który częściowo pozostaje pod rosyjską okupacją.
Zaporoże jest jednym z trzech głównych ośrodków przemysłowych Ukrainy, co ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i funkcjonowania kraju. Przed inwazją Rosji na Ukrainę w Zaporożu mieszkało ponad 700 tys. osób.
Przygotowując się do możliwej rosyjskiej ofensywy, Ukraińcy wzmacniają obronę wokół miasta. Powstają fortyfikacje, nowe pola minowe i konstrukcje z betonu i żelaza.
Pod koniec 2022 roku Władimir Putin ogłosił aneksję całego obwodu zaporoskiego. Pod kontrolą jego wojsk była jedna trzecia tego regionu.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714017-relacja-1007-dzien-wojny-nocny-atak-dronow