Trwa 1005. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 24 listopada 2024 r.
15:45. „Guardian”: Za rok wyczerpie się rosyjska broń z czasów radzieckich
Rosyjska broń z czasów radzieckich wyczerpie się pod koniec 2025 r. Władimir Putin mógłby więc przystać na rozpoczęcie negocjacji na początku roku, jednak nadal będzie prowadzić wojnę i nasilać ataki na ukraińskich cywili, gdy rozmowy nie będą szły po jego myśli. - ocenił na łamach dziennika „Guardian” Peter Pomerantsev, autor książek o Rosji.
Pomerantsev przypomniał w opublikowanym w niedzielę przez brytyjski dziennik tekście, że „chociaż Putin czuje, że wygrywa na ukraińskim polu bitwy, to rosyjska gospodarka zaczyna się pocić”.
Ceny żywności rosną co miesiąc o 9 proc., a stopy procentowe utrzymują się na poziomie ponad 20 proc.
— dodał.
Ekspert ds. rosyjskich skomentował wpływ wygranej Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich, zauważając, że „w jego otoczeniu są ludzie, którzy mogliby zgodzić się na zdemilitaryzowanie Ukrainy i pozostawienie kraju pod polityczną kontrolą Kremla”.
Byliby temu tym bardziej chętni, gdyby Rosja zerwała stosunki wojskowe z Chinami
— ocenił.
Jednak czy Moskwa zdecydowałaby się na taki krok na rzecz lepszych relacji z nieobliczalnymi USA? Nawet poświęcenie kontaktów z Teheranem może być dla Putina kiepskim rozwiązaniem
— podkreślił Pomerantsev.
Autor zaznaczył, że „chociaż Trump obiecał namówić Rosję i Ukrainę do podjęcia negocjacji, to Unia Europejska i Wielka Brytania mogą zaproponować nowe rozwiązania”.
Jeśli przejęte zostaną środki rosyjskie w Europie, Trump nie będzie musiał wydawać pieniędzy na Ukrainę i sami (jako Europa) będziemy mogli dostarczyć Kijowowi broń
— napisał w „Guardianie” ekspert.
Zaznaczył, że Europa dysponuje środkami i metodami, które mogą utrzymać USA pod rządami Trumpa w bloku proukraińskim.
To my (UE i Wielka Brytania) możemy przedstawić USA zachęty handlowe, zwiększyć wydatki na NATO, wywierać większą presję na Iran, wysłać siły pokojowe na Ukrainę, czy zapewnić Waszyngtonowi pomoc w nadchodzących potyczkach gospodarczych z Chinami
— wyjaśnił autor.
Peter Pomerantsev to urodzony w ZSRR brytyjski dziennikarz, znany w Polsce przede wszystkim jako autor książki pt. „Jądro dziwności”.
12:30. „FT”: Kreml rekrutuje setki jemeńskich bojowników Huti na wojnę przeciwko Ukrainie
Rosja werbuje jemeńskich bojowników Huti na wojnę z Ukrainą, obiecując im pracę i obywatelstwo, a następnie zmuszając do służby w armii i wysyłając na front - poinformował brytyjski dziennik „Financial Times”.
Jemeńscy mężczyźni, którzy zostali zwerbowani do rosyjskiej armii i udało im się z niej uciec, powiedzieli, że obiecano im dobrze płatną pracę i obywatelstwo Rosji. Jednak po przybyciu na miejsce zostali przymusowo wcieleni do armii i wysłani na front na Ukrainie.
Kontrakty jemeńskich rekrutów, do których dotarł „FT”, są powiązane z firmą założoną przez prominentnego polityka Huti Abdulwaliego Abdo Hassana al-Dżabriego. Przedsiębiorstwo jest formalnie zarejestrowane jako operator turystyczny i dostawca sprzętu medycznego.
„FT” rozmawiał z jednym z rekrutów, który znalazł się w grupie około 200 Jemeńczyków wcielonych we wrześniu do rosyjskiej armii. Został zwabiony do Rosji obietnicami pracy w dziedzinach „bezpieczeństwa” i „inżynierii”.
11:37. CNN: Ukraina jest atakowana północnokoreańskimi rakietami z zachodnimi podzespołami
Ukraina zmaga się z falą rosyjskich ataków rakietowych; w jednej trzeciej spośród tych uderzeń wykorzystywane są północnokoreańskie pociski, które mogą latać tylko dlatego, że opierają się na zachodnich podzespołach, uzyskanych mimo sankcji - poinformowała CNN za źródłami w ukraińskiej armii.
Rosja wystrzeliła w tym roku na Ukrainę około 60 północnokoreańskich rakiet KN-23. Stanowi to prawie jedną trzecią spośród wszystkich 194 pocisków balistycznych wystrzelonych do tej pory w 2024 r.
Kluczowe komponenty używane w północnokoreańskich pociskach są produkowane przez dziewięciu zachodnich producentów, w tym firmy z siedzibami w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Wielkiej Brytanii - stwierdzono w raporcie Niezależnej Komisji Antykorupcyjnej Ukrainy (NAKO), organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Niektóre części pocisków KN-23/24, które analizowali eksperci, zostały wyprodukowane w 2023 r., co wskazuje na szybką dostawę tych podzespołów do Korei Północnej - przekazała CNN.
Wszystko, co służy do sterowania rakietą, do jej lotu, to zagraniczne komponenty. Cała elektronika jest zagraniczna. Nie ma w tym nic koreańskiego
— powiedział CNN Andrij Kulczycki, szef Wojskowego Laboratorium Badawczego Kijowskiego Instytutu Badań Naukowych i Ekspertyz Sądowych.
9:19. Ukraińskie siły powietrzne: Zestrzeliliśmy 50 rosyjskich dronów
„Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 50 spośród 73 dronów różnego typu, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę w nocy” - poinformowały Siły Powietrzne na Telegramie. 19 dronów utraciło łączność w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.
Okupanci atakują Ukrainę za pomocą bezzałogowych statków powietrznych Shahed i (innych) niezidentyfikowanych dronów (…) W sumie wykryto i obserwowano (tor lotu) 73 wrogich dronów
— czytamy w komunikacie.
Systemy obrony powietrznej zestrzeliły 50 wrogich bezzałogowców w obwodach kijowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, czernihowskim, sumskim, połtawskim i żytomierskim
— powiadomiono.
W powietrzu wciąż znajdują się cztery rosyjskie drony, operacje bojowe są kontynuowane
— przekazały Siły Powietrzne.
05:50. Reuters: Słychać wybuchy w Kijowie
Dzisiaj rano w stolicy Ukrainy, Kijowie, słychać było wybuchy - podała agencja Reutera, powołując się na świadków i lokalne media. Według tych relacji prawdopodobnie były to odgłosy systemu obrony powietrznej.
Na razie nie ma oficjalnych informacji ze strony ukraińskiej armii i władz miasta.
Jak poinformował Reuters, w nocy z soboty na niedzielę dla Kijowa, jego okolic, a także dla północno-wschodniej części Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.
02:23. Szef MSZ Włoch: Pocisk balistyczny jest „stary” i „podretuszowany”
Wystrzelony ostatnio przez Rosję przeciwko Ukrainie eksperymentalny pocisk balistyczny średniego zasięgu jest „stary” i „podretuszowany” i został wykorzystany, by zastraszyć przeciwnika - powiedział w sobotę szef włoskiej dyplomacji, wicepremier Antonio Tajani.
Minister spraw zagranicznych stwierdził w komercyjnej włoskiej stacji telewizyjnej Rete 4: „(Władimir) Putin zachowuje się tak, jak dawni wojownicy, którzy uderzali mieczem o tarczę, by zastraszyć przeciwnika”. „Nie ma tu żadnej nowości. To pociski, które zostały podretuszowane, wykorzystane, by przestraszyć ukraińskiego przeciwnika, by podnieść głos” - świadczył Tajani.
Następnie zaznaczył: „Uważam, że Rosja stara się zdobyć jak najwięcej małych miejscowości na granicy z obszarami, będącymi przedmiotem sporu z Ukraińcami, by mieć silniejszą pozycję w momencie negocjacji. Tak samo zrobili Ukraińcy zajmując część rosyjskiego terytorium”.
„Ale - zaznaczył wicepremier - to Ukraińcy bronią się, a agresorem jest Putin. On kieruje niebezpieczne groźby”. Jak zaznaczył, Putin wyrósł w „mentalności KGB”.
„Putin myśli, że wszystko można rozwiązać przy pomocy siły i sił zbrojnych i mało zna narzędzie dyplomacji, do którego my jesteśmy przyzwyczajeni jako kraj demokratyczny, jako Zachód” - stwierdził szef włoskiej dyplomacji.
Podkreślił: „Podczas szczytu w Warszawie przed kilkoma dniami jako pięć najważniejszych państw w Unii Europejskiej - Włochy, Polska, Francja, Niemcy, Hiszpania plus Zjednoczone Królestwo postanowiliśmy dalej działać razem, by bronić prawa międzynarodowego i pracować razem ze Stanami Zjednoczonymi, również z nową administracją, by poszukiwać rozwiązania”.
„Pokój, którego wszyscy chcemy, może być tylko pokojem sprawiedliwym, a więc pokojem, który nie będzie oznaczać kapitulacji Ukrainy wobec Rosji” - zaznaczył szef dyplomacji Włoch.
00:01. Ukraińcy mieli uderzyć rakietami ATACMS w rejonie kurskim!
W sieci pojawiło się sporo informacji, a do tego nagranie, które ma przedstawiać ukraińskie uderzenie amerykańskimi rakietami ATACMS w rejonie kurskim.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/713852-relacja-1005-dzien-wojny-na-ukrainie