Nakazy aresztowania wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny, dotyczące premiera Izraela, byłego izraelskiego ministra obrony i przywódcy Hamasu są wiążące dla wszystkich państw członkowskich UE - napisał szef dyplomacji UE Josep Borrell na portalu X. Z kolei biuro premiera Benjamina Netanjahu ogłosiło, że Izrael odrzuca „fałszywe i absurdalne zarzuty” Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK)
Te decyzje są wiążące dla wszystkich państw będących stronami Statutu Rzymskiego, co obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE
— podkreślił.
Izrael z obrzydzeniem odrzuca absurdalne i fałszywe oskarżenia MTK, który jest stronniczym i upolitycznionym organem
— napisano w komunikacie biura premiera. Dodano, że decyzja MTK jest „antysemicka i przypomina współczesną wersję sprawy Dreyfusa”. Francuski oficer żydowskiego pochodzenia Alfred Dreyfus został pod koniec XIX w. skazany za zdradę na podstawie sfałszowanych dowodów. Sprawa ta do dziś uchodzi za symbol antysemickiej nagonki.
Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania Netanjahu
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa, oskarżając ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 r.
CZYTAJ TAKŻE: Poważne problemy premiera Izraela. MTK w Hadze wydał nakaz aresztowania Netanjahu! Oskarżenie o zbrodnie wojenne
Izba Przygotowawcza MTK uznała, że istnieją uzasadnione podstawy by sądzić, że Netanjahu i Galant „celowo i świadomie pozbawiali ludność Strefy Gazy środków niezbędnych do przetrwania, w tym żywności, wody, leków i materiałów medycznych, a także paliwa i energii elektrycznej” - napisano w decyzji podjętej jednogłośnie przez trzech sędziów Trybunału.
MTK uznał więc, że istnieją podstawy, by sądzić, że obaj politycy ponoszą odpowiedzialność za „zbrodnie wojenne polegające na używaniu głodu jako metody walki oraz zbrodnie przeciwko ludzkości w postaci zabójstw, prześladowań i innych nieludzkich czynów”. Trybunał dodał, że Netanjahu i Galant są też podejrzewani o to, że jako cywilni przełożeni wojskowych odpowiadają za popełnienie zbrodni wojennej polegającej na celowym atakowaniu ludności cywilnej.
Zaznaczono, że decyzja odnosi się do działań Izraela podczas wojny w Strefie Gazy w okresie od 8 października 2023 roku do, co najmniej, 20 maja 2024 roku, gdy prokuratura MTK wydała wniosek o nakaz aresztowania izraelskich polityków.
Izrael nie uznaje MTK i, podobnie jak m.in. USA czy Rosja, nie ratyfikował zakładającego go Statutu Rzymskiego. Stroną traktatu jest natomiast Palestyna, a MTK uznał, że może badać domniemane zbrodnie dokonane na palestyńskich terytoriach, w tym na ziemiach okupowanych przez Izrael. Zaznaczył też, że składane przez Izrael wątpliwości formalne są na tym etapie przedwczesne i państwo to będzie miało dalej prawo do kwestionowania jurysdykcji MTK.
Autonomia Palestyńska: To znak nadziei
Autonomia Palestyńska z zadowoleniem przyjęła nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i b. ministra obrony Joawa Galanta, który wydał Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze. „To znak nadziei” - zaznaczyły w komunikacie palestyńskie władze.
Decyzja MTK przywraca nadzieję i zaufanie do prawa międzynarodowego oraz przypomina o znaczeniu sprawiedliwości, odpowiedzialności i ścigania zbrodniarzy wojennych, szczególnie teraz, gdy naród palestyński jest poddawany ludobójstwu
— napisano w dokumencie cytowanym przez agencję prasową WAFA.
W komunikacie podkreślono, że wszystkie państwa członkowskie MTK i ONZ powinny zastosować się do decyzji Trybunału. Władze Autonomii Palestyńskiej wezwały też do międzynarodowego bojkotu Netanjahu i Galanta - zerwania z nimi komunikacji i odwołania spotkań.
olnk/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/713641-netanjahu-zostalby-zatrzymany-na-terenie-ue-wymowny-wpis