Trwa 1002. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 21 listopada 2024 r.
22:18. Pentagon: Rosja uprzedziła nas przed wystrzeleniem „eksperymentalnej” rakiety
Rosja notyfikowała USA na krótko przed wystrzeleniem nowego, „eksperymentalnego” pocisku pośredniego zasięgu (IRBM) na Dniepr - powiedziała wicerzecznik Pentagonu Sabrina Singh. Podkreśliła też, że groźby Putina pod adresem USA i innych państw nie odstraszą Ameryki od dalszej pomocy Ukrainie.
21:01. Minister obrony Francji: Putin znów instrumentalizuje odstraszanie nuklearne
Minister obrony Francji Sebastien Lecornu powiedział, że Władimir Putin „instrumentalizuje odstraszanie nuklearne”. Dodał, że zaangażowanie żołnierzy z Korei Północnej w konflikcie jest eskalacją, z którą trzeba będzie walczyć „wszelkimi środkami”.
20:04. Putin straszy Zachód! Mówi o „charakterze światowym” wojny i „prawie do użycia broni”
Władimir Putin nie wykluczył zaatakowania obiektów wojskowych krajów, które pozwoliły, by Ukraina uderzała ich pociskami w cele na terytorium Rosji. Dodał, że siły rosyjskie zaatakowały w czwartek Ukrainę nowym hipersonicznym pociskiem balistycznym średniego zasięgu.
Powiedział, że nowy pocisk został nazwany przez inżynierów Oriesznikiem i „nie ma obecnie żadnej możliwości przeciwdziałania takiej broni”. Atakuje on, według rosyjskiego dyktatora, z prędkością 10 machów, czyli 2-3 km/s.
Jak powiadomił, nowym pociskiem uderzono w ukraińskie zakłady zbrojeniowe w Dnieprze, które „produkują rakiety i inne (rodzaje) uzbrojenia”. Dodał, że była to odpowiedź na wykorzystanie przez Ukrainę amerykańskiej i brytyjskiej broni dalszego zasięgu.
Według Putina konflikt na Ukrainie przybrał już „charakter światowy” ze względu na to, że państwa zachodnie wyraziły zgodę na atakowanie ich pociskami terytorium Rosji.
19:10. Burmistrz jednej ze słowackich gmin przekazał Rosjanom w obwodzie kurskim 52 tys. euro
Słowackie portale poinformowały, że burmistrz gminy Smilno na wschodzie kraju przekazał w Moskwie 52 tys. euro.
Pieniądze zebrano na pomoc dla cywili w obwodzie kurskim, gdzie operuje ukraińska armia, a o akcji napisała w mediach społecznościowych ambasada Rosji w Bratysławie.
18:40. Władze: rakieta, która uderzyła w Dniepr to pocisk średniego zasięgu, a nie międzykontynentalny
Pocisk balistyczny użyty przez Rosję do ataku na Dniepr nie był rakietą międzykontynentalną, lecz pociskiem średniego zasięgu - powiadomili w czwartek amerykańscy urzędnicy, cytowani przez agencję Reutera i dziennik „New York Times”. Zaznaczyli jednak, że jest to nowy typ pocisku, nie używany dotąd podczas inwazji na Ukrainę.
Według cytowanego przez „NYT” oficjela wysokiego szczebla, pocisk użyty do uderzenia na zakłady w Dnieprze wydawał się być pociskiem balistycznym średniego zasięgu. Jak dodano, był to „nowy typ” rakiety, monitorowany od pewnego czasu przez Waszyngton.
Podobnie doniosła agencja Reutera, powołując się na urzędnika administracji USA. Według agencji jest to ocena oparta na wstępnej analizie.
Informację o użyciu pocisku międzykontynentalnego podały w czwartek Siły Powietrzne Ukrainy, a powtórzył ją potem prezydent Wołodymyr Zełenski. Według Kijowa rakieta została wystrzelona z obwodu astrachańskiego w Rosji. Taki pocisk ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej części Ukrainy.
Analityczka Carnegie Endowment for International Peace Dara Massicot sugerowała na portalu X, że użyty przez Rosję pocisk mógł być nową rakietą RS-26 Rubież, klasyfikowaną jako pocisk międzykontynentalny. Jest to uzbrojenie, które wywoływało kontrowersje i oskarżenia o łamanie przez Rosję postanowień traktatu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu). Kontrowersje wynikały m.in. z jego klasyfikacji, bo zasięg RS-26 Rubież jest nieco większy, niż górna granica pocisku średniego zasięgu, czyli 5500 km.
Zarówno pociski międzykontynentalne, jak też średniego zasięgu mogą być zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych i posiadać ładunek zawierający kilka głowic, zdolnych do uderzania w różne cele.
18:31. USA nałożyły sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank nie objęty restrykcjami
Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.
„Dziś Stany Zjednoczone nakładają znaczące nowe sankcje na ponad 50 instytucji finansowych, aby jeszcze bardziej osłabić zdolność Rosji do wykorzystywania międzynarodowego systemu finansowego do finansowania i prowadzenia brutalnej wojny przeciwko narodowi Ukrainy” - ogłosił w oświadczeniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak podkreślił, wśród objętych restrykcjami instytucji jest Gazprombank, największy rosyjski bank, na który dotąd USA nie nałożyły sankcji.
Gazprombank to trzeci największy bank Rosji, za pomocą którego Moskwa rozlicza płatności za zakup sprzętu wojskowego i płaci żołnierzom oraz ich rodzinom. Choć był nałożono na niego częściowe sankcje, to jak dotąd nie objęła go pełna blokada i wykluczenie z systemu SWIFT, które zastosowano wobec pozostałych banków. Miało to związek z obawami o wpływ sankcji na dalsze dostawy rosyjskiego gazu do Europy.
Jak wynika z komunikatu amerykańskiego resortu finansów, na listę sankcji trafiło ponad 50 rosyjskich banków mających międzynarodowe powiązania, ponad 40 rejestrów papierów wartościowych używanych przez Rosję do obchodzenia restrykcji, a także 15 osób z kierownictwa rosyjskich banków państwowych. Dodatkowo wydany został alert ostrzegający firmy o ryzyku sankcyjnym związanym z używaniem rosyjskiego systemu rozliczeniowego SPFS mającego być alternatywą dla międzynarodowego systemu SWIFT.
„Dzisiejsze sankcje dodatkowo ograniczą nadużywanie przez Rosję międzynarodowego systemu finansowego w celu finansowania wojny z Ukrainą. Stany Zjednoczone pozostają zdeterminowane, aby zagwarantować Ukrainie możliwie najsilniejszą pozycję i będziemy nadal podejmować wszelkie możliwe kroki, aby to zrobić, od radyklanego zwiększenia pomocy w zakresie bezpieczeństwa, po nakładanie i pełne egzekwowanie sankcji i innych ograniczeń na machinę wojenną Rosji” - zadeklarował w oświadczeniu Sullivan.
18:20. Duma Państwowa przyjęła budżet z rekordowymi wydatkami na obronę
Rekordowy wzrost wydatków na obronę i resorty siłowe w przyszłym roku zakłada projekt budżetu Rosji. We czwartek niższa izba parlamentu, Duma Państwowa, zakończyła prace nad ustawą, która obejmuje lata 2025-27.
W 2025 r. wysokość wydatków na obronę przewidziano na poziomie 13,5 bln rubli (127 mld euro), co oznacza wzrost o 30 proc. w porównaniu z bieżącym rokiem. Suma ta stanowi 6,31 proc. PKB Rosji.
W kolejnym roku wydatki na obronę mają wynieść 12,8 bln rubli (120 mld euro), a w 2027 r. - 13,1 bln (123 mld euro). Łącznie na obronę i bezpieczeństwo narodowe Rosja zamierza przeznaczyć w latach 2025-27 co najmniej 40 proc. budżetu.
Od 2022 r. Moskwa kompleksowo przeorientowała gospodarkę pod kątem działań wojennych, co oznaczało m.in. intensywny rozwój przemysłu militarnego oraz znaczący wzrost zatrudnienia w tym sektorze. Budżet wojskowy Rosji na bieżący rok był już rekordowo wysoki i przekroczył o 70 proc. ten z 2023 r. Wraz z inwestycjami w sektor bezpieczeństwa stanowił 8,7 proc. PKB.
Ustawę budżetową musi jeszcze zatwierdzić wyższa izba parlamentu, Rada Federacji, a następnie podpisać Władimir Putin.
17:10. Ambasador Rosji: Wielka Brytania jest „bezpośrednio zaangażowana” w wojnę na Ukrainie
Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andriej Kielin oświadczył, że władze w Londynie są „bezpośrednio zaangażowane” w wojnę na Ukrainie, ponieważ brytyjskie pociski Storm Shadow zostały użyte do ataku na obiekty na terytorium Rosji – przekazała w czwartek stacja Sky News.
Media informowały w środę, powołując się na anonimowe źródła, że Ukraina po raz pierwszy ostrzelała cele w Rosji pociskami Storm Shadow. Londyn przekazał Kijowowi te pociski, ale dotąd ograniczał możliwość ich używania tylko do ataków wewnątrz Ukrainy.
Odnosząc się do tych doniesień, Kielin oświadczył, że „Zjednoczone Królestwo jest teraz bezpośrednio zaangażowane w tę wojnę”. Ocenił, że wystrzeliwanie pocisków nie może odbywać się bez udziału „personelu NATO, a także personelu brytyjskiego”.
Ambasador uchylił się od odpowiedzi na pytanie o używanie przez Rosję chińskiego, irańskiego i północnokoreańskiego sprzętu i technologii, a także wykorzystywanie podczas walk żołnierzy z Korei Północnej. Oskarżył natomiast Ukrainę o korzystanie z usług „wielu najemników z różnych krajów”.
Wspomniał przy tym o „polskiej jednostce” oraz „polskich żołnierzach” w „specjalnych mundurach”, widzianych rzekomo w obwodzie kurskim.
Przedstawiciele władz Rosji wielokrotnie wypowiadali wcześniej podobne bezpodstawne oskarżenia o „polskich najemnikach”.
Przed Wielką Brytanią decyzję o zezwoleniu Ukrainie na uderzenia wewnątrz Rosji pociskami ATACMS podjęła - według mediów - administracja prezydenta USA Joe Bidena. Doniesienia o przeprowadzeniu pierwszego takiego ataku pojawiły się we wtorek.
Przywódca Rosji Władimir Putin groził wcześniej, że uzna zgodę na użycie zachodnich pocisków do ataków w głębi Rosji za „bezpośrednie zaangażowanie państw NATO w wojnę na Ukrainie”, co „oznaczałoby, że państwa NATO są w stanie wojny z Rosją”.
16:55. BBC: sprzęt wojskowy wart ponad 2 mln euro trafił do Rosji za pośrednictwem influencerki
Sprzęt wojskowy produkcji brytyjskiej o wartości ponad 2 mln dol. trafił do Rosji za pośrednictwem firmy influencerki instagramowej - poinformowała BBC, która dotarła do dokumentów celnych identyfikujących podmioty, które uczestniczyły w eksporcie tego sprzętu.
Firma, za pośrednictwem której eksportowane są brytyjskie obiektywy do kamer, jest zarejestrowana w Kirgistanie. Z dokumentacji tej wynika, że należy ona do Walerii Bajgaszczyny influencerki promującej m.in. stroje kąpielowe na Instagramie.
Brytyjski producent eksportowanego do Rosji sprzętu Beck Optronic Solutions dostarczał komponenty do czołgów Challenger 2 i myśliwców F35. Firma, zapytana o tę transakcję przez BBC, zapewniła, że nie działała wbrew nałożonym na Rosję sankcjom i nie wiedziała nic o tych transportach, a dokumenty celne mogły zostać sfałszowane.
Śledztwo brytyjskiego nadawcy wykazało, że nie ma poszlak, które mogłyby świadczyć o tym, iż Beck Optronic Solutions świadomie wspiera rosyjski przemysł wojskowy.
Dwudziestopięcioletnia Bajgaszczyna jest obywatelką Kazachstanu mieszkającą na Białorusi. Z jej mediów społecznościowych wynika, że prowadzi wystawny styl życia.
16:50. Rzecznik MSZ: uderzenie rakietą międzykontynentalną pokazuje, że Rosja nie chce pokoju
Rosyjski atak na Ukrainę za pomocą nowej rakiety, która miała wszystkie cechy lotu międzykontynentalnego pocisku balistycznego, dowodzi, że Rosja nie dąży do pokoju - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Heorhij Tychyj na platformie X.
„Czekamy na wnioski ekspertów, aby określić dokładny typ nowej rakiety, którą Rosja wystrzeliła dziś rano na Ukrainę. Miała (ona) wszystkie cechy lotu rakiety międzykontynentalnej. Samo uderzenie dowodzi, że Rosja nie dąży do pokoju. Wręcz przeciwnie, (Kreml) dokłada wszelkich starań, aby rozszerzyć (zakres) wojny” - ocenił Tychyj.
Siły Powietrzne Ukrainy podały w czwartek, że w porannym ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Taki pocisk ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej części Ukrainy.
16:40. Zachodni urzędnicy dla Reutersa: Rosja nie użyła międzykontynentalnego pocisku balistycznego
Rosja nie użyła międzykontynentalnego pocisku balistycznego podczas czwartkowego ataku na ukraińskie miasto Dniepr – powiedziało agencji Reutera dwóch zachodnich urzędników. Wcześniej możliwość zastosowania takiej broni przez Kreml zasugerował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zachodni urzędnicy, którzy wypowiedzieli się pod warunkiem zachowania anonimowości, oznajmili, że taki wniosek można wysnuć na podstawie wstępnych analiz. Zastrzegli przy tym, że ta ocena może się jeszcze zmienić.
Zełenski powiedział w czwartek, że tego dnia, w Dniu Godności i Wolności, Rosja uderzyła w Ukrainę nową rakietą. „Ma (ona)wszystkie cechy - prędkość, wysokość - międzykontynentalnego pocisku balistycznego” – podkreślił prezydent, dodając, że badania w tej sprawie nadal trwają.
Wcześniej o użyciu międzykontynentalnej rakiety balistycznej nieznanego typu powiadomiły ukraińskie siły powietrzne. Oświadczyły, że pocisk został wystrzelony z obwodu astrachańskiego w Rosji.
W zmasowanym ataku na Ukrainę w czwartek rano uczestniczyło sześć bombowców strategicznych Tu-95MS, operujących z lotniska Engels w rosyjskim obwodzie saratowskim. Rakiety leciały początkowo w kierunku Kijowa, potem zmieniły kurs na Połtawę, by po kolejnym manewrze uderzyć w obwód dniepropietrowski.
16:05. Media: aresztowano dowódców, którzy skłamali o zajęciu wiosek na Ukrainie
Kilku rosyjskich dowódców zostało zdegradowanych i aresztowanych za przekazanie nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek niezależny portal rosyjski Ważnyje Istorii, powołując się na tzw. blogerów wojskowych.
Dowódca i szef sztabu 3. Armii Ługańsko-Siewierodonieckiej oraz dowódcy 6., 7. i 123. brygady rosyjskich sił zbrojnych niezgodnie z prawdą poinformowali ministerstwo obrony Rosji o zajęciu wiosek Serebrianka, Hryhoriwka, Biłohoriwka i Werchniokamjanske. Wszystkich aresztowano.
„Wyższe dowództwo przyjechało i zażyczyło sobie odwiedzić +wyzwoloną+ Biłohoriwkę, która teoretycznie miała już być na głębokich tyłach, bo Hryhoriwka i Serebrianka zostały jakoby wzięte. Wtedy wyszedł na jaw rozmiar oszustwa, które przeniknęło nie tylko do mediów, ale i do najwyższych sztabów” – napisał bloger wojskowy Rybar.
Aby móc powiadomić o rzeczywistym zajęciu tych wiosek, dowódcy 6., 7. i 123. brygady wielokrotnie kazali podwładnym je szturmować – przekazali blogerzy, czyli internetowi komentatorzy popierający inwazję Kremla na Ukrainę. Według korespondenta wojennego Aleksieja Sukonkina doprowadziło to do „ogromnych strat wśród żołnierzy”.
Kanał na Telegramie Zapiski Weterana ocenił, że jest to problem systemowy i dotyczy niejednego odcinka frontu w strefie działań wojennych
15:39. Francja i Wlk. Brytania: użycie międzykontynentalnej rakiety przez Rosję byłoby eskalacją
Użycie międzykontynentalnej rakiety przez Rosję stanowiłoby poważną eskalację – przekazały władze Francji i Wlk. Brytanii. Paryż zapowiedział, że jeżeli doniesienia się potwierdzą, to zareaguje w „odpowiedni sposób”.
„Jeżeli wystrzelenie (rakiet ICBM) się potwierdzi, będzie to niezwykle poważne wydarzenie i kontynuację eskalacyjnego podejścia Rosji” – powiedział rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, zaznaczając jednocześnie, że Francja nie ma na razie potwierdzenia, iż faktycznie doszło do użycia tych rakiet. „Jeżeli się to potwierdzi, zareagujemy w odpowiedni sposób” – dodał Lemoine.
W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele brytyjskiego rządu, twierdząc, że wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej byłoby „niemoralne” i „nieodpowiedzialne”, a także stanowiłoby eskalacyję ze strony Moskwy.
Siły Powietrzne Ukrainy podały w czwartek, że w porannym ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z obwodu astrachańskiego w Rosji. Taki pocisk ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg sięga do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej części Ukrainy.
Byłoby to pierwsze użycie rakiety ICBM od początku wojny.
15:00. Rosja w 2024 r. ponad 150 razy zbombardowała własne terytorium
Co najmniej 150 razy rosyjskie wojsko przypadkowo zbombardowało swoje własne terytorium – podał w czwartek amerykański „Newsweek”, powołując się niezależny rosyjski portal Astra. Ostatni taki incydent miał miejsce we wtorek.
250-kilogramowa bomba lotnicza FAB spadła na szkołę we wsi Bykówka w obwodzie biełgorodzkim. Bomba przebiła dach szkoły i zatrzymała się w jednej z sal na drugim piętrze budynku. W szkole nie było uczniów, nauczycieli ani pracowników. Nikt nie odniósł obrażeń.
Portal Astra podaje, że najczęściej dochodzi do przypadkowego zrzutu bomb FAB-250 i FAB-500. W takich sytuacjach, jeśli nie wybuchają, to są później neutralizowane przez saperów. Te same bomby są wykorzystywane przez rosyjskie siły podczas ataków na Ukrainę, m.in. w obwodach donieckim i charkowskim, w tym na miasto Charków.
14:55. KE: użycie rakiety międzykontynentalnej przez Rosję oznaczałoby wyraźną eskalację
Użycie przez Rosję rakiety międzykontynentalnej wobec Ukrainy oznaczałoby wyraźną eskalację ze strony Władimira Putina - oświadczył w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano. Jak dodał, stanowiłoby to także ilościową i jakościową zmianę w konflikcie.
Siły Powietrzne Ukrainy podały w czwartek, że w porannym ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z obwodu astrachańskiego w Rosji. Taki pocisk ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej części Ukrainy.
„Oczywiście śledzimy doniesienia, że Rosja użyła międzykontynentalnego pocisku balistycznego przeciwko jednemu lub większej liczbie celów na Ukrainie” - potwierdził Stano. Jak dodał, jest oczywiste, że taki atak oznaczałby nową wyraźną eskalację ze strony Putina.
Byłaby to także - jak podkreślił rzecznik KE - „ilościowa i jakościowa” zmiana w konflikcie.
14:30. Zełenski: dzisiaj pojawiła się nowa rosyjska rakieta - międzykontynentalny pocisk balistyczny
W Dniu Godności i Wolności Rosja uderzyła w Ukrainę nową rakietą, wszystkie jej cechy wskazują, że był to międzykontynentalny pocisk balistyczny, ale ekspertyza jest nadal analizowana - powiedział w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Dziś nasz szalony sąsiad po raz kolejny pokazał, jaki jest naprawdę i jak gardzi godnością, wolnością i życiem ludzi w ogóle. I jak bardzo się boi” - zauważył Zełenski na Telegramie.
Puitin „boi się tak bardzo, że już używa nowych rakiet. I rozgląda się po świecie w poszukiwaniu innych miejsc, w których mógłby znaleźć broń: albo w Iranie, albo w Korei Północnej. Dzisiaj pojawił się nowy rosyjski pocisk rakietowy. Ma wszystkie cechy - prędkość, wysokość - międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Obecnie prowadzimy badania” - oświadczył.
Prezydent uznał, że oczywiste jest, iż Władimir Putin wykorzystuje Ukrainę jako poligon testowy.
„To oczywiste, że Putin boi się, gdy wokół niego toczy się normalne życie. Kiedy ludzie po prostu mają godność. Kiedy kraj po prostu chce być i ma prawo do niezależności” - oznajmił.
Podziękował Ukraińcom i Ukrainkom, którzy bronią państwa „przed tym złem niezłomnie, odważnie, stanowczo”. „Godnie. To jedno z głównych słów o Ukrainie - godność. I jest to słowo, które prawdopodobnie już nigdy nie zostanie wypowiedziane o Rosji” - podsumował prezydent.
13:10. Wiceszef NATO dla „El Mundo”: potrzebujemy więcej broni, w tym obrony powietrznej
NATO potrzebuje więcej broni, w tym w zakresie obrony powietrznej – ocenił zastępca sekretarza generalnego NATO Boris Ruge w czwartkowym wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Mundo”.
„Plany obronne NATO już teraz wymagają znacznie większych zdolności” – podkreślił Ruge. Dodał, że przemysł zbrojny nie musi martwić się o nowe zamówienia. „Popyt jest i będzie się utrzymywał. Świat wokół nas nie staje się spokojniejszy ani bardziej stabilny” – dodał.
Nowe kierownictwo NATO, z sekretarzem generalnym Markiem Rutte na czele, musi „upewnić się, że możemy produkować szybciej i więcej”, a przemysł obronny w Europie i Ameryce Północnej może zaspokoić potrzeby zarówno Sojuszu, jak i Ukrainy – stwierdził niemiecki dyplomata.
Według Rugego, NATO „nie może pozwolić, aby Ukraina przestała być suwerennym krajem”, a Sojusz jest gotowy na obronę terytorium państw członkowskich. „Nasza obecność na wschodniej flance NATO jest już na zupełnie innym poziomie” – powiedział Niemiec.
W tym kontekście wymienił obecność wojskową państw zachodnioeuropejskich w państwach bałtyckich i „setki tysięcy żołnierzy w stanie wysokiej gotowości, którzy mogą zostać rozmieszczeni na wschodniej flance lub gdziekolwiek będą potrzebni w ciągu dziesięciu dni” – dodał Ruge.
12:30. AFP: międzykontynentalna rakieta balistyczna użyta przez Rosję nie przenosiła ładunku jądrowego
Międzykontynentalna rakieta balistyczna użyta w czwartek przez Rosję w ataku na Ukrainę nie przenosiła ładunku jądrowego - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródło w ukraińskim wojsku.
Według rozmówcy AFP świadczy o tym ograniczony zakres zniszczeń. Cytowane przez francuską agencję władze lokalne podały, że w wyniku rosyjskiego ataku, do którego wykorzystano m.in. ICBM, obrażenia odniosły dwie osoby.
Siły Powietrzne Ukrainy podały w czwartek, że w porannym ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Taki pocisk ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej części Ukrainy.
We wtorek rosyjski dyktator Władimir Putin zatwierdził nowelizację doktryny nuklearnej, która przewiduje, że podstawą użycia przez Moskwę broni jądrowej byłoby „krytyczne zagrożenie” suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji lub udostępnienie „terytorium i zasobów” do agresji na Rosję. Była to odpowiedź na niepotwierdzone dotąd oficjalnie informacje o udzieleniu przez administrację USA pozwolenia Ukrainie na wykorzystywanie broni amerykańskiej do rażenia celów w głębi Rosji.
11:31. Media: Rosja wykorzystała w ataku międzykontynentalną rakietę RS-26 Rubież
Balistyczna rakieta międzykontynentalna, którą wojsko rosyjskie wykorzystało w czwartek w ataku na Ukrainę, to RS-26 Rubież. Kreml zastosował tę zdolną do przenoszenia ładunków jądrowych broń po raz pierwszy – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
„Według źródeł Ukrainskiej Prawdy chodzi o rakietę średniego zasięgu RS-26 Rubież” – napisał portal.
Wcześniej o użyciu międzykontynentalnej rakiety balistycznej nieznanego typu powiadomiły ukraińskie siły powietrzne. Oświadczyły, że została ona wystrzelona z obwodu astrachańskiego w Rosji.
W środę ukraiński portal militarny Defence Express, odnosząc się do niebezpieczeństwa użycia przez Rosjan międzykontynentalnego pocisku balistycznego, analizował możliwości rakiety RS-26 Rubież.
11:10. Korea Płn. i Rosja podpisały protokół o rozszerzeniu współpracy gospodarczej
Przedstawiciele władz Korei Północnej i Rosji podpisali protokół w sprawie rozszerzenia współpracy gospodarczej - poinformowały w czwartek północnokoreańskie media państwowe. To kolejna oznaka zacieśnienia stosunków między reżimami.
Północnokoreańska agencja KCNA nie przekazała szczegółowych informacji na temat treści porozumień podpisanych w środę w Pjongjangu przez ministra zewnętrznych stosunków gospodarczych Korei Płn. Jun Jong Ho i szefa resortu zasobów naturalnych Rosji Aleksandra Kozłowa.
Rosyjskie media przekazały, że kraje zgodziły się na zwiększenie liczby bezpośrednich lotów czarterowych nie tylko ze wschodnich regionów, ale też z większych miast Rosji.
Obecnie obsługiwana jest tylko jedna trasa lotnicza, między Władywostokiem a Pjongjangiem, podczas gdy od stycznia do września liczba turystów podróżujących między dwoma krajami wyniosła 5 tys., a ponad 70 proc. z nich podróżowało samolotem.
Pjongjang i Moskwa zintensyfikowały kontakty dyplomatyczne i gospodarcze w ciągu ostatnich kilku lat, a w szczególności po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W czerwcu wizytę w Korei Płn. złożył dyktator Władimir Putin, który wraz z Kim Dzong Unem podpisał pakt o wzajemnej obronie.
11:00. „Rosja eskaluje napięcie”
Użycie przez Rosję międzykontynentalnej rakiety balistycznej do ataku na Ukrainę świadczy o tym, że Kreml eskaluje napięcie i nie jest gotowy do żadnych negocjacji – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego portalu militarnego Defence Express.
„Rosja demonstruje nowe zagrożenia dla Ukrainy, Europy i świata. I pokazuje, że nie jest gotowa do deeskalacji. Rosja udowadnia, że jest gotowa i zamierza zaostrzać sytuację, by dalej prowadzić wojnę” – powiedział PAP.
Wcześniej w czwartek Siły Powietrzne Ukrainy podały, że w porannym ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Taki pocisk może przenosić ładunki jądrowe, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej części kraju.
10:04. Armia: Rosja użyła międzykontynentalnej rakiety balistycznej, zdolnej przenosić ładunki jądrowe
W czwartkowym ataku na Ukrainę Rosja użyła m.in. międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), odpalonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego – powiadomiły w czwartek ukraińskie Siły Powietrzne. Taki pocisk może przenosić ładunki jądrowe, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km.
Podczas porannego ataku „z obwodu astrachańskiego wystrzelono międzykontynentalną rakietę balistyczną” – podało dowództwo Sił Powietrznych ze sztabem w Kijowie.
Strona ukraińska nie ujawniła, jakiego typu rakietę balistyczną wystrzelono z Rosji i czy trafiła ona w cel. Wiadomo jedynie, że poranne, zmasowane uderzenie rakietowe skierowane było na miasto Dniepr w południowo-wschodniej części kraju.
08:07. Sześć bombowców strategicznych Rosji zaatakowało w godzinach porannych
Sześciu bombowców strategicznych użyła Rosja rano w ataku rakietami manewrującymi na cele w Ukrainie, które zgodnie z oficjalnymi informacjami trafiły w miasto Dniepr w południowo-wschodniej części tego kraju. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
W związku z zagrożeniem ogłoszono alarm powietrzny na terytorium całej Ukrainy. W położonych przy granicy z Polską obwodach lwowskim i wołyńskim odwołano go po ponad dwóch godzinach. W środkowej części Ukrainy alarm trwał ponad trzy godziny.
Od wczesnych godzin porannych agresor masowo atakował obwód (dniepropietrowski). Trwa ustalanie następstw. Obecnie wiadomo o uszkodzeniu przedsiębiorstwa przemysłowego w Dnieprze. W mieście doszło również do dwóch pożarów
— powiadomił na Telegramie szef wojskowych władz regionu Serhij Łysak
Zazwyczaj dobrze poinformowany ukraiński bloger wojskowy Nikołajewskij Waniok, który śledzi ruchy rosyjskich sił powietrznych, poinformował, że w ataku uczestniczyło sześć bombowców Tu-95MS, operujących z lotniska Engels w rosyjskim obwodzie saratowskim.
Cztery Tu-95MS dokonały manewru wystrzelenia rakiet w dwóch falach
— napisał.
Pociski leciały początkowo w kierunku Kijowa, potem zmieniły kurs na Połtawę, by po kolejnym manewrze uderzyć w obwód dniepropietrowski.
07:51. Przerwy w dostawie prądu
Kijów, Żytomierz, Sumy, Odessa, Połtawa, Czernihów, Dniepr i Donieck - te ukraińskie miasta zmagają się z przerwami w dostawie prądu.
W Kijowie spadł pierwszy tej zimy śnieg, a wiele regionów Ukrainy zostało pozbawionych prądu po tym, jak rosyjskie rakiety zaatakowały obiekty przemysłowe i elektrownie w całym kraju
— informuje The Kyiv Post.
07:40. Rosyjski atak na Ukrainę. Poderwano polskie myśliwce
Uwaga, w związku z kolejnym atakiem Federacji Rosyjskiej wykonującej uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych
— przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości.
— podano w komunikacie.
Jak podkreślono, „podjęte kroki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenach graniczących z zagrożonymi obszarami”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjski atak na Ukrainę. Poderwano polskie myśliwce. „Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki”
07:00. Wybuchy w Dnieprze
Około godziny 7:00 czasu lokalnego w mieście Dniepr usłyszano kilka eksplozji. Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegały wcześniej przed groźbą rosyjskich ataków rakietowych na cały kraj
— relacjonuje The Kyiv Independent.
Jak czytamy wśród innych wiadomości, Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy, w wyniku którego doszło do uszkodzeń w przedsiębiorstwie przemysłowym w Dnieprze
04:17. Alarm powietrzny na Ukrainie
Na Ukrainie ogłoszono alarm w związku z zagrożeniem rosyjskiego nalotu
00:01. Ministrowie obrony Grupy Północnej za zwiększeniem pomocy dla Ukrainy
Ministrowie obrony Grupy Północnej opowiedzieli się, podczas posiedzenia w Kopenhadze, za kontynuowaniem pomocy dla Ukrainy i jej zwiększeniem - poinformował w komunikacie duński resort obrony, który był gospodarzem spotkania.
Rozmawialiśmy o tym, jak możemy wzmocnić Ukrainę i ukraiński przemysł obronny
— podkreślił minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
W spotkaniu przedstawicieli Grupy Północnej, do której należy 12 krajów Europy Północnej, w tym Polska, uczestniczył wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Gościem specjalnym był ukraiński minister obrony Rustem Umerow.
Grupa Północna od 2010 roku to forum, na którym prowadzone są nieformalne rozmowy na temat bezpieczeństwa i obronności. Dania w drugiej połowie tego roku sprawuje przewodnictwo grupy.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/713542-relacja-1002-dzien-wojny-atak-rosyjskich-bombowcow