Trwa 998. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 17 listopada 2024 r.
22:45. Osiem ofiar rosyjskiego ataku rakietowego w Sumach
Osiem osób, w tym dziecko, zginęło w rosyjskim ataku rakietowym w mieście Sumy na północnym wschodzie Ukrainy, a 10 osób zostało rannych – poinformowała prokuratura obwodu sumskiego.
Rosyjski pocisk uderzył w niedzielę wieczorem w budynki mieszkalne.
Uszkodzonych jest co najmniej 10 budynków wielopiętrowych i środki transportu, których liczbę obecnie się ustala
— napisano w komunikacie prokuratury.
W niedzielę Rosja przeprowadziła największy od kilku miesięcy ostrzał Ukrainy, biorąc na cel m.in. obiekty infrastruktury energetycznej. Operator sieci przesyłowej Ukrenerho poinformował o przerwach w dostawach prądu w poniedziałek na terenie całego kraju.
22:13. Szefowa KE: Ukraina może liczyć na Unię po niedzielnych atakach Rosji
Ukraina może liczyć na Unię Europejską po „okropnych” atakach rakietowych, wymierzonych m.in. w infrastrukturę energetyczną – zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Widzieliśmy okropne ataki Rosji na Ukrainę tej nocy, które zniszczyły infrastrukturę energetyczną i kosztowały niewiarygodną liczbę ludzkich istnień
— powiedziała brazylijskiej telewizji von der Leyen, która przybyła do Rio de Janeiro w przeddzień szczytu grupy G20.
Będziemy stać przy Ukrainie tak długo, jak będzie to konieczne
— powtórzyła przewodnicząca KE.
21:24. Macron: atak Rosji pokazuje, że Putin nie chce pokoju
Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona niedzielny, zmasowany atak z powietrza, przeprowadzony przez rosyjskie wojska przeciwko Ukrainie, pokazuje, że prezydent Rosji Władimir Putin nie dąży do pokoju. Macron mówił o tym podczas wizyty w Argentynie.
Sadzę, że (po ataku) jest jasne, że zamiarem prezydenta Putina jest zintensyfikowanie walk
— dodał.
Bez względu na swoje deklaracje, on nie chce pokoju i nie jest gotowy negocjować
— dodał francuski prezydent, który nie wykluczył ponownej rozmowy z Putinem, ale tylko wtedy, gdy „kontekst” na to pozwoli.
20:02. Reuters: Biden daje zielone światło Ukrainie na uderzenia w głąb Rosji
Administracja prezydenta USA Joe Bidena dała zielone światło Ukrainie na wykorzystywanie amerykańskiej broni do rażenia celów w głębi Rosji – podała agencja Reutera, powołując się na kilka źródeł zaznajomionych ze sprawą.
Według agencji Ukraina ma przeprowadzić pierwsze ataki dalekiego zasięgu w nadchodzących dniach przy użyciu pocisków ATACMS, mających zasięg ok. 300 km.
Na zmianę decyzji USA miało wpłynąć rozmieszczenie na froncie przez Rosję północnokoreańskich wojsk lądowych – podał Reuters.
Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie – dodała agencja.
Podobne doniesienia opublikowały m.in. agencje AP, AFP i dziennik „New York Times”.
18:47. W poniedziałek przerwy w dostawach prądu w całym kraju po rosyjskich atakach
W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę energetyczną w poniedziałek we wszystkich regionach Ukrainy nastąpią ograniczenia w dostawie prądu – poinformował w niedzielę państwowy operator sieci przesyłowej Ukrenerho.
Powodem tymczasowych ograniczeń są uszkodzenia obiektów energetycznych w wyniku zmasowanego ataku rakietowego i dronów
— napisał operator w opublikowanym na Facebooku oświadczeniu.
Ograniczenia zostaną wprowadzone pomiędzy godz. 6.00 rano a 22.00.
Ukraińskie elektrownie jądrowe ograniczyły w niedzielę rano produkcję w ramach środków ostrożności wobec zmasowanych rosyjskich nalotów w całym kraju – poinformował dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Obecnie tylko dwa z dziewięciu reaktorów ukraińskich elektrowni atomowych pracują z maksymalną wydajnością – przekazał Grossi, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Infrastruktura energetyczna kraju jest niezwykle wrażliwa, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jądrowe
— dodał.
W niedzielę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w zmasowanym ataku na wszystkie regiony Ukrainy Rosjanie użyli 120 rakiet i 90 dronów; celem była infrastruktura energetyczna.
Rosja przeprowadziła jeden z największych ataków powietrznych: drony i pociski wymierzone w spokojne miasta, śpiących cywilów, krytyczną infrastrukturę
— poinformował z kolei szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha.
16:25. Wiadomość od Putina
Rosyjskie zmasowane ataki rakietowe są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Ukrainy będzie za wysoki – powiedziała w wywiadzie dla Sky News Orysia Łucewycz, szefowa Forum Ukraińskiego w Chatham House.
Według niej ataki „mają na celu zademonstrowanie, zwłaszcza prezydentowi elektowi (Donaldowi) Trumpowi, że Rosji nie da się pokonać i że koszt utrzymania wojny na Ukrainie jest zbyt wysoki dla Zachodu”.
Jak ocenia Łucewycz, Putin wysyła sygnał nie tylko do USA.
To także jasna wiadomość dla Ukraińców, że Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy
— dodała ekspertka londyńskiego think tanku.
Kreml nie osiągnął swoich celów wojennych, więc najlepszą szansą Rosji jest podważenie poparcia Zachodu dla broniącej się przed agresją Ukrainy – oceniła analityczka.
Rosja przeprowadziła jeden z największych ataków powietrznych: drony i pociski wymierzone w spokojne miasta, śpiących cywilów, krytyczną infrastrukturę
— oświadczył w niedzielę rano szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha.
13:23: Siły Powietrzne: zestrzelono 144 celów powietrznych - dronów i rakiet
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 144 z 210 wystrzelonych przez Rosję dronów i rakiet – powiadomiły w niedzielę Siły Powietrzne po zmasowanym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę.
W ataku na Ukrainę armia rosyjska użyła 120 rakiet i 90 dronów – podano w komunikacie. 144 z nich - 102 rakiety i 42 dronów - udało się zestrzelić.
Rosjanie użyli m.in. rakiet Kindżał, ponad stu rakiet manewrujących Ch-101 i Kalibrów, balistycznego Iskandera-M, a także innych pocisków. Wystrzelili też jedną ponaddźwiękową rakietę Cyrkon (jest to pocisk przeciwokrętowy).
Obrona przeciwrakietowa Ukrainy została zaangażowana niemal we wszystkich obwodach kraju, w tym na zachodzie przy granicy z Polską.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że celem ataków były obiekty energetyczne, które częściowo zostały uszkodzone jak w wyniku trafień, tak i odłamkami.
W Mikołajowie atak drona zabił dwie osoby i ranił sześć innych, w tym dwoje dzieci
— powiedział Zełenski.
O ofiarach śmiertelnych poinformowały także władze regionów chersońskiego, zaporoskiego i odeskiego.
W wyniku ataku uszkodzone zostały sieci elektryczne, ciepłownicze i kolejowe – poinformowały władze.
12:00. Atak na obwód odeski
Ukraińscy strażacy udostępnili zdjęcia z akcji gaśniczej po rosyjskich atakach na obwód odeski.
10:15. Po zmasowanym ataku rakietowym uszkodzone sieci elektryczne i kolejowe
Sieci elektryczne, ciepłownicze i kolejowe zostały uszkodzone po zmasowanym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę w godzinach nocnych i porannych w niedzielę – poinformowały władze.
Wojska okupacyjne ostrzelały sieci ciepłownicze operatora DTEK, który poinformował, że to już ósmy atak na jego przedsiębiorstwa energetyczne w tym roku. „Od początku inwazji (Rosji) na pełną skalę elektrociepłownie DTEK zostały ostrzelane ponad 190 razy” – podała firma.
W związku z ostrzałami i odcięciem zasilania w kilku regionach Ukrainy na pewien czas wstrzymano ruch pociągów.
Kilka odcinków linii kolejowych na południu, zachodzie i północnym wschodzie Ukrainy zostało odciętych od zasilania z powodu zmasowanego wrogiego ostrzału
— podały koleje państwowe Ukrzaliznycia.
Przewoźnik powiadomił, że w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ostrzałów zginęło dwóch, a rannych zostało jego trzech pracowników.
09:50. Wojskowe lotnictwo zakończyło działania w polskiej przestrzeni powietrznej
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w niedzielę rano, że w związku z zakończeniem uderzeń Federacji Rosyjskiej na cele w Ukrainie wojskowe lotnictwo zakończyło działania w polskiej przestrzeni powietrznej.
W związku z zakończeniem uderzeń Federacji Rosyjskiej na cele w Ukrainie, operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej
— podało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) na platformie X.
Jak dodano we wpisie, Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.
Wcześniej DORSZ informowało o poderwaniu nad ranem polskich i sojuszniczych myśliwców przy naszej wschodniej granicy, w związku z rosyjskimi atakami na zachodnie rejony Ukrainy z użyciem rakiet manewrujących, pocisków balistycznych i bezzałogowych statków powietrznych.
Dowództwo podkreśliło wówczas, że zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości.
09:20. Rosjanie zaatakowali infrastrukturę 120 rakietami i 90 dronami
W zmasowanym ataku na wszystkie regiony Ukrainy Rosjanie użyli 120 rakiet i 90 dronów; celem była infrastruktura energetyczna – oświadczył w niedzielę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zmasowany kombinowany atak na wszystkie regiony Ukrainy. W nocy i nad ranem rosyjscy terroryści użyli różnego rodzaju dronów, w tym Shahedów. Pociski manewrujące, balistyczne i lotnicze: Cyrkon, Iskander, Kindżał. W sumie około 120 pocisków rakietowych i 90 dronów. Nasze siły obrony powietrznej zniszczyły ponad 140 celów powietrznych
— napisał na Telegramie.
Prezydent poinformował, że celem ataków były obiekty energetyczne, które częściowo zostały uszkodzone jak w wyniku trafień, tak i odłamkami.
W Mikołajowie atak drona zabił dwie osoby i ranił sześć innych, w tym dwoje dzieci. Składam kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar. Obecnie istnieją obszary bez zasilania, a wszystkie niezbędne siły są zaangażowane w reagowanie i działania naprawcze
— zapewnił.
Szef państwa wyraził wdzięczność siłom obrony powietrznej, które odpierały ataki i ujawnił, że uczestniczyli w tym m.in. piloci przekazanych Ukrainie przez Zachód samolotów F-16.
08:50. Rosyjskie rakiety trafiły w cele w rejonach przy granicy z Polską
Rakiety, wystrzelone przez Rosję w niedzielę rano w zmasowanym ataku na Ukrainę, trafiły w cele na terenach, położonych tuż przy granicy z Polską. Ucierpiał m.in. rejon miasta Szeptycki oraz sąsiadujący z naszym krajem obwód wołyński.
Podczas nalotów ucierpiał obwód wołyński. Uszkodzona została infrastruktura energetyczna. Według wstępnych informacji nie ma ofiar
— poinformował na Telegramie szef władz obwodu wołyńskiego Iwan Rudnycki.
Garaże i samochód zapaliły się w rejonie Czerwonohradu (obecnie Szeptycki) w wyniku upadku fragmentów rakiet wroga. Na miejscu pracują strażacy
— powiadomił Maksym Kozycki z lwowskiej obwodowej administracji wojskowej.
Obwód wołyński sąsiaduje z województwem lubelskim. Powiat czerwonohradzki graniczy z powiatem hrubieszowskim w tymże województwie.
08:20. Szef MSZ Ukrainy: zmasowany atak rakietowy to odpowiedź Putina dla tych, którzy z nim rozmawiają
Rosja przeprowadziła jeden z największych ataków powietrznych na Ukrainę; jest to prawdziwa odpowiedź „zbrodniarza wojennego Putina” dla tych, którzy dzwonili do niego i odwiedzali w ostatnim czasie – oświadczył rano szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybija.
Rosja przeprowadziła jeden z największych ataków powietrznych: drony i pociski wymierzone w spokojne miasta, śpiących cywilów, krytyczną infrastrukturę. To jest prawdziwa odpowiedź zbrodniarza wojennego Putina dla wszystkich, którzy do niego ostatnio dzwonili i go odwiedzali. Potrzebujemy pokoju poprzez siłę, a nie ustępstwa
— napisał minister na platformie X.
07:15. Celem rosyjskich ataków jest system energetyczny
Celem zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę jest system energetyczny, wprowadzane są awaryjne wyłączenia zasilania – poinformował rano ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.
Trwa kolejny zmasowany atak na system energetyczny. Wróg atakuje obiekty wytwarzania i przesyłu energii w całej Ukrainie. Operator systemu przesyłowego w trybie pilnym wprowadził awaryjne wyłączenia zasilania. Tam, gdzie to możliwe, ratownicy i energetycy już pracują nad wyeliminowaniem skutków
— napisał Hałuszczenko na Facebooku.
Światło zgasło m.in. w niektórych dzielnicach Odessy na południu Ukrainy. W mieście zatrzymały się tramwaje i trolejbusy.
Obecnie nie działa cały transport elektryczny w mieście
— przekazał mer Odessy Hennadij Truchanow
07:04. Polskie i sojusznicze myśliwce poderwane przy wschodniej granicy
Wojsko polskie poderwało nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami na zachodnie rejony Ukrainy. Poderwane zostały także samoloty sojusznicze. „Podjęte kroki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenach graniczących z zagrożonymi obszarami” - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).
06:56. Seria wybuchów w Kijowie podczas zmasowanego ataku rakietowego
Serię wybuchów słychać było w niedzielę rano w Kijowie podczas zmasowanego ataku rakietowego Rosji na cele na Ukrainie. Stołeczne władze powiadomiły, że dźwięki eksplozji to wynik działania obrony powietrznej. Eksplozje nastąpiły także w Odessie, Zaporożu, Dnieprze, Krzywym Rogu i Czerkasach.
W Kijowie działa obrona powietrzna. Pozostańcie w schronach do zakończenia alarmu
— zaapelował na Telegramie szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.
Według mera Kijowa Witalija Kliczki w wyniku ataku doszło do pożaru w centralnej części miasta. Wywołały go odłamki strąconego pocisku. Ranne zostały dwie osoby.
Rosjanie atakują Ukrainę m.in. z zastosowaniem rakiet hipersonicznych Kindżał oraz rakietami manewrującymi, wystrzeliwanymi przez lotnictwo – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne.
05:10. „NYT”: Urodzony w Rosji Boris Epstein chce być mediatorem między Ukrainą a Rosją
Urodzony w Rosji prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa Boris Epstein zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny na Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Moskwą - poinformował „The New York Times”, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
Według dziennika Epstein złożył Trumpowi taką propozycję podczas lotu prezydenta elekta do Waszyngtonu na pierwsze po wyborach spotkanie z prezydentem Joe Bidenem.
00:01. Doradca prezydenta: rozmowy z Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać
Rozmowy telefoniczne przywódców demokratycznych krajów z Władimirem Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać – napisał w sobotę na portalu X doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Doradca Wołodymyra Zełenskiego przestrzegł przed „dawaniem (Putinowi) złudzeń, że zachodnia cywilizacja jest gotowa ustąpić i nie karać go za lekceważenie globalnych zasad”.
Podolak odniósł się do piątkowego telefonu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Putina. Była to ich pierwsza rozmowa od prawie dwóch lat. Według oświadczeń Niemca, wezwał on rosyjskiego prezydenta do „wycofania swoich wojsk” i wykazania gotowości do negocjacji z Ukrainą.
W przekonaniu Podolaka, takie działania mogą jedynie „legitymizować prawo agresora do masowych mordów”, „zwiększyć jego poczucie bezkarności” oraz „upokorzyć demokratyczną koalicję w oczach sojuszu państw autokratycznych”, czyli Rosji, Iranu i Korei Północnej.
Prezydent Zełenski stwierdził w piątek, że telefon kanclerza Niemiec „otwiera puszkę Pandory”.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/713188-relacja-998-dzien-wojny-zmasowany-atak-rakietowy-rosji