Trwa 997. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 16 listopada 2024 r.
18:30. Liderzy G7 w związku z 1000 dni wojny na Ukrainie: potwierdzamy nasze poparcie dla Kijowa
Przywódcy państw G7 w wydanym oświadczeniu zapewnili o stanowczym poparciu dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. W komunikacie opublikowanym w związku ze zbliżającym się tysięcznym dniem wojny podkreślili, że Rosja jest jedyną przeszkodą dla pokoju.
Deklaracja liderów „siódemki” została przyjęta z inicjatywy premier przewodniczących jej w tym roku Włoch Giorgii Meloni - zaznaczyła agencja Ansa.
17:54. Podolak: rozmowy z Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać
Rozmowy telefoniczne przywódców demokratycznych krajów z Władimirem Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać – napisał na portalu X doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Doradca Wołodymyra Zełenskiego przestrzegł przed „dawaniem (Putinowi) złudzeń, że zachodnia cywilizacja jest gotowa ustąpić i nie karać go za lekceważenie globalnych zasad”.
Podolak odniósł się do piątkowego telefonu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Putina. Była to ich pierwsza rozmowa od prawie dwóch lat. Według oświadczeń Niemca, wezwał on rosyjskiego prezydenta do „wycofania swoich wojsk” i wykazania gotowości do negocjacji z Ukrainą.
W przekonaniu Podolaka, takie działania mogą jedynie „legitymizować prawo agresora do masowych mordów”, „zwiększyć jego poczucie bezkarności” oraz „upokorzyć demokratyczną koalicję w oczach sojuszu państw autokratycznych”, czyli Rosji, Iranu i Korei Północnej.
Prezydent Zełenski stwierdził w piątek, że telefon kanclerza Niemiec „otwiera puszkę Pandory”.
16:20. „Financial Times”: Korea Płn. dostarcza Rosji systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu
Korea Północna dostarcza Rosji systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu, które są wysyłane do obwodu kurskiego – napisał brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na informacje ukraińskiego wywiadu.
Chodzi o ok. 50 samobieżnych haubic M1989 kaliber 170 mm oraz 20 zmodernizowanych systemów rakietowych wielokrotnego startu, opartych na radzieckiej konstrukcji BM-27 „Uragan”, które mogą wystrzeliwać zarówno standardowe, jak i kierowane rakiety.
Ukraiński wywiad potwierdził obecność sprzętu, gdy w ostatnich dniach zdjęcia północnokoreańskich haubic, które miały trafić do Rosji, krążyły w sieciach społecznościowych.
15:34. Udział północnokoreańskich żołnierzy w wojnie tematem spotkania szefów MSZ Ukrainy i Japonii
Tokio i Kijów pogłębią dialog w dziedzinie bezpieczeństwa w związku z „niezwykle niepokojącym” udziałem wojsk Korei Północnej w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie – powiedział w Kijowie szef MSZ Japonii Takeshi Iwaya.
Ustaliliśmy, że będziemy prowadzić dialog dotyczący bezpieczeństwa na wyższym szczeblu – z udziałem kierownictwa resortów spraw zagranicznych i obrony w celu dalszej wymiany informacji i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa
— powiedział Iwaya, podczas wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.
Chodzi o wzmocnienie dialogu w sprawach bezpieczeństwa na najwyższym poziomie pomiędzy Ukrainą i Japonią
— mówił Andrij Sybiha.
Japoński minister, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, ocenił sytuację jako „niezwykle niepokojącą”. Jego zdaniem będzie ona miała negatywne skutki nie tylko na Ukrainie, ale także w Azji Wschodniej.
14:10. Estoński rząd wyraził zgodę na wysłanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej
Rząd Estonii poparł propozycję ministra obrony Hanno Pevkura dotyczącą wysłania na Ukrainę kolejnego pakietu pomocy wojskowej - podała gencja BNS.
Wkrótce minie 1000 dni, podczas których Ukrainie udaje się bronić swojej wolności przed przeważającym agresorem. Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje pomocy Estonii i wolnego świata. Ten pakiet został zgromadzony z rezerw naszych sił obronnych, z uwzględnieniem potrzeb Kijowa
— poinformowało estońskie ministerstwo obrony.
Najnowszy pakiet pomocy obejmuje umundurowanie marynarki wojennej, sprzęt obserwacyjny, celowniki, sprzęt ochrony balistycznej i różnego rodzaju amunicję.
Estonia udzieliła dotąd Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości ponad 500 mln euro, czyli 1,4 proc. produktu krajowego brutto (PKB), co plasuje kraj na pierwszym miejscu na świecie pod względem tego wskaźnika - przypomniała BNS.
12:55. Ambasador Ukrainy: północnokoreańska armia ma „centrum zarządzania” w obwodzie kurskim
Ambasador Ukrainy w Korei Południowej Dmytro Ponomarenko ujawnił w wywiadzie dla stacji Głos Ameryki (VOA), że w obwodzie kurskim w Rosji powstało północnokoreańskie „centrum zarządzania”, w skład którego wchodzi siedmiu oficerów z Pjongjangu. Ocenił, że wojska KRLD nie zmienią sytuacji na froncie, choć będą „obciążeniem” dla sił ukraińskich.
W wywiadzie dla koreańskiej sekcji VOA ambasador Ponomarenko ujawnił, że w skład tzw. centrum kontroli i zarządzania wchodzi siedmiu północnokoreańskich generałów, w tym trzech członków sztabu i czterech dowódców brygad.
Agencja Yonhap zwraca uwagę, że w rozmowie nie potwierdzono, kto utworzył tę jednostkę, ani jaka jest jej konkretna rola, ale „wydaje się, że jest to organizacja, która wykonuje ogólne zarządzanie oddziałami, w tym zapobieganie dezercji żołnierzy”.
Ukraiński dyplomata przekazał także, że 93. Brygada Sił Specjalnych Armii Północnokoreańskiej w obwodzie kurskim liczy 876 żołnierzy, w tym 72 oficerów, i została ona rozmieszczona ok. 1,5 km od wsi Rieczica w obwodzie kurskim.
W tym regionie, według Ponomarenki, znajduje się już łącznie 11 tys. żołnierzy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) i liczba ta wzrośnie do 15 tys. „Wiemy, że Korea Północna wkroczyła już na pole bitwy” - dodał.
Ambasador ocenił, że 10-15 tys. dodatkowych żołnierzy z KRLD na froncie „nie wpłynie zasadniczo na przebieg działań wojennych (w Rosji), ale z pewnością obciąży armię ukraińską”.
11:58. Ukraińska obrona powietrzna w Odessie odpiera ataki rosyjskich dronów Shahed
Na profilu OSINTtechnical na platformie X ukazały się nagrania pokazujące pracę ukraińskiej obrony powietrznej w Odessie przeciwko rosyjskim dronom Shahed.
Wczoraj wieczorem nad Odessą doszło do potężnego ostrzału artyleryjskiego z użyciem obrony przeciwlotniczej. Ukraińska artyleria przeciwlotnicza walczyła z falą rosyjskich dronów szturmowych
— czytamy
10:44. Rosja straciła kolejnych 1650 żołnierzy
W ciągu minionej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1650 żołnierzy (od początku wojny już ponad 719 tys.), 8 czołgów, 26 wozów opancerzonych, 28 systemów artyleryjskich oraz 28 dronów. Dane przekazał w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
09:37. Zełenski: rozmowy z Rosją możliwe, ale pod warunkiem, że Ukraina nie będzie sama i będzie silna
Negocjacje z Rosją teraz to przegrana opcja – powiedział Wołodymyr Zełenski w wywiadzie z okazji stulecia Ukraińskiego Radia. „Rozmowy są możliwe pod warunkiem, że Ukraina nie będzie osamotniona i będzie silna” – podkreślił Zełenski.
Prezydent Ukrainy dodał, że Władimir Putin nie jest zainteresowany pokojem, ale opłaca mu się „być przy stole” i rozmawiać z przywódcami, bo chce pokazać, że nie jest w izolacji.
09:22. Szef japońskiej dyplomacji przybył do Kijowa
Minister spraw zagranicznych Japonii Taheshii Iwaya przybył na Ukrainę w ramach nieogłaszanej wcześniej wizyty – informuje agencja Kyodo, podając jako źródło tej informacji MSZ w Tokio.
Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na te informacje, minister Takeshi Iwaya ma się w sobotę w Kijowie spotkać z szefem ukraińskiego MSZ Andrijem Sybihą. Planowane jest również jego spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Wizyta ma zademonstrować wsparcie Tokio dla Kijowa, broniącego się przed agresją armii rosyjskiej, w którą obecnie są zaangażowane oddziały z Korei Północnej. Jest to, jak zaznacza Interfax-Ukraina, pierwsza wizyta japońskiego ministra po objęciu urzędu premiera Japonii przez Shigeru Ishibę.
08:15. Ofiary śmiertelne rosyjskich ostrzałów w obwodach zaporoskim i chersońskim
Jedna osoba cywilna zginęła w obwodzie zaporoskim i jedna w chersońskim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – informują władze. Na Zaporożu w wyniku nocnych ataków uszkodzony został obiekt infrastruktury. Nad Ukrainą obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 53 rosyjskie drony.
W obwodzie zaporoskim zginął w wyniku ostrzału z artylerii 67-letni mężczyzna. Ofiara śmiertelna jest również w obwodzie chersońskim. Oprócz tego dziesięć osób zostało rannych w tym regionie na południu Ukrainy w wyniku rosyjskich ataków.
W wyniku ataku dronów, do którego doszło nad ranem w sobotę, w obwodzie zaporoskim uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej – powiadomiły władze regionu.
Również administracja obwodu donieckiego powiadomiła o ofiarach śmiertelnych w wyniku piątkowych ataków. Zginęły trzy osoby.
Drony rosyjskie atakowały w nocy ukraińską stolicę. Wstępnie – bez ofiar w ludziach. Doszło jednak do uszkodzenia bloku mieszkalnego w dzielnicy Obołoń – powiadomiły władze miasta.
08:03. Kreml nasila presję na Europę, wykorzystując niepewność związaną z przyszłą polityką USA
Kreml intensyfikuje działania, mające na celu nakłonienie państw zachodnich do korzystnych dla Rosji decyzji w sprawie wojny na Ukrainie – poinformował w najnowszym opracowaniu amerykański Ośrodek Studiów nad Wojną (ISW). Moskwa wykorzystuje niepewność co do przyszłej polityki USA.
Kreml najwyraźniej chce wykorzystać niepewność co do przyszłej polityki USA w sprawie Ukrainy i nasila swoją kampanię kontroli refleksyjnej wobec państw Europy
— ocenia ISW.
Metoda „kontroli refleksyjnej” polega na oddziaływaniu na odbiorców w celu wywołania pożądanej reakcji, w tym przy pomocy manipulacji i dezinformacji.
W tym kontekście ISW odnotowuje pierwszą od dwóch lat rozmowę telefoniczną pomiędzy kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem a Władimirem Putinem. W jej trakcie Putin „powtórzył kilka kremlowskich działań informacyjnych, mających na celu wpłynięcie na niemiecki rząd i inne kraje zachodnie, by nakłoniły Ukrainę do przedwczesnego pokoju zamiast dostarczenia jej wsparcia wojskowego”.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że jest to otwarcie „puszki Pandory”, a także, że rozmowa telefoniczna pomaga Putinowi osiągnąć jego cele: zmniejszenie izolacji międzynarodowej oraz forsowanie negocjacji na warunkach rosyjskich, które „poprowadzą donikąd”.
ISW podsumowuje, że w ostatnim czasie Rosja zintensyfikowała działania informacyjne i retoryczne, które mają wpłynąć na politykę zagraniczną przyszłej administracji USA, tworzonej przez prezydenta elekta Donalda Trumpa.
Z drugiej strony Moskwa podkreśla, że nie jest gotowa do kompromisu, wyraźnie wskazując, że jej długofalowym celem pozostaje kapitulacja Ukrainy.
00:00. Zełenski: Wojna zakończy się szybciej
Polityka ekipy nowego prezydenta USA Donalda Trumpa sprawi, że wojna zakończy się szybciej – oświadczył prezydent Ukrainy. W wywiadzie dla ukraińskiego radia publicznego Wołodymyr Zełenski odrzucił możliwość ustępstw na rzecz Rosji.
Bez wątpienia, wraz z polityką tej ekipy, która wejdzie teraz do Białego Domu, wojna zakończy się szybciej. Takie jest ich podejście, to obiecali swojemu społeczeństwu i dla nich również jest to bardzo ważne
— powiedział Zełenski we fragmencie rozmowy, który nadawca opublikował w piątek na swoim portalu.
Ukraiński przywódca ocenił, że Trump, z którym rozmawiał przez telefon po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich, wysłuchał stanowiska Ukrainy w sprawie wojny z Rosją.
Przeciwko naszemu stanowisku niczego (od Trumpa - PAP) nie usłyszałem
— stwierdził Zełenski.
Pytany, czy amerykański prezydent-elekt domagał się od Ukrainy udziału w negocjacjach z Rosją, prezydent Ukrainy odpowiedział, że jego kraj jest suwerennym państwem.
Jesteśmy niezależnym krajem. I podczas tej wojny – i nasz naród i ja osobiście w rozmowach z USA, z Trumpem i (ustępującym prezydentem Joe - PAP) Bidenem udowodniliśmy, że z nami retoryka „siadaj i słuchaj” nie działa
— podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Dla nas ważny jest sprawiedliwy pokój, żeby nie było odczucia, że straciliśmy najlepszych ludzi przez niesprawiedliwość, która została nam narzucona. Wojna się zakończy, ale dokładnej daty jeszcze nie znamy
— oświadczył prezydent Ukrainy.
Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich pojawiły się sugestie, jakoby nowa amerykańska administracja miała po objęciu władzy nakłaniać Kijów do ustępstw terytorialnych wobec Moskwy. Ukraińskie władze kategorycznie sprzeciwiają się takim rozwiązaniom.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/713121-relacja-997-dzien-wojny-na-ukrainie