Trwa 991. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 10 listopada 2024 r.
11:00. Rosja zaatakowała rekordową liczbą 145 dronów
Rosja wystrzeliła nad Ukrainę w nocy z soboty na niedzielę rekordową ilość 145 dronów, ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 62 z nich - podały siły powietrzne Ukrainy.
W nocy 10 listopada wróg zaatakował rekordową liczbą dronów. Oddziały radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i eskortowały 145 celów powietrznych – dronów szturmowych typu Shahed i bezzałogowych statków powietrznych nieokreślonego typu
— powiadomiły siły ukraińskie.
Poinformowano, że rano w niedzielę potwierdzono zestrzelenie 62 wrogich dronów w obwodach odeskim, kijowskim, żytomierskim, charkowskim, połtawskim, sumskim, winnickim, chmielnickim, czernihowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i donieckim.
W różnych regionach Ukrainy zaginęło 67 dronów, kolejnych 10 opuściło przestrzeń powietrzną Ukrainy w kierunku Mołdawii, Białorusi i Rosji.
10:58. Siły ukraińskie zaatakowały arsenał broni w obwodzie briańskim
Siły ukraińskie w nocy zaatakowały z użyciem dronów rosyjski arsenał broni w graniczącym w Ukrainą obwodzie briańskim w Rosji. Atak spowodował osiem eksplozji i duży pożar.
Wyniki monitoringu wskazują na obecność co najmniej dwóch punktów ognia na terenie jednostki wojskowej i oznaki wtórnej detonacji. O godzinie 6 rano w obiekcie nadal płonął duży pożar
— poinformowało ukraińskie wojsko na Telegramie.
Ze swojej strony rosyjskie ministerstwo obrony podało, że nad terenami Rosji zestrzelono co najmniej 70 ukraińskich dronów. Bezzałogowce wleciały w obwody: moskiewski, tulski, briański, kurski, orłowski i kałuski. 32 z nich pojawiły się w pobliżu Moskwy, co spowodowało ograniczenia w ruchu na głównych lotniskach w stolicy Rosji i jej okolicach.
Rosyjski serwis BBC podał, że w wyniku ukraińskiego ataku pożar wybuchł na kilku prywatnych posesjach, jedna osoba została ranna.
Był to największy od początku wojny ukraiński atak dronami na stolicę Rosji.
09:06. Siły ukraińskie przeprowadziły największy atak dronów na Moskwę
Ukraina zaatakowała Moskwę co najmniej 32 dronami, jedna osoba została ranna - poinformowały lokalne władze. Czasowo zamknięte zostało największe stołeczne lotnisko Szeremietiewo. To największy jak dotąd ukraiński atak dronów na Moskwę.
Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiadomił, że wszystkie ukraińskie drony zostały zniszczone w rejonach Ramienskoje i Kołomienskoje w obwodzie moskiewskim, a także w mieście Domodiedowo, na południowy zachód od Moskwy.
Tymczasowo zamknięte zostało największe stołeczne lotnisko Szeremietiewo, ograniczenia zostały także wprowadzone na lotniskach Domodiedowo, Żukowskij i Wnukowo.
Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobiow poinformował na Telegramie, że w wyniku ukraińskiego ataku ranna została jedna osoba.
Poprzednio największy ukraiński atak dronami na Moskwę miał miejsce we wrześniu, gdy stolica Rosji została zaatakowana 20 bezzałogowymi maszynami.
Ukraińskie drony atakowały też obwody briański i kałuski. Kilka budynków mieszkalnych stanęło w płomieniach.
Na miejscu są służby ratunkowe i straż pożarna
— napisał na Telegramie Aleksander Bogomaz, gubernator graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego, ale nie podał szczegółów.
Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że rosyjska obrona powietrzna zniszczyła w sumie w nocy 23 ukraińskie drony, w tym 17 nad Briańskiem.
Władysław Szapsza, gubernator obwodu kałuskiego, który graniczy z obwodem moskiewskim, poinformował, że w wyniku ukraińskiego ataku dronów zapalił się budynek niemieszkalny w regionie.
07:23. Rosjanie atakują Odessę
Trzecią noc z rzędu Rosjanie atakowali dronami Odessę na południu Ukrainy - poinformowały w niedzielę nad ranem lokalne władze. Niszczona była infrastruktura cywilna, w szczególności uszkodzone zostały budynki mieszkalne, sklepy, garaże i samochody.
W wyniku ataku dronów w Odessie uszkodzone zostały budynki mieszkalne, sklepy, garaże, samochody. W niektórych miejscach wybuchły pożary. Wcześniej jedna osoba została ranna
— poinformował szef władz obwodowych Ołeh Kiper.
Mer Odessy Hienadij Truchanow opublikował w internecie zdjęcia zniszczonego domu i podkreślił, że jest to kolejny akt terroryzmu ze strony Rosjan. Według niego są ranni, potrzebna jest pomoc medyczna. Wstępne informacje mówią, że nikt nie zginął.
07:15. Ukraińskie drony atakowały obwody briański i kałuski, leciały też w kierunku Moskwy
Ukraińskie drony atakowały w nocy z soboty na niedzielę rosyjskie obwody briański i kałuski - poinformowały lokalne władze. Kilka budynków mieszkalnych stanęło w płomieniach. Drony leciały także w kierunku Moskwy, czasowo wstrzymano ruch na tamtejszych lotniskach.
Na miejscu są służby ratunkowe i straż pożarna
— napisał na Telegramie Aleksander Bogomaz, gubernator graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego, ale nie podał szczegółów.
Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że rosyjska obrona powietrzna zniszczyła w sumie w nocy 23 ukraińskie drony, w tym 17 nad Briańskiem.
Władysław Szapsza, gubernator obwodu kałuskiego, który graniczy z obwodem moskiewskim, poinformował, że w wyniku ukraińskiego ataku dronów zapalił się budynek niemieszkalny w regionie.
Z kolei mer Moskwy Siergiej Sobianin napisał na Telegramie, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły nad ranem osiem ukraińskich dronów lecących w kierunku stolicy Rosji. Czasowo zawieszony został ruch lotniczy na podmoskiewskich lotniskach Domodiedowo i Żukowskij.
Według wstępnych informacji, na miejscu upadku szczątków nie ma żadnych zniszczeń ani ofiar
— oświadczył Sobianin.
Na miejscu są służby ratunkowe
— dodał.
07:00. „WSJ”: USA wysyłają Ukrainie ponad 500 przechwytujących rakiet dla systemu obrony przeciwrakietowej
Amerykański Departament Obrony wysyła do Ukrainy ponad 500 przechwytujących rakiet dla systemu obrony przeciwrakietowej Patriot i systemu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System). Mają tam dotrzeć w nadchodzących tygodniach, przekazał w sobotę „Wall Street Journal”.
„Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli władz USA ocenił, że dostawy rakiet powinny zaspokoić potrzeby Ukrainy w zakresie obrony powietrznej do końca tego roku.
W piątek administracja ogłosiła też,że wyśle „małą liczbę kontraktorów”, którzy pomogą Ukrainie w naprawie i utrzymaniu samolotów F-16 oraz innych systemów. Przybędą tam w najbliższych miesiącach i będą pracować daleko od linii frontu.
Zapewnienie, że systemy broni pozostaną zdolne do misji, jest kluczowe dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją
— uzasadnił Pentagon.
W obawie o stan swoich zapasów Waszyngton rozważa opcję wykupienia broni od innych krajów, dodał „WSJ”.
Dziennik zauważył, że Kijów nalegał na dodatkowe rakiety Army Tactical Missile Systems (ATACMS), które mają zasięg do ok 320 km., twierdząc, że umożliwiłyby one ataki na tereny za rosyjskimi liniami frontu. Pentagon był niechętny do wysłania dodatkowych ATACMS, argumentując m.in., że Rosja przeniosła samoloty i inne cenne cele poza ich zasięg.
Szef Pentagonu Lloyd Austin odrzucił niedawne żądanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby priorytetowo traktować dostawy ATACMS dla Ukrainy z pominięciem odbiorców w innych krajach. Uznał to za „zbyt duże wymaganie”. Nowa wersja tej broni, Precision Strike Missile, jest w produkcji, ale zajmie lata, aby wyprodukować jej na tyle dużo, by zastąpić ATACMS.
Nowojorski dziennik, powołując się na amerykańskich urzędników stwierdził też m.in., że administracja prosi sojuszników o wysłanie rakiet do Ukrainy z ich zapasów. Jak dodał, wybór Donalda Trumpa na prezydenta zakłócił kampanię wsparcia Ukrainy ze strony USA.
„WSJ” zaznaczył też, że upoważnienie do zmniejszenia zapasów wartości ponad 7 mld. dolarów, pozwalające Pentagonowi przekazać broń i amunicję do Ukrainy, wciąż nie zostało wykorzystane. Nie wykorzystano też ponad 2 mld. dolarów na finansowanie długoterminowych kontraktów na sprzęt dla Kijowa.
00:01. Putin podpisał ustawę ratyfikującą umowę o partnerstwie z Koreą Północną
Władimir Putin podpisał ustawę ratyfikującą umowę o kompleksowym partnerstwie poinformowały rosyjskie media.
Wcześniej Ustawę o ratyfikacji umowy między Rosją a KRLD o kompleksowym partnerstwie strategicznym zatwierdziły Duma Państwowa i Rada Federacji. Senatorowie jednogłośnie głosowali za ratyfikacją dokumentu.
Przywódcy KRLD i Rosji podpisali dokument 19 czerwca podczas wizyty prezydenta Rosji w Pjongjangu. Ma zastąpić dotychczasowy Traktat o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i współpracy między obydwoma krajami z 9 lutego 2000 roku.
Jak wskazała Rada Federacji, dokument ma charakter pokojowy i przewiduje utrzymanie bezterminowego partnerstwa, którego podstawą jest wzajemne poszanowanie suwerenności i innych zasad prawa międzynarodowego.
Umowa stanowi, że w przypadku zagrożenia dla suwerenności jednej ze stron, włącznie z napaścią militarną, obie strony zobowiązują się do okazywania sobie pomocy wojskowej.
Dokument ten de facto oznacza sojusz wojskowy
— podkreślił przed kilkoma daniami niezależny portal Moscow Times.
Informacje o pierwszych starciach wojsk ukraińskich z żołnierzami z Korei Północnej przekazał w ostatnich dniach minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. Rosja nie potwierdziła dotąd, że wysłała na front koreańskie siły.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/712534-relacja-991-dzien-wojny-na-ukrainie