Trwa 987. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 6 listopada 2024 r.
18:00. 13 lat kolonii karnej za przelanie 50 euro dla armii ukraińskiej
Sąd w Moskwie skazał na 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Rosjanina, który przelał 50 euro na rzecz armii ukraińskiej. Uznano go za winnego zdrady stanu – poinformowała organizacja obrony praw człowieka Memoriał.
Wyrok na 34-letniego Aleksandra Krajczyka zapadł 1 listopada – podał niezależny portal Mediazona.
Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa mężczyzna 26 lutego 2022 r., a więc zaledwie dwa dni po rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciw Ukrainie, przelał 50 euro na konto w Deutsche Bundesbank, gdzie zbierano fundusze dla armii ukraińskiej.
Funkcjonariusze zjawili się u Krajczyka w pracy w kwietniu zeszłego roku i skonfiskowali jego telefon. Został zatrzymany nieco później, gdy chciał wylecieć z moskiewskiego lotniska do Stambułu.
16:13. Ukraiński ekspert: żaden z kandydatów w wyborach w USA nie był dla nas idealny
Żaden z kandydatów na prezydenta USA nie był dla Ukrainy idealny; obawiano się, że Kamala Harris będzie kontynuowała politykę Joe Bidena, a zwycięstwo Donalda Trumpa przyjęto ze spokojem, choć i świadomością ryzyka związanego z jego nieprzewidywalnością – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński ekspert Ołeksij Melnyk.
15:50. Ukraińscy wojskowi pokazali Czasiw Jar
„Miasto, gdzie ani w dzień, ani w nocy nie cichną kanonady - ukraińscy wojskowi pokazali Czasiw Jar. Rosyjska armia od kilku miesięcy próbuje zająć miasto” - opisuje Biełsat, zamieszczając nagranie 18. Brygady Słowiańska Narodowej Gwardii Ukrainy.
14:23. Szef MSZ: Zełenski i Trump prowadzą konstruktywny dialog skoncentrowany na wynikach
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump prowadzą długotrwały, konstruktywny i zorientowany na wyniki dialog - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha na platformie X.
Będziemy współpracować, aby wzmocnić strategiczne partnerstwo Ukrainy i USA oraz przybliżyć kompleksowy, sprawiedliwy i trwały pokój. Polegamy na zdecydowanym przywództwie Ameryki
— zaznaczył Sybiha.
14:13. Wywiad wojskowy uderzył w rosyjską flotyllę na Morzu Kaspijskim
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) uderzył w rosyjską flotyllę na Morzu Kaspijskim i prawdopodobnie trafił w co najmniej dwa okręty rakietowe; atak przeprowadzono z użyciem dronów – poinformowały media z powołaniem na źródła w wywiadzie.
Według źródeł atak z zastosowaniem dronów kamikadze został przeprowadzony rankiem 6 listopada. Odległość od ukraińskiej granicy państwowej do celu wynosi około 1500 kilometrów. (…) trafione zostały co najmniej dwa obiekty w mieście Kaspijsk, które znajduje się w republice Dagestanu w Federacji Rosyjskiej
— doniosła agencja Interfax-Ukraina.
Chodzi najprawdopodobniej o okręty rakietowe Tatarstan i Dagestan, a także prawdopodobne uszkodzenie małych okrętów rakietowych projektu 21631.
W zaatakowanej bazie stacjonują jednostki wojsk przybrzeżnych, w tym piechota morska. Według źródeł okręty flotylli kaspijskiej uczestniczyły w atakach rakietowych na Ukrainę, zaś 177. pułk piechoty morskiej brał udział w walkach w obwodach chersońskim i zaporoskim.
13:23. Rosyjska Rada Federacji ratyfikowała porozumienie o partnerstwie strategicznym z Koreą Północną
Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, ratyfikowała porozumienie o wszechstronnym partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej – poinformowały media.
Rada Federacji przyjęła porozumienie jednogłośnie - powiadomiło Radio Swoboda (Radio Wolna Europa).
Rosyjskie media odnotowywały, że czwarty punkt porozumienia głosi, że w jeśli jedna ze stron stanie się celem agresji i znajdzie się w stanie wojny, to druga strona „niezwłocznie udzieli jej pomocy wojskowej oraz innego wsparcia przy użyciu wszelkich dostępnych środków”.
Ponadto, w przypadku „pojawienia się bezpośredniego zagrożenia agresją zbrojną wobec jednej ze stron, strony, na wniosek jednej z nich, niezwłocznie uruchomią kanały dwustronne w celu konsultacji, koordynacji stanowisk i uzgodnienia możliwych działań praktycznych na rzecz okazania wzajemnej pomocy, by działać w celu zlikwidowania powstałego zagrożenia”.
Projekt przewiduje, że w przypadku zagrożenia dla suwerenności jednej ze stron, włącznie z napaścią militarną, obie strony zobowiązują się do okazywania sobie pomocy wojskowej – przekazała agencja Interfax.
Dokument ten de facto oznacza sojusz wojskowy
— podkreślił niezależny portal Moscow Times.
Traktat Rosji z Koreą Północną podpisano w czerwcu br. W połowie października Władimir Putin wniósł do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji porozumienia, co wówczas wiązano z doniesieniami o planach skierowania na Ukrainę żołnierzy północnokoreańskiego reżimu. Niedługo potem Duma Państwowa (izba niższa parlamentu Rosji) jednogłośnie ratyfikowała dokument.
13:10. Politico jątrzy: Ukraińcy zbierają siły do walki, a Trump chwali się, że „zakończy wojnę”
Ukraińcy szykują się do tego, żeby kontynuować walkę z Rosją bez wsparcia USA, podczas gdy triumfujący po wyborach prezydenckich Donald Trump deklaruje, że „powstrzyma wojny” - oznajmił brukselski portal Politico.
Wieści o tym, że Trump ponownie został prezydentem USA, przyjęto w Ukrainie z mieszaniną niepokoju i ponurej determinacji - czytamy w artykule Politico.
12:25. Drony zaatakowały rosyjski region Dagestanu, położony ponad 1000 km od Ukrainy.
Lokalne media informują, że główna baza Flotylli Kaspijskiej Rosyjskiej Marynarki Wojennej została zaatakowana. Dodatkowo, z powodu ataku, na lokalnym lotnisku opóźnione zostały loty do Moskwy i Permu
— podaje The Kyiv Post, publikując również nagrania.
11:28. Dron zaatakował port w Kaspijsku
Znajdują się statki Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.
10:40. Zełenski pogratulował Trumpowi wygranej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w gratulacyjnym wpisie w mediach społecznościowych przypomniał, że we wcześniejszej rozmowie omówił z Donaldem Trumpem strategiczne partnerstwo Ukrainy i USA oraz jego plan zwycięstwa.
Doceniam zaangażowanie prezydenta Trumpa w zasadę „pokój przez siłę”, która może przybliżyć sprawiedliwy pokój na Ukrainie
— zapewnił Zełenski.
Z niecierpliwością czekamy na erę silnej Ameryki pod zdecydowanym przywództwem prezydenta Trumpa, licząc na jej dalsze wsparcie dla Ukrainy.
Wyraził też nadzieję na rozwój dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz zadeklarował gotowość Ukrainy do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie i społeczności transatlantyckiej przy wsparciu sojuszników.
09:24. Generał Syrski: Rosjanie stracili ponad 20 tys. żołnierzy w obwodzie kurskim
Podczas operacji wojsk ukraińskich w obwodzie kurskim w Rosji siły rosyjskie straciły ponad 20 tys. żołnierzy; ich niedobór sprawia, że Moskwa sięga po pomoc Korei Północnej – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski.
Teraz Rosja chce, aby ukraińskie wojska wycofały się z tego terytorium. Wróg skoncentrował tam około 45 tys. żołnierzy. I próbuje zwiększyć ich liczbę. Wojsk rosyjskich na tym obszarze brakuje, dlatego starają się zaangażować armię Korei Północnej
— napisał na Facebooku.
Wojskowy ujawnił, że w ciągu trwającej od trzech miesięcy operacji armii Ukrainy w obwodzie kurskim straty przeciwnika przekroczyły 20 tys. osób. Ponad 7,9 tys. żołnierzy zginęło, ponad 12,2 tys. zostało rannych, a do niewoli trafiło 717 – wymienił.
W tym okresie zniszczono 1101 jednostek broni i sprzętu wojskowego wroga, w tym: 54 czołgi, 276 opancerzonych wozów bojowych, 107 dział i moździerzy, pięć systemów artylerii rakietowej i 659 pojazdów.
Generał oświadczył, że decyzja o rozpoczęciu operacji w regionie Kurska zapadła po tym, jak w maju wywiad potwierdził, że Rosjanie planują atak na kierunek sumski, gdzie zamierzali utworzyć strefę buforową.
Dlatego zdecydowano się na ofensywę wyprzedzającą z przeniesieniem działań wojennych na terytorium wroga w obwodzie kurskim
— wyjaśnił Syrski.
07:18. Rosja straciła kolejnych 1250 żołnierzy
W ciągu minionej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1250 żołnierzy (od początku wojny już niemal 703 tys.), 6 czołgów, 11 wozów opancerzonych, 20 systemów artyleryjskich oraz 57 dronów. Dane przekazał w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
04:31. „Rz”: 40 proc. Polaków obawia się możliwości przeniesienia się wojny z Ukrainy do Polski
40 proc. Polaków obawia się możliwości przeniesienia się wojny z Ukrainy do Polski, zaś 63 proc. chce ograniczenia pomocy do tych, którzy mieszkają w rejonie toczących się walk w Ukrainie - wynika z badania European National Panels, którego wyniki opublikowała w środę „Rzeczpospolita”.
Badanie pokazało, że wśród największych obaw Polaków jest możliwość przeniesienia się wojny z Ukrainy do Polski, obawia się tego 40 proc. badanych. 36 proc. obawia się natomiast wzrostu cen i zwiększenia inflacji, zaś 28 proc. użycia przez Rosjan broni jądrowej na Ukrainie. Na dalszych miejscach wśród obaw znalazł się wzrost liczby migrantów z Afryki i Azji próbujących dostać się do Polski (26 proc.) oraz zwiększenie się fali uchodźców z Ukrainy (23 proc.).
04:11. W pierwszych walkach z siłami ukraińskimi w obwodzie kurskim zginęła znaczna liczba północnokoreańskich żołnierzy
Znaczna liczba północnokoreańskich żołnierzy została zabita podczas pierwszych walk na wojnie przeciwko Ukrainie u boku rosyjskich wojsk - podał we wtorek dziennik „NYT”. Według gazety do starć doszło w częściowo zajętym przez siły ukraińskie obwodzie kurskim w Rosji.
„NYT” ujawnił te informacje, powołując się wysokiego rangą ukraińskiego i amerykańskiego urzędnika, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości.
Według ukraińskiego oficjela starcie było „ograniczone” i prawdopodobnie miało na celu wykrycie słabych punktów ukraińskich linii, a Koreańczycy wchodzili w skład 810. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Piechoty Morskiej. Nie określił, kiedy doszło do walk, ani ilu wojskowych poległo.
Cytowany przez „NYT” urzędnik amerykański stwierdził, że zginęła „znaczna” liczba żołnierzy północnokoreańskich.
Informacje o pierwszych starciach wojsk ukraińskich z żołnierzami z Korei Północnej potwierdził minister obrony Ukrainy Rustem Umerow. W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla południowokoreańskiego nadawcy KBS powiedział, że doszło do starcia na „małą skalę”, jednak odmówił podawania szczegółów dotyczących czasu i miejsca potyczki.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu we wtorek stwierdził, że „pierwsze bitwy z północnokoreańskimi żołnierzami otwierają nową kartę niestabilności na świecie”. Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów dotyczących walk.
Pod koniec października sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował, że w Rosji stacjonuje 10 tys. żołnierzy z Korei Północnej, w tym 8 tys. w obwodzie kurskim, gdzie Ukraina rozpoczęła ofensywę w sierpniu br. Z kolei poniedziałek podano, że według ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) w obwodzie kurskim jest już 11 tys. Koreańczyków z Północy.
00:01. Sikorski: MON opublikuje raport o polskiej pomocy Ukrainie
MON w najbliższym czasie zamierza opublikować pełen wykaz polskiej pomocy dla Ukrainy - zapowiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Raport w tej sprawie - jak zapowiedział - będzie dotyczyć pomocy wojskowej i gospodarczej, a także pomocy humanitarnej dla uchodźców ukraińskich.
W najbliższym czasie Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza opublikować pełen wykaz polskiej pomocy dla Ukrainy - zarówno wojskowej, jak i gospodarczej, finansowej, humanitarnej pomocy dla uchodźców ukraińskich w Polsce
— powiedział Sikorski w Polsat News. Zaznaczył, że z informacji tych wynika, że „w proporcji do PKB Polska udzieliła największej pomocy Ukrainie spośród wszystkich krajów sojuszniczych”.
Dlatego tym bardziej boli, że rząd ukraiński jeszcze nie uchyla wydanego w 2017 roku - przez jeszcze poprzedniego prezydenta Ukrainy - zakazu prowadzenia ekshumacji
— dodał Sikorski w rozmowie o ekshumacji polskich ofiar zbrodni wołyńskiej. Jak ocenił, jest to „bolesna kwestia w naszych stosunkach dwustronnych”.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/712143-relacja-987-dzien-wojny-na-ukrainie