Trwa 981. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 31 października 2024 r.
18:10. Zełenski skrytykował „zerową” reakcję Zachodu na obecność żołnierzy KRLD w Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował „zerową” reakcję państw zachodnich na pojawienie się w Rosji żołnierzy północnokoreańskich w celu walki z siłami ukraińskimi. Kancelaria głowy państwa opublikowała w czwartek wywiad, jakiego prezydent udzielił mediom z Korei Płd.
CZYTAJ WIĘCEJ: Północnokoreańscy żołnierze w Rosji. Wołodymyr Zełenski: Kreml testuje reakcję Zachodu, NATO i Korei Południowej
16:20. Rosjanie zrzucają bomby… na swoje tereny
Rosjanie zrzucili bombę lotniczą zaledwie 6 km od Biełgorodu - twierdzi rosyjski kanał Astra, powołując się na swoje źródła. Bomba FAB miała zostać znaleziona w polu we wsi Puszkarnoje. Jak podaje Astra, pocisk nie eksplodował, nie odnotowano też żadnych szkód i ofiar.
Niezależne media szacują, że tylko w 2024 roku Rosjanie zrzucili przypadkowo około 138 pocisków na rosyjskie tereny i terytoria Ukrainy, które znajdują się pod ich kontrolą
— podaje Bielsat.
14:00. Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego nalotu na Charków wzrosła do dwóch
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego nalotu, przeprowadzonego w środę wieczorem na wielopiętrowy blok mieszkalny w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, wzrosła do dwóch; 36 osób zostało rannych - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
Ratownicy wydobyli (spod gruzów) ciało mężczyzny, cywila w wieku około 25-30 lat. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dwóch. Operacja poszukiwawczo-ratunkowa jest kontynuowana
— przekazał na Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Wcześniej Syniehubow powiadomił, że 11-letni chłopczyk został wydobyty spod gruzów z poważnymi obrażeniami, m.in. głowy. Służby medyczne nie były w stanie uratować życia dziecka.
Według mera Charkowa Ihora Terechowa w wyniku ataku z powietrza zniszczonych zostało kilka pięter budynku. Na nagraniach, które pojawiły się w mediach społecznościowych, widać ogromną dziurę w fasadzie dziewięciopiętrowego bloku.
Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił, że atak ten potwierdził potrzebę większej pomocy wojskowej na rzecz Kijowa ze strony zachodnich partnerów Ukrainy.
Nasi partnerzy widzą, co się dzieje każdego dnia
— podkreślił prezydent w komunikacie na Telegramie.
A w tych warunkach każda odłożona decyzja oznacza co najmniej dziesiątki istnień ludzkich i setki rosyjskich bomb użytych przeciwko Ukrainie
— dodał Zełenski.
13:10. Vasyl Bodnar ambasadorem Ukrainy w Polsce
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nominował Wasyla Bodnara na stanowisko ambasadora w Polsce. Na stronie internetowej głowy państwa opublikowano dekret z 25 października w sprawie powołania nowego szefa ukraińskiej misji dyplomatycznej w Warszawie.
Zełenski odwołał Bodnara ze stanowiska ambasadora w Turcji i powierzył mu funkcję ambasadora w Polsce.
13:00. Tragiczne skutki ostrzału Charkowa
16 budynków uszkodzonych we wczorajszym, wieczornym ostrzale Charkowa, wymierzonym w dzielnicę Sałtiwka. W ataku zginął 11-letni chłopiec, a rannych zostało co najmniej 29 osób. W wyniku ataku powietrznego zniszczonych zostało kilka pięter budynku.
12:00. „FT”: chińskie sankcje wpływają na dostawy amerykańskich dronów dla Ukrainy
Obłożona chińskimi sankcjami amerykańska firma nie może znaleźć dostawcy akumulatorów do dronów dla ukraińskiej armii i oskarżyła Chiny o „wykorzystywanie łańcucha dostaw jako broni”. Spółka zwróciła się do władz USA o pomoc.
Szef firmy Skydio, Adam Bry, napisał w liście do klientów, że nałożone na firmę sankcje są próbą wyeliminowania wiodącego producenta dronów i „zwiększenia zależności świata od chińskich dostawców”. Skydio jest w Pekinie postrzegane jako konkurent chińskiego producenta DJI, którego drony są wykorzystywane zarówno przez Ukrainę, jak i Rosję.
11:00. Siły rosyjskie zajęły Sełydowe i dwie inne miejscowości w obwodzie donieckim
Rosyjskie wojska zajęły miejscowości Sełydowe, Wysznewe i Zoriane w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a także przesunęły się w kierunku Nowoukrainki, Nowodmytriwki i Kurachiwki - poinformował w czwartek ukraiński projekt DeepState, który prowadzi mapę działań wojennych.
Komunikat w tej sprawie zamieszczono na Telegramie. (https://tinyurl.com/33ww2njs)
Wcześniej w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim odnotowano 145 starć, w tym blisko 70 na kierunkach kurachowskim i pokrowskim.
Sztab nie potwierdził dotąd informacji o zajęciu przez armię rosyjską miejscowości wskazanych przez DeepState.
10:00. Nocne odparcie dronów
W nocy nad Ukrainą strącono 17 dronów-kamikadze i dwie rakiety manewrujące. Rosjanie atakowali Ukrainę z użyciem 43 dronów-kamikadze, czterech pocisków Iskander-M/KN-23 i ośmiu pocisków manewrujących Ch-59/69.
7:08. W wyniku rosyjskiego ataku na Charków zginęło dziecko
Rosyjska bomba kierowana uderzyła w środę wieczorem w wielokondygnacyjny blok mieszkalny w Charkowie, drugim co do wielkości mieście na Ukrainie, zabijając dziecko i raniąc co najmniej 29 osób - poinformowały miejscowe władze.
Szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow poinformował, że 11-letnie dziecko zostało wyciągnięte spod gruzów z poważnymi obrażeniami, m.in. głowy, ale służby medyczne nie były w stanie go uratować.
Według mera Charkowa Ihora Terechowa w wyniku ataku powietrznego zniszczonych zostało kilka pięter budynku.
Filmy, które pojawiły się w mediach społecznościowych, pokazują ogromną dziurę w fasadzie dziewięciopiętrowego bloku.
Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił, że atak ten potwierdził potrzebę większej pomocy wojskowej ze strony zachodnich sojuszników Ukrainy.
Nasi partnerzy widzą, co się dzieje każdego dnia” - napisał na Telegramie. „A w tych warunkach każda odłożona decyzja oznacza co najmniej dziesiątki istnień ludzkich i setki rosyjskich bomb użytych przeciwko Ukrainie
— podkreślił Zełenski.
Charków, położony zaledwie 30 km od granicy z Rosją, regularnie jest celem rosyjskich ataków powietrznych.
7:06. W Kanadzie rozpoczęła się konferencja ws. powrotu ukraińskich dzieci, cywilów i więźniów
Przedstawiciele ok. 70 krajów uczestniczą w rozpoczętej w środę w Montrealu, zorganizowanej przez Kanadę, Norwegię i Ukrainę, konferencji w sprawie powrotu ukraińskich dzieci, cywilów i więźniów z Rosji do Ukrainy.
W dwudniowej konferencji udział biorą zarówno ministrowie spraw zagranicznych jak organizacje pomocowe. Jest ona konsekwencją szczytu w czerwcu br. w Bürgenstock w Szwajcarii, podczas którego 78 krajów podpisało wspólny komunikat w sprawie konieczności przyjęcia „terytorialnej integralności” Ukrainy jako podstawy przyszłego porozumienia pokojowego.
Propozycja stworzenia międzynarodowej koalicji na rzecz powrotu ukraińskich dzieci została przedstawiona przez Kanadę pod koniec października ub.r. podczas spotkania na Malcie doradców ds. bezpieczeństwa i polityki zagranicznej z blisko 30 krajów i organizacji. Kanada razem z Ukraina i Norwegią prowadzi prace grupy roboczej w sprawie powrotu do Ukrainy dzieci, cywilów i więźniów wojennych, w pracach uczestniczą zarówno kraje europejskie jak i spoza Europy.
Celem montrealskiej konferencji jest stworzenie planu powrotu jeńców wojennych, deportowanych z Ukrainy cywilów i dzieci, a także planów niezbędnej pomocy już po powrocie. Konferencja dotycząca „ludzkiego wymiaru dziesięciopunktowej formuły pokojowej” (Ministerial Conference on the Human Dimension of Ukraine’s 10-Point Peace Formula) jest częścią planu ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w listopadzie 2022 r.
Agencja The Canadian Press podała w środę, powołując się na przedstawicieli rządu Kanady, że Rosjanie deportowali z Ukrainy 19,5 tys. ukraińskich dzieci, przetrzymują bezprawnie 1800 cywilów, zaś 16 tys. Ukraińców jest uznawanych za zaginionych. Dotychczas na Ukrainę powróciło 998 dzieci, największym problemem jest ich odnalezienie.
To nie są anonimowe statystyki, ale prawdziwi ludzie
— podkreśliła w środę wieczorem minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej Olha Stefaniszyna mówiła, że Rosja zmienia nazwiska uprowadzonych dzieci, by zniszczyć „sam dowód ich istnienia” i utrudnić ich odnalezienie
W listopadzie ub.r. kanadyjscy parlamentarzyści wysłuchali relacji kilkorga ukraińskich dzieci, które udało się wydostać z Rosji. Młodzi Ukraińcy opowiadali o przymusowym wywożeniu do obozów, do których trafiają nawet sześcioletnie dzieci. Rosjanie poddawali ukraińskie dzieci obowiązkowym propagandowym zajęciom, zakazywali rozmów po ukraińsku, żądali śpiewania rosyjskiego hymnu, zdarzały się przypadki odmowy podania leków. Protetsty dzieci były karane. Wymuszano też na dzieciach przyjmowanie rosyjskiego paszportu.
Premier Kanady Justin Trudeau przypomniał w środę, że w listopadzie minie tysiąc dni od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, „tysiąc dni porywania dzieci z ich rodzin”, co nazwał „niepojętą zbronią wojenną”. Zwrócił uwagę, że w związku z wojną w Ukrainie „teraz nadchodzi prawdziwy test”. „Każda demokracja na świecie stoi wobec straszliwych czasów. Niektórzy mogą powiedzieć, że mają własne problemy u siebie. Ale tego właśnie chce Kreml” - przestrzegł Trudeau, podkreślając konieczność kontynuowania pomocy dla Ukrainy.
7:03. Na Białorusi odbędą się w 2025 r. ćwiczenia wojskowe państw ODKB
Wspólne ćwiczenia wojskowe państw członkowskich poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) odbędą się na Białorusi we wrześniu przyszłego roku, poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na komunikat ministerstwa obrony w Mińsku.
Minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin przekazał, że wśród zaplanowanych ćwiczeń znajdują się m.in. „Interakcja-2025”, „Poszukiwanie-2025”, „Eszelon-2025”, a także realizacja zapisów Strategii Bezpieczeństwa Zbiorowego na okres do 2025 roku - poinformowała agencja BiełTA.
W skład ODKB, poradzieckiej wojskowo-politycznej struktury regionalnej, wchodzą: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan. W czerwcu tego roku Armenia zasugerowała wystąpienie z organizacji.
00:05. Rosyjska bomba kierowana uderzyła w blok mieszkalny w Charkowie, jest wielu rannych!
Rosyjska bomba kierowana uderzyła w wielopiętrowy blok mieszkalny Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, raniąc co najmniej 23 osoby i poważnie uszkadzając budynek - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
Zniszczenia spowodowane przez kierowaną bombę lotniczą wroga są dość znaczne, grożą zawaleniem i ogólnie zagrażają pracy ratowników
— stwierdził Syniehubow.
Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że w wyniku ataku powietrznego zniszczonych zostało kilka pięter budynku. Pojawiają się także doniesienia o tym, że ofiarą śmiertelną jest dziecko.
Filmy, które pojawiły się w mediach społecznościowych, pokazują ogromną dziurę w fasadzie dziewięciopiętrowego bloku. Według władz na wyższych kondygnacjach uwięzieni są jeszcze ludzie.
Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, położone zaledwie 30 km od granicy z Rosją, regularnie jest celem rosyjskich ataków powietrznych.
00:01. Zełenski: Sesja Grupy Ramstein odbędzie się w nadchodzących tygodniach
Spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein odbędzie się w najbliższych tygodniach - przekazał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński prezydent poinformował również o wynikach swojej wizyty w Islandii na posiedzeniu Rady Nordyckiej.
Widzimy już zarysy spotkania w Ramstein, które odbędzie się w nadchodzących tygodniach. To ważne. Bardzo ważne jest, aby każdy pakiet wsparcia został w pełni zrealizowany i aby nasze kroki z naszymi partnerami były naprawdę wspólne i jak najbardziej efektywne
— zaznaczył Zełenski.
Zakończyłem wizytę u naszych przyjaciół z Europy Północnej (…) Była bardzo owocna. Uzgodniliśmy nowe pakiety wsparcia dla naszego sektora obronnego i energetycznego. Dużo rozmawialiśmy również o inwestycjach w naszą produkcję zbrojeniową, w Ukrainie, a także o rozwoju wspólnych projektów obronnych
— zauważył przewódca Ukrainy.
Według prezydenta na posiedzeniu Rady Nordyckiej był kontynuowany temat obrony powietrznej Ukrainy. Zełenski dodał, że porozumienie osiągnięte na szczycie NATO w Waszyngtonie w sprawie systemów obrony powietrznej dla Ukrainy i obsady brygad nie zostało jeszcze w pełni wdrożone.
Spotkanie najwyższego szczebla Grupy Ramstein, które początkowo było zaplanowane na początek października, zostało przełożone po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwołał swoją podróż do Niemiec z powodu huraganu w swoim kraju.
Zełenski jako gość specjalny uczestniczył w Reykjaviku w sesji Rady Nordyckiej, organizacji współpracy Islandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii oraz Danii, a także Grenlandii i Wysp Owczych.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/711587-relacja-981-dzien-wojny-sily-rosyjskie-zajely-selydowe