Trwa 980. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 30 października 2024 r.
20:44. Moskiewski sąd ukarał grzywną komunikator Telegram za kanały nawołujące do oddzielenia Uralu
Moskiewski sąd nałożył grzywnę 4 mln rubli (około 42 tys. dolarów) na komunikator Telegram za spóźnione usunięcie kanałów, których użytkownicy nawołują do oddzielenia Uralu od Rosji - poinformował portal gazety „Moscow Times”.
Rosyjska instytucja odpowiadająca za kontrolowanie i cenzurowanie rosyjskich środków masowej komunikacji (Roskomnadzor) zażądała, by administratorzy Telegramu usunęli kwestionowane treści w ciągu jednego dnia po otrzymaniu powiadomienia. Jak twierdzi portal, na informacje te zwrócili uwagę pracownicy prokuratury, którzy zaalarmowali Roskomnadzor.
19:53. Aresztowano naukowca, który pomagał Rosji w ulepszaniu dronów Shahed
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) poinformowała, że aresztowała naukowca, podejrzanego o pomoc Rosji w udoskonalaniu irańskich dronów Shahed, używanych przez rosyjskie wojsko w walkach przeciwko Ukrainie.
Tożsamość aresztowanego nie została ujawniona. Wiadomo tylko, że ma 72 lata i pochodzi z Charkowa na wschodzie Ukrainy.
Według SBU naukowiec na zlecenie Rosji „opracował projekty mające na celu ulepszenie” Shahedów, w szczególności usprawnienie silników oraz mechanizmów uruchamiających w tych bezzałogowcach. Aresztowanemu grozi do 12 lat więzienia. Został on oskarżony o przekazywanie technologii jednemu ze swoich przyjaciół, szefowi rosyjskiej firmy powiązanej z produkcją dronów. Według ukraińskich służb naukowiec komunikował się ze „swoimi rosyjskimi wspólnikami” drogą elektroniczną, pod pozorem prowadzenia badań naukowych w dziedzinie dronów.
Zdaniem SBU 72-latek zaangażował w projekt także jednego ze swoich byłych uczniów, który prawdopodobnie przebywa obecnie w Rosji i pracuje nad rozwojem dronów dla rosyjskiej armii. Ukraińska służba podała, że aresztowała naukowca w jego domu, gdzie znalazła sprzęt komputerowy, telefon i dyski twarde, zawierające „dowody” na jego działalność „na rzecz Rosji”.
19:35. USA nałożyły sankcje za współpracę z Rosją na blisko 400 firm z kilkunastu państw
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 398 firm z Rosji, Indii, Chin i kilkunastu innych krajów, oskarżając je o dostarczanie produktów i usług, które pomagają Rosji w unikaniu sankcji i ułatwiają jej prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie.
17:30. Litwa przekazała Ukrainie partię amunicji i sprzętu wojskowego
Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o dostarczeniu Ukrainie generatorów, amunicji, pocisków moździerzowych i innego sprzętu niezbędnego ukraińskiej armii w związku z nadchodzącą zimą. W komunikacie czytamy, że Litwa już wcześniej przekazała Ukrainie m.in. mundury zimowe i ciepłą odzież oraz amunicję artyleryjską kalibru 155 mm.
17:12. Zełenski: Zachód nie reaguje odpowiednio na obecność północnokoreańskich żołnierzy na Ukrainie
USA, NATO i Zachód nie reagują wystarczająco na przygotowywanie północnokoreańskich żołnierzy do walki przeciwko Ukrainie - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie opublikowanym przez nordyckie media. Zełenski ponownie zaapelował o pozwolenie na użycie broni dalekiego zasięgu.
Według najnowszego raportu ukraińskiego wywiadu, cytowanego przez Zełenskiego, w Rosji przebywa obecnie 3 tys. żołnierzy z Korei Północnej, w tym oficerowie i generałowie. Według szacunków docelowo ma być ich 12 tys. Udział północnokoreańskiego wojska w wojnie na Ukrainie Zełenski ocenił jako „bardzo niebezpieczny”.
„Otworzył się nowy rozdział w wojnie” - podkreślił w rozmowie ze szwedzką agencją prasową TT, norweskim nadawcą publicznym NRK oraz islandzkim RUV. Ukraiński prezydent jest zawiedziony reakcją zachodnich sojuszników na te wydarzenia.
Mieliśmy pewne reakcje, ale nie były one wystarczająco mocne, w ten sposób Putin testuje
— podkreślił Zełenski. Nawiązał do nielegalnej okupacji przez Rosję Krymu w 2014 roku.
Było to możliwe, gdyż Zachód milczał, nikt nic nie chciał zrobić. Nie wiem dlaczego, ale wszyscy obawiali się eskalacji
— powiedział Zełenski.
Putin więc po zajęciu Krymu zrozumiał, że może kontynuować i zdecydował się na okupację Donbasu. Osiem lat później rozpoczął wojnę na pełną skalę
— zaznaczył. Zełenski przyznał, że od sojuszników oczekuje odpowiedniej reakcji i zezwolenia na użycie broni dalekiego zasięgu, aby Kijów mógł atakować obiekty wojskowe na terytorium Rosji.
Część krajów twierdzi, że zostałaby przekroczona „czerwona linia”, co wywołałoby eskalację. Przepraszam, ale żołnierze z Korei Północnej już stanowią eskalację, nie z naszej strony, ale Rosji
— zauważył.
Zełenski w opublikowanym rano wideo odniósł się także do wyników wyborów w Gruzji, gdzie wygrała partia Gruzińskie Marzenie. Jego zdaniem Zachód powinien zrozumieć, że „wygrała” Rosja, która jest na drodze do tego samego w Mołdawii.
I zrobią to (wygrają w Mołdawii), jeśli Zachód nie zaprzestanie sprzeciwiać się przekraczaniu „czerwonych linii”
— podkreślił. Według ukraińskiego przywódcy Ukrainę czeka ciężka zima w związku ze zniszczeniem infrastruktury energetycznej przez Rosję, a jego kraj otrzymał do tej pory od USA tylko 10 proc. pomocy, zatwierdzonej przez amerykański Kongres.
Wykonujesz swoją pracę, liczysz na rezerwy, brygady specjalne, na sprzęt, a dostajesz 10 proc. całego pakietu, który został już dawno przegłosowany
— powiedział Zełenski.
Pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów został ostatecznie zatwierdzony przez Kongres w kwietniu, wcześniej był wstrzymywany przez Republikanów. Zełenski przypomniał, że kraje NATO zobowiązały się dostarczyć Ukrainie do września sześć lub siedem systemów obrony powietrznej, ale Kijów jeszcze ich wszystkich nie otrzymał.
17:00. Naukowiec z Charkowa zatrzymany za pomoc Rosji
Ukraiński wywiad zatrzymał naukowca z Charkowa, który pomagał ulepszać rosyjskie Shahedy - pracował nad modernizacją silników i instalacji katapultowych.
Mężczyźnie grozi 12 lat więzienia i konfiskata mienia.
16:45. Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie rozmawiać o koreańskich wojskach na Ukrainie
Dziś wieczorem zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić kwestię rozmieszczenia żołnierzy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
Poinformował o tym Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Serhij Kysłyca.
15:50. Zełenski spotkał się z przedstawicielami rosyjskiego biznesu w Użhorodzie
W spotkaniu brali udział przedstawiciele przedsiębiorstw relokowanych z Charkowa, Melitopola, Dniepru i Nikopola.
Spotkaliśmy się z przedstawicielami biznesu, który działa na Zakarpaciu i który może wesprzeć naszą platformę gospodarczą „Made in Ukraine”. W szczególności było wielu przedstawicieli biznesu relokowanogo z Charkowa, Melitopola, Dniepru i Nikopola. Bardzo ważne jest, aby firmy i pracownicy pozostali na Ukrainie, utrzymywali miejsca pracy i pomagali Ukrainie utrzymać stabilność w tym czasie.
Główne omawiane zagadnienia to wsparcie biznesowe, programy kredytowe, bezpieczeństwo energetyczne i wiele więcej. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wspierają całą naszą Ukrainę!
— napisał prezydent Ukrainy.
15:00. Zełeński zirytowany ujawnieniem sprawy pocisków Tomahawk
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że prośba Ukrainy o pociski Tomahawk, o której donosiły media, była informacją poufną między Kijowem a Białym Domem.
Widzicie, co obecnie dzieje się w mediach. Jak to rozumieć? To oznacza, że między partnerami nie ma nic poufnego - mówił oburzony.
Zełenski wyjaśnił, że w ramach „planu zwycięstwa” poprosił międzynarodowych partnerów o dostarczenie pakietu broni dalekiego zasięgu, z zastrzeżeniem, że Ukraina użyje jej tylko w przypadku, gdy Rosja nie zakończy wojny i nie zaprzestanie dalszej eskalacji. - Odpowiedziano mi, że to eskalacja - dodał.
14:45. Rosjanie zbombardowali cmentarz. Zginęła starsza kobieta
73-letnia kobieta zginęła, gdy bomby spadły na cmentarz w obwodzie sumskim. Sprzątała grób syna. W nalocie ranne zostały trzy osoby.
14:30. Sekstyliony rubli! Absurdalna kara dla Googla
Kreml nałożył na Google absurdalną karę dwóch sekstylionów rubli. Rosyjskie władze podkreślają, że wysłały sygnał do całego zagranicznego biznesu: będziecie robić to, co wam każemy albo nie będzie was w Rosji w ogóle.
13:40. Rosjanie uszkodzili już 156 placówek edukacyjnych w obwodzie kijowskim
Od początku wojny w obwodzie kijowskim uszkodzono lub zniszczono 156 szkół i przedszkoli. W nocnym ataku na Kijów uszkodzony został budynek przedszkola w rejonie sołomiańskim.
12:35. Zdemaskowano rosyjską kampanię wymierzoną w mobilizację wojskową
Analitycy Google’s Threat Analysis Group (TAG) i Mandiant zdemaskowali kampanię dezinformacyjną rosyjskiej grupy „UNC5812”. Celem działań było osłabianie mobilizacji wojskowej w Ukrainie i rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania.
Kampania wymierzona w użytkowników Windowsa i Androida operowała głównie za pośrednictwem kanału Telegram. Jak wynika z raportu TAG, 18 września 2024 r. zaobserwowano, że legalny kanał poświęcony alarmom rakietowym i mający ponad 80 tys. subskrybentów promuje wśród swoich subskrybentów inny, o nazwie „Obrona Cywilna” („Civil Defense”). Analitykom udało się ustalić, że zarówno kanał, jak i strona internetowa o tej samej nazwie były rosyjską przynętą dla użytkowników poszukujących informacji o rekrutacji do ukraińskiej armii.
12:30. Doniesienia z obwodu donieckiego
Z rejonu Wuhłedaru idzie ofensywa. Dziś w miejscowości Razliw (ukr. Rozływ) siły, które nieprzyjaciel gromadzi w celu utrzymania Kurachowego, są rozbijane. A z Kurachowego zaczynają się już wycofywać - taką wypowiedź Igora Kimakowskiego, doradcy szefa okupacyjnych władz kontrolowanej przez Rosjan części obwodu donieckiego dla rosyjskiej stacji Pierwyj kanał cytuje rosyjska agencja RIA Nowosti.
Według Kimakowskiego, ukraińskie dowództwo ma rozumieć, że wojska rosyjskie będą w stanie szybko wejść na tyły ukraińskich oddziałów w mieście Kurachowe. Rozmówca rosyjskiej telewizji ocenił, że na południowym odcinku frontu w obwodzie donieckim Siły Zbrojne Ukrainy mają duże problemy.
11:45. Propaganda Kremla: Próby izolacji Rosji nie powiodły się
„Próby izolowania Rosji na arenie międzynarodowej całkowicie się nie powiodły” – oświadczył rzecznik MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, otwierając Kongres rodaków żyjących za granicą.
Większość państw świata nie chce podążać za Zachodem i wzmacnia relacje z nami w różnych formatach i różnych obszarach – dodał.
10:30. Dwie miejscowości w obwodzie biełgorodzkim zaatakowane przez Ukraińców
Takie informacje przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ostrzale cztery osoby zostały ranne – wszystkie zostały hospitalizowane. Ranni to mieszkańcy ostrzelanej przez Ukraińców wsi Otradnoje. Z kolei wieś Dwułucznoje została zaatakowana przez dron-kamikadze – w ataku uszkodzony został budynek mieszkalny.
10:15. Alarmy powietrzne na Ukrainie
Alarmy w obwodzie ługańskim i donieckim oraz na okupowanym Krymie
10:10. Mobilizacja na Ukrainie
Ukraina ma w trzy miesiące powołać pod broń ponad 160 tys. osób Informacja pojawiła się w czasie, gdy rosyjska ofensywa w Donbasie nabiera tempa, a Rosjanie zbliżają się do Pokrowska.
09:30. Rosjanie ostrzelali placówkę medyczną
Rosjanie ostrzelali placówkę medyczną w obwodzie chersońskim w miejscowości Biłozerka. Zdjęcia opublikowała chersońska administracja obwodowa.
09:10. Przerwy w dostawie prądu w Chersoniu
W Chersoniu dojdzie dziś do przerw w dostawie prądu. Informację tę podał szef władz miejskich Roman Mroczko. Ma to związek z pracami naprawczymi po rosyjskich atakach.
09:00. Siły Powietrzne Ukrainy: 33 rosyjskie drony zestrzelone
Rosjanie zaatakowali Ukrainę 62 dronami-kamikadze i bezzałogowymi statkami powietrznymi niezidentyfikowanego typu i przeprowadziły atak rakietowy na zamieszkały obszar w obwodzie sumskim. Łącznie 33 rosyjskie drony zostały skutecznie zniszczone, a kolejne 25 zniknęło z radarów – podały Siły Powietrzne Ukrainy. Ataki dotyczyły obwodów kijowskiego, czerkaskiego, chmielnickiego, charkowskiego, zaporoskiego, donieckiego, dniepropietrowskiego, sumskiego, czernihowskiego i połtawskiego – podano w komunikacie.
08:50. Atak dronów na cele cywilne, co najmniej 13 osób rannych
Co najmniej 13 osób, w tym dwoje dzieci, zostało rannych w wyniku nocnych nalotów rosyjskich dronów na cele cywilne w Ukrainie – poinformowały rano władze tego kraju. Kijów został zaatakowany przez bezzałogowce agresora już 19. raz w tym miesiącu.
W Kijowie alarm lotniczy trwał około dwóch godzin. Drony nadlatywały nad miasto z różnych stron i na różnych wysokościach, jednak wszystkie zostały zestrzelone – podała kijowska miejska administracja wojskowa.
(…) Odłamki spadły w dzielnicy Sołomiańskiej w Kijowie. Wybuchły tam pożary w kilku mieszkaniach bloku mieszkalnego. Z budynku ewakuowano 18 osób. Dziewięć osób, w tym jedno dziecko, zostało rannych
— przekazała administracja na Telegramie.
Cztery osoby, w tym dziecko, ucierpiały w następstwie ataku dronów i wrogich ostrzałów w obwodzie charkowskim na wschodze kraju. We wsiach regionu zniszczone zostały domy prywatne i pomieszczenia gospodarcze – poinformował szef wojskowych władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy oświadczyło, że wojsko rosyjskie użyło do nocnych ataków 62 dronów, które wystartowały z terytorium Rosji. Zestrzelono 33 maszyny, a 20 utraciło łączność i zniknęło z radarów w nieustalonych dotąd miejscach.
08:02. Dzień po wizycie szefa ukraińskiej dyplomacji w Pretorii wylądowały rosyjskie bombowce
W poniedziałek wizytę w RPA zakończył minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Sybiha, we wtorek w bazie południowoafrykańskich sił powietrznych Waterkloof pod Pretorią wylądowały rosyjskie bombowce.
Rosjanie już w lipcu przybyli do Pretorii, żeby sprawdzić możliwości sprowadzenia tam swojego najnowocześniejszego bombowca, Tu-160. Planowali, że samolot zostanie zaprezentowany na wrześniowej wystawie Africa Aerospace and Defence. Ostatecznie zamiast zaawansowanych bombowców przysłali wówczas mały samolot szkolno-bojowy Jak-130, lekki samolot szturmowy oraz bezzałogowy samolot rozpoznawczy S-350 Skat. Południowoafrykańskie media pisały, że Rosja zignorowała największe na kontynencie targi militarne.
Teraz przez pięć dni, do 2 listopada pod Pretorią stacjonować będą między innymi IL-62, AN-124 i prawdopodobnie bombowiec strategiczny, Tupolew Tu-160 „Blackjack”.
W czasie gdy w bazie Waterkloof lądują rosyjskie bombowce, w koalicyjnym rządzie tego południowoafrykańskiego kraju trwa ostry polityczny spór wokół Rosji i wojny, jaką prowadzi ona przeciwko Ukrainie.
07:20. Rosja straciła kolejnych 1560 żołnierzy
W ciągu minionej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1560 żołnierzy (od początku wojny już ponad 693 tys.), 8 czołgów, 29 wozów opancerzonych, 38 systemów artyleryjskich oraz 40 dronów. Dane przekazał w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
00:00. Zełenski: Wojna nie może się zakończyć dopóki ukraińskie dzieci pozostają w Rosji
Wojna nie może się zakończyć dopóki ukraińskie dzieci pozostają w Rosji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając w Reykjaviku w najstarszym na świecie parlamencie - islandzkim Althingu, który zebrał się pierwszy raz w 930 roku.
Zełenski przypomniał, że Rosjanie wywieźli z okupowanych terenów dziesiątki tysięcy nieletnich Ukraińców.
To jeden z wielu powodów, dla których ta wojna nie może się po prostu zakończyć ciszą na linii frontu
— podkreślił prezydent na forum Rady Nordyckiej, tworzonej przez Islandię, Szwecję, Norwegię, Finlandię i Danię.
Ukraiński przywódca wyraził przekonanie, że należy oddać sprawiedliwość milionom obywateli, których miasta i wsie zostały zniszczone i zapobiec
nawrotowi rosyjskiej agresji.
Wymaga to pełnego przywrócenia mocy prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych
— zaznaczył. Dodał, że „musimy zapewnić suwerenność Ukrainy i integralność terytorialną, a ludziom przywrócić bezpieczeństwo”.
Zełenski podziękował premierom Islandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii, a także innym partnerom za „chęć wdrożenia przedłożonego przez Ukrainę planu zwycięstwa”.
To jasny i silny głos, który może zmusić Rosję do pokoju
— podkreślił.
Wczoraj rozmawiałem z waszymi (nordyckimi) premierami i o tym, i o obronności, o naszej wspólnej produkcji (broni), o sprawach geopolitycznych i gospodarczych, o wszystkim, co daje siłę
— poinformował ukraiński prezydent.
Zaapelował do przywódców krajów nordyckich i innych sojuszników o dalszą współpracę.
Wzywam do dalszego naciskania na Rosję, wprowadzania skutecznych sankcji, powstrzymania szybko rozwijającej się rosyjskiej agresji i zapewnienia naszym żołnierzom niezbędnej broni
— oznajmił.
Uściślił, że Ukraina potrzebuje systemów obrony powietrznej oraz mikroprocesorów.
Odnosząc się do europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, podkreślił, że naród ukraiński „zasługuje na członkostwo w UE i NATO”.
Jestem wdzięczny za wspieranie waszych krajów (nordyckich) na drodze do geopolitycznej suwerenności
— powiedział na zakończenie.
W Reykjaviku, gdzie od poniedziałku trwa szczyt Rady Nordyckiej (będzie obradować do czwartku), organizacji współpracy krajów nordyckich, Zełenski jest gościem specjalnym. Tegoroczne hasło sesji, to „Pokój i bezpieczeństwo w regionie Arktyki”. W związku z wizytą ukraińskiego prezydenta zmieniono zaplanowany wcześniej program obrad, a w islandzkiej stolicy podjęto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/711461-relacja-980-dzien-wojny-atak-dronow-na-cele-cywilne