Trwa 979. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 28 października 2024 r.
19:27. Zełenski: Ukraina i Korea Południowa zintensyfikują wymianę danych wywiadowczych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Korei Południowej Jun Suk Jeolem; przywódcy omówili udział sił północnokoreańskich w rosyjskiej inwazji i uzgodnili, że ich państwa zintensyfikują wymianę danych wywiadowczych i wiedzy specjalistycznej.
Umówiliśmy się (…), że zintensyfikujemy kontakty na wszystkich poziomach, w tym na najwyższym, w celu opracowania strategii działania i listy środków zaradczych w odpowiedzi na eskalację, a także, by zaangażować wspólnych partnerów we współpracę. W ramach tego porozumienia Ukraina i Republika Korei wkrótce wymienią delegacje w celu koordynacji działań
— napisał Zełenski na Telegramie.
Prezydent poinformował również, że przekazał swojemu rozmówcy nowe dane na temat przeniesienia 3 tysięcy wojskowych z KRLD na rosyjskie poligony w bezpośrednim sąsiedztwie strefy walk i spodziewanego zwiększenia ich liczby do około 12 tysięcy.
Ponadto Zełenski podziękował Korei Południowej za konsekwentne wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także za już udzieloną i zapowiedzianą pomoc finansową i humanitarną. Zaprosił Koreę Południową „do przyłączenia się do Deklaracji Wileńskiej G7 w sprawie dwustronnych umów bezpieczeństwa wspierających Ukrainę” - dodał ukraiński prezydent.
Według koreańskiej agencji prasowej Yonhap w poniedziałek prezydent Republiki Korei zapowiedział, że południowokoreańska delegacja odwiedzi w tym tygodniu Ukrainę, aby podzielić się informacjami na temat wysyłania przez Koreę Północną wojsk do Rosji i omówić metody współpracy.
Jun Suk Jeol poinformował o tym podczas rozmowy telefonicznej sekretarza generalnego NATO Marka Rutte, który potwierdził, że wojska Korei Północnej zostały rozmieszczone w regionie Kurska.
Mam nadzieję, że pod przewodnictwem sekretarza generalnego Rutte, NATO podwoi swoje wysiłki w celu monitorowania i blokowania nielegalnej wymiany między Rosją a Koreą Północną w duchu solidarności i koordynacji
— oświadczył prezydent Republiki Korei.
Jun Suk Jeol przekazał też, że południowokoreańska delegacja zamierza poinformować Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa UE we wtorek, a następnie odwiedzić Ukrainę, aby spotkać się z pracownikami wywiadu i sił obronnych, wymienić informacje i omówić metody współpracy.
Prezydent Republiki Korei oświadczył w zeszłym tygodniu, że Seul może rozważyć dostarczenie broni do Ukrainy, co byłoby odejściem od polityki wysyłania jedynie pomocy humanitarnej.
19:24. Wywiad Korei Południowej: Północnokoreańscy żołnierze mogli zostać przemieszczeni do stref walk
Część północnokoreańskich generałów i żołnierzy wysłanych do Rosji mogła zostać przemieszczona do stref walk z siłami ukraińskimi - poinformowali deputowani Korei Południowej, którzy zapoznali się z najnowszymi ustaleniami Narodowej Służby Wywiadowczej (NIS).
Dodano, że zakup zaawansowanych części i technologii z Rosji umożliwi Pjongjangowi kolejne prowokacje. Informacje te przekazał deputowanym NIS podczas zamkniętego posiedzenia parlamentarnej komisji ds. wywiadu. Poinformował również, że „trwa przerzut wojsk między Koreą Północną a Rosją”, a do grudnia zostanie tam wysłanych 10,9 tys. żołnierzy. Poprzednio służby wywiadowcze mówiły o kontyngencie liczącym 10 tys. ludzi.
Weryfikujemy możliwość wysłania części (północnokoreańskiego) personelu, w tym wysokich rangą oficerów wojskowych, na linię frontu
— podał NIS, cytowany przez agencję Yonhap.
W poniedziałek sekretarz generalny NATO Mark Rutte przekazał, że według informacji Sojuszu wojska z Korei Północnej zostały wysłane do Rosji i rozmieszczone w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim.
Odnosząc się do możliwej prowokacji ze strony Korei Północnej, agencja wywiadowcza oceniła, że „dzięki zakupowi zaawansowanych części i współpracy technologicznej z Rosją, Korea Północna wydaje się być gotowa do wystrzelenia wojskowego satelity zwiadowczego, czego nie udało jej się zrobić w maju” - powiedział Park Sun-won, członek komisji parlamentarnej. Według NIS Pjongjang może przeprowadzić kolejne testy rakiet balistycznych średniego zasięgu i międzykontynentalnych, a także nie można wykluczyć siódmej próby jądrowej po wyborach prezydenckich w USA.
Agencja oceniła również, że na pokładzie rosyjskiego samolotu kursującego między Moskwą a Pjongjangiem w dniach 23-24 października prawdopodobnie znajdowali się kluczowi rosyjscy urzędnicy zaangażowani w rozmieszczenie północnokoreańskich wojsk. Wizyta ta mogła mieć „na celu pogodzenie różnic (dotyczących reakcji na) sprzeciw środowiska międzynarodowego i dopiero po niej obie strony publicznie potwierdziły faktyczne rozmieszczenie”.
NIS przekazała również, że „istnieją doniesienia, że północnokoreańskie wojsko ma trudności” z przyswojeniem ponad 100 wojskowych terminów w języku rosyjskim, takich jak „zająć pozycje” czy „ostrzał”, których strona rosyjska próbuje ich nauczyć i nie jest jasne, w jaki sposób zostaną rozwiązane problemy komunikacyjne.
18:20. Władze Ukrainy planują mobilizację 160 tysięcy osób
Ukraina planuje zmobilizować do walczącej z Rosją armii 160 tys. osób – poinformował deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie Ołeksij Honczarenko, powołując się na wystąpienie sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandra Łytwynenki.
Występując przed parlamentem, Łytwynenko powiedział, że mobilizacja dodatkowych 160 tys. osób pozwoli na obsadzenie do 85 proc. składu osobowego jednostek wojskowych.
Ogółem do sił obrony powołano 1 mln 50 tys. osób. Planowane jest powołanie kolejnych 160 tys. Umożliwi to obsadzenie do 85 proc. składu osobowego jednostek
— napisał Honczarenko na Telegramie.
18:12. Młodzież z Żytomierza otrzymała sprzęt STEM z programu Polska Pomoc
Żytomierskie Miejskie Centrum Twórczości Naukowej i Technicznej Młodzieży Uczniowskiej otrzymało sprzęt STEM: drukarki 3D, laptopy z oprogramowaniem, okulary wirtualnej rzeczywistości w ramach programu Polska Pomoc - poinformowała na Facebooku służba prasowa Ambasady RP w Kijowie.
17:38. Prezydent Finlandii: powiedziałem Xi, że Putinowi nie można ufać
Składający czterodniową wizytę w Chinach prezydent Finlandii Alexander Stubb przekazał, że głównym tematem rozmów z Xi Jinpingiem była agresja Rosji na Ukrainie. Podkreślił, że ostrzegł chińskiego przywódcę, iż Władimirowi Putinowi nie można ufać.
16:55. Parlament Ukrainy zatwierdził dymisję prokuratora generalnego
Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła 29 października dymisję prokuratora generalnego Andrija Kostina. Dymisja związana jest z aferą w sprawie uchylania się jego podwładnych od mobilizacji na wojnę z Rosją.
Kostin podał się do dymisji 22 października po doniesieniach o bezprawnym uzyskiwaniu przez prokuratorów statusu osoby niepełnosprawnej, aby uniknąć mobilizacji. Zrezygnował ze stanowiska po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, której przewodniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
W systemie prokuratury w Ukrainie ujawniono wiele haniebnych nadużyć
— oświadczył wówczas Kostin, informując o wzmożonych kontrolach w podległej mu instytucji.
16:09. Kadyrow odgraża się po uderzeniu drona w Czeczenii
Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow poinformował, że tego dnia doszło do pierwszego ataku drona na terytorium tej rosyjskiej republiki, w wyniku czego zapalił się dach uniwersytetu w mieście Gudermes. Zagroził silom ukraińskim “odwetem, o jakim im się nawet nie śniło”.
Kadyrow powiedział dziennikarzom, że wydał czeczeńskim dowódcom na froncie rozkaz, by nie brali żołnierzy ukraińskich do niewoli, tylko ich zabijali.
Ugryźli nas, więc ich zniszczymy
— zapowiedział.
15:19. Zełenski: Wojna nie może się zakończyć dopóki ukraińskie dzieci pozostają w Rosji
Wojna nie może się zakończyć dopóki ukraińskie dzieci pozostają w Rosji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając w Reykjaviku w najstarszym na świecie parlamencie - islandzkim Althingu, który zebrał się w 930 roku.
Zełenski przypomniał, że Rosjanie wywieźli z okupowanych terenów dziesiątki tysięcy nieletnich Ukraińców.
To jeden z wielu powodów, dla których ta wojna nie może się po prostu zakończyć ciszą na linii frontu
— podkreślił prezydent na forum Rady Nordyckiej, tworzonej przez Islandię, Szwecję, Norwegię, Finlandię i Danię. Ukraiński przywódca wyraził przekonanie, że należy oddać sprawiedliwość milionom obywateli, których miasta i wsie zostały zniszczone i zapobiec nawrotowi rosyjskiej agresji.
Wymaga to pełnego przywrócenia mocy prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych
— zaznaczył. Dodał, że „musimy zapewnić suwerenność Ukrainy i integralność terytorialną, a ludziom przywrócić bezpieczeństwo”. Zełenski podziękował premierom Islandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii, a także innym partnerom za „chęć wdrożenia przedłożonego przez Ukrainę planu zwycięstwa”.
To jasny i silny głos, który może zmusić Rosję do pokoju
— podkreślił.
Wczoraj rozmawiałem z waszymi (nordyckimi) premierami i o tym, i o obronności, o naszej wspólnej produkcji (broni), o sprawach geopolitycznych i gospodarczych, o wszystkim, co daje siłę
— poinformował ukraiński prezydent. Zaapelował do przywódców krajów nordyckich i innych sojuszników o dalszą współpracę.
Wzywam do dalszego naciskania na Rosję, wprowadzania skutecznych sankcji, powstrzymania szybko rozwijającej się rosyjskiej agresji i zapewnienia naszym żołnierzom niezbędnej broni
— oznajmił. Uściślił, że Ukraina potrzebuje systemów obrony powietrznej oraz mikroprocesorów.
Odnosząc się do europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, podkreślił, że naród ukraiński „zasługuje na członkostwo w UE i NATO”.
W Reykjaviku, gdzie od poniedziałku trwa szczyt Rady Nordyckiej (będzie obradować do czwartku), organizacji współpracy krajów nordyckich, Zełenski jest gościem specjalnym. Tegoroczne hasło sesji, to „Pokój i bezpieczeństwo w regionie Arktyki”. W związku z wizytą ukraińskiego prezydenta zmieniono zaplanowany wcześniej program obrad, a w islandzkiej stolicy podjęto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
14:03. Unia Europejska może zwiększyć o prawie jedną piątą możliwości przesyłu energii na Ukrainę
Komisja Europejska ogłosiła, że od 1 grudnia limit przesyłowy energii elektrycznej na Ukrainę może zostać zwiększony z 1,7 tys. do 2,1 tys. megawatów (MW).
Zbliża nas to do celu pokrycia zimą jednej czwartej potrzeb Ukrainy - oceniła szefowa KE Ursula von der Leyen.
12:16. Władze poinformowały o pierwszym ataku drona na Czeczenię!
Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow poinformował, że tego dnia doszło do pierwszego ataku drona na terytorium tej rosyjskiej republiki, w wyniku czego zapalił się dach uniwersytetu w mieście Gudermes.
Dziś o 6.30 rano (4.30 czasu polskiego) w Gudermesie w wyniku ataku drona doszło do pożaru dachu pustego budynku na terenie Rosyjskiego Uniwersytetu Sił Specjalnych. Nie ma ofiar ani poszkodowanych. Pożar został już ugaszony
— oznajmił Kadyrow na Telegramie.
Czeczeński kanał opozycyjny Niyso opublikował zdjęcia z miejsca pożaru twierdząc, że w Gudermesie słychać było odgłosy dwóch wybuchów.
Rosyjski Uniwersytet Sił Specjalnych im. Władimira Putina został otwarty na terenie byłego miasteczka wojskowego pod Gudermesem z inicjatywy Kadyrowa. Formalnie jest zarejestrowany jako klub strzelecki. W kwietniu br. Kadyrow mianował swego 16-letniego syna Adama kuratorem uniwersytetu.
11:57. Prezydent Ukrainy z wizytą w Islandii
„W Reykjavíku spotkałem się z prezydent Islandii, Hallą Tómasdóttir” - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wśród tematów, które omawialiśmy, znalazły się udział Islandii w Demining Capability Coalition i szkolenie ukraińskich saperów, rehabilitacja rannych żołnierzy i zaangażowanie islandzkich firm w protezy. Rozmawialiśmy również o powojennej odbudowie Ukrainy, przeciwdziałaniu rosyjskiej dezinformacji, wdrażaniu Formuły Pokoju i przygotowaniach do drugiego Szczytu Pokojowego
— przekazał Zełenski.
Wyrażam wdzięczność Islandii za wsparcie Ukrainy od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji Rosji
— dodał ukraiński prezydent w swoim wpisie, do którego załączył nagranie ze spotkania.
09:47. Rosja straciła kolejnych 1360 żołnierzy
W ciągu minionej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1360 żołnierzy (od początku wojny już ponad 692 tys.), 9 czołgów, 9 wozów opancerzonych, 45 systemów artyleryjskich oraz 72 drony. Dane przekazał w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
08:30. Cztery osoby zginęły w rosyjskim ostrzale Charkowa
Cztery osoby zginęły w rosyjskim ostrzale Charkowa na Ukrainie, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował mer miasta Ihor Terechow.
Według Terechowa Rosjanie zaatakowali bombami kierowanymi Rejon Osnawiański, mieszkalną dzielnicę miasta. Dwa domy zostały zniszczone, a około 20 doznało uszkodzeń różnego stopnia.
00:01. Pentagon: Nie będzie ograniczeń dla Ukrainy ws. użycia broni USA, jeśli Korea Płn. włączy się do walki
Żołnierze z Korei Płn. będą stroną w wojnie i nie będziemy wprowadzać żadnych dodatkowych ograniczeń dotyczących użycia przez Ukrainę amerykańskiej broni przeciwko nim - powiedziała wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh.
Jeśli zobaczymy wojska KRLD wkraczające na linię frontu, to staną się one stroną w wojnie (…). Tak więc to jest kalkulacja, którą musi wykonać Korea Północna. Wysyłają swoich żołnierzy na wojnę, gdzie widzimy rosyjskie ofiary i straty sięgające ponad 500 tys. żołnierzy w tym momencie
— powiedziała Singh podczas poniedziałkowego briefingu prasowego.
Odpowiedziała w ten sposób na pytanie, czy USA zdecydują się na wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dotyczących użycia amerykańskiej broni na terytorium Rosji.
Jak powiedziała Singh, szacowana liczba północnokoreańskich żołnierzy początkowo wysłanych do obozów szkoleniowych we wschodniej Rosji to obecnie około 10 tys. Część z nich zaczęła przemieszczanie się na zachód, ku Ukrainie.
Administracja USA ocenia, że prawdopodobnie kontyngent ten wesprze Rosjan w obwodzie kurskim. Jednak mimo informacji podawanych przez ukraińskie władze o tym, że północnokoreańscy żołnierzy są już w strefie walk, ani Singh, ani rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller nie potwierdzili tych doniesień.
Ocenili jednak, że liczba żołnierzy wysłanych przez dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una może się zwiększać, „w miarę rosnącej desperacji Władimira Putina”.
Miller powiedział, że USA prowadzą rozmowy z Ukraińcami i sojusznikami na temat odpowiedzi na posunięcie Korei Północnej, lecz zaznaczył, że nie będzie wypowiadał się publicznie na temat treści i efektów tych rozmów.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/711348-relacja-979-dzien-wojny-chca-zmobilizowac-160-tys-osob