Trwa 974. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 24 października 2024 r.
21:35. Prezydent Gruzji: jeśli wygrają siły prozachodnie, zmieni się polityka względem Kijowa
W przypadku wygranej w wyborach parlamentarnych w Gruzji sił proeuropejskich, obecnie opozycyjnych, „z pewnością” zmieni się oficjalna polityka Tbilisi względem Ukrainy - powiedziała w czwartek prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, odpowiadając na pytanie PAP.
20:32. Julia Nawalna ubolewa, że Guterres spotkał się z Putinem
Rosyjska opozycjonistka Julia Nawalna, która przebywa na uchodźstwie, wyraziła ubolewanie, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uścisnął dłoń Władimira Putina podczas szczytu BRICS w Kazaniu. Rosyjski dyktator jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie na Ukrainie.
Mamy już trzeci rok wojny, a sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych ściska dłoń mordercy
— napisała Nawalna na platformie X.
19:30. Traktat Rosji i Korei Północnej. Władimir Putin: To nasze sprawy
„Sposób wcielenia w życie traktatu o partnerstwie z Koreą Północną zależy od Rosji” - oświadczył Władimir Putin, pytany na konferencji prasowej podczas szczytu BRICS w Kazaniu o doniesienia o wysłaniu przez Pjongjang tysięcy żołnierzy do Rosji.
Putin nie zaprzeczył, że żołnierze północnokoreańscy znajdują się już w Rosji.
Nigdy nie wątpiliśmy, że Korea Północna traktuje poważnie nasze porozumienia o współpracy
— oznajmił i dodał: „To nasze sprawy”.
18:00. Żołnierze z Korei Północnej już na Ukrainie?
“Pierwsze oddziały wojskowych z Korei Północnej przybyły do obwodu kurskiego” - donosi ukraiński wywiad wojskowy.
Według szacunków Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy liczba koreańskich żołnierzy przerzuconych do Rosji wynosi ok. 12 tys. osób, w tym 500 oficerów oraz trzech generałów z Pjongjangu
— podaje Bielsat.
17:40. Japońskie media: 2 tys. północnokoreańskich żołnierzy trafi na zachód Rosji
Około 2 tys. północnokoreańskich żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie na poligonie na Dalekim Wschodzie Rosji, jest przewożonych pociągiem do europejskiej części kraju, w pobliże granicy z Ukrainą - podała w czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na źródło w ukraińskiej armii.
Według źródeł agencji kontyngent około 2 tys. wojskowych znajduje się w drodze do rosyjskiego obwodu kurskiego lub rostowskiego.
Kyodo zwróciła uwagę, że jest to pierwsze w miarę dokładne potwierdzenie miejsca rozmieszczenia żołnierzy z Korei Północnej, którzy zostali wysłani do Rosji.
Agencja podała również, że na początku października do obwodu kurskiego przybył personel, który ma za zadanie przygotować bazę do przyjęcia żołnierzy z Korei Płn., skonfigurować sieci komunikacyjne i skontrolować bezpieczeństwo terenów w pobliżu bazy. Według źródła Kyodo, w tej grupie znalazło się 10 oficerów północnokoreańskich.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował w środę, że w październiku z Korei Płn. do Rosji przetransportowano co najmniej 3 tys. żołnierzy, którzy przechodzą obecnie szkolenia we wschodniej części tego kraju. Podkreślił, że USA i inne państwa NATO omawiają możliwe warianty reakcji na te sytuację.
Wcześniej także agencja wywiadowcza w Seulu poinformowała, że w październiku Korea Płn. przerzuciła do Rosji łącznie około 3 tys. żołnierzy, a do grudnia ma ich tam trafić 10 tys.
15:27. Sekretarz generalny ONZ na szczycie BRICS za „sprawiedliwym pokojem” na Ukrainie
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował dziś na szczycie krajów BRICS w Kazaniu o „sprawiedliwy pokój” na Ukrainie. Jego udział w spotkanie pod egidą Władimira Putina skrytykowało ukraińskie MSZ.
Potrzebujemy pokoju na Ukrainie. Sprawiedliwego pokoju odpowiadającego Karcie Narodów Zjednoczonych, prawu międzynarodowemu i rezolucjom Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych
— oznajmił Guterres.
Wezwał też do natychmiastowego wstrzymania działań zbrojnych w Strefie Gazy i Libanie oraz mówił o potrzebie pokoju w Sudanie.
W obecności Guterresa prezydent Iranu Masud Pezeszkian wyraził ubolewanie z powodu nieskuteczności instytucji międzynarodowych, a zwłaszcza ONZ, w „gaszeniu ognia” na Bliskim Wschodzie.
Jak podkreśla AFP, apele o pokój płynące z Kazania nie odpowiadają oczekiwaniom Unii Europejskiej, która wzywała przywódców państw BRICA do naciskania na Putina, by „natychmiast położył kres wojnie, którą prowadzi przeciw narodowi ukraińskiemu”.
Według Kijowa jadąc do Kazania Guterres dokonał „złego wyboru”, który „tylko zaszkodzi reputacji ONZ”. Ukraińskie MSZ zwróciło uwagę, że Guterres odmówił udziału w szczycie na rzecz pokoju, zorganizowanym w czerwcu przez Ukrainę w Szwajcarii.
Organizując szczyt w Kazaniu Putin chciał dowieść fiaska zachodniej polityki sankcji i izolowania jego kraju, zwłaszcza w odniesieniu do krajów Globalnego Południa, a także zademonstrować wolę położenia kresu rzekomej „hegemonii” Zachodu w światowych relacjach dyplomatycznych na rzecz „świata wielobiegunowego”
— oceniła AFP.
12:23. Hołownia: Działania Rosji na Krymie to zbrodnia przeciwko ludzkości
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślał dziś w Rydze podczas III szczytu Międzynarodowej Platformy Krymskiej, że wojna na Ukrainie rozpoczęła się w 2014 roku, a Europa „przespała” następnych osiem lat. Oświadczył też, że Krym jest ukraiński, a działania Rosjan na półwyspie są zbrodnią przeciwko ludzkości.
Dzisiaj w Rydze rozpoczął się III Parlamentarny Szczyt Międzynarodowej Platformy Krymskiej. Uczestników powitali przewodnicząca Saeimy (parlamentu) Republiki Łotewskiej Daiga Mierina oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. W szczycie biorą udział delegacje z blisko 50 krajów.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwracał uwagę podczas przemówienia, że wszyscy uczestnicy wydarzenia w Rydze są głosem swoich parlamentów, ale dzisiaj są również głosem ludzi, których pozbawiono możliwości wypowiedzi.
Tatarom Krymskim odebrał (ten głos) rosyjski okupant
— zauważył.
Hołownia podkreślił, że wojna trwająca za wschodnią granicą Polski rozpoczęła się w 2014 roku.
A my jako Europa przespaliśmy osiem lat
— dodał.
Przypomniał również, że Krym jest ukraiński, a „to, co robi Rosja obecnie na Krymie jest zbrodnią przeciwko ludzkości”.
W tym kontekście zwracał uwagę na konieczność konsekwentnego wsparcia Ukrainy w jej dążeniach do zachowania suwerenności.
Nigdy nie powinniśmy być zmęczeni pomaganiem Ukrainie
— mówił, podkreślając równocześnie konieczność nieustannego wspierania Ukrainy na drodze tego państwa do NATO.
Ukraina powinna być członkiem NATO tak szybko, jak to tylko możliwe
— przekonywał.
Zaznaczył przy tym, że ten kraj już jest w wielkiej rodzinie NATO, ponieważ walczy za wspólne europejskie wartości.
Marszałek zwrócił się również z przesłaniem do przywódców uczestniczących w szczycie bloku BRICS w Kazaniu w Rosji.
Jeżeli nie wiesz, po której stronie masz stanąć, zawsze stań po stronie ofiar, a nie po stronie agresora
— oświadczył.
Trzeci Szczyt Parlamentarny Międzynarodowej Platformy Krymskiej organizowany jest przez Sejm łotewski w ścisłej współpracy z Radą Najwyższą Ukrainy. Celem formatu jest podkreślenie globalnego wpływu rosyjskiej agresji, a także nagłośnienie na szczeblu międzynarodowym zbrodni popełnionych przez agresora.
Platforma Krymska została utworzona latem 2021 roku z inicjatywy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako forum koordynacyjne i konsultacyjne dla przedstawicieli rządów, parlamentów i ekspertów.
11:38. Chińskie MSZ zaprzecza, by wiedziało cokolwiek o żołnierzach Korei Płn. w Rosji
MSZ Chin oświadczyło dziś, że władzom w Pekinie „nic nie wiadomo” o obecności północnokoreańskich żołnierzy w Rosji. Korea Południowa i USA potwierdziły, że Pjongjang wysłał 3 tys. wojskowych w celu ewentualnego rozmieszczenia ich na Ukrainie.
Stanowisko Chin w sprawie kryzysu ukraińskiego jest spójne i jasne, i mamy nadzieję, że wszystkie strony będą opowiadać się za deeskalacją sytuacji i zaangażują się w polityczne rozwiązanie
— powiedział rzecznik resortu Lin Jin podczas briefingu prasowego.
Według ustaleń południowokoreańskich służb wywiadowczych w październiku do Rosji przetransportowano już ok. 3 tys. żołnierzy z Korei Północnej, a do grudnia ich liczba ma wynieść 10 tys.
NATO i USA potwierdziły, że żołnierze Pjongjangu przechodzą szkolenie na rosyjskim Dalekim Wschodzie, ostrzegając, że jeśli dołączą do wojsk rosyjskich na Ukrainie, może to oznaczać eskalację wojny.
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol przestrzegł po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Seulu, że jeśli specjalne jednostki wojska Korei Północnej będą na froncie w Ukrainie, „Seul będzie musiał zareagować w zależności od ruchów Pjongjangu”.
11:16. Rosyjska Duma Państwowa ratyfikowała umowę o partnerstwie strategicznym z Koreą Płn.
Duma Państwowa jednogłośnie ratyfikowała traktat o kompleksowym partnerstwie strategicznym między Rosją a Koreą Płn. Umowa przewiduje m.in. zobowiązanie obu stron do wzajemnej pomocy wojskowej, jeśli jedna z nich znajdzie się w stanie wojny.
Zastępca szefa MSZ Rosji Andriej Rudenko zaprezentował dziś deputowanym porozumienie, podkreślając, że „ma (ono) powstrzymać rosnące regionalne i globalne zagrożenia ze strony zbiorowego Zachodu pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych”.
Dokument ten de facto oznacza sojusz wojskowy
— podkreślił portal Moscow Times.
Traktat podpisano w czerwcu. Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un oświadczył wówczas, że porozumienie ma charakter „pokojowy i defensywny”, ale wyraził „pełne poparcie” dla wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Putin wskazał na zaangażowanie Kima w walkę z „imperialistyczną polityką Stanów Zjednoczonych i ich satelitów”
— przypomniał portal.
Ratyfikowana umowa dotyczy współpracy kosmicznej i nuklearnej, a także w obszarze handlu, gospodarki i inwestycji. Według szacunków ONZ Korea Płn. zajmuje 127. miejsce na świecie pod względem wielkości PKB. Ze względu na rozwój programów nuklearnych i rakietowych od ponad 15 lat jest objęta sankcjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, za którymi głosowała także Rosja.
Dotychczas Rosja miała podobne porozumienie tylko z Mongolią, ale obecnie przygotowywane jest kolejne – z Iranem.
Jak informował dziennik „Wall Street Journal”, opierając się na źródłach wywiadowczych, umowa zawiera tajną klauzulę, na mocy której Pjongjang mógł wysłać na front tysiące żołnierzy.
Wcześniej Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej podała, że Korea Płn. wysłała do Rosji pierwszą grupę personelu wojskowego na przeszkolenie, a łącznie zamierza udostępnić Putinowi łącznie 12 tys. żołnierzy.
Oprócz tego na front może wyruszyć jednostka sił specjalnych, a także piloci, którzy będą latać na rosyjskich Su-25 i MiG-29
— przypomniał Moscow Times.
Stany Zjednoczone potwierdziły obecność wojsk północnokoreańskich w Rosji w liczbie 3 tys. osób.
10:57. Prezydent Korei Płd.: Zareagujemy, jeśli specjalne jednostki Korei Płn. będą w Ukrainie
Jeśli specjalne jednostki wojska Korei Północnej będą na froncie w Ukrainie, Seul będzie musiał zareagować w zależności od ruchów Pjongjangu - powiedział prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol. Zapewnił, że jego kraj będzie kontynuować wsparcie Ukrainy.
Po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą w Seulu południowokoreański przywódca zapowiedział, że obie strony wzmocnią wspólne wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju w Ukrainie i odbudowy tego państwa.
Poinformowałem pana prezydenta, że będziemy zwiększać wsparcie dla narodu Ukrainy w oparciu o ogłoszoną rok temu przez nasz rząd inicjatywę pokoju i solidarności oraz będziemy w tym procesie ściśle współpracować z Polską
— oświadczył.
Zapytany, czy jego kraj zamierza wysłać do Ukrainy swoje uzbrojenie i żołnierzy, Jun przypomniał, że Korea Płd. do tej pory wspierała Ukrainę humanitarnie, ale - zastrzegł - „sytuacja się zmieniła”, bo Korea Płn. ściśle współpracuje z Rosją.
To jest prawie pewne, że (Korea Płn.) wysyła specjalne jednostki do Rosji. Jeśli będą one na froncie w Ukrainie, będziemy musieli reagować w zależności od działalności Korei Płn. Mamy taką zasadę, że nikomu nie przekazujemy broni bezpośredniego rażenia. W tej sprawie będziemy musieli się zastanowić nad bardziej elastycznym podejściem. Zależy, jakie ruchy wykona Korea Płn.
— podkreślił Jun.
10:44. Zełenski złożył koszulkę „Make Russia Small Again”
Jak wskazuje w mediach społecznościowych jeden z dziennikarzy Byline TV Caolan Robertson, Rosjanie są wściekli z powodu założenia przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego koszulki z napisem „Make Russia Small Again” podczas wywiadu.
Na koszulce Zełenskiego znalazła się mapa państwa moskiewskiego z 1463 r., kiedy to malutkie państewko było mało liczącym się butem politycznym na obrzeżach Europy. Dla porównania, mapka Moskwy wpisana została w kontury obecnych granic Rosji, co również znalazło się na koszulce ukraińskiego prezydenta.
Robertson zaznaczył, że Rosjanie w mediach społecznościowych „dostali szału” do tego stopnia, że głos w sprawie zabrała nawet rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.
09:26. Minister obrony Korei Płd.: Północnokoreańscy żołnierze posłużą Rosji za mięso armatnie
Północnokoreańscy żołnierze wysyłani do Rosji to najemnicy służący za mięso armatnie - ocenił w czwartek minister obrony Korei Płd. Kim Jong Hjun. Z ustaleń Seulu i Waszyngtonu wynika, że w październiku przerzucono do Rosji już ok. 3 tys. żołnierzy, którzy obecnie przechodzą szkolenie.
Kiedy żołnierze są wysyłani za granicę, zwykle zachowują strukturę dowodzenia i dumnie prowadzą działania w mundurze wojskowym, z insygniami i pod flagą swojego kraju”, tymczasem żołnierze z Korei Północnej „są przebierani w rosyjski mundur i działają pod rosyjskim dowództwem wojskowym bez żadnych uprawnień operacyjnych
— powiedział szef resortu podczas posiedzenia komisji parlamentarnej, cytowany przez agencję Yonhap.
Są więc zwykłymi najemnikami służącymi za mięso armatnie
— ocenił.
Kim Dzong Un sprzedał armię swojego narodu na nielegalną wojnę zaczepną
— dodał
W ubiegłym tygodniu Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS) Korei Południowej przekazała, że w dniach 8-13 października Pjongjang wysłał na rosyjski Daleki Wschód pierwszy kontyngent, liczący ok. 1,5 tys. żołnierzy. W środę NIS przekazała deputowanym, że od tego czasu przerzucono kolejne 1,5 tys. wojskowych, a do końca roku do Rosji ma ich trafić łącznie 10 tys.
Informacje te potwierdził rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, który w środę powiedział, że w październiku przetransportowano do Rosji co najmniej 3 tys. żołnierzy, którzy obecnie przechodzą szkolenia we wschodniej części kraju.
09:15. Siły powietrzne: ostatniej nocy zestrzelono 40 dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 40 z 50 dronów szturmowych typu Shahed, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z środy na czwartek - poinformowały siły powietrzne. Z siedmioma dronami utracono łączność w wyniku walki elektronicznej.
Wróg zaatakował Ukrainę dwoma pociskami manewrującymi Ch-22 z samolotów Tu-22M3 nad Morzem Czarnym, dwoma pociskami kierowanymi Ch-59 (wystrzelonymi) z przestrzeni powietrznej obwodu briańskiego (w Rosji) oraz 50 bezzałogowcami uderzeniowymi Shahed i (innymi) niezidentyfikowanymi dronami
— zaznaczono w komunikacie na Telegramie.
Do godziny 8.30 (7.30 czasu polskiego) potwierdzono zestrzelenie 40 wrogich dronów w obwodzie: odeskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, winnickim, żytomierskim, chmielnickim, czerkaskim, kirowohradzkim, kijowskim, połtawskim i czernihowskim
— przekazały siły powietrzne.
Ponadto jeden dron przebywał w ukraińskiej przestrzeni powietrznej, a dwa kolejne zawróciły w kierunku Rosji i Białorusi. Ukraińskie siły powietrzne dodały, że pociski wroga nie dosięgły celów.
08:17. Łukaszenka w BBC: udział wojsk Korei Płn. w wojnie na Ukrainie byłby eskalacją
Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka mówił, że jeżeli północnokoreańscy żołnierze faktyczne pomagaliby Rosji w wojnie na Ukrainie, byłoby to eskalacją konfliktu, choć zastrzegł wcześniej, że nie wierzy w te doniesienia.
Łukaszenka, który jest jednym z gości odbywającego się w Kazaniu w Rosji szczytu państw grupy BRICS, udzielił wywiadu brytyjskiej stacji BBC. Został zapytany m.in. o pojawiające się w ostatnich dniach doniesienia mówiące, że Korea Północna wspomoże Władimira Putina w wojnie przeciw Ukrainie, wysyłając do walki kilka tysięcy swoich żołnierzy.
Bzdury. Znając jego charakter, Putin nigdy nie próbowałby przekonać innego kraju do zaangażowania jego armii w specjalną operację Rosji na Ukrainie
— odparł.
Dopytywany dalej o to, co jeśli te doniesienia się jednak potwierdzą, przyznał:
Byłoby to krokiem w stronę eskalacji konfliktu, gdyby siły zbrojne jakiegokolwiek kraju, nawet Białorusi, znalazły się na linii frontu. Nawet gdybyśmy my włączyli się w wojnę, byłaby to droga do eskalacji. Dlaczego? Ponieważ wy, Anglosasi, od razu powiedzielibyście, że inny kraj włączył się po jednej stronie, więc wojska NATO zostałyby rozmieszczone na Ukrainie.
Zapewnił, że Putin nigdy go nie prosił o dostarczenie białoruskich wojsk, by wzięły udział w wojnie na Ukrainie.
07:28. Rosja straciła kolejnych 1240 żołnierzy
W ciągu minionej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1240 żołnierzy (od początku wojny już ponad 684 tys.), 2 czołgi, 25 wozów opancerzonych, 45 systemów artyleryjskich oraz 108 dronów. Dane przekazał w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
00:01. Biały Dom: w Rosji jest co najmniej 3 tys. żołnierzy z Korei Płn., przechodzą tam szkolenia
W październiku z Korei Płn. do Rosji przetransportowano co najmniej 3 tys. żołnierzy, którzy obecnie przechodzą szkolenia we wschodniej części tego kraju - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Oznajmił, że USA i sojusznicy omawiają sposoby, jak zareagować na tę sytuację.
Współpracujemy ściśle z naszymi sojusznikami i partnerami, aby w pełni zrozumieć tę sytuację, ale dziś jestem gotów podzielić się tym, co wiemy na tym etapie: oceniamy, że od początku do połowy października Korea Północna przerzuciła co najmniej 3000 żołnierzy do wschodniej Rosji
— powiedział Kirby podczas briefingu w Białym Domu.
Dodał, że według amerykańskiego wywiadu, żołnierze ci podróżowali statkiem z obszaru Wonsan w Korei Północnej do Władywostoku w Rosji, a następnie udali się do rosyjskich ośrodków szkoleniowych we wschodniej Rosji, gdzie obecnie przechodzą szkolenie.
Nie wiemy jeszcze, czy żołnierze ci wezmą udział w walce u boku rosyjskiej armii, ale jest to z pewnością wysoce niepokojące prawdopodobieństwo, iż po ukończeniu szkolenia żołnierze ci mogliby udać się do zachodniej Rosji, a następnie walczyć z ukraińską armią
— zaznaczył.
Kirby przyznał, że administracja USA nie wie jeszcze, co reżim Kim Dzong Una ma otrzymać w zamian za swoją pomoc. Ostrzegł jednak, że jeśli północnokoreańscy żołnierze trafią na front, będą w pełni prawowitym celem dla ukraińskiego wojska, podobnie jak są nim żołnierze z Rosji. Rzecznik podkreślił, że Rosja straciła dotąd ok. 535 tys. zabitych lub rannych żołnierzy, a obecnie traci 1-1,2 tys. dziennie. Zaznaczył też, że spodziewa się, iż żołnierze północnokoreańscy będą mieli poważne problemy z komunikacją i dowodzeniem biorąc pod uwagę barierę językową i problemy wewnątrz rosyjskiej armii.
Pytany o reakcję USA i Zachodu na ruch Pjongjangu, Kirby zapowiedział, że Waszyngton będzie nadal dostarczać sprzęt wojskowy Ukrainie, w tym setki rakiet obrony powietrznej, dziesiątki taktycznych systemów obrony powietrznej, artylerię, setki transporterów i bojowych wozów piechoty oraz tysiące dodatkowych pojazdów opancerzonych. Dodał, że USA i sojusznicy, w tym Ukraina, prowadzą rozmowy o dodatkowych krokach. Pytany o to, czy USA zniosą restrykcję na używanie przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu do ataków w głębi Rosji, odmówił jasnej odpowiedzi.
Podczas briefingu Kirby podkreślił również pożyczkę w wysokości 20 mld dolarów, którą USA udzielą Ukrainie. Porozumienie w tej sprawie podpisali w środę w Waszyngtonie ministrowie finansów USA i Ukrainy, Janet Yellen i Serhij Marczenko. Pożyczka jest częścią pakietu G7 wynoszącego łącznie 50 mld dolarów i będzie spłacana z przychodów generowanych przez zamrożone aktywa Banku Centralnego Rosji.
Ta inicjatywa pożyczkowa zapewni Ukrainie pilnie potrzebne środki, a fundusze zostaną utworzone i udostępnione do końca tego roku. Będzie to sygnał dla Putina, że przeczekiwanie koalicji to przegrana strategia
— powiedziała Yellen podczas ceremonii podpisania umowy.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/710844-relacja-974-dzien-wojny-na-ukrainie