Trwa 973. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 23 października 2024 r.
18:40. USA przekażą Ukrainie 20 mld z 50 mld dolarów pożyczki udzielonej przez G7
USA przekażą Ukrainie 20 mld dolarów w ramach wartej 50 mld dolarów pożyczki grupy G7, pokrytej dochodami z zamrożonych rosyjskich aktywów - ogłosił zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Daleep Singh. Połowę z tej kwoty ma stanowić pomoc gospodarcza, zaś drugą - wojskowa.
18:09. MSZ UKrainy: Rosja nie zdołała przekonać członków BRICS do poparcia inwazji na nasz kraj
Rosja nie zdołała przekonać krajów BRICS do poparcia inwazji na Ukrainę – oświadczyło ukraińskie MSZ, komentując deklarację organizacji ze szczytu w Kazaniu.
Próby Moskwy narzucenia idei rzekomego alternatywnego stanowiska tzw. Globalnego Południa w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę znów się nie powiodły. (…) Kraje BRICS nie mają jednolitego stanowiska w tej sprawie
— dodano w komunikacie.
134-punktowa deklaracja BRICS z trwającego do czwartku szczytu zawiera krótki fragment dotyczący wojny przeciwko Ukrainie. Sygnatariusze deklaracji podkreślają w nim, że “wszystkie państwa powinny działać zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych”. Odnotowują też “z uznaniem” propozycje mediacji, mających na celu “pokojowe rozwiązanie konfliktu”.
BRICS po rozszerzeniu w styczniu 2024 r. liczy dziewięciu członków - Brazylię, Rosję, Indie, Chiny, RPA, Egipt, Etiopię, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Większość z tych krajów oficjalnie utrzymuje neutralne stanowisko wobec wojny Rosji z Ukrainą i nie popiera zachodnich prób izolowania Moskwy na arenie międzynarodowej. Jednocześnie część z nich, w tym Indie i Brazylia, starają się nie zrazić do siebie Zachodu.
17:11. Korea Płn. wysłała już do Rosji 3 tys. żołnierzy
Około 3 tys. północnokoreańskich żołnierzy jest już w Rosji, a do grudnia ma znaleźć się ich tam 10 tys.; wojskowi ci wezmą udział w inwazji na Ukrainę - poinformowali deputowani do parlamentu Korei Południowej.
Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS) przedstawiła najnowsze dane dotyczące wsparcia Pjongjangu dla Moskwy podczas posiedzenia jednej z komisji parlamentarnych.
W ubiegłym tygodniu wywiad Korei Południowej potwierdził, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) wysłała w dniach 8-13 października na rosyjski Daleki Wschód pierwszy kontyngent, liczący około 1,5 tys. żołnierzy.
Dyrektor NIS Czo Tae Jong powiedział w środę na zamkniętym posiedzeniu komisji parlamentarnej, że jego agencja ustaliła, że od tego czasu Północ wysłała do Rosji kolejną grupę 1,5 tys. wojskowych - wynika z relacji posłów Park Sun Wona i Lee Seong Kweuna, którzy uczestniczyli w spotkaniu.
„NIS przedstawił dość dobrze uzasadniony raport wywiadowczy, mówiący, że około 10 tys. żołnierzy z Korei Północnej zostanie rozmieszczonych” w Rosji do grudnia - powiedział Park.
Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił wcześniej, że jego rząd dysponuje informacjami wywiadowczymi, z których wynika, że 10 tys. północnokoreańskich żołnierzy przygotowuje się do dołączenia do rosyjskich sił inwazyjnych.
15:52. Projekt „Chcę żyć” - dla żołnierzy KRLD: poddajcie się jako jeńcy wojenni
Ukraiński projekt państwowy „Chcę żyć” zaapelował do bojowników Korei Północnej, którzy udali się do Ukrainy, aby pomóc rosyjskim siłom okupacyjnym w wojnie, aby poddali się do niewoli jako jeńcy wojenni. Tekst został złożony w języku rosyjskim i koreańskim.
Zwracamy się do bojowników Koreańskiej Armii Ludowej, którzy zostali wysłani, aby pomóc reżimowi Putina. Nie powinniście umierać bezsensownie na obcej ziemi. Nie powinniście powtarzać losu setek tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy nigdy nie wrócą do domu
— napisano w apelu projektu opublikowanym w Telegramie.
Poddajcie się w niewolę! Ukraina was schroni, nakarmi i ogrzeje! Tysiące rosyjskich żołnierzy dokonało właściwego wyboru i czeka teraz na koniec wojny w dobrych warunkach: wygodne baraki, trzy ciepłe posiłki dziennie, opieka medyczna
— podkreślono w oświadczeniu.
Ukraińskie obozy jenieckie są gotowe przyjąć żołnierzy „każdej narodowości, religii i poglądów ideologicznych”.
„Chcę żyć” to państwowy projekt sztabu koordynacyjnego ds. traktowania jeńców wojennych. Został on stworzony przy wsparciu Ministerstwa Obrony Ukrainy i Głównego Zarządu Wywiadowczego dla żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi, którzy dobrowolnie poddają się jako jeńcy wojenni.
15:29. Wojska Korei Północnej nie dotarły jeszcze na front w Ukrainie
Wojska Korei Północnej nie dotarły jeszcze na front w Ukrainie; są nadal na Dalekim Wschodzie - powiedział szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Szef norweskiego MSZ Espen Barth Eide dodał, że informację tę potwierdził sekretarz obrony Pentagonu.
W piątek południowokoreańska agencja wywiadowcza ujawniła, że ma potwierdzenie o wysłaniu przez Koreę Północną na początku października do Rosji 1500 żołnierzy sił specjalnych, by wsparli rosyjskie działania wojenne. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego rząd dysponuje informacjami wywiadowczymi, z których wynika, że 10 tys. północnokoreańskich żołnierzy przygotowuje się do dołączenia do rosyjskich sił inwazyjnych.
Pytany o to w środę na konferencji prasowej Sikorski podkreślił, że wojska Korei Północnej nie dotarły jeszcze na front w Ukrainie. Z jego informacji wynika, że na ten moment znajdują się one na Dalekim Wschodzie.
Mam nadzieję, że Korea Południowa wyciągnie z tego wnioski, i że będzie chciała zwiększyć swoją pomoc dla Ukrainy
— powiedział Sikorski.
Jego słowa poparł norweski szef dyplomacji Eide, który w środę przybył z wizytą do Warszawy i spotkał się z Sikorskim.
Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie od sekretarza obrony Pentagonu (Lloyda Austina - PAP), że ich analizy również potwierdzają, że na linii frontu nie ma w tym momencie jeszcze oddziałów koreańskich
— dodał.
13:15. Białoruś i Rosja zatwierdziły manewry wojskowe Zachód-2025, znowu straszą bronią jądrową
Białoruś i Rosja pogłębiają współpracę wojskową, zatwierdziły plan manewrów Zachód -2025 – powiadomił minister obrony Białorusi Wiktar Chrenin po spotkaniu wspólnego kolegium resortów obrony obu krajów. Rosyjski minister Andriej Biełousow uprzedził o gotowości użycia broni jądrowej w obronie Białorusi.
Polityka państwowa Rosji, dostosowana do nowych realiów, umożliwia użycie broni jądrowej w odpowiedzi na agresję przeciwko Białorusi
— powiedział w Mińsku Biełousow, powtarzając wcześniejsze oświadczenia strony rosyjskiej. Minister Chrenin podkreślał, że trwa pogłębianie współpracy wojskowej obu krajów w celu „obrony suwerenności”.
Podczas spotkania w Mińsku zatwierdzono plan wspólnych manewrów wojskowych Zachód-2025. Ich daty nie podano.
13:03. Atak hakerski sparaliżował MSZ Rosji
„Rosja popróbowała własnego lekarstwa” - poinformował amerykański portal MSN. MSZ w Moskwie zostało sparaliżowane po ataku hakerskim typu DDoS. Rzecznik resortu Maria Zacharowa była zmuszona przełożyć cotygodniowy briefing prasowy.
Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji zostało sparaliżowane przez cyberatak - poinformowała w środę agencja Reutera za mediami w tym kraju. Ministerstwo padło ofiarą ataku typu DDoS, który polega na jednoczesnej dużej liczbie wejść na stronę, co blokuje serwery.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja pobita własną bronią? Paraliż Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wszystko przez cyberatak. Zacharowa musiała przełożyć briefing
12:30. MSZ Niemiec wezwało charge d’affaires Korei Płn. ws. wsparcia rosyjskiej agresji na Ukrainie
Niemieckie MSZ poinformowało, że wezwało charge d’affaires Korei Północnej w związku z rosnącymi obawami, że kraj ten wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie. To zagrożenie dla bezpieczeństwa Niemiec i pokoju w Europie - podkreślono.
12:15. Brytyjczycy przeszkolili już 200 ukraińskich pilotów, którzy będą latać na F-16
Wielka Brytania przeszkoliła już 200 ukraińskich pilotów, którzy będą latać na przekazywanych Kijowowi samolotach wielozadaniowych F-16 - poinformował brytyjski wiceminister obrony Luke Pollard.
We wpisie na platformie X powiadomił, że we wtorek brał udział w uroczystym zakończeniu przeszkolenia przez kolejną grupę ukraińskich pilotów. W uroczystości uczestniczył również ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii - były naczelny dowódca sił zbrojnych tego państwa gen. Wałerij Załużny.
Pierwsze F-16 dotarły na Ukrainę 31 lipca. Władze w Kijowie nie ujawniły, ile maszyn otrzymały w pierwszej transzy. Do przekazania około 60 samolotów zobowiązała się koalicja złożona z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii. Pod koniec sierpnia jeden z myśliwców rozbił się w katastrofie, jej przyczyny nie zostały ustalone.
11:46. SBU zapobiegła zamachowi w Kijowie, zaplanowanemu przez rosyjski wywiad
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Policja Narodowa zapobiegły atakowi terrorystycznemu w Kijowie, który został zaplanowany przez rosyjski wywiad wojskowy - poinformowała SBU. Zamach miał spowodować śmierć jak największej liczby ludzi, aby wywołać panikę wśród obywateli.
W wyniku operacji specjalnej zatrzymano dwóch rosyjskich agentów, którzy mieli przygotować improwizowany ładunek wybuchowy i zdetonować go w zatłoczonym miejscu w stolicy Ukrainy.
W celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego wywiad (wojskowy Rosji GRU) zdalnie zwerbował 20-letnią mieszkankę Zaporoża, która na Telegramie szukała łatwego zarobku. Po rekrutacji agentka otrzymała od okupantów szczegółowe instrukcje, jak wykonać urządzenie wybuchowe z improwizowanych komponentów
— przekazano w komunikacie. SBU zauważyła, że zwerbowana kobieta użyła w tym celu m.in. dwóch telefonów komórkowych i potrzebowała jeszcze elementu, który miała dostać w przeddzień ataku.
Według SBU agentka pozostawała w kontakcie z przedstawicielem GRU, który przebywał w okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego.
Do współpracy z agresorem agentka wciągnęła swojego 26-letniego współlokatora. Przed zamachem oboje mieli wykonać zadanie „testowe” wyznaczone przez rosyjskie służby: podpalić kilka jednostek sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie zaporoskim
— stwierdzono w raporcie.
Funkcjonariusze kontrwywiadu SBU zatrzymali obie osoby na gorącym uczynku, gdy próbowali podpalić bojowy wóz piechoty wykonujący zadania na froncie południowym. Przebywają obecnie w areszcie bez prawa do zwolnienia za kaucją. Grozi im dożywocie i konfiskata mienia.
11:20. Brytyjski resort obrony: Rosja zwiększa liczbę ataków dronami kamikaze
We wrześniu Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 1300 dronów jednokierunkowych (kamikaze), co jest największą miesięczną liczbą od początku wojny, ale jest niemal pewne, że w październiku ta liczba będzie jeszcze wyższa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej zaznaczono, że nie wiadomo, czy Rosja jest w stanie utrzymać takie tempo ataków w pozostałej części 2024 roku, ale zwrócono uwagę, że niemal na pewno rozbudowuje ona swoje zdolności do przeprowadzania ataków na dużą skalę przy użyciu jednokierunkowych bezzałogowców (OWA-UAV), uzupełniając ich dostawy z Iranu rozbudowywaniem krajowej produkcji.
Dodano, że Rosja używa OWA-UAV przeciwko szerokiemu zakresowi celów, w szczególności przeciwko infrastrukturze energetycznej, co jest związane ze zdolnością tych maszyn do uderzania głęboko na terytorium Ukrainy i utrzymywania presji na systemy ukraińskiej obrony powietrznej.
11:06. „Le Figaro”: Rosja nie powinna przeszkodzić Zachodowi w dostrzeżeniu BRICS
Francuski dziennik „Le Figaro” ocenia, komentując trwający szczyt BRICS w Kazaniu, że Zachód nie może pozwolić, by Rosja przesłoniła mu kraje BRICS, bo wyrażają one aspiracje, na które Zachód mógłby odpowiedzieć.
09:54. Siły powietrzne Ukrainy: Minionej nocy zestrzeliliśmy 57 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 57 z 81 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska minionej nocy zaatakowały Ukrainę - poinformowały siły powietrzne tego kraju. 15 dronów nieprzyjaciela utraciło łączność w wyniku podjętej przez siły ukraińskie walki elektronicznej.
Wróg zaatakował Ukrainę 81 bezzałogowymi statkami powietrznymi Shahed i niezidentyfikowanymi dronami z kierunków Primorsko-Achtarska i Kurska. Wróg zaatakował również obwód odeski pociskiem kierowanym Ch-31P z Morza Czarnego
— czytamy w komunikacie w mediach społecznościowych.
Atak dronów jest odpierany przez lotnictwo, rakiety przeciwlotnicze, jednostki walki elektronicznej i mobilne grupy ogniowe ukraińskich sił powietrznych i obronnych.
Do godziny 9 (8 czasu polskiego - PAP) potwierdzono zestrzelenie 57 wrogich dronów w obwodzie: odeskim, mikołajowskim, winnickim, sumskim, czerkaskim, chmielnickim, tarnopolskim, kirowohradzkim, kijowskim, połtawskim, czernihowskim i charkowskim
— zaznaczono.
09:08. Ekspert: dla Korei Płn. obecność na froncie w Ukrainie może być poligonem doświadczalnym
Dla Korei Płn., która od 1953 r. nie brała udziału w konflikcie zbrojnym, obecność jej żołnierzy na froncie w Ukrainie może być okazją do nauki prowadzenia współczesnej wojny i zapoznania się z zachodnim sprzętem wojskowym – powiedział PAP dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Zagranicznych.
08:16. Rosja straciła kolejnych 1460 żołnierzy
W ciągu minionej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1460 żołnierzy (od początku wojny już ponad 683 tys.), 9 czołgów, 30 wozów opancerzonych, 51 systemów artyleryjskich oraz 85 dronów. Dane przekazał w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
07:07. W Rydze rozpocznie się trzeci szczyt parlamentarny Platformy Krymskiej
Uznanie deportacji Tatarów Krymskich w 1944 roku za ludobójstwo i utrzymanie poparcia dla Ukrainy w kwestii nielegalnej rosyjskiej aneksji Krymu to cele trzeciego szczytu parlamentarnego Platformy Krymskiej w Rydze - mówi PAP przedstawicielka Urzędu Prezydenta Ukrainy Maria Tomak.
Trzeci Szczyt Parlamentarny Platformy Krymskiej rozpocznie się wieczorem od oficjalnej kolacji dla przywódców delegacji, a jej gospodarzem będzie prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs. Właściwe obrady odbędą się w czwartek.
02:30. Brytyjski premier: Rosja wzmaga ataki na statki przewożące ukraińskie zboże
Rosja wzmogła ataki na ukraińską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym, co opóźnia dostawy niezbędnej pomocy dla Palestyńczyków i uniemożliwia dostarczenie kluczowych dostaw zboża na globalne południe - ostrzegł brytyjski premier Keir Starmer.
W wydanym przez Downing Street komunikacie napisano, że według brytyjskiego wywiadu Rosja jest coraz bardziej skłonna do prowadzenia na oślep ataków na ukraińską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym, a ubocznym skutkiem tych ataków stały się statki towarowe przewożące zboże. Tylko w okresie od 5 do 14 października co najmniej cztery takie statki zostały zaatakowane i prawdopodobnie uszkodzone.
Zwrócono uwagę, że wzmożenie ataków przez Rosję zbiega się z sezonem zbiorów na Ukrainie, która pozostaje czołowym dostawcą produktów rolnych, będących kluczowymi dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego
00:01. Budanow: Do obwodu kurskiego dotrą żołnierze Korei Północnej
Pierwsze oddziały Korei Północnej 23 października dotrą do obwodu kurskiego w Rosji, gdzie będą pomagać armii rosyjskiej, powiedział we wtorek szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.
Jutro spodziewamy się pierwszych jednostek w obwodzie kurskim
— powiedział Budanow we wtorek „The War Zone”.
Zaznaczył, że nie wiadomo, ile ich będzie i jak będą wyposażone.
Zobaczymy za kilka dni
— dodał.
Tydzień temu, 15 października, źródła ukraińskiego wywiadu wojskowego poinformowały agencję Interfax-Ukraina, że rosyjscy okupanci utworzyli „specjalny batalion buriacki”, w skład którego weszli północnokoreańscy żołnierze, 18-tu z nich uciekło ze strefy przyfrontowej. Źródła w HUR poinformowały o utworzeniu „specjalnego batalionu buriackiego” złożonego z obywateli KRLD w rosyjskiej armii okupacyjnej. Szacunkowa liczba personelu - do 3 tys. osób.
Wcześniej Budanow w komentarzu dla „The War Zone” poinformował, że w Rosji szkoli się około 11 tys. północnokoreańskich żołnierzy piechoty do udziału w wojnie z Ukrainą i będą gotowi do 1 listopada. Szef HUR powiedział wówczas, że pierwsza grupa 2600 żołnierzy uda się do obwodu kurskiego, gdzie Ukraina utworzyła przyczółek. Nie wiadomo jeszcze, dokąd uda się pozostała część północnokoreańskiego kontyngentu.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha stwierdził, że Kreml chce wykorzystać północnokoreański personel wojskowy jako mięso armatnie w zbrojnej agresji na Ukrainę. Według niego udział wojsk KRLD w wojnie rosyjskiej z Ukrainą stanowi ogromne zagrożenie dalszą eskalacją agresji ze strony Federacji Rosyjskiej.
18 października Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte oświadczył, że jak na razie nie ma dowodów na to, że KRLD wysyłała żołnierzy do Rosji, aby wzięli udział w wojnie z Ukrainą. Minister Obrony Ukrainy Rustem Umerow w odpowiedzi wskazał, że strona ukraińska przekazała sojusznikom z NATO dowody przygotowań obywateli Korei Północnej do udziału w wojnie.
Ze swojej strony wywiad Korei Południowej potwierdził, że KRLD wysłała już do Federacji Rosyjskiej 1500 żołnierzy sił specjalnych, aby wzięli udział w wojnie z Ukrainą, przekazał Interfax-Ukraina.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/710750-relacja-973-dzien-wojny-zapobiegli-zamachowi-w-kijowie