Komisja Europejska zaproponowała zmiany w trzech rozporządzeniach, które mają umożliwić przekierowanie europejskich funduszy na odbudowę w regionach dotkniętych powodzią. Chodzi o wsparcie zapowiedziane przez szefową KE Ursulę von der Leyen podczas wizyty we Wrocławiu.
Nie chodzi o nowe pieniądze, ale o przesunięcie i ułatwienie dostępu do środków, które już są w budżecie UE. Polska i inne kraje dotknięte kataklizmami będą mogły przeznaczać unijne środki na odbudowę bez obowiązku zapewnienia wkładu własnego. KE chce też dawać na odbudowę większe zaliczki.
Podczas wizyty we Wrocławiu we wrześniu von der Leyen zapowiedziała, że kraje dotknięte powodzią będą mogły otrzymać w sumie 10 mld euro. Jak oświadczył wówczas premier Donald Tusk, Polska ma dostać 5 mld euro. Ze środków mają skorzystać też: Czechy, Słowacja, Węgry, Austria i Rumunia.
Ponadto KE chce wesprzeć Portugalię, która we wrześniu zmagała się z pożarami lasów. Dziś Komisja ogłosiła, że siedem krajów walczących ze skutkami kataklizmów będzie mogło otrzymać łącznie prawie 18 mld euro. Znakomita większość tych środków (17,7 mld euro) będzie pochodziła z polityki spójności, a więc z funduszy przeznaczonych na rozwój regionów.
Ok. 588 mln euro zostanie zmobilizowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-22.
W obliczu katastrof klimatycznych Europa jest silniejsza, gdy trzyma się razem
— podkreśliła von der Leyen, cytowana w komunikacie KE.
We wrześniu widziałam na własne oczy skutki powodzi w państwach członkowskich UE i obiecałam wprowadzić nowe środki elastyczności, aby wesprzeć państwa członkowskie w odbudowie i naprawie. Dzisiejsze propozycje pokazują, że realizujemy te obietnice
— zaznaczyła.
Kraje członkowskie muszą zaakceptować propozycje zmian w rozporządzeniach
Ułatwienia będą dotyczyć pieniędzy dostępnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). W ramach wspierania odbudowy UE nie będzie wymagać wkładu własnego od państw członkowskich, co oznacza, że projekty na ten cel będą mogły być finansowane w 100 proc. ze środków unijnych. Będzie można też uzyskać wyższe zaliczki na odbudowę. Tzw. prefinansowanie w wysokości do 30 proc. ma złagodzić presję budżetową w państwach dotkniętych kataklizmami.
Zaproponowaną przez KE propozycje zmian w trzech rozporządzeniach będą musiały zaakceptować kraje członkowskie w ramach Rady EU oraz Parlament Europejski.
Po zatwierdzeniu zmian państwa chętne do skorzystania z bardziej elastycznych zasad dostępu do środków na odbudowę będą musiały przedstawić KE zmiany w swoich programach dotyczących wydatkowania europejskich funduszy.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/710627-kiedy-srodki-z-ue-poplyna-do-powodzian-ke-proponuje-zmiany
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.