Trwa 969. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 19 października 2024 r.
23:02. Ministrowie obrony państw G7 zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Ukrainy
Ministrowie obrony państw G7, obradujący w sobotę w Neapolu, zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Ukrainy i, jak napisali we wspólnej deklaracji, dla jej „nieodwracalnej drogi do pełnej euroatlantyckiej integracji, włącznie z członkostwem w NATO”.
Ponawiamy nasze niewzruszone poparcie dla Ukrainy, która prawie od trzech lat broni się przed brutalną i nielegalną agresją na pełną skalę ze strony Rosji. Potępiamy Rosję, która zajęła konfrontacyjne, destabilizujące stanowisko w wymiarze globalnym, prowadząc także wojnę hybrydową i nieodpowiedzialnie stosując retorykę nuklearną
— napisali szefowie resortów obrony USA, Kanady, Japonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch w dokumencie ogłoszonym w sobotę. Zapowiedzieli dalsze udzielanie pomocy Ukrainie, także militarnej.
Wyrazili przekonanie, że „G7 razem z innymi międzynarodowymi partnerami może odegrać kluczową rolę w procesie zmierzającym do osiągnięcia pełnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju, zgodnie z prawem międzynarodowym, przy poszanowaniu suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”.
Jest to niemożliwe bez stałych działań na rzecz jak największego poparcia dla Ukrainy
— zaznaczono w 10-stronicowym komunikacie.
Uczestnicy obrad napisali też o swoim zaniepokojeniu ostatnimi wydarzeniami w Libanie i ryzykiem dalszej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Wyrażamy niepokój z powodu wszystkich zagrożeń dla bezpieczeństwa UNIFIL
— dodali odnosząc się do niedawnych izraelskich ataków na bazy misji pokojowej ONZ w Libanie. Ministrowie obrony podkreślili, że bezpieczeństwo żołnierzy misji pokojowej jest „obowiązkiem wszystkich stron konfliktu”.
Zaapelowali także o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy, uwolnienie wszystkich zakładników oraz znaczący wzrost pomocy humanitarnej dla Gazy.
W deklaracji mowa jest też o poparciu dla podjęcia drogi na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego w formule dwóch państw.
Na obrady do Neapolu przybyli również między innymi nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
14:14. W obwodach sumskim i czerkaskim są ofiary śmiertelne po rosyjskich nocnych atakach
Ciało mężczyzny znaleziono pod gruzami budynku w Szostce w obwodzie sumskim. W wyniku zmasowanego uderzenia w obwodzie czerkaskim zmarła kobieta wskutek odniesionych ran - przekazały w sobotę lokalne władze na Telegramie.
W wyniku zmasowanego uderzenia na rejon umański w wyniku odniesionych ran zmarła kobieta urodzona w 1961 r. Została ona przewieziona do placówki medycznej w bardzo ciężkim stanie. Niestety, lekarze nie byli w stanie jej uratować. Składamy kondolencje rodzinie i przyjaciołom
— zaznaczył Ihor Taburec, szef Czerkaskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Taburec przekazał również, że obiekt infrastruktury krytycznej został zaatakowany w obwodzie czerkaskim.
Konsekwencje są obecnie wyjaśniane. Ponadto Shahed uderzył w magazyn prywatnego przedsiębiorstwa. Pożar został już ugaszony. Jedna osoba została ranna. (…) W sektorze prywatnym centrum regionalnego fragmenty dronów uszkodziły okna budynku mieszkalnego
— zauważył.
Ciało martwego mężczyzny znaleziono pod gruzami budynku w mieście Szostka. W wyniku nocnego nalotu na miasto osiem osób zostało rannych, a jedna zginęła
— oświadczyła Prokuratura obwodu sumskiego. (https://tinyurl.com/yfvtb9vj)
Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy przekazały na Telegramie, że Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 42 ze 98 dronów i cztery rakiety Ch-59/69, którymi sił rosyjskie zaatakowały Ukrainę w nocy z piątku na sobotę. 46 dronów nieprzyjaciela utraciło łączność w wyniku podjętej przez Ukrainę walki elektronicznej.
Siły Powietrzne nie podały informacji, gdzie trafiły Shahedy i rakiety, które nie udało się zestrzelić.
12:50. Rosja zbliża się do rzeki Oskił w obwodzie charkowskim
Rosja podtrzymuje presję w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, a na niewielkim klinie ok. 20 km na południe od miasta Kupiańsk rosyjskie siły zbrojne najprawdopodobniej znalazły się w odległości kilkuset metrów od rzeki Oskił - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej oceniono, że trwające rosyjskie ataki komplikują ukraińskie operacje na wschodnim brzegu rzeki Oskił i Rosja prawdopodobnie poczyni tam dalsze zdobycze terytorialne w najbliższych tygodniach.
Zwrócono uwagę, że 15 października regionalne ukraińskie władze zarządziły ewakuację cywilów z kilku miejscowości na tym obszarze.
Dodano, że rosyjskie wojska od czasu utraty Kupiańska w efekcie ukraińskiej kontrofensywy we wrześniu 2022 roku podejmują sporadyczne próby odzyskania kontroli nad miastem. Znajduje się ono nad rzeką Oskił i jest węzłem kolejowym wspierającym ukraińskie operacje na tym obszarze.
12:31 Zestrzelono 42 dronów Shahed i cztery rakiety
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 42 ze 98 dronów i cztery rakiety Ch-59/69, którymi sił rosyjskie zaatakowały Ukrainę w nocy z piątku na sobotę - podały Siły Powietrzne Ukrainy. 46 dronów nieprzyjaciela utraciło łączność w wyniku podjętej przez Ukrainę walki elektronicznej.
Rosyjscy okupanci zaatakowali Ukrainę pociskami kierowanymi, bezzałogowymi statkami powietrznymi typu Shahed i niezidentyfikowanymi dronami. Wojska radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i namierzyły ponad 100 celów powietrznych: do 98 wrogich dronów i sześć pocisków kierowanych Ch-59/69
—zaznaczono w komunikacie.
Atak dronów jest odpierany przez lotnictwo, rakiety przeciwlotnicze, jednostki walki elektronicznej i mobilne grupy ogniowe ukraińskich sił powietrznych i obronnych.
W wyniku walki przeciwlotniczej zestrzelono cztery pociski kierowane Ch-59/69. (…) Istnieją dowody na zestrzelenie 42 wrogich dronów w obwodach odeskim, sumskim, czerkaskim, kijowskim, kirowohradzkim, czernihowskim, połtawskim, mikołajowskim i chersońskim
— napisały Siły Powietrzne.
46 rosyjskich dronów utraciło łączność, a informacje o ich zestrzeleniu są wyjaśniane i aktualizowane. Również dodano, że kilka wrogich dronów nadal znajduje się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej.
12:02. Rosyjski zbrodniarz wojenny zabity w centrum Ługańska
Główny Wywiad Wojskowy (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował w sobotę na Telegramie, że rosyjski zbrodniarz wojenny, major Dmitrij Pierwucha, został zabity w centrum Ługańska.
18 października 2024 roku samochód UAZ (Uljanowskij Awtomobilnyj Zawod) Patriot eksplodował w centrum tymczasowo okupowanego Ługańska. W samochodzie znajdował się oficer rosyjskiej armii okupacyjnej, major Dmitrij Władimirowicz Pierwucha
— czytamy w wiadomości.
W wyniku eksplozji najeźdźca zamieszany w zbrodnie wojenne został zabity. Pierwucha służył w 273. Centrum Wywiadowczym, podległym Sztabowi Generalnemu Sił Zbrojnych Rosji, którego stała siedziba znajduje się w Nowosybirsku
— zaznaczyła służba prasowa HUR.
Według HUR, na okupowanych terytoriach Ukrainy major Pierwucha zajmował stanowisko tak zwanego „szefa sztabu ds. obsługi wojsk i bezpieczeństwa służby wojskowej”.
11:34. Rosjanie uderzyli w remizę strażacką
5 ukraińskich ratowników zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku na miejscowość Szostka w obwodzie sumskim - informuje Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Rosjanie uderzyli w remizę strażacką. Budynek został częściowo uszkodzony. W ataku ucierpiał także sprzęt strażacki
— podał Biełsat.
10:10. Ukraina odzyskała ciała 501 poległych żołnierzy
W wyniku działań repatriacyjnych do Ukrainy powróciły ciała 501 poległych żołnierzy - poinformowała Centrala Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi na Telegramie.
Poinformowano, że w szczególności repatriowano 382 ciała obrońców zabitych w sektorze Awdijiwki, 56 poległych żołnierzy z sektora Bachmutu, 45 ciał obrońców z sektora Marjinki, 6 ciał poległych obrońców w sektorze Wuhłedaru, 4 poległych żołnierzy w sektorze Zaporoża i 7 ciał obrońców walczących w sektorze Ługańska.
Udało się również zwrócić jedno ciało z kostnicy w Federacji Rosyjskiej.
Siły Zbrojne Ukrainy przetransportują repatriowane ciała i szczątki do wyznaczonych instytucji państwowych. Funkcjonariusze organów ścigania i eksperci medycyny sądowej zidentyfikują ofiary. Po identyfikacji ciała naszych obrońców zostaną przekazane rodzinom w celu godnego pochówku
— zaznaczono w wiadomości.
Moskwa otrzymała szczątki 89 żołnierzy - podał portal „The Moscow Times”. Ministerstwo obrony Rosji nie skomentowało tej wymiany.
09:40. Rosja: Przyjęcie Ukrainy do NATO doprowadzi do eskalacji konfliktu
Przyjęcie Ukrainy do NATO uniemożliwi polityczne i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu, a także doprowadzi do jego eskalacji – poinformowało w sobotę rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, o czym donosi Reuters.
Rosyjska dyplomacja odniosła się do słów sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego, który w piątek po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli potwierdził wcześniejszą deklarację, że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rutte spodziewa się, że dowództwo misji szkoleniowej dla Ukrainy (NATO Security Assistance and Training) osiągnie pełną gotowość operacyjną w nadchodzących miesiącach.
Jesteśmy na dobrej drodze do wypełnienia naszej obietnicy, (dotyczącej) zapewnienia Ukrainie 40 mld euro wsparcia wojskowego w ciągu najbliższego roku. (…) Wspieranie Ukrainy nie jest aktem dobroczynności. Jest to również inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo, ponieważ koszt pozwolenia Putinowi na działanie po swojemu byłby znacznie wyższy niż koszt wspierania Ukrainy. Walka Ukrainy jest naszą walką
— zadeklarował sekretarz generalny NATO.
8:31. Francuski ekspert: Nie powiedziałbym, że Polska wypadła z gry dyplomatycznej ws. planu Zełenskiego
Francuski ekspert Nicolas Tenzer nie zgodził się z opinią, że Polska „wypadła z gry dyplomatycznej” w związku z planem zwycięstwa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i niejawnymi załącznikami do planu przedstawionymi tylko niektórym partnerom Kijowa.
Ekspert Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) zastrzegł, że nie ma „wglądu z pierwszej ręki w powody, dla których Polska nie została poinformowała o tajnych aspektach planu”. Chodzi o trzy niejawne załączniki, do których dostęp mają tylko niektórzy partnerzy Ukrainy.
Przypuszczam - lecz nie jestem całkiem pewien - że władze polskie zostały poinformowane, nawet nieoficjalnie, podobnie jak kraje bałtyckie i nordyckie, które popierają plan Zełenskiego
— ocenił Tenzer.
Dodał następnie, że „nie powiedziałby, że Polska wypadła z gry dyplomatycznej”, jednak „z pewnością nie jest normalne”, że prezydent USA Joe Biden w Berlinie konsultował się tylko z Francją, Wielką Brytanią i Niemcami.
Zełenski przedstawił w czwartek w Brukseli, a wcześniej w ukraińskim parlamencie, plan zwycięstwa, czyli postulaty działań w celu zwiększenia poparcia Ukrainy w walce z agresją rosyjską. Propozycja ta składa się z pięciu punktów i trzech niejawnych załączników. Plan przewiduje m.in. zaproszenie Ukrainy do NATO, wzmocnienie ukraińskiej obrony, specjalne porozumienia strategiczne i gospodarcze z partnerami Kijowa. W piątym punkcie jest mowa o okresie powojennym - Kijów proponuje m.in. zastąpienie po wojnie wojsk amerykańskich w Europie wojskami ukraińskimi.
00:26. Zełenski: Eksport ukraińskich dronów wyłącznie do krajów Grupy Ramstein
Ukraina może eksportować swoje drony tylko do krajów należących do Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Ramstein, które pomogły Ukrainie dostawami broni, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Poprosiłem ministra obrony narodowej, aby zastanowił się, jakie modele dronów możemy eksportować, ale wykluczam eksport, który może być dla nas niebezpieczny i w efekcie trafić nawet do Rosji. Drony możemy eksportować wyłącznie do krajów z grupy Remstein ponieważ nam pomogły dostawami broni
— powiedział Zełenski w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji.
Jednocześnie prezydent dodał, że Ukraina, „z całym szacunkiem”, nie ma prawa eksportować dronów do krajów Bliskiego Wschodu i innych krajów, które nie pomogły jej dostawami broni.
Zełenski wyjaśnił, że ukraińskie ministerstwo obrony pracuje nad przygotowaniem wieloletnich kontraktów eksportowych najlepszych ukraińskich dronów.
00:01. Reuters: Rosja i Ukraina wymieniły po 95 jeńców wojennych
Rosja i Ukraina wymieniły po 95 jeńców wojennych w ramach porozumienia zawartego dzięki mediacjom Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
Jak pisze Reuters, prywatna rosyjska grupa, która reprezentuje interesy jeńców wojennych, opublikowała listę wymienionych osób i oświadczyła, że większość z nich dostała się do niewoli w obwodzie kurskim, gdzie ukraińskie siły od sierpnia prowadzą ofensywę.
Rosyjski resort na Telegramie poinformował, że uwolnieni rosyjscy żołnierze przechodzą badania lekarskie na Białorusi.
Strona ukraińska nie potwierdziła wymiany.
Ostatnia wymiana - obejmująca po 103 jeńców z obu stron - miała miejsce we wrześniu.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Facebook/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/710347-relacja-969-dzien-wojny-rosja-i-ukraina-wymienily-jencow