Trwa 967. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 17 października 2024 r.
19:02. „WSJ”: Na F-16 Amerykanie wolą szkolić ukraińskich kadetów niż doświadczonych pilotów
USA zamierzają skoncentrować się w szkoleniu ukraińskich pilotów F-16 na kadetach, a nie na doświadczonych lotnikach - pisze „The Wall Street Journal”. Zdaniem dziennika może to znacznie wydłużyć czas, w którym Kijów będzie miał pełną eskadrę amerykańskich myśliwców gotowych do walki.
Ten nowy kierunek szkolenia na F-16 zdaniem „WSJ” jest wynikiem braku na Ukrainie doświadczonych pilotów z wymaganą znajomością języka angielskiego. Według ekspertów Waszyngton uważa również, że kadeci będą bardziej otwarci na naukę w stylu zachodnim, co z trudem przychodzi bardziej doświadczonym ukraińskim lotnikom.
Dziennik przypomina, że przez ostatni rok USA i partnerzy międzynarodowi szkolili niewielką liczbę ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 w trzech różnych lokalizacjach: w Morris Air National Guard Base w Arizonie, w duńskiej bazie lotniczej w Skrydstrup (która została niedawno zamknięta, ponieważ duńskie siły powietrzne przechodzą na F-35) oraz w niedawno otwartym Centrum Szkoleniowych Fetesti w Rumunii.
18:18. USA nałożyły sankcje na chińskie firmy zaangażowane w produkcję rosyjskich dronów
Administracja USA ogłosiła sankcje przeciwko trzem firmom, w tym dwóm z Chin, zaangażowanym w produkcję dronów dalekiego zasięgu Harpia. Są to pierwsze restrykcje nałożone na chińskie firmy bezpośrednio współpracujące w produkcji rosyjskiego uzbrojenia.
17:15. Wkrótce Norwegia przekaże Ukrainie sześć myśliwców F-16
Norwegia przekaże Ukrainie „w najbliższej przyszłości” sześć myśliwców F-16 - poinformował w mediach społecznościowych ukraiński minister obrony Rustem Umierow.
Minister powiadomił o tym po rozmowie ze swoim norweskim odpowiednikiem Bjoernem Arildem Gramem, którą odbył podczas Rady NATO-Ukraina w Brukseli. Norweski rząd podjął decyzję o przekazaniu samolotów w lipcu. Zapowiedziano, że pierwsze maszyny trafią na Ukrainę w 2024 roku.
Pierwsze F-16 dotarły na Ukrainę 31 lipca. Władze w Kijowie nie ujawniły, ile maszyn otrzymały w pierwszej transzy. Do przekazania ok. 60 samolotów zobowiązała się koalicja złożona z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii.
16:20. Grecja i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie, Grecy chcą odbudowywać Odessę
Premier Grecji Kyriakos Micotakis i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w Brukseli dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Rząd w Atenach przekazał, że dzięki porozumieniu Grecy będą mogli brać udział w odbudowie Ukrainy, zwłaszcza portowego miasta Odessa.
16:02. Dyrektor OSW: plan zwycięstwa Zełenskiego niemożliwy do zrealizowania w najbliższej przyszłości
Plan zwycięstwa zaprezentowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wydaje się niemożliwy do zrealizowania w najbliższej przyszłości - powiedział PAP dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk. Według niego plan ma sprawić, by Ukraina negocjowała z Rosją z pozycji siły.
15:54. Specjalny wysłannik papieża ds. Ukrainy zakończył wizytę w Moskwie
Specjalny wysłannik papieża ds. Ukrainy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi zakończył trzydniową wizytę w Moskwie, drugą od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
O rozmowach, jakie przeprowadził z przedstawicielami rosyjskich władz poinformował Watykan.
15:27. Od 2022 r. rozminowano 35 tys. km kwadratowych terytorium kraju
Ukraina, która jest obecnie najbardziej skażonym niewybuchami krajem na świecie, była w stanie zwrócić cywilom od 2022 roku 35 tys. km kwadratowych terytorium; ten obszar został skutecznie rozminowany, jednak zagrożonych minami wciąż pozostaje 139 tys. km kwadratowych - powiadomiła minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.
14:06. Zełenski: Powiedziałem Trumpowi - albo Ukraina wejdzie do NATO, albo będzie mieć broń nuklearną
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w Brukseli, że rozmawiał z Donaldem Trumpem o szansach wstąpienia Ukrainy do NATO i powiedział mu, że Kijów ma dwie opcje: albo wstąpi do Sojuszu Północnoatlantyckiego, albo będzie mieć broń nuklearną.
Zełenski ujawnił, że powiedział Trumpowi, iż Ukraina woli członkostwo w sojuszach od posiadania broni nuklearnej, z której zrezygnowała podpisując memorandum budapeszteńskie w 1994 roku.
Dodał, że najefektywniejszym z punktu widzenia jego kraju, sojuszy jest NATO.
Państwa NATO nie są w stanie wojny, mieszkańcy tych państw żyją w pokoju. Dlatego wybieramy NATO, a nie inne porozumienia
— powiedział Zełenski na konferencji prasowej.
Według Zełenskiego, Trump odpowiedział mu, że „ma dobre argumenty”.
Prezydent Ukrainy bierze w Brukseli udział w spotkaniu przywódców państw UE.
15:00. Metsola zapewniła o poparciu dla planu zwycięstwa Zełenskiego
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zapewniła o poparciu dla planu zwycięstwa, przedstawionego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Pięciopunktowy plan zwycięstwa, którego pierwszym i najważniejszym punktem jest zaproszenie Kijowa do członkostwa w NATO, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił liderom państw UE podczas szczytu Rady Europejskiej.
Popieramy plan pokojowy prezydenta Zełenskiego oraz jego plan zwycięstwa jako drogę, która poprowadzi nas naprzód”
— podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas konferencji prasowej. Zapewniła przy tym, że nie ma mowy o czymś takim jak „zmęczenie wojną”, a Parlament Europejski „wywiązuje się” ze swojego wsparcia wobec Ukrainy.
14:16. Zełenski: 18 przywódców zabrało głos w sprawie ukraińskiego planu zwycięstwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po spotkaniu z 27 przywódcami na szczycie UE w Brukseli, że 18 liderów krajów członkowskich zabrało głos w sprawie jego planu zwycięstwa w wojnie z Rosją. Jak poinformował, większość z nich zadeklarowała pełne poparcie dla Kijowa.
Ukraiński przywódca wyraził wdzięczność za możliwość przedstawienia swojego planu, którego pierwszym punktem jest zaproszenie Ukrainy do NATO.
Jak dodał, poza pięcioma punktami zawiera on załączniki na temat pocisków dalekiego zasięgu, o których rozmawiał w dwustronnych rozmowach z prezydentem USA Joe Bidenem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premier Włoch Giorgią Meloni i francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.
To nie oznacza, że to są jacyś wyjątkowi sojusznicy. Jestem wdzięczny wszystkim sojusznikom. (…) Ale te kraje mają wpływ na to, czy będziemy wzmocnieni pociskami dalekiego zasięgu, czy też nie
— powiedział.
Jak podkreślił Zełenski, otrzymał od tych krajów pozytywne sygnały, ale jest też jasne, że one same, w swoim gronie liczą na jednomyślność w kwestii użycia przez Ukrainę pocisków dalekiego zasięgu. Jak dodał, Kijów liczy na to, że Stany Zjednoczone, jako główny ofiarodawca wsparcia dla Ukrainy, zgodzą się na ten ruch i będą w tej kwestii bardziej stanowcze.
Zełenski powiedział dziennikarzom, że zdaje sobie sprawę z tego, że Ukraina może wejść do NATO dopiero po zakończeniu wojny. Dla niego jednak pierwszym krokiem jest samo zaproszenie, które wyśle jasny sygnał Kremlowi. Podkreślił, że właśnie do takiego punktu widzenia przekonywał swoich partnerów na Zachodzie.
13:44. Sankcje na kolejne 22 tankowce z rosyjskiej „floty cieni”
Wielka Brytania nałożyła w czwartek sankcje na 18 tankowców przewożących rosyjską ropę naftową i cztery przewożące rosyjski skroplony gaz ziemny (LNG). To najobszerniejszy jak dotychczas pakiet sankcji wymierzonych w tzw. „flotę cieni”, czyli statki używane przez Rosję do omijania embarga.
12:43. Ataki Ukrainy nadal osłabiają zdolności Rosji na Krymie
Ukraińskie ataki nadal powodują postępujące osłabienie rosyjskich zdolności wojskowych na okupowanym Półwyspie Krymskim - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w najnowszej aktualizacji wywiadowczej, sztab generalny Ukrainy potwierdził, że 7 października zaatakowany został rosyjski terminal naftowy w Teodozji na Krymie, i zamieszczono zdjęcie satelitarne płonącego obiektu. Przypomniano, że ten sam terminal został w marcu zaatakowany przez ukraińskie drony.
Celem tegorocznych ukraińskich ataków na Krymie były również systemy obrony powietrznej, bazy lotnicze, centra dowodzenia, obiekty marynarki wojennej, centra logistyczne i przeprawy przez Cieśninę Kerczeńską - dodał brytyjski resort.
12:00. Kraje bałtyckie chcą konkretnych kroków ws. drogi Ukrainy do członkostwa w NATO
Państwa bałtyckie chcą konkretnych kroków w sprawie drogi Ukrainy do NATO. Estonia zawsze mówiła, że jedyną prawdziwą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy jest członkostwo w NATO - powiedział minister obrony Hanno Pevkur przed spotkaniem ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.
11:10. Zełenski w Brukseli: plan zwycięstwa jest wykonalny, bo zależy od woli państw Zachodu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że jego „plan zwycięstwa” jest wykonalny, ponieważ zależy od woli państw Zachodu. „To daje temu planowi szansę na stanie się rzeczywistością” - podkreślił.
Nasz plan polega na wzmocnieniu Ukrainy. (…) Ten plan nie zależy od woli Rosji, ale wyłącznie od woli naszych partnerów. To daje temu planowi szansę na stanie się rzeczywistością
— powiedział ukraiński przywódca przed szczytem UE w Brukseli.
Jak powiedział, zbliża się zima, a dla Ukrainy w czasie wojny to zawsze niebezpieczny czas.
Odrobiliśmy lekcję, zrobiliśmy bardzo dużo (aby się przygotować - PAP), ale potrzebujemy pilnie (systemów) obrony powietrznej
— podkreślił.
11:00. Prezydent Litwy: to nie jest dobry moment na rozpoczęcie rozmów między Ukrainą a Rosją
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ocenił przed posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli, że obecnie nie ma dobrego momentu na rozpoczęcie negocjacji między Ukrainą a Rosją, ponieważ Moskwa czuje, że zwycięża w wojnie.
W tej chwili (Putin) myśli, że zwycięża i spycha Ukrainę do narożnika. To najgorszy moment na rozpoczęcie negocjacji, bowiem Rosja uważa, że jest silniejsza
— powiedział Nauseda.
Dodał, że Zachód nie dostarczał wystarczającej pomocy Ukrainie w ciągu ostatnich miesięcy, a nawet lat. Skrytykował też fakt, że część państw zachodnich sprzeciwia się wykorzystaniu broni przekazanej Ukrainie do atakowania celów na terytorium Rosji.
Przypomniał, że plan ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zakłada dostarczenie pocisków dalekiego zasięgu do walki z Rosją, ale w tej sprawie Zachód się waha.
Nic nowego. (…) Byłoby wielkim błędem myśleć, ze nasze wahanie jest najlepszą drogą do deeskalacji. (…) Nasze wahanie jest najlepsza drogą do eskalacji
— zaalarmował Nauseda.
10:44. Ukraina próbuje obronić się przed dronami bez marnowania pocisków przeciwlotniczych
Od września 2022 roku Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 7 tys. dronów Shahed; bezzałogowce coraz częściej latają wokół obiektów jądrowych, a groźba zimowych ataków na infrastrukturę energetyczną zmusza Ukrainę do poszukiwania sposobów ochrony bez marnowania cennych pocisków przeciwlotniczych - zauważył portal Ekonomiczna Prawda.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Rosja ustanowiła dwa rekordy pod względem liczby dronów kamikadze typu Shahed, wystrzelonych na Ukrainę. W sierpniu ukraińskie siły powietrzne odnotowały 789 dronów, a we wrześniu - 1339. Wcześniej liczby te wahały się od 300 do 600 miesięcznie.
Tego lata na niebie pojawiły się ukraińskie drony przechwytujące, które setki razy zestrzeliwały rosyjskie bezzałogowe samoloty zwiadowcze w niemal wszystkich kluczowych obszarach. Przeciwlotniczy dron FPV różni się od konwencjonalnego większą prędkością i mocniejszą baterią, umożliwiającą loty na długich dystansach.
Według danych portalu kilka zespołów zajmujących się rozwojem dronów pracuje nad dostosowaniem tego rozwiązania do zwalczania Shahedów. W tym celu ukraińskie drony FPV muszą stać się jeszcze szybsze i zostać wyposażone w kamery nocne.
Współzałożyciel jednej z ukraińskich firm produkującej drony, który zastrzegł sobie anonimowość, powiedział Ekonomicznej Prawdzie, że w październiku planuje przetestować swoje bezzałogowce przeciwlotnicze w walce z Shahedami. W jego ocenie inżynierowie nie wykorzystali jeszcze wszystkich możliwości maszyn typu FPV.
Firmie udało się rozpędzić swojego drona do prędkości 325 km na godzinę, co stanowi niemal dwukrotność prędkości przelotowej Shaheda, wynoszącej 180 km na godzinę.
Pomyślne zestrzelenie Shaheda zależy od właściwego rozmieszczenia jednostek obrony powietrznej. W tym celu wojsko wykorzystuje specjalne systemy, które m.in. analizują tor lotu rosyjskich dronów kamikadze i pomagają skuteczniej rozmieszczać grupy mobilne.
10:34. Rosja straciła 1420 żołnierzy
W ciągu minionej doby Rosja straciła m.in. 1420 żołnierzy, 17 czołgów, 33 wozy opancerzone, 1 system rakietowy i aż 54 drony. Dane te opublikował w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
09:30. Rutte: nie wiem kiedy, ale pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem NATO
Nie wiem kiedy, ale pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem NATO - powiedział dziennikarzom w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Mark Rutte przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony państw NATO.
Dodał też, że w czwartek chce usłyszeć od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ocenę dotyczącą sytuacji na froncie, a sam zamierza przedstawić mu informacje na temat postępów w przekazywaniu wsparcia Kijowowi przez państwa Zachodu.
08:16. Ekspert: sytuacja na froncie dla Ukraińców wygląda coraz gorzej
We własnym tempie, bardzo powoli, ale siły rosyjskie na Ukrainie idą do przodu i wzdłuż linii frontu przybywa miejsc, w których mogą wyniknąć kryzysy, zmuszając Ukraińców do oddania pola – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
07:25. W Brukseli spotkanie ministrów obrony państw NATO, udział weźmie w nim prezydent Ukrainy
W dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które rozpocznie się w czwartek w Brukseli, udział weźmie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Uczestnicy mają omówić „plan zwycięstwa” Ukrainy w wojnie z Rosją, który Zełenski przedstawił w środę w parlamencie w Kijowie.
00:06. Zełenski weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO - wynika z zaktualizowanego programu wydarzenia opublikowanego na stronach NATO.
Szefowie resortów obrony państw Sojuszu spotkają się także ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina w czwartek wieczorem, aby omówić sytuację na froncie i najpilniejsze potrzeby Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję
00:01. Biden rozmawiał z Zełenskim i ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej wart 425 mln USD
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 425 mln dolarów; obiecał też dodatkowe wsparcie, w tym dziesiątki systemów obrony powietrznej - poinformował Biały Dom.
Biden zapowiedział, że w listopadzie zorganizuje wirtualny szczyt przywódców Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, tzw. grupy Ramstein.
Jak podał w komunikacie Biały Dom, Biden i Zełenski omawiali wsparcie USA dla Ukrainy oraz plan zwycięstwa w wojnie z Rosją przedstawiony przez prezydenta Ukrainy. Zlecili swoim zespołom „przeprowadzenie dalszych konsultacji w sprawie kolejnych kroków”. Mimo że jednym z postulatów Zełenskiego jest danie Ukrainie większych możliwości do uderzeń wewnątrz Rosji, rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre stwierdziła, że polityka USA w tej kwestii nie uległa zmianie.
Biden poinformował swojego ukraińskiego odpowiednika o przekazaniu nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, w tym dodatkowych środków obrony powietrznej, rakiet ziemia-powietrze, pojazdów opancerzonych i amunicji. Według komunikatu strony ukraińskiej, w pakiecie znalazła się też broń dalekiego zasięgu.
W nadchodzących miesiącach Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie szereg dodatkowych zdolności, w tym setki interceptorów obrony powietrznej, dziesiątki taktycznych systemów obrony powietrznej, dodatkowe systemy artyleryjskie, znaczne ilości amunicji, setki transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz tysiące dodatkowych pojazdów opancerzonych, które pomogą wyposażyć siły zbrojne Ukrainy
— zapowiedział Biden.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/710110-relacja-967-dzien-wojny-zelenski-w-brukseli