Od stycznia do września liczba nielegalnych przekroczeń granic Unii Europejskiej zmniejszyła się o 42 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku - przekazała w raporcie Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, Frontex.
Według wstępnych danych zebranych przez Frontex, liczba nielegalnych przekroczeń granicy spadła do 166 tys. w pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku. Największe spadki zanotowano na szlaku migracyjnym wiodącym przez Bałkany Zachodnie i Morze Śródziemne, gdzie nielegalne przypadki przekroczenia granicy spadły odpowiednio o 79 proc. i 64 proc.
Jednocześnie na wschodniej granicy Unii Europejskiej - na granicach Polski i krajów bałtyckich - odnotowano wzrost wielkości 192 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Ponadto nieregularne próby przepraw z terenów Afryki Zachodniej wzrosły o 100 proc.
Rzecznik prasowy Frontexu Chris Borowski powiedział PAP, że agencja zlicza dane, aby przedstawić je jako całość dla danej drogi uczęszczanej przez migrantów. W przypadku Polski tym szlakiem jest Wschodnia Granica Lądowa (ang. Eastern Land Border). Dodał, że Frontex nie może podać danych dla poszczególnych krajów, ponieważ leży to w gestii władz państwowych.
Ponadto Borowski zaznaczył, że największą grupą nielegalnie przekraczającą wschodnią granicę UE są Ukraińcy.
Jest to około cztery piąte wszystkich przypadków przekroczenia Wschodniej Granicy Lądowej UE
— wyjaśnił.
Równocześnie starszy chorąży sztabowy Michał Bura z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przekazał, że w 2024 roku ta placówka odnotowała „27 tys. prób przekroczeń granicy”; dla porównania w całym 2023 roku było to 26 tys. Jak wyjaśnił Bura są to też próby sforsowania bariery granicznej, z których część jest powstrzymywana w ich trakcie.
Agencja Frontex poinformowała, że największa część osób podejmujących próby nielegalnego przekroczenia granic Unii Europejskiej, to obywatele Ukrainy, Syrii i Mali.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709994-spadla-liczba-nielegalnych-przekroczen-granicy-ue