Trwa 965. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 15 października 2024 r.
18:00. Rosja zdobyła 5 razy więcej terytorium w ciągu 2 miesięcy niż w 2023 roku
Analitycy ustalili, że Rosja stała się bardziej aktywna na linii frontu w sierpniu i wrześniu 2024 roku i zajęła 5,5 razy więcej terytorium niż w całym 2023 roku.
Według analityków, w pierwszej połowie 2024 roku Rosji udało się zająć maksymalnie 200 kilometrów kwadratowych miesięcznie, w sierpniu było to 351, a we wrześniu – 468 kilometrów kwadratowych.
17:30. Cyfrowa rekrutacja na Ukrainie
Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy zamierza uruchomić eksperymentalny projekt, który będzie polegał na cyfrowej rekrutacji obywateli za pośrednictwem aplikacji Diia, krajowej platformy e-administracji.
W projekcie mogą uczestniczyć obywatele w wieku od 18 do 55 lat, którzy mają numer rejestracyjny podatnika i nie służą w Siłach Zbrojnych Ukrainy ani żadnej innej formacji wojskowej.
Procedura elektronicznej rekrutacji będzie obejmować wybór jednostki wojskowej i pożądanego stanowiska, a także złożenie wniosku o służbę wojskową na podstawie umowy za pośrednictwem portalu Diia, w szczególności za pomocą aplikacji mobilnej. Uczestnicy projektu będą samodzielnie deklarować swoją zdolność do służby bez przechodzenia badania lekarskiego lub testów psychiatrycznych, pozostawiając informacje o swoim obecnym stanie zdrowia.
17:00. USA wywierają presję na Zełenskiego w sprawie mobilizacji
Zarówno demokraci, jak i republikanie w USA domagają się, aby prezydent Wołodymyr Zełenski obniżył próg wieku poboru do wojska na Ukrainie, umożliwiając mobilizację młodych mężczyzn w wieku 18-25 lat, ale on „nie poddaje się”.
Taką informację przekazał Serhij Leszczenko, doradca szefa gabinetu prezydenta, w mediach społecznościowych. Napisał, że amerykańscy politycy z obu partii wywierają presję na prezydenta Zełenskiego, aby wyjaśnił, dlaczego na Ukrainie nie ma mobilizacji osób w wieku od 18 do 25 lat.
„Argument naszych partnerów jest taki, że gdy USA walczyły w Wietnamie, ludzi powoływano do wojska od 19 roku życia” - pisze Leszczenko.
Dlatego Amerykanie dają do zrozumienia, że sama broń zachodnia nie wystarczy i że mobilizacja od 18 roku życia jest konieczna. „Prezydent Zełenski nie ustąpił i nadal przekonuje polityków z obu partii, aby dostarczali broń bez zmiany wieku poboru”.
16:45. Rosjanie utworzyli batalion z Koreańczyków. 18 żołnierzy uciekło
Rosjanie utworzyli z obywateli Korei Północnej batalion i 18 jego żołnierzy uciekło już ze swoich pozycji na granicy obwodów briańskiego i kurskiego na zachodzie Rosji - podał portal Ukrainska Prawda powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych. Zdarzenie miało miejsce 7 km od granicy Rosji z Ukrainą. Motywy ucieczki Koreańczyków z Północy nie są znane, a wojska rosyjskie rozpoczęły ich poszukiwania.
Wcześniej pojawiły się informacje o utworzeniu w armii rosyjskiej „specjalnego batalionu Buriatów”, składającego się z obywateli Korei Płn.
Jest prawdopodobne, że batalion może zostać skierowany do wykonywania zadań bojowych w obwodzie kurskim, gdzie od 6 sierpnia operują wojska ukraińskie - podał portal Ukrainska Prawda.
16:40. Rośnie liczba rannych w Mikołajowie
Jak poinformował szef mikołajowskiej administracji wojskowej Witalij Klim, liczba rannych w nocnym ataku na Mikołajów wzrosła do 23. Rosjanie uderzyli w miasto – prawdopodobnie pociskiem s-300 – w nocy, około godziny 2:30. Jedna osoba zmarła.
16:30. Rosyjska propaganda znalazła nową zamęczoną przez Ukraińców „świętą”. Problem w tym, że ona żyje
Ponad tydzień temu w centrum Odessy nagrano kobietę usiłującą powiesić rosyjską flagę na postumencie zdemontowanego posągu carycy Katarzyny II. Została zatrzymana przez policję, a sąd nałożył na nią areszt domowy. Tymczasem rosyjscy propagandyści zaczęli rozpowszechniać fejki o śmierci kobiety - pisze Biełsat.
Ukraińskie media szybko wykryły, że chodzi o mieszkankę jednej z pododeskich wsi - Jelenę Czesakową. Swoje prokremlowskie poglądy miała okazję zaprezentować już w 2014 r. Była wtedy uczestniczką tzw. antymajdanu w Odessie - prorosyjskiego protestu w czasie, gdy Rosja anektowała Krym i wkraczała do Donbasu. Na filmiku w sieci widać, że tym razem Czesakowa sprawiająca wrażenie osoby nietrzeźwej usiłuje przyczepić do cokołu rosyjską flagę. Reagują na to przechodnie, którzy wzywają policję.
Kobieta została oskarżona o chuligaństwo oraz o „zaprzeczanie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i gloryfikację jej uczestników”.
Filmik z jej wyczynem rozszedł się również po rosyjskich sieciach społecznościowych. W tytułach i opisach określa się ja mianem „rosyjskiej bohaterki”.
W piątek na swoim telegramowym kanale Oleg Cariew, były ukraiński polityk, który przeszedł na stronę Rosji, zaalarmował, że kobieta została zabita w odeskim areszcie. A miejscowa policja ukrywa ten fakt, twierdząc, że zmarła na serce. Mimo że sam napisał, że wiadomości nie są potwierdzone, informacja o jej śmierci trafiła na łamy najważniejszych rosyjskich portali. Tabloid Argumienty i Fakty donosił o jej śmierci w artykule „Zgodnie z przykazaniem Hitlera. Naziści zabili mieszkankę Odessy aresztowaną za rosyjską flagę”. Zacytował też gniewne komentarze w sieciach społecznościowych nt. „faszystów” Ukraińców i wezwania do kanonizacji przez cerkiew rzekomo zabitej.
16:00. Wysłannik papieża Franciszka spotkał się z Ławrowem
Specjalny wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy, kardynał Matteo Zuppi, spotkał się w Moskwie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Watykan poinformował, że celem wizyty są „dalsze wysiłki na rzecz powrotu ukraińskich dzieci do rodzin i wymiany więźniów”.
15:30. Tak wygląda Mikołajów po ostrzale
Mikołajów był w nocy celem ataku rakietowego Rosji. Nagranie ilustrujące skutki ataku publikuje na Facebooku Ołeksandr Senkiewicz, mer miasta.
15:10. Ukraina traci zdobyte tereny w Rosji
Mapy działań bitewnych wskazują, że siły rosyjskie wbiły się klinem w zdobyte przez ukraińskie wojsko tereny w obwodzie kurskim, odzyskując co najmniej trzy wsie; strata ziem przez Kijów to utrata argumentu do ewentualnych negocjacji pokojowych z Moskwą – ocenił we wtorek „New York Times”.
„Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w obwodzie kurskim (Rosji) nie jest najlepsza” – ocenili cytowani przez amerykańską gazetę analitycy wojskowi z ukraińskiego projektu mapowania działań wojennych Deepstate. Ich zdaniem siły ukraińskie „podejmują działania stabilizacyjne, ale odzyskanie tego, co zostało utracone, jest niezwykle trudne”.
Zdaniem analityka wojskowego z fińskiej grupy Black Bird Group Emila Kastehelmiego niektórym oddziałom rosyjskim „udało się wkroczyć stosunkowo daleko (na pozycje położone) na tyłach armii ukraińskiej”. Według ekspertów pod kontrolą Ukrainy znajduje się obecnie ok. 770 km kw. terytorium Rosji. Oznacza to stratę ok. 25 proc. terenu w porównaniu z sytuacją w sierpniu, gdy wojsko ukraińskie rozpoczęło ofensywę w obwodzie kurskim.
„NYT” przypomniał, że ofensywa ta miała dwa główne cele: „zmusić Kreml do przekierowania wojsk z innych odcinków frontu w celu odpowiedzi na atak, co zmniejszyłoby presję na siły ukraińskie, oraz przejąć terytorium, które Moskwa będzie chciała odzyskać, co potencjalnie zmusiłoby ją do negocjacji”. O znaczeniu tej operacji wojskowej mówił w sierpniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że jest to jeden z „etapów zakończenia wojny”.
Dziennik napisał, że w połowie września doszło do pierwszej fali kontrataków, co pozwoliło Rosji na odbicie i zajęcie wioski Snagost. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się druga fala. Według niezależnych ekspertów jej efektem jest odzyskanie przez wojsko rosyjskie ponad 50 km kw. terenu, odbicie wioski Nowoiwanowka i dotarcie do obrzeży wsi Olgowka. W ich opinii armia ukraińska nie zbudowała jeszcze na tym terenie większych umocnień.
14:50. Rosja zestrzeliła własnego zaawansowanego drona
Zestrzelenie przez Rosję własnego, będącego od lat w fazie rozwoju zaawansowanego drona z powodu utraty nad nim kontroli, to kolejne kosztowne i zawstydzające niepowodzenie jej sektora zbrojeniowego - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 5 października Rosja zestrzeliła własnego drona bojowego (UCAV) S-70 Ochotnik, gdy przelatywał na zachód od linii frontu z Ukrainą; jest prawdopodobne, że Rosja utraciła kontrolę nad dronem i podjęła decyzję o zniszczeniu go, aby nie dostał się w ręce przeciwnika.
14:30. Rosjanie przesunęli się obwodzie donieckim
Rosyjskie siły zbrojne zdołały przesunąć swoje siły w obwodzie donieckim, docierając do miasta Toreck. Informację tę potwierdziła we wtorek rzeczniczka Ługańskiej Grupy Operacyjnej, Anastazja Bobownikowa, na antenie ukraińskiej telewizji.
14:00. Rosyjski dron ostrzelał przedmieścia Chersonia
W ataku na Antoniwkę ranny został 18-latek – podaje chersońska administracja obwodowa.
12:30. Rosjanin skazany na 10 lat więzienia za chęć walki po stronie Ukrainy
Urodzony w 1990 roku mężczyzna Republiki Komi został skazany na 10 lat więzienia. Skazany miał udać się do obwodu biełgorodzkiego, gdzie chciał nielegalnie przekroczyć granicę Rosji z Ukrainą i dołączyć do sił walczących z Rosją. Po stronie ukraińskiej walczą trzy rosyjskie formacje – Legion Wolność Rosji, Rosyjski Korpus Ochotniczy oraz Batalion Syberyjski.
11:30. Skutki ostrzału Chersonia
Gubernator obwodu chersońskiego pokazuje skutki wieczornego ostrzału Chersonia „Tak wygląda jedna z dzielnic mieszkalnych Chersonia” - napisał Prokudin publikując nagranie, na którym widać budynki uszkodzone w wyniku rosyjskiego ostrzału.
11:00. Jakie straty poniosła Rosja?
Szacunkowe dane dotyczące strat Rosji od początku wojny.
10:10. Alarm powietrzny na Ukrainie
Alarm ma związek ze startem z lotniska rosyjskiego ciężkiego myśliwca MiG-31K. Myśliwce te mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.
10:00. Ukraiński kontrwywiad wojskowy zatrzymał agenta FSB w szeregach ukraińskiej armii
22-letni żołnierz, pełniący służbę kontraktową w Siłach Zbrojnych Ukrainy, był operatorem bezzałogowych statków powietrznych w jednej z brygad Sił Zbrojnych Ukrainy, która walczyła na odcinku kramatorskim. W 2023 roku został pozyskany do współpracy przez FSB. W ramach współpracy z Rosjanami miał przekazywać stronie rosyjskiej informacje o pozycji jego jednostki, co umożliwiało rosyjskiej armii korygowanie ostrzału artyleryjskiego w rejonie Czasiw Jaru.
09:30. Dwóch mieszkańców rejonu berysławskiego rannych w atakach rosyjskich dronów
W pierwszym ataku, do którego doszło ok. 6:30, ranny został ranny 62-letni mężczyzna, który został hospitalizowany. Godzinę później, w kolejnym ataku, ranny został 43-letni mężczyzna.
09:20. Ukraina zaatakowana pociskami z systemów S-300/400 i rakietami Ch-59
Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że w nocy Rosjanie zaatakowali z Krymu obwód mikołajowski 7 przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi S-300/400. W obwodach czernihowskim i sumskim doszło do ataków z użyciem dwóch pocisków kierowanych Ch-59.
09:10. Eksplozja w obwodzie chersońskim
W obwodzie chersońskim samochód eksplodował po wjechaniu na „ładunek wybuchowy” W eksplozji ranny został 57-letni mężczyzna.
09:00. Chodorkowski: Kluczem do pokonania Putina jest rozbicie jego elit
Były szef koncernu Jukos, jeden z czołowych przeciwników Kremla, Michaił Chodorkowski, stwierdził w rozmowie z PAP, że aby pokonać Putina, Zachód musi rozbić jego elity. - Od dawna powtarzam, że trzeba zaoferować im coś w zamian – dodał.
Zdaniem Chodorkowskiego wojna w Ukrainie nie potrwa dłużej niż rok.
Rosja i Ukraina są na skraju swoich możliwości. To, która strona pierwsza się załamie, zależy w dużej mierze od stanowiska Zachodu
— podkreślił. Wspomniał także, że kluczowym momentem dla przyszłości Ukrainy będą wybory prezydenckie w USA.
Chodorkowski nie ma wątpliwości co do tego, kto rozdaje karty na Kremlu.
To Putin trzyma władzę. Z tego, co wiem - i myślę, że mam na to dowody - prawie całe otoczenie Putina jest przeciwne wojnie. Jedyną osobą, która konsekwentnie opowiadała się za, jest Jurij Kowalczuk (przedsiębiorca, długoletni znajomy Putina - PAP)
— podkreślił.
Jednocześnie dodał, że nie należy przeceniać roli Federalnej Służby Bezpieczeństwa w moskiewskiej politycznej układance.
Musimy zrozumieć, że FSB – jak przerażające by nie było - nie jest organizacją polityczną. Oni mają inny sposób myślenia, nie potrafią zaoferować realistycznej wizji przyszłości Rosji
— ocenił.
Nie wiedzą, jak rozmawiać ze społeczeństwem, nie są do tego stworzeni. Tak, są ważnym elementem systemu, ale nie przeceniajmy ich, są podporządkowani putinowskiej autokracji i jego politycznym poplecznikom z Kancelarii Prezydenta. Niestety, ci ludzie są dość skuteczni
— dodał.
Zdaniem Chodorkowskiego kluczem do pokonania Putina jest podzielenie jego najbliższego otoczenia.
Wtedy pojawi się okno możliwości. Powtarzam to w kółko: jeśli Zachód chce rozbić elity, musi złożyć im ofertę
— wyjaśnił.
Jak powiedział, pierwszym przełomowym momentem był bunt dowódcy Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna z czerwca 2023 r., ale został on odpowiednio wykorzystany.
Chodzi o rozbijanie elit, a nie walkę między dobrem a złem. Amerykanie tego nie rozumieją. Do dziś krytykują mnie w różnych departamentach w Stanach Zjednoczonych za wspieranie Prigożyna w tamtym czasie. Mówią: „jak mogłeś go wspierać”? A ja odpowiadam: „jak mogliście go nie wspierać”? Chodzi właśnie o podział elit i reżimu. To o tym wszyscy marzymy. Czy myśleliście, że starcie będzie między Putinem a Jezusem Chrystusem?
— ironizował.
W ocenie Chodorkowskiego, jeśli Zachód zdoła podzielić otoczenie Putina, pojawi się okno możliwości.
To, czy wykorzystamy tę okazję, czy zrobimy to dobrze, zależy od nas. Opozycja wobec reżimu Putina jest bardzo silna, nawet w jego najbliższym otoczeniu. Ale musi nadejść moment, kiedy wszyscy ci ludzie zdecydują się wykorzystać i postawić swoje życie na szali. Kiedy ten moment nadejdzie, reżim się rozpadnie
— podsumował.
9:28. Trump o wojnie na Ukrainie: Nie jestem po niczyjej stronie, chcę tylko skończyć zabijanie
To nie jest kwestia opowiadania się po czyjejś stronie, chce tylko, żeby ludzie przestali ginąć - powiedział w poniedziałek Donald Trump podczas wiecu w Pensylwanii, skróconego z powodu omdlenia dwojga uczestników. Kamala Harris podczas swojego wiecu, także w Pensylwanii, stwierdziła, że Trump jest niezrównoważony i chce nasłać wojsko na swoich przeciwników.
Trump brał w poniedziałek udział w spotkaniu ze swoimi wyborcami w Oaks, na przedmieściach Filadelfii, podczas którego odpowiadał na pytania swoich zwolenników głównie poświęcone gospodarce i imigracji. Podczas jednej z odpowiedzi wdał się jednak w dygresję na temat wojny w Ukrainie.
Bardzo dobrze dogadywałem się z Putinem. Rozumiem, co się dzieje. Ukraina była jego oczkiem w głowie. Mówił o niej, ale powiedziałem mu: nie wejdziesz. I nie wszedł. To tylko przez Bidena. Spojrzał na tego gościa i nie mógł nawet w to uwierzyć
— opowiadał Trump. Wspominał potem, że podczas jednego z wywiadów dziennikarka CNN zapytała go, po czyjej stronie wojny się opowiada.
To nie jest kwestia stron. Chce, by ludzie przestali ginąć. To wszystko. Chcę, by przestali ginąć
— powiedział.
08:42. Rosyjskie wojska ostrzelały Mikołajów. Jedna osoba nie żyje
Rosyjskie wojska ostrzelały miasto Mikołajów na południu Ukrainy; jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych; do ataku użyto najprawdopodobniej pocisków S-300 - przekazał szef regionalnej administracji wojskowej Witalij Kim.
W nocy 15 października, około godz. 2.30 (godz. 1.30 czasu polskiego), wróg zaatakował miasto, używając rakiet (przeciwlotniczych i przeciwrakietowych) S-300. Uszkodzono obiekt infrastruktury, kompleks restauracyjny, pawilony handlowe, budynki mieszkalne i samochody. Wybuchły pożary, trwa akcja gaśnicza. W wyniku ostrzału zginęła kobieta, a 16 osób zostało rannych, z czego trzy otrzymały pomoc ambulatoryjną
— czytamy w komunikacie władz obwodowych.
Kim poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek siły obrony powietrznej zniszczyły w obwodzie mikołajowskim trzy drony Shahed-136/131. Około godz. 2 ukraińskie siły powietrzne przekazały informację o obiekcie szybko poruszającym się w kierunku Mikołajowa.
Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że w jednej z dzielnic miasta płonął kompleks restauracyjny i pawilony handlowe.
Ogień został opanowany na powierzchni 1400 metrów kwadratowych. Pożar jest obecnie dogaszany
— przekazano w wiadomości na Telegramie, w której DSNS opublikowała też zdjęcia ukazujące skutki rosyjskich ataków.
Do ostatniego poważnego ostrzału Mikołajowa doszło w lipcu, kiedy wojska rosyjskie zaatakowały plac zabaw. Zginęły wówczas trzy osoby, wśród ofiar śmiertelnych było dziecko.
00:01. Dwie ofiary śmiertelne ostrzału Chersonia
Dwie osoby zginęły na Ukrainie w wyniku przeprowadzonego w poniedziałek wieczorem przez wojska rosyjskie ostrzału Chersonia – poinformował szef administracji wojskowej obwodu Ołeksandr Prokudin.
Niestety, są zabici. Zginęły dwie starsze kobiety. Podczas ostrzału znajdowały się w domu
— powiadomił ukraiński urzędnik w Telegramie.
Celem rosyjskiego ataku były domy w dzielnicy dniprowskiej Chersonia.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709871-relacja-965-dzien-wojny-rosjanie-ostrzelali-mikolajow