Donald Tusk przekracza „czerwone linie” w swoich propozycjach w sprawie migracji i idzie dalej niż poprzedni, nacjonalistyczny rząd PiS - oceniają hiszpańskie media, komentując propozycję zawieszenia prawa do azylu, wyrażoną przez polskiego premiera.
Strategia migracyjna Tuska „obejmuje środki wyprzedzające w działaniach skrajną prawicę, znaną ze swojej ksenofobicznej polityki” – pisze dziennik „El Pais”. Gazeta podkreśla, że przed rokiem Europa upatrywała w Tusku nadziei na powstrzymanie skrajnej prawicy, jednak teraz lider liberałów „przekracza czerwoną linię, proponując środek, który narusza podstawowe prawo człowieka”.
Polskie rządy, zarówno ten, jak i poprzedni, mówią o ludziach próbujących dostać się do kraju zza wschodniej granicy bardziej jako o broni wojny hybrydowej niż jako uchodźcach
-– zauważa „El Pais”. Dziennik zaznacza jednak, że dyktator Białorusi Aleksander Łukaszenko od lat wykorzystuje imigrację do destabilizacji granic UE.
Według „El Pais”, w czasach opozycyjnych Tusk atakował rząd PiS za zdecydowane i krytykowane w świecie działania na granicy z Białorusią, ale po dojściu do władzy wzmocnił te same środki.
Portal El Diario ocenia z kolei, że zapowiedź Tuska, to „kolejny ważny krok w zaostrzeniu polityki migracyjnej, która rozprzestrzenia się na całym kontynencie”. Polski premier „idzie w ślady nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość”, a także „utrudnia pracę swoim europejskim kolegom, w tym przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen”, która jest „zagorzałą zwolenniczką” paktu migracyjnego – pisze hiszpański portal.
Tusk zaproponował zawieszenie prawa do azylu. Mówił też, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów, godzących w bezpieczeństwo Polski, takich jak pakt migracyjny.
Norwegian Refugee Council krytykuje założenia strategii migracyjnej Tuska
Norwegian Refugee Council (NRC), największa na świecie organizacja humanitarna działająca na rzecz uchodźców, skrytykowała założenia nowej polskiej strategii migracyjnej, przedstawione przez premiera Donalda Tuska. NRC zaapelowała też do UE o udzielnie większego wsparcia Polsce w związku z sytuacją na granicy z Białorusią.
Organizacja odniosła się do deklarowanego przez Tuska planu zawieszenia możliwości ubiegania się przez uchodźców o ochronę azylową w Polsce.
Wszystkie osoby poszukujące ochrony muszą mieć dostęp do procedur azylowych i ochrony. Polska powinna przestrzegać Konwencji genewskiej (dotyczącej statusu uchodźców), Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i (założeń) wspólnego europejskiego systemu azylowego. Powinna zatem przyjmować wszystkie wnioski o azyl złożone na jej terytorium
— skomentowała w rozmowie z PAP Aleksandra Minkiewicz z NRC.
W ocenie organizacji pozarządowej kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy nie skończy się szybko. Dlatego NRC wezwała Brukselę do większego zaangażowania i wsparcia Warszawy w działaniach w rzecz rozwiązania tego problemu.
Zalecamy Unii Europejskiej, by wspierała finansowo Polskę w celu zwiększenia jej zdolności przyjmowania i przetwarzania wniosków azylowych bezpośrednio na granicy z Białorusią. Unia musi wzmocnić regularne i alternatywne bezpieczne ścieżki azylowe, ale w szczególności powinna zająć się podstawowymi przyczynami przesiedleń - poprzez pomoc humanitarną i rozwojową oraz zaangażowanie dyplomatyczne
— oceniła przedstawicielka NRC.
Norwegian Refugee Council to największa na świecie organizacja pozarządowa niosąca pomoc uchodźcom. Zatrudnia 15 tys. pracowników. Pod jej opieką znajduje się ponad 10 mln osób w 40 krajach. Polskie biuro NRC zostało otwarte w marcu 2022 roku, tuż po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę.
Premier Donald Tusk na konwencji Koalicji Obywatelskiej ogłosił założenia strategii migracyjnej Polski, której jednym z elementów ma być czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Oświadczył, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski - takich jak unijny pakt migracyjny. Zapowiedź Tuska wywołała wiele kontrowersji i była szeroko komentowana w kraju i za granicą.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709855-hiszpanskie-media-krytykuja-strategie-migracyjna-tuska