Trwa 961. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 11 października 2024 r.
18:53. Na spotkaniu z ministrami Borrell ma mówić o propozycji ominięcia weta Węgier ws. Ukrainy
Na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell prawdopodobnie podniesie kwestię propozycji ominięcia weta Węgier wobec zwrotów za broń dla Ukrainy - poinformował korespondentów w Brukseli wysokiej rangi urzędnik unijny. Nie zdradził jednak szczegółów.
17:51. Putin spotkał się z prezydentem Iranu, Ukraina protestuje
Władimir Putin spotkał się w piątek z prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem w kuluarach międzynarodowego forum odbywającego się w stolicy Turkmenistanu, Aszchabadzie - informują światowe agencje. Ukraińskie MSZ wystosowało protest.
Oficjalnie forum „Wzajemne powiązania czasów i cywilizacji - podstawa pokoju i rozwoju” poświęcone jest 300. rocznicy urodzin turkmeńskiego poety i filozofa Mahtumkulego i pierwotnie było planowane jako nieformalny szczyt przywódców Organizacji Państw Turkijskich, lecz z nieznanych powodów jego status został zmieniony (a właściwie obniżony) do forum. Z tego powodu swój przyjazd odwołał przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan - informuje Radio Swoboda.
Turkmenistański portal rządowy poinformował natomiast w piątek, w dniu wydarzenia, że jest to „szczyt państw WNP”. Wiadomo, że na forum przybyli - oprócz Putina i Pezeszkiana - przywódcy Mongolii, Uzbekistanu, Kazachstanu i Pakistanu; nie wszystkie te państwa należą do WNP.
17:26. Minister energetyki: jesteśmy w stanie przetrwać zimę bez przerw w dostawach prądu
Ukraina jest w stanie przetrwać zimę 2024-25 bez przerw w dostawach prądu, jeśli Rosjanom nie uda się zniszczyć krytycznej infrastruktury energetycznej, która przetrwała poprzednie ataki - powiedział ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko w Kijowie na forum biznesowym „Made in Ukraine”.
16:40. Kanclerz Scholz zapowiedział wsparcie militarne dla Ukrainy o wartości 1,4 mld euro
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział wsparcie militarne dla Ukrainy od zachodnich partnerów o wartości 1,4 mld euro. Obejmie ono systemy obrony powietrznej, artylerię i drony – ogłosił Scholz po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Berlinie.
15:55. SBU: zatrzymano członka tzw. Państwa Islamskiego poszukiwanego przez Interpol
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu w Kijowie członka dżihadystycznego tzw. Państwa Islamskiego (IS), poszukiwanego przez Interpol. To obywatel jednego z krajów Azji Centralnej.
Mężczyzna w nielegalny sposób przybył na Ukrainę przed początkiem pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, posługując się paszportem innej osoby. Wcześniej zatrzymany spędził długi czas na Bliskim Wschodzie, gdzie zajmował się przerzutem bojowników na terytorium Syrii.
Po przybyciu do Ukrainy mężczyzna ukrywał się przed służbami, zmieniał numery telefonu i adresy zamieszkania. Próbował też w Kijowie legalizować pobyt cudzoziemców pochodzących z krajów o podwyższonym ryzyku terrorystycznym.
Służby ujęły członka IS w Kijowie. Rozpatrywana jest kwestia ekstradycji mężczyzny do kraju pochodzenia, który wystawił za nim międzynarodowy list gończy w 2017 roku.
14:58. 70 proc. przedsiębiorstw w obwodzie charkowskim poszkodowanych przez wojnę
Prawie 70 procent przedsiębiorstw w obwodzie charkowskim zostało zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku rosyjskiej agresji - powiedział szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow w Kijowie na forum biznesowym „Made in Ukraine”.
Przed inwazją na pełną skalę było prawie 260 000 firm w obwodzie, obecnie pozostało tylko 165 000 - zaznaczył Suniehubow.
13:57. Prezydent Ukrainy na audiencji u papieża Franciszka
Ukraina liczy na pomoc ze strony Stolicy Apostolskiej w uwolnieniu ukraińskich jeńców wziętych do rosyjskiej niewoli - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który został przyjęty na audiencji u papieża Franciszka.
12:23. Rosyjska armia zajęła ponad połowę Torecka
Rosyjska armia zajęła ponad połowę Torecka w obwodzie donieckim - poinformował w ukraińskiej telewizji szef władz tego miasta na wschodzie Ukrainy Wasyl Czynczyk.
Mniej więcej 40-50 proc. miasta Toreck pozostaje pod kontrolą Ukrainy, pozostałe terytorium jest zajęte. Wróg dokłada wszelkich starań, by zająć miasto w jak najszybszym terminie
— powiedział przedstawiciel władz. Zaznaczył, że w ciągu minionej doby siły okupacyjne nie zdołały poczynić postępów w mieście, a ukraińscy obrońcy utrzymują swoje pozycje.
W Torecku pozostaje 1150 mieszkańców, a minionej doby udało się ewakuować siedem osób.
W czwartek Anastasija Bobownikowa, rzeczniczka operacyjno-taktycznego zgrupowania „Ługańsk”, oświadczyła, że sytuacja w mieście jest bardzo trudna. Podkreśliła, że walki z Rosjanami toczą się o każdy budynek. 30 września amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną poinformował o postępach rosyjskiej armii w centrum Torecka.
11:12. Rosja przerzuciła 50 tys. żołnierzy do obwodu kurskiego
Rosja przerzuciła 50 tys. żołnierzy z innych kierunków, do obwodu kurskiego - powiedział w materiale krajowej telewizji naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Wojska ukraińskie wkroczyły do obwodu kurskiego w Rosji na początku sierpnia w ramach niespodziewanej ofensywy.
Ukraiński portal Kyiv Independent zwrócił uwagę, że ostatnia informacja o liczebności zgrupowania wojsk rosyjskich w obwodzie kurskim, była podana przez prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego, który 19 września przekazał, że stacjonuje tam 40 tys. żołnierzy wroga.
Mimo, że ukraińskim wojskom udało się już przez około dwa miesiące utrzymać swoje pozycje w Rosji, to w czwartek ukraiński projekt mapowania działań wojennych DeepState ocenił, że wojska rosyjskie osiągnęły sukces taktyczny na lewej flance frontu w tymże obwodzie. Ponadto, w okolicy miejscowości Nowoiwanowka Rosjanie starają się utworzyć przyczółek do prowadzenia dalszych działań.
Zarazem starsi rangą urzędnicy w administracji prezydenta USA Joego Bidena przekazali agencji Bloomberga, że ukraińskie wojska powinny utrzymać zajęte terytoria w obwodzie kurskim jeszcze przez wiele miesięcy. Ma to być możliwe za sprawą ciągłych dostaw zaopatrzenia i koncentracji wysiłków Moskwy na wschodniej części Ukrainy.
10:14. Straty bojowe rosyjskiej armii
Rosyjska armia straciła kolejnych 1140 żołnierzy. Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi najeźdźcy:
09:17. Trzy osoby zginęły, 35 rannych w wypadku z udziałem autokaru Warszawa-Odessa
Trzy osoby zginęły, a 35 zostało rannych w wypadku z udziałem autokaru relacji Warszawa-Odessa, do którego doszło w piątek rano pod Lwowem na zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.
W wypadku, oprócz autokaru, uczestniczyło kilka samochodów osobowych i jedna ciężarówka. Gubernator powiadomił, że wśród poszkodowanych jest sześcioro dzieci. Służby ustalają okoliczności zdarzenia.
09:16. Od pięciu dni płonie największy terminal naftowy na okupowanym Krymie
Już od pięciu dni płonie największy terminal naftowy na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Obiekt stał się celem ukraińskiego ataku. Władze z nadania Moskwy zapewniają, że w powietrzu nie ma szkodliwych substancji, ale okoliczni mieszkańcy skarżą się na dolegliwości zdrowotne.
Pożar na terenie bazy wybuchł po ataku dronów, przeprowadzonym w poniedziałek nad ranem. Jak przekazał kanał na Telegramie Krymskij Wietier, w czwartek eksplodowała tam kolejna cysterna z paliwem.
Służby zapewniają, że w powietrzu nie zaobserwowano podwyższonych norm stężenia szkodliwych substancji. Jednak okoliczni mieszkańcy skarżą się na nudności, zawroty głowy i kaszel - podał niezależny rosyjski serwis Moscow Times.
W związku z pożarem ewakuowano ponad tysiąc osób i ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej.
07:30. Cztery ofiary śmiertelne rosyjskiego ostrzału w okolicach Odessy
Cztery osoby zginęły, a dziesięć doznało obrażeń w wyniku rosyjskiego ostrzału obiektów cywilnych w rejonie (powiecie) odeskim na południu Ukrainy, przeprowadzonego w nocy z czwartku na piątek. Stan zdrowia czworga poszkodowanych jest oceniany jako poważny - poinformował szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
Wróg zaatakował rakietami balistycznymi. Rosyjskie pociski trafiły w dwukondygnacyjny budynek, w którym mieszkali i pracowali cywile. Śmierć na miejscu ponieśli 43-letnia kobieta, 22-letni mężczyzna i dziewczyna w wieku 16 lat. Kolejna osoba, kobieta, została przewieziona do szpitala, gdzie niestety zmarła - relacjonował Kiper na Telegramie.
Jak dodał, spod gruzów zniszczonego budynku udało się uratować cztery osoby. Hospitalizowano łącznie dziewięcioro cywilów. Dziesięć kolejnych osób objęto opieką psychologiczną na miejscu zdarzenia.
To kolejny w ostatnich dniach rosyjski atak na Odessę lub okolice tego miasta, skutkujący ofiarami śmiertelnymi. W wyniku ostrzału obiektów portowych w Odessie, dokonanego w środę w godzinach wieczornych, zginęło osiem osób. Pocisk trafił wówczas m.in. w cywilny kontenerowiec pod flagą Panamy.
07:07. Memoriał: co najmniej 49 więźniów politycznych przechodzi przymusowe leczenie psychiatryczne
Co najmniej 49 więźniów politycznych przechodzi w Rosji przymusowe leczenie psychiatryczne – powiadomiło Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się obroną praw człowieka. To praktyka wywodząca się jeszcze z czasów sowieckich.
Według obrońców praw człowieka „jest to jeden z najgorszych scenariuszy” dla osób oskarżonych w postępowaniach karnych motywowanych politycznie.
Więźniowie polityczni, którzy odbywają takie „leczenie”, informują o upokorzeniach, pobiciach, zastrzykach z zastosowaniem silnych preparatów
— powiadomił Memoriał w publikacji na Telegramie, poświęconej Światowemu Dniu Zdrowia Psychicznego, obchodzonemu 10 października. Tacy „pacjenci” mogą przebywać w szpitalach psychiatrycznych praktycznie bez końca, formalnie – „do wyzdrowienia”.
We współczesnej Rosji liczba przypadków zastosowania psychiatrii w celach politycznych wzrosła od 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – przypomniało Radio Swoboda. Wśród osób, które poddano takiemu rodzajowi kary są m.in. ludzie występujący przeciwko inwazji Rosji na sąsiedni kraj.
00:20. Biden rozmawiał z Scholzem o dalszej pomocy dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, rozmawiając m.in. o dalszym wsparciu dla Ukrainy - podał Biały Dom. Do rozmowy doszło po tym, jak Biden przełożył swoją wizytę w Niemczech w związku z huraganem Milton.
00:10. Premier Meloni do prezydenta Zełenskiego: Ukraina nie jest sama
Ukraina nie jest sama - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni po rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim w Rzymie. To trzeci etap europejskiej podróży prezydenta Ukrainy, który wcześniej był w Londynie i Paryżu.
Po prawie dwóch godzinach rozmów w rezydencji Villa Doria Pamphilj Meloni oświadczyła:
Naród ukraiński nadal heroicznie stawia opór, a zadaniem wspólnoty międzynarodowej jest pomóc mu w tej nadziei. Jesteśmy gotowi to robić tak długo, jak będzie to konieczne.
Szefowa włoskiego rządu mówiła:
Perspektywy integracji euroatlantyckiej są fundamentalną częścią tej dyskusji; musimy nadal stanowczo wspierać Kijów.
00:01. Cztery ofiary śmiertelne rosyjskiego ostrzału w okolicach Odessy
Cztery osoby zginęły, a dziesięć doznało obrażeń w wyniku rosyjskiego ostrzału obiektów cywilnych w rejonie (powiecie) odeskim na południu Ukrainy, przeprowadzonego w nocy z czwartku na piątek; stan zdrowia czworga poszkodowanych jest oceniany jako poważny - poinformował szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
Wróg zaatakował rakietami balistycznymi. Rosyjskie pociski trafiły w dwukondygnacyjny budynek, w którym mieszkali i pracowali cywile. Śmierć na miejscu ponieśli 43-letnia kobieta, 22-letni mężczyzna i dziewczyna w wieku 16 lat. Kolejna osoba, kobieta, została przewieziona do szpitala, gdzie niestety zmarła - relacjonował Kiper na Telegramie.
Jak dodał, spod gruzów zniszczonego budynku udało się uratować cztery osoby. Hospitalizowano łącznie dziewięcioro cywilów. Dziesięć kolejnych osób objęto opieką psychologiczną na miejscu zdarzenia.
To kolejny w ostatnich dniach rosyjski atak na Odessę lub okolice tego miasta, skutkujący ofiarami śmiertelnymi. W wyniku ostrzału obiektów portowych w Odessie, dokonanego w środę w godzinach wieczornych, zginęło osiem osób. Pocisk trafił wówczas m.in. w cywilny kontenerowiec pod flagą Panamy.
00:01. O godz. 9:30 Zełenski spotka się z papieżem Franciszkiem
W piątek o 9.30 prezydent Ukrainy zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.
Z Rzymu uda się następnie do Niemiec na rozmowy z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerzem Olafem Scholzem.
Początkowo planowano, że Zełenski przybędzie do Niemiec na zaplanowane na sobotę spotkanie Grupy Ramstein na szczeblu przywódców, ale zostało ono przełożony, gdy przyjazd odwołał prezydent USA Joe Biden z powodu huraganu Milton.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709475-relacja-961-dzien-wojny-50-tys-zolnierzy-w-obw-kurskim