Trwa 960. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 10 października 2024 r.
20:34. Zełenski w Paryżu: Rozejm nie jest tematem naszych rozmów z partnerami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że rozejm w wojnie z Rosją nie jest tematem rozmów Ukrainy z jej sojusznikami, i zaprzeczył, by rozmawiał o tym w Paryżu.
Jakikolwiek rozejm nie jest tematem naszych dyskusji z sojusznikami i nie mówiliśmy o tym. Widziałem w mediach, że dziś było wiele informacji o tym, że przybyłem, by rozmawiać o rozejmie. Nie, to nieprawda
— powiedział Zełenski po rozmowach z Macronem.
Relacjonował, że przedstawił Macronowi plany Ukrainy, w tym projekt, który Kijów nazywa „planem zwycięstwa”, oraz sytuację na froncie. Zełenski dodał, że „plan zwycięstwa” będzie przedstawiony na szczycie pokojowym w sprawie Ukrainy, który ma odbyć się w listopadzie. Dokładna data szczytu nie jest znana.
Ukraiński prezydent podziękował Macronowi i Francji za wsparcie Ukrainy i przyznał, że jest ono nadal potrzebne.
Jedną sprawą jest wielki deficyt sprzętu. Drugą - i o tym też rozmawialiśmy - pozwolenie na użyczenie niektórej amunicji dalekiego zasięgu i produkcja dronów dalekiego zasięgu, która obecnie jest niewystarczająca
— powiedział Zełenski. Jak dodał, Ukraina poszukuje środków na ten cel, tj. na produkcję krajową, jak i zabiega o zezwolenie od partnerów.
Macron zapewnił, że prace nad dostawami wojskowymi dla Ukrainy są kontynuowane.
Zełenski mówił wcześniej, że przedstawi „plan zwycięstwa”, czyli „jasne, konkretne kroki w celu sprawiedliwego zakończenia wojny”, na spotkaniu Grupy Ramstein na szczeblu przywódców, które miało się odbyć 12 października w Niemczech. Szczyt przełożono jednak na inny termin, gdyż prezydent USA Joe Biden odwołał przyjazd do Europy.
Ukraiński prezydent, który miał wziąć udział w szczycie, kontynuuje podróż po Europie. Wcześniej spotkał się w Londynie z premierem Keirem Starmerem i szefem NATO Markiem Ruttem. Z Paryża udaje się do Włoch, a następnie przeprowadzi rozmowy w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.
17:33. Rosyjskie ataki na porty w Ukrainie podniosły ceny ubezpieczenia statków
„Rosyjskie ataki rakietowe na kontenerowce w ukraińskich portach wpłynęły na ceny ubezpieczeń statków” - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła na rynku ubezpieczeniowym. Ubezpieczenie wojenne na statek podrożało w tym tygodniu o ok. 30 proc. w porównaniu z ubiegłym.
Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha określił rosyjskie ataki na statki jako „celową taktykę terrorystyczną”. Służba prasowa resortu dyplomacji podkreśliła, że atakując cywilne statki, Rosja próbuje osłabić gospodarkę Ukrainy i narazić miliony ludzi na świecie na głód.
Statki pływające w rejonie ogarniętym przez wojnę muszą mieć polisę ubezpieczeniową od ryzyka związanego z wojną. Składka takiej polisy jest wyliczana na podstawie wartości statku. Ceny te zmieniają się w zależności od zagrożenia. Jak przekazał Reuters, polisa na ogół obowiązuje przez siedem dni. Statki mają też wykupioną polisę roczną, która podlega innym zasadom.
W obliczu ostatnich rosyjskich ataków, w wyniku których trafione zostały trzy statki na Morzu Czarnym, ceny ubezpieczeń wzrosły. Według danych pozyskanych przez Reutera, cena polisy ubezpieczeniowej tych statków pływających do Ukrainy i z tego kraju, stanowi niewiele ponad jeden procent wartości statku. Na początku września tego roku było to 0,7 proc.
15:26. Po 1,5 roku nieobecności na Białoruś powróciły rosyjskie samoloty MiG-31K
Na Białoruś w środę i czwartek przyleciały – po półtorarocznej przerwie – rosyjskie myśliwce MiG-31K, mogące przenosić rakiety Kindżał zagrażające całemu terytorium Ukrainy - powiadomił projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.
Dziś na lotnisku w Maczuliszczach wylądował drugi MiG-31K. Pierwszy pojawił się na Białorusi dzień wcześniej
— informował Biełaruski Hajun, opozycyjny projekt, który monitoruje sytuację wojskową na Białorusi.
Z naszych informacji wynika, że w Maczuliszczach właśnie wylądował drugi MiG-31K sił powietrznych Rosji
— powiadomił Hajun przed południem.
Dwie godziny później projekt, a za nim ukraińskie media, odnotował, że oba samoloty poderwały się z lotniska, ruszając w kierunku południowym, czyli w kierunku granicy z Ukrainą.
Rosyjskie MiG-31K ostatni raz były na Białorusi w kwietniu 2023 r.
— pisze Ukraińska Prawda.
Każdy wylot takiego samolotu oznacza zagrożenie powietrzne dla terytorium całej Ukrainy, ponieważ maszyny te mogą przenosić rakiety Kindżał o zasięgu do 2000 km.
14:56. Zełenski rozmawiał ze Starmerem i Ruttem o potrzebach wojskowych Ukrainy
Potrzeby wojskowe Ukrainy w najbliższych miesiącach były tematem przeprowadzonych w Londynie rozmów między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem i sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem – podał Reuters.
Rzecznik Starmera poinformował, że brytyjski premier i prezydent Ukrainy rozmawiali o wsparciu, jakiego Ukraina będzie potrzebować w walce z Rosją w nadchodzących miesiącach. Oznajmił, że Wielka Brytania podtrzymuje stanowisko, że Ukraina ma prawo, w pewnych okolicznościach, uderzyć w cele na terytorium Rosji. Jednocześnie dodał, że w sprawie użycia rakiet dalekiego zasięgu Storm Shadow Londyn nie zmienił zdania.
Sekretarz generalny NATO potwierdził po spotkaniu z Zełenskim, że tematem rozmów było wykorzystanie broni dalekiego zasięgu.
Rozmawialiśmy o tym dzisiaj, ale ostateczna (decyzja - PAP) zależy to od poszczególnych sojuszników
— powiedział Rutte w rozmowie z dziennikarzami.
Przed spotkaniem w Londynie zapowiadano, że tematem rozmów ma być ukraiński „plan zwycięstwa”. Jego szczegóły nie są do tej pory znane, ale jak podaje AFP mają być one ujawnione podczas spodziewanego w listopadzie szczytu pokojowego. Kijów do tej pory nie potwierdził jego terminu.
W spotkaniu na Downing Street 10 uczestniczyli również brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, minister obrony John Healey i szef sił zbrojnych adm. Tony Radakin.
Jak poinformowało biuro prezydenta Zełenskiego, w ciągu najbliższych 24 godzin przeprowadzi on kolejno rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierką Włoch Giorgią Meloni i kanclerzem Niemiec Olafem Sholzem.
13:59. Sztab Generalny Ukrainy: Uderzyliśmy w lotnisko w Rosji, gdzie stacjonowały Su-34 i Su-27
„Ukraińskie siły zbrojne zaatakowały lotnisko Chanskaja w Adygei na południu Rosji, gdzie stacjonowały bombowce Su-34 i Su-27” - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej informowano, że w bazie lotniczej Chanskaja w pobliżu miasta Majkop zniszczono magazyn paliw.
Wczoraj wieczorem ostrzelano lotnisko Chanskaja w rosyjskiej republice Adygei. W szczególności trafiony został skład amunicji, znajdujący się na terenie obiektu wojskowego. W rejonie celu zaobserwowano aktywność wrogiej obrony przeciwlotniczej i stwierdzono pożar
— czytamy w komunikacie sztabu.
Wiadomo, że na lotnisku stacjonowały samoloty Su-34 i Su-27. Trwa ustalanie szczegółów dotyczących konsekwencji ataku. Jak powiadomiono, uderzenia dokonały Siły Operacji Specjalnych armii, a także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i wywiad wojskowy (HUR).
Źródła w SBU powiadomiły w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina, że atak na lotnisko Chanskaja został przeprowadzony przy pomocy dronów. W momencie operacji w bazie znajdowało się 57 rosyjskich samolotów bojowych i szkoleniowych oraz śmigłowców. Wśród nich były m.in. Su-34, Su-35 i Mi-8.
12:27. Władze Moskwy zakazały dorocznego upamiętnienia ofiar represji stalinowskich
„Władze Moskwy po raz kolejny zakazały przeprowadzenia akcji Przywracanie Imion, upamiętniającej ofiary represji stalinowskich” – powiadomiła redakcja Radia Wolna Europa.
Formalnie jako przyczynę odmowy mer rosyjskiej stolicy podała „rozprzestrzenianie się koronawirusa”.
Akcja, którą organizowało zlikwidowane przez władze Stowarzyszenie Memoriał, odbywała się co roku 29 października, czyli w przeddzień obchodzonego w Rosji 30 października oficjalnego Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.
Przywracanie Imion organizowano zawsze w centrum Moskwy, przy Kamieniu Sołowieckim, który upamiętnia ofiary represji. Przez cały dzień, od rana do wieczora, odczytywano tam nazwiska osób aresztowanych, skazanych i rozstrzelanych w okresie czystek stalinowskich, rozpoczętych w 1937 roku.
11:34. Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na port w Odessie wzrosła do ośmiu
„Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na infrastrukturę portową w Odessie, przeprowadzonego w środę wieczorem, wzrosła do ośmiu” - powiadomił szef regionalnej odeskiej administracji wojskowej Ołeh Kiper. Wcześniej informowano o pięciorgu zabitych.
Liczba ofiar wczorajszego ataku wzrosła do ośmiu. 26-letni mężczyzna zmarł w szpitalu w wyniku doznanych obrażeń. Rodzinie składamy najszczersze kondolencje
— napisał Kiper w komunikacie na Telegramie.
Jak przekazano wcześniej, wczoraj wieczorem rosyjska armia ostrzelała rakietami balistycznymi infrastrukturę portową w Odessie. Wróg uderzył w cywilny kontenerowiec pod flagą Panamy.
10:56. Siły Powietrzne Ukrainy: Ostatniej nocy zestrzeliliśmy 41 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 41 spośród 62 dronów szturmowych typu Shahed, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy ze środy na czwartek - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. 14 dronów zostało utraconych lokacyjnie przez Rosjan w wyniku walki elektronicznej.
Rosyjscy okupanci zaatakowali Ukrainę za pomocą bezzałogowych statków powietrznych i różnego rodzaju pocisków rakietowych. W sumie oddziały radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i eskortowały ponad 50 wrogich obiektów ataku powietrznego: dwa pociski balistyczne Iskander-M, jeden pocisk kierowany Ch-31P, dwa pociski kierowane Ch-59/69, trzy przeciwlotnicze pociski kierowane S-300, 62 atakujące bezzałogowe statki powietrzne — zaznaczono w komunikacie.
W wyniku boju powietrznego 41 wrogich dronów zostało zestrzelonych w obwodach mikołajowskim, odeskim, chersońskim, kijowskim, czerkaskim, dniepropietrowskim, sumskim, połtawskim, zaporoskim i donieckim. 14 wrogich dronów zostało utraconych (przez Rosjan) w różnych obwodach Ukrainy, prawdopodobnie w wyniku aktywnych środków przeciwdziałania walce elektronicznej
— przekazały Siły Powietrzne.
Pozostałe drony i pociski rakietowe uderzyły w cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w obwodach odeskim, połtawskim i donieckim.
Według Sił Powietrznych Ukrainy dzis od godz. 11 (godz. 10 w Polsce) operacje bojowe są kontynuowane. Kilka dronów, prawdopodobnie szturmowych, znajduje się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Na północy i południu kraju obserwuje się dużą aktywność dronów zwiadowczych.
09:35. Magazyn paliwa zniszczony na lotnisku Chanskaja w Adygei na południu Rosji
Skład paliwowy został zniszczony na lotnisku Chanskaja w pobliżu Majkopu w Republice Adygei na południu Rosji - poinformował w czwartek Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, które podlega Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
410 km od linii frontu zniszczono skład paliwa na lotnisku w pobliżu miasta Majkop
— zaznaczył Kowałenko na Telegramie
Wcześniej szef władz tego regionu Murat Kumpiłow przekazał na Telegramie, że miejscowość Rodnikowyj w Republice Adygei została ewakuowana w czwartek rano z powodu pożaru po ataku drona. Kumpiłow stwierdził, że dron uderzył na przedmieściach Majkopu, nie powodując ofiar. W pobliżu miasta znajduje się wojskowa baza lotnicza Chanskaja.
7:26. Rosjanie celowo ostrzeliwują lasy, by wywołać pożary
Rosjanie stosują nową taktykę i celowo ostrzeliwują lasy oraz zaminowane pola, co wywołuje pożary na niespotykaną dotąd skalę – powiedział PAP zastępca naczelnika administracji obwodu charkowskiego Jewhen Iwanow.
Z powodu takiej taktyki sił rosyjskich tylko we wrześniu w Charkowie zginął jeden strażak, a trzech innych zostało rannych.
Ciemny, duszący dym unoszący się nad Charkowem to dla okolicznych mieszkańców codzienność. Jak wyjaśnił Iwanow, miejskie służby i straż pożarna zabezpieczają drogi, w tym obwodnicę, aby ogień nie podszedł do miasta.
W samym obwodzie charkowskim mamy 211 miejscowości, które są bezpośrednio zagrożone pożarami. Staramy się je zabezpieczyć, wykopując głębokie rowy wokół zabudowań
— powiedział urzędnik. W obwodzie pracuje 90 zastępów straży pożarnej, a wiele miejscowości ma też własne służby.
Iwanow podkreślił, że do tej pory w wyniku pożarów nie zginął żaden cywil, ale są ofiary wśród strażaków.
Rosjanie często ostrzeliwują jedno miejsce dwukrotnie. Pierwszy raz, by wywołać pożar, i drugi, kiedy przyjeżdża straż pożarna
— wyjaśnił.
Dodał, że strażak, który zginął we wrześniu, jest ofiarą takiego powtórnego ostrzału.
Walczył ze strażakami na miejscu i dał znak swojemu zespołowi, aby się schowali. Sam poniósł śmierć. Najczęściej siły rosyjskie wykorzystują do takich działań bomby naprowadzające KAB-y
— powiedział Iwanow.
Ponadto sucha i wietrzna pogoda, która utrzymuje się od maja w tym regionie, znacząco przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się pożarów na dużych obszarach.
Jak informuje na swojej stronie Państwowa Agencja Zasobów Leśnych Ukrainy, do 1 września wartość szkód i strat na terenach leśnych, wywołana działaniami wojennymi, wynosi 8,1 mld hrywien (ok. 760 mln zł). Największe straty poniósł obwód charkowski – ponad 3,3 mld hrywien (ok. 31 mln zł), z czego 3,15 mld hrywien to skutek pożarów lasów.
7:23. Zełenski spotka się dziś w Londynie ze Starmerem i Rutte
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się dziś w Londynie z nowym sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte i brytyjskim premierem Keirem Starmerem - przekazał rzecznik Starmera.
Starmer powtórzy żelazne wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji
— powiedział dziennikarzom rzecznik, dodając, że brytyjski premier uważa, iż wojna znajduje „w punkcie krytycznym”.
Jednym z głównych tematów rozmowy Zełenskiego ze Starmerem i Rutte będzie z pewnością sprawa przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu i zgody na używanie przez nią broni otrzymanej od zachodnich sojuszników do atakowania celów na terytorium Rosji.
00:01. Pięć osób zabitych w rosyjskim ataku na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim
Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim - poinformował w środę wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksij Kułeba. Uszkodzony został cywilny statek pływający pod panamską flagą - dodał.
Pięciu zabitych i dziewięciu rannych w wyniku kolejnego ataku rakietowego rosyjskich terrorystów na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim. Wszystkie ofiary to Ukraińcy. Obecnie otrzymują opiekę medyczną, pięciu z nich jest w ciężkim stanie
— zaznaczył Kułeba.
Według Kułeby uszkodzony podczas ataku został cywilny statek pływający pod panamską flagą, kontenerowiec Shui Spirit. To już trzeci zagraniczny statek zaatakowany przez Rosję w ciągu ostatnich czterech dni.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709331-relacja-960-dzien-wojny-na-ukrainie