Trwa 959. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 9 października 2024 r.
22:15. Sąd wydał zaocznie wyrok 14 lat więzienia dla amerykańskiego żołnierza
Rosyjski sąd wydał wyrok in absentia 14,5 lat więzienia dla Trevora Reeda, b. żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej, za udział w walkach po stronie Ukrainy, przekazała w środę agencja Reutera.
To już drugi wyrok dla Reeda, b. żołnierza marines. W 2020 r. Reed został skazany na 9 lat więzienia za - jak mu zarzucono - zaatakowanie po pijanemu odwożących go do izby wytrzeźwień policjantów. W oficjalnym komunikacie ambasador USA stwierdził, że w procesie „oskarżenie i dowody były tak absurdalne, że (…) nawet sędzia się śmiał”. Dwa lata później Reed został uwolniony w ramach wymiany więźniów w zamian za rosyjskiego pilota Konstantina Jaroszenkę, skazanego za przemyt kokainy do USA.
W obecnym orzeczeniu sąd stwierdził, że Reed przyłączył się do ukraińskiej armii w lipcu 2023 r. i uczestniczył w walkach u jej boku. W lipcu br. władze USA poinformowały, że został ranny podczas walk na Ukrainie i przeniesiono go do Niemiec w celu objęcia opieką medyczną.
Sąd przekazał również, że umieścił nazwisko Reeda na międzynarodowej liście poszukiwanych.
22:14. 12 lat kolonii karnej za współpracę z Legionem „Wolność Rosji”
Na 12 lat kolonii o zaostrzonym rygorze skazany został w środę przez wojskowy sąd w Rosji opozycjonista Jewgienij Miszczenko za rzekome powiązania z proukraińskimi rosyjskimi bojownikami Legionu „Wolność Rosji” - poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona.
Śledczy twierdzą, że 50-letni Miszczenko ułatwiał tej organizacji, która przyznała się do kilku zbrojnych ataków w Rosji, „wykorzystanie terenów w obwodach moskiewskim i smoleńskim oraz przesłał im zdjęcia i filmy ze strategicznych miejsc”. Został oskarżony o „udział w organizacji terrorystycznej”.
Według Mediazony Miszczenko jest działaczem „Mostu Niemcowa”, ruchu, którego celem jest zachowanie pamięci o zamordowanym krytyku Kremla Borysie Niemcowie, zastrzelonym w lutym 2015 r na moście w centrum Moskwy.
19:05. Kraje członkowskie UE zaakceptowały 35 mld euro dla Ukrainy
Ambasadorowie krajów członkowskich zaakceptowali pożyczkę w wysokości 35 mld euro dla Ukrainy. Kredyt będzie spłacany z zysków uzyskiwanych z obrotu zamrożonymi rosyjskimi aktywami i zasili bezpośrednio ukraiński budżet.
18:11. Ambasador Ukrainy w Turcji: chcemy zorganizować szczyt pokojowy z udziałem Rosji
Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar poinformował, że Kijów chce przed końcem roku zorganizować szczyt pokojowy z udziałem Rosji - napisała agencja Reutera. Dyplomata wykluczył bezpośrednie dwustronne rozmowy z Moskwą.
Jednym z najważniejszych celów tego szczytu jest osiągnięcie sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. Nie mówimy tu o formacie, w którym Ukraina i Rosja siedzą naprzeciwko siebie i Ukraina wysłuchuje żądań Rosji
— powiedział Bodnar na briefingu w Ankarze.
Zaznaczył, że spotkanie odbędzie się z udziałem stron trzecich i wyraził nadzieję na zorganizowanie szczytu przed końcem roku. Ambasador podkreślił, że Turcja, która stara się utrzymywać dobre stosunki z Ukrainą i Rosją, będzie istotnym uczestnikiem szczytu ze względu na jej doświadczenie mediacyjne.
17:21. Zełenski spotka się w piątek w Berlinie z Scholzem i Steinmeierem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie w piątek do Berlina - podał dziennik „Bild”. Według agencji dpa Zełenski spotka się z szefem niemieckiego rządu Olafem Scholzem i prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Pierwotnie prezydent Ukrainy miał uczestniczyć w sobotnim szczycie w Ramstein, który - z powodu przełożenia wizyty w Niemczech przez prezydenta USA Joe Bidena – odbędzie się w innym terminie.
Włoska agencja Ansa podała w środę, że Zełenski przybędzie być może w czwartek do Rzymu na spotkanie z premier Włoch Giorgią Meloni.
16:06. Portal Ukrainska Prawda skarży się na naciski z biura prezydenta
Portal Ukrainska Prawda opublikował tekst, w którym poinformował o „długotrwałym i systemowym nacisku” ze strony biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na redakcję i poszczególnych dziennikarzy serwisu.
Według redakcji przedstawiciele władz nie mogą rozmawiać z dziennikarzami Ukrainskiej Prawdy. Wywierany jest też nacisk na biznes, by doprowadzić do zerwania współpracy reklamowej z Ukrainską Prawdą.
Zwrócono też uwagę na „jawnie emocjonalną rozmowę” prezydenta Zełenskiego z dziennikarzem Romanem Krawcem podczas sierpniowej konferencji prasowej.
16:00. Podpisano umowę o długoterminowej współpracy pomiędzy Chorwacją i Ukrainą
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Chorwacji Andrej Plenković podpisali w Dubrowniku umowę o długoterminowej współpracy i wsparciu pomiędzy tymi państwami - powiadomił chorwacki rząd.
Po dwustronnym spotkaniu prezydent Zełenski i premier Plenković zawarli porozumienie, które sformalizuje już istniejącą współpracę obu państw, zwłaszcza w zakresie pomocy humanitarnej, rozminowywania Ukrainy i ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne popełnione podczas rosyjskiej inwazji.
Przekazujemy Ukrainie wyjątkowe doświadczenia w zakresie rozminowywania, sądzenia zbrodni wojennych, opieki nad weteranami, a także procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej
— napisał na platformie X premier Plenković, komentując dwustronne spotkanie.
15:38. Szczyt w Ramstein odbędzie się w innym terminie
Szczyt w Ramstein, który zaplanowany był na 12 października, odbędzie się w innym terminie z powodu przełożenia wizyty w Niemczech przez prezydenta USA Joe Bidena na inny termin. Na tym spotkaniu miały zapaść decyzje dotyczące dalszego wsparcia Zachodu dla Ukrainy.
15:20. Papież przyjmie na audiencji prezydenta Zełenskiego
Papież Franciszek przyjmie w piątek rano na audiencji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - podał Watykan.
Będzie to ich trzecie spotkanie od rozpoczęcia rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, trwającej od lutego 2022 roku. Przywódca Ukrainy odwiedził papieża w Watykanie w maju ubiegłego roku, a w czerwcu tego roku spotkał się z nim w czasie szczytu G7 we włoskiej Apulii
14:07. „Financial Times”: Ukraina rozważa zniesienie zakazu eksportu broni
Ukraina rozważa zniesienie obowiązującego od początku wojny zakazu eksportu broni, aby ze sprzedaży dronów uzyskać środki potrzebne na zakup innego sprzętu, którego jej brakuje - podał brytyjski dziennik „Financial Times”.
Jak napisał „FT”, ukraińskie siły zbrojne desperacko potrzebują większej liczby dronów obserwacyjnych, osłonowych i atakujących dalekiego zasięgu. Jednak przy ograniczonych zasobach państwowych dostępnych do płacenia za dostawy sprzętu, firmy produkujące drony szukają za granicą możliwości sprzedaży nadwyżek produkcyjnych i generowania przychodów potrzebnych do produkcji większej ilości dla armii.
Ołeksandr Marikowski, szef podkomisji gospodarczej ukraińskiego parlamentu, która bada, w jaki sposób eksport dronów będzie regulowany, ocenił, że eksport dronów może przynieść Ukrainie do 20 mld dolarów przychodu, dodając, że „to pieniądze, których nam po prostu brakuje”.
13:42. Prezydent Zełenski przyleciał do Dubrownika, miasto „zamieniono w twierdzę”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał przed południem do chorwackiego Dubrownika, gdzie odbywa się Szczyt Państw Europy Południowo-Wschodniej i Ukrainy.
Miasto, jak podkreślają chorwackie media, „zamieniono w twierdzę”, stawiając w stan gotowości marynarkę, siły powietrzne i lądowe.
12:18. Ukraiński Sztab Generalny: uderzyliśmy w arsenał broni i amunicji w obwodzie briańskim w Rosji
Ostatniej nocy siły ukraińskie zaatakowały arsenał broni i amunicji w obwodzie briańskim na zachodzie Rosji - poinformował Sztab Generalny z siedzibą w Kijowie. W arsenale przechowywano m.in pociski rakietowe i amunicję artyleryjską z Korei Północnej, a także kierowane bomby lotnicze.
Ostatniej nocy jednostki Sił Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy, we współpracy z innymi komponentami Sił Obrony, uderzyły w 67. arsenał Głównego Zarządu Rakiet i Artylerii rosyjskiego ministerstwa obrony w obwodzie briańskim
— napisano w komunikacie w mediach społecznościowych
Według dostępnych informacji magazyn służył do przechowywania broni rakietowej i amunicji artyleryjskiej, w tym z Korei Północnej, a także kierowanych bomb lotniczych. Znaczna jej część była przechowywana na otwartej przestrzeni - czytamy w komunikacie.
Sztab Generalny zaznaczył, że na terenie obiektu odnotowano eksplozje. Wiadomo, że lokalne władze zablokowały drogę w pobliżu arsenału.
Zniszczenie takich arsenałów stwarza poważne problemy logistyczne armii rosyjskiej, co znacznie zmniejsza potencjał ofensywny okupantów na zagrożonych obszarach
— zaznaczyły Siły Zbrojne Ukrainy.
Wcześniej ministerstwo obrony Rosji przekazało, że podległe mu jednostki obrony powietrznej zniszczyły 47 ukraińskich dronów atakujących zachód kraju, natomiast regionalni urzędnicy stwierdzili, że ataki nie spowodowały ofiar.
Reuters podał, powołując się na agencję TASS, że w środę w jednym z rejonów (powiatów) obwodu briańskiego został ogłoszony stan wyjątkowy po detonacji materiałów wybuchowych.
Obwód briański graniczy z obwodem kurskim. Ukraińska ofensywa w tym regionie Rosji trwa od 6 sierpnia. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski powiedział pod koniec sierpnia, że przejęły one kontrolę nad 1294 kilometrami kwadratowymi terytorium, gdzie znajduje się 100 miejscowości.
11:04. Na rosyjską listę „terrorystów” wpisano po raz pierwszy 14-latków
Na rosyjskiej liście „ekstremistów i terrorystów” po raz pierwszy znaleźli się 14-latkowie. Przy nazwiskach dwóch chłopców urodzonych w 2010 roku znajduje się gwiazdka, co oznacza oskarżenie o terroryzm. Nie są jednak znane żadne szczegóły spraw - powiadomił niezależny portal Moscow Times.
Wcześniej Rosfinmonitoring, rosyjska instytucja zajmująca się przeciwdziałaniom praniu pieniędzy, wpisała na listę 15-latka.
W wykazie liczącym obecnie ponad 16,6 tys. pozycji znajduje się łącznie 50 osób niepełnoletnich. 17 spośród nich wpisano tam w 2024 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat spis, w którym umieszczono również takie osoby, jak pisarz Borys Akunin czy szachowy mistrz świata Garri Kasparow, wydłużył się pięciokrotnie.
Od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny z Ukrainą autorzy listy skupiają się na Ukraińcach. Ich liczba w rejestrze wzrosła w ostatnim czasie 2,6-krotnie, podczas gdy osób pochodzących z Dagestanu na Północnym Kaukazie - spadła 1,5 raza. Wcześniej w wykazie dominowali właśnie mieszkańcy Dagestanu - powiadomił Moscow Times.rosy
10:17. Sześcioro cywilów zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich atakach
Sześć osób zginęło w ciągu minionej doby w atakach rosyjskich na terenie trzech ukraińskich obwodów: chersońskiego, charkowskiego i donieckiego. O ofiarach poinformowali w komunikatach szefowie tych regionów, położonych na wschodzie i południu Ukrainy.
Wojskowi rosyjscy ostrzeliwując Chersoń, Berysław i 20 innych miejscowości obwodu chersońskiego trafili m.in. w „instytucję oświatową i medyczną, budynek administracyjny”, a także przedsiębiorstwo rolne. Atakowali dzielnice mieszkalne; w ostrzałach uszkodzonych zostało 29 budynków, garaże, autobus i samochody. Zginęła jedna osoba, rannych zostało 16 - poinformował na Telegramie szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
W ostrzale Charkowa we wtorek po południu zginęły dwie osoby cywilne - przekazał szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. W ostrzale mniejszych miejscowości regionu zginął 33-letni mężczyzna, a w innym rejonie w eksplozji miny śmierć poniosła 77-letnia kobieta.
W obwodzie donieckim straty wśród ludności cywilnej w ciągu minionej doby to jedna osoba zabita i 11 rannych - poinformował szef obwodu Wadym Fiłaszkin.
09:42. W czwartek możliwa wizyta prezydenta Zelenskiego w Rzymie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie być może do Rzymu na spotkanie z premier Włoch Giorgią Meloni w czwartek - taką informację przekazała w nocy z wtorku na środę agencja Ansa. Włoska agencja zaznaczyła, że wizyta ta nie została oficjalnie potwierdzona.
Ansa podała, że spotkanie Meloni z Zełenskim miałoby odbyć się w rezydencji w parku Villa Pamphilj w Wiecznym Mieście.
Wszystko zależy jednak, jak zastrzeżono, czy dojdzie w sobotę do szczytu w Ramstein na temat Ukrainy i Bliskiego Wschodu, z udziału w którym zrezygnował z powodu huraganu prezydent USA Joe Biden.
Zełenski był ostatnio w Rzymie w maju 2023 roku. W czerwcu tego roku był w Apulii na szczycie przywódców G7.
09:20. Grupa Wagnera odzyskała zwłoki swych najemników zabitych w bitwie z Tuaregami
Zwłoki najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy w lipcu zginęli w przegranej bitwie z Tuaregami i islamistami na pustyni w Mali, zostały zwrócone. Poinformował o tym Reuters, powołując się na oświadczenie osławionej rosyjskiej grupy najemniczej. Nie podano liczby przekazanych ciał.
Pomyślnie zakończono operację zwrotu ciał naszych braci, którzy w lipcu 2024 r. bohatersko podjęli walkę z wielokrotnie przeważającymi siłami islamskimi
— napisano w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
Grupa Wagnera wspierała armię malijską w walkach z separatystami tuareskimi, którzy dążą do uzyskania niepodległości saharyjskiego regionu Azawad, leżącego w północnej części Mail. Bitwa, w której zginęli najemnicy, odbyła się na pustynnym obszarze w pobliżu miasta Tinzaouaten, położonego na granicy malijsko-algierskiej.
08:13. Siły Powietrzne: Rosja zaatakowała obwód połtawski trzema Iskanderami
Wojska rosyjskie uderzyły ostatniej nocy trzema pociskami rakietowymi Iskander w obwód połtawski w środkowej Ukrainie, a także zaatakowały dronami kilka innych regionów - poinformowały w środę rano Siły Powietrzne Ukrainy. Obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić 21 dronów szturmowych typu Shahed.
Wróg uderzył w obwód połtawski trzema rakietami balistycznymi Iskander-M/KN-23 z obwodu kurskiego, a także 22 atakującymi bezzałogowymi statkami powietrznymi z Primorsko-Achtarska w Rosji i Przylądka Czauda na Krymie
— zaznaczono w komunikacie.
W wyniku boju powietrznego zestrzelono 21 wrogich dronów w obwodach odeskim, winnickim i kijowskim. Kolejny dron atakujący został skierowany z powrotem do Rosji
— przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
W odparciu rosyjskiego ataku brało udział lotnictwo, rakietowe wojska przeciwlotnicze, jednostki walki elektronicznej i mobilne grupy ogniowe.
Jak poinformowały Siły Powietrzne w poniedziałek wojska rosyjskie odpaliły na Ukrainę trzy hipersoniczne rakiety Kindżał, z których jedna uderzyła w pobliżu ważnego lotniska w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim na zachodzie kraju
00:03. Dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku na Charków, jedna w obwodzie chersońskim
Dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku na Charków na wschodzie Ukrainy - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Ponad 30 osób zostało rannych. Jedna osoba zginęła w obwodzie chersońskim.
Wcześniej władze regionu informowały, że co najmniej 21 osób zostało rannych w ataku na Charków. Rosja ostrzelała też miasto Antoniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zginęła tam jedna osoba, a pięć odniosło obrażenia.
Syniehubow na telegramie napisał, że rosyjskie siły zrzuciły na Charków około czterech bomb kierowanych.
Dwie zabite osoby, mężczyzna i kobieta, po prostu szły ulicą
— stwierdził.
Mer Charkowa Ihor Terechow przekazał, że wojsko rosyjskie dokonało kilku nalotów na miasto, a trafione zostało m.in. cywilne przedsiębiorstwo.
Na miejscu wybuchł pożar na dużą skalę, sześć osób jest rannych. Pod gruzami w miejscu uderzenia znajdują się co najmniej dwie osoby. Ratownicy robią wszystko, aby im pomóc
— dodał.
O rosyjskim ataku poinformował również szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Rosyjskie wojska zaatakowały Antoniwkę. Niestety jedna osoba zginęła. (…) Mężczyźni w wieku 53, 48 i 27 lat oraz 42-letnia kobieta zostali przewiezieni do szpitala. Ratownicy medyczni na miejscu opatrzyli również 46-letnią mieszkankę
— zakomunikował.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709206-relacja-959-dzien-wojny-zginelo-szescioro-cywilow