Trwa 958. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 8 października 2024 r.
21:17. 16-letni więzień polityczny w Rosji bity w poprawczaku. Był oskarżany o przystąpienie do Legionu „Wolność Rosji”
16-letni Arsenij Turbin, uznany za więźnia politycznego, skarży się na bicie w rosyjskim poprawczaku - napisał portal Meduza. Nastolatka, który roznosił antykremlowskie ulotki, skazano za rzekome członkostwo w organizacji terrorystycznej. Chodzi o Legion „Wolność Rosji”.
W liście datowanym na 1 października Turbin poinformował swoją matkę, że jest bity przez współosadzonego w moskiewskim areszcie śledczym. Matka przekazała mediom, że od pierwszej połowy września do 8 października nie rozmawiała z Arseniem. W końcu pozwolono im na telefon. Nastolatek powiedział, że sprawcę przeniesiono do innej celi. Według relacji matki w dniach 23-30 września 16-latek był w karcerze.
Podczas poprzedniego spotkania na początku września nastolatek błagał, by matka zrobiła wszystko, co w jej mocy i pomogła mu wyjść z poprawczaka. Powiedział: „mamo, pewnie niedługo umrę”.
W czerwcu sąd skazał wówczas 15-letniego Arsenija Turbina na pięć lat poprawczaka za „członkostwo w organizacji terrorystycznej”. Według śledczych w 2023 roku nastolatek przystąpił do Legionu „Wolność Rosji”, który w Ukrainie walczy przeciwko wojskom rosyjskim, i wypełnił zlecone przez jednostkę zadanie polegające na roznoszeniu antykremlowskich ulotek. Chłopak utrzymywał, że nie przystąpił do legionu, a ulotki z krytyką Putina wkładał do skrzynek, kierując się własnymi przekonaniami.
Organizacja na rzecz praw człowieka Memoriał uznała Turbina za więźnia politycznego.
19:50. Doradca Harris: wiceprezydent uważa, że przyszłość Ukrainy jest w NATO
Wiceprezydent Kamala Harris uważa, że przyszłość Ukrainy jest w NATO - powiedział PAP jej doradca w Białym Domu. Wyjaśnił w ten sposób niejednoznaczną wypowiedź kandydatki Demokratów podczas wywiadu w telewizji CBS.
Wiceprezydent jasno dała do zrozumienia, że uważa, że przyszłość Ukrainy jest w NATO. Jednak, jak powiedziała w programie „60 Minutes”, obecnie skupia się na pomocy Ukrainie, by wygrywała każdego dnia, broniąc się przed agresją Rosji
— powiedział doradca wiceprezydent, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości.
Odpowiedział w ten sposób na pytanie o odpowiedź kandydatki Demokratów na prezydenta w wywiadzie w programie „60 Minutes” w telewizji CBS. Pytana o to, czy popiera rozszerzenie NATO o Ukrainę, Harris odpowiedziała, że „to są wszystko kwestie, którymi się zajmiemy” i że „w tej chwili wspieramy zdolność Ukrainy do obrony przed niesprowokowaną agresją Rosji”.
18:37. CNN: Biały Dom szacował prawdopodobieństwo użycia przez Rosję broni jądrowej na 50 proc.
Telewizja CNN ujawniła, że we wrześniu 2022 roku władze w Waszyngtonie szacowały prawdopodobieństwo użycia przez Rosję broni jądrowej na 50 proc. Telewizja przekazała te doniesienia, powołując się na fragmenty nieopublikowanej dotąd książki dziennikarza Boba Woodwarda „Wojna”.
Telewizja przekazała te doniesienia, powołując się na fragmenty nieopublikowanej dotąd książki dziennikarza Boba Woodwarda „Wojna”.
We wrześniu 2022 roku - kiedy ukraińskie wojska przeprowadziły zaskakującą i nadspodziewanie udaną kontrofensywę w obwodzie charkowskim - na biurko prezydenta miał trafić raport amerykańskich służb, zawierający „głęboko niepokojącą ocenę” Putina. Według dokumentu, którego wiarygodność oceniono na „znakomitą”, Putin był tak zdesperowany rosyjskimi stratami, że mógł użyć taktycznej broni jądrowej w Ukrainie. W oparciu o te doniesienia Biały Dom miał szacować ryzyko użycia tej broni przez Rosję na 50 proc., wcześniej oceniając je na 5-10 proc.
Książka Woodwarda potwierdza też doniesienia i spekulacje o tym, że amerykańskie służby miały agenta na Kremlu i m.in. dzięki temu znały bardzo szczegółowe plany rosyjskiej inwazji.
Podczas jednej z telefonicznych konfrontacji Bidena z Putinem, jeszcze przed inwazją, rozmowa obu przywódców miała być tak „gorąca”, że w pewnym momencie Putin zagroził Bidenowi wojną nuklearną, na co Biden miał przypomnieć mu, że taka wojna jest „niemożliwa do wygrania”.
18:10. Rutte: Ukrainę może czekać najcięższa zima od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji
Ukraina może stanąć w obliczu najcięższej zimy od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji, ponieważ Moskwa nadal atakuje krytyczną infrastrukturę energetyczną tego kraju - powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
17:35. Orban: Węgry nie zostaną zaatakowane przez Rosję, ponieważ są w NATO
Węgierski premier Viktor Orban powiedział, że nie ma możliwości, by jego kraj został zaatakowany przez Rosję. NATO i art. 5 daje Węgrom totalne poczucie bezpieczeństwa - podkreślił.
Budapeszt chce poczekać z przedłużeniem sankcji na Rosję do wyborów prezydenckich w USA.
16:45. Wielka Brytania nałożyła sankcje w związku z użyciem przez Rosję broni chemicznej
Wielka Brytania nałożyła sankcje na oddziały obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej rosyjskich sił zbrojnych, ich dowódcę Igora Kiryłłowa oraz dwa laboratoria rosyjskiego ministerstwa obrony, w których opracowywane i produkowane są chemiczne środki bojowe.
W komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych wyjaśniono, że wojska rosyjskie „otwarcie przyznały się do użycia niebezpiecznej broni chemicznej na polu bitwy” w Ukrainie, szeroko stosują gazy łzawiące używane do rozpraszania zamieszek i są doniesienia o używaniu przez nie chloropikryny, toksycznego środka duszącego po raz pierwszy zastosowanego podczas I wojny światowej.
Dodano, że Kiryłłow jest nie tylko odpowiedzialny za pomoc w użyciu przez Rosję broni chemicznej, ale też jest ważnym elementem kremlowskiej dezinformacji, szerząc kłamstwa w celu ukrycia haniebnego i niebezpiecznego zachowania Rosji.
16:40. Śmierć północnokoreańskich oficerów w Ukrainie „wysoce prawdopodobna”
W ocenie południowokoreańskiego ministra obrony Kima Jong Hjuna jest „wysoce prawdopodobne”, że sześciu północnokoreańskich oficerów zginęło w ataku rakietowym na okupowanych przez Rosję terenach w pobliżu Doniecka 3 października, o czym w zeszłym tygodniu donosiły media.
Według agencji Interfax-Ukraina grupa oficerów z Korei Północnej przybyła w okolice Doniecka, by spotkać się z przedstawicielami sił rosyjskich.
Szef resortu obrony przyznał również, że rozmieszczenie regularnych oddziałów na froncie ukraińskim złożonych z północnokoreańskich żołnierzy „jest wysoce prawdopodobne ze względu na wzajemne porozumienia między Rosją a Koreą Północną, które przypominają sojusz wojskowy”.
14:02. Zginął rosyjski opozycjonista, który walczył po stronie Kijowa
Znany rosyjski opozycjonista Ildar Dadin, który walczył po stronie sił ukraińskich, zginął na froncie. Niezależny portal Nowaja Gazieta.Jewropa powiadomił we wtorek, że Rosjanin znalazł się pod ostrzałem artyleryjskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju.
Dadin wyjechał z kraju do Warszawy w 2022 roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Później dołączył do sił walczących na Ukrainie przeciwko armii rosyjskiej. Opozycjonista wybrał sobie pseudonim wojskowy „Gandhi”.
Jako pierwsza o śmierci 42-letniego Dadina poinformowała 5 października była dziennikarka radia Echo Moskwy Ksenia Larina.
Właśnie dowiedziałam się, że zginął Ildar Dadin. Podczas walki w obwodzie charkowskim
— powiadomiła w mediach społecznościowych. Śmierć Rosjanina potwierdził portalowi The Insider Legion „Wolność Rosji”.
13:17. Ławrow sufluje narrację Kremla ws. zakończenia wojny
Powinniśmy dążyć do zakończenia „konfliktu” w Ukrainie, a nie zawieszenia broni - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow w wywiadzie dla amerykańskiego „Newsweeka”. Zapewnił, że Rosja jest otwarta na rozwiązanie polityczno-dyplomatyczne.
W rozmowie, która ukazała się w poniedziałek, szef rosyjskiej dyplomacji zagroził USA „niebezpiecznymi konsekwencjami”, jeśli będą one zwiększać pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym o pociski dalekiego zasięgu, zamiast poprzeć proponowane przez Rosję rozwiązanie.
Przedstawiona przez Kreml propozycja zakończenia wojny w Ukrainie obejmuje m.in. oddanie pod kontrolę Rosji czterech całych obwodów ukraińskich (donieckiego, chersońskiego, ługańskiego, zaporoskiego; wraz z terytoriami niekontrolowanymi przez rosyjskie wojska) oraz Krymu.
Nawet jeśli Moskwa ponosi koszty, to Kijów i jego zwolennicy mogą stracić więcej w tej długiej wojnie
— oznajmił Ławrow.
13:06. Po atakach Rosji 21 rannych w Charkowie
Co najmniej 21 osób zostało rannych we wtorek w rosyjskim ataku na Charków - przekazały władze regionu. Rosja ostrzelała też miasto Antoniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zginęła tam jedna osoba, a pięć odniosło obrażenia - podał szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.
„Odnotowano wrogie uderzenie w dzielnicy przemysłowej Charkowa. Według wstępnych informacji uszkodzona została infrastruktura cywilna” - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Później dodał, że poszkodowanych zostało 21 osób, w 16-latek, w tym trzy osoby są w stanie ciężkim
Mer Charkowa Ihor Terechow przekazał, że wojsko rosyjskie dokonało kilku nalotów na miasto, a trafione zostało m.in. cywilne przedsiębiorstwo.
Na miejscu wybuchł pożar na dużą skalę, sześć osób jest rannych. Pod gruzami w miejscu uderzenia znajdują się co najmniej dwie osoby. Ratownicy robią wszystko, aby im pomóc
— dodał.
O rosyjskim ataku poinformował również Prokudin.
Rosyjskie wojska zaatakowały Antoniwkę. Niestety, jedna osoba zginęła. (…) Mężczyźni w wieku 53, 48 i 27 lat oraz 42-letnia kobieta zostali przewiezieni do szpitala. Ratownicy medyczni na miejscu opatrzyli również 46-letnią mieszkankę
— zaznaczył.
12:14. Kurachowe i Pokrowsk następnymi celami armii rosyjskiej
Wojska rosyjskie, prowadzące ofensywę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, nie zatrzymały się na Wuhłedarze i nie przestają nacierać na innych odcinkach frontu; priorytetowymi celami są miasta Kurachowe i Pokrowsk, ale nieprzyjaciel nie rezygnuje też z innych obszarów - przekazał we wtorek portal RBK-Ukraina.
Armia rosyjska zbliżyła się do Wuhłedaru na początku pełnowymiarowej inwazji w 2022 roku, jednak „przeklęta forteca” - jak rosyjska propaganda nazwała to kluczowe miasto - nie dostała się wówczas w ręce nieprzyjaciela.
Do zmiany sytuacji na korzyść sił rosyjskich doprowadziło stosowanie przez nie na dużą skalę bomb lotniczych. W ciągu kilku tygodni udało im się zająć terytoria na zachód i wschód od Wuhłedaru, a od końca września miasto było częściowo otoczone, co pozostawiło ukraińskiemu wojsku tylko jedną drogę - na północ.
08:37. Szef ukraińskiego MSZ: Atak na port w Odessie to celowa taktyka terrorystyczna
Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha poinformował, że w ostatnich dniach Rosja uszkodziła kolejne dwa statki towarowe, a jej poniedziałkowy atak na infrastrukturę portową w Odessie - w którym jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - określił jako „celową taktykę terrorystyczną”.
W ciągu zaledwie dwóch dni rosyjskie rakiety balistyczne uszkodziły dwa cywilne statki towarowe w Odessie. Wczoraj jeden z nich przewoził kukurydzę do Włoch. Dziś trafiony został kolejny, zginęła jedna osoba, a pięć odniosło obrażenia. (Inne) statki zostały uszkodzone wcześniej we wrześniu
— przekazał na Telegramie Sybiha, zaznaczając, że jest to „celowa taktyka terrorystyczna”.
Służba prasowa ministerstwa spraw zagranicznych podkreśliła, że atakując cywilne statki, Rosja próbuje osłabić gospodarkę Ukrainy i narazić miliony ludzi na świecie na głód.
07:36. Straty bojowe rosyjskiej armii
1340 żołnierzy mniej. Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
07:18. Minister rolnictwa Rosji: Jest susza, zapalcie w cerkwi świecę prorokowi Ilji
Rosyjska minister rolnictwa Oksana Lut zaapelowała do obywateli, by w związku z niszczycielską suszą udali się do cerkwi i zapalili świece prorokowi Ilji, uważanemu za patrona deszczu i żniw - poinformował portal Moscow Times.
Ze względu na suszę tempo siewu zbóż ozimych spadło do najniższego od 11 lat poziomu - przekazał portal. W europejskiej części Rosji w ostatnich 30 dniach opady sięgnęły zaledwie 20 proc. średniej. Problem może okazać się szczególnie dotkliwy na terenach, gdzie sezon wegetacyjny kończy się wcześnie i zaczynają pojawiać się pierwsze przymrozki.
05:20. Harris: Nie będę spotykać się z Putinem bez udziału Ukrainy
Nie spotkam się z Władimirem Putinem w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie bez przedstawiciela Kijowa - oświadczyła wiceprezydent USA Kamala Harris w wywiadzie dla programu „60 Minutes” telewizji CBS.
Odmówiła jednak odpowiedzi na pytanie, czy poprze rozszerzenie NATO o Ukrainę.
00:06. Zełenski: Mamy raport dotyczący produkcji broni
Dziś pojawił się raport Ołeksandra Kamyshina, a także raport ministra Hermana Smetanina dotyczący produkcji broni na Ukrainie – pocisków, artylerii i sprzętu. Nie chodziło tylko o to, co już osiągnęliśmy lub co obecnie produkujemy, ale również o propozycje dla naszych partnerów: inwestowanie w naszą ukraińską produkcję, przede wszystkim produkcję dronów i systemów wojennych elektronicznych. To również część naszego pakietu na najbliższe spotkanie „Ramstein”
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Musimy stawać się silniejsi – każdego miesiąca, każdego tygodnia. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają, wszystkim działającym na rzecz Ukrainy. Dziękuję wszystkim, którzy walczą o nasz kraj!
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709084-relacja-958-dzien-wojny-zelenski-musimy-byc-silniejsi