Trwa 957. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 7 października 2024 r.
19:00. Rosyjski trałowiec „Aleksander Obuchow” unieszkodliwiony
W wyniku akcji Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy trałowiec Floty Bałtyckiej Sił Zbrojnych Rosji „Aleksandr Obuchow” został unieszkodliwiony – poinformował Główny Zarząd Wywiadu. „Statek, który stacjonował w mieście Bałtijsk i miał pełnić służbę bojową, doznał poważnych uszkodzeń – w wyniku tajemniczego pojawienia się dziury w rurze gazowej do silnika dostała się woda. «Obuchow» udusił się” – opisała agencja wywiadowcza.
18:30. Antykremlowski działacz Ildar Dadin zginął w Charkowie podczas walki o Ukrainę
Jak opisuje CNN, Dadin był więziony w Rosji za wielokrotny udział w demonstracjach ulicznych przeciwko rządowi prezydenta Rosji Władimira Putina. Według Amnesty International był pierwszą osobą skazaną na mocy ustawy z 2014 r., która tłumiła zgromadzenia publiczne i protesty w Rosji.
18:20. Zełenski odwiedził Wojska Obrony Terytorialnej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w głównym stanowisku dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy, gdzie spotkał się z żołnierzami i wręczył im odznaczenia państwowe. „Wszyscy doceniamy każdą jednostkę Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy, która obecnie utrzymuje front i zapewnia niezawodne wsparcie pozycji pozostałych naszych brygad, znajdujących się obok brygad obrony lądowej” – podkreślił.
18:10. Rosjanie atakują Wyspę Węży
Rosyjskie wojsko próbuje zaatakować platformy gazowe w pobliżu Wyspie Węży, ale Siłom Obronnym Ukrainy udaje się utrzymać kontrolę nad wieżami i wyspą – poinformował rzecznik Służby Bezpieczeństwa Państwowego Andrij Demczenko. „Siły Obronne Ukrainy, a przede wszystkim jednostki specjalnego przeznaczenia Głównego Zarządu Wywiadu i Państwowej Służby Granicznej, stale wykonują zadania na wodach Morza Czarnego w celu kontroli tego terytorium i uniemożliwienia wrogowi wejścia” – dodał.
18:00. Pożar na okupowanym Krymie
W sieci pojawiło się zdjęcie prezentujące pożaru w Teodozyji na Krymie. Widać na nim najpewniej płonący zbiornik paliwa.
17:54. Ukraiński wywiad wojskowy: Unieruchomiliśmy rosyjski trałowiec
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) unieruchomił rosyjski trałowiec Aleksander Obuchow, który stacjonował w Bałtijsku i miał pełnić służbę bojową. Okręt został trafiony w kanał gazowy, co spowodowało przedostanie się wody do silnika. Jednostka została wysłana do naprawy - poinformował w poniedziałek HUR na Telegramie.
W wyniku udanej operacji wywiadu obronnego Ukrainy trałowiec Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej Aleksandr Obuchow został unieruchomiony. Okręt, który stacjonował w mieście Bałtyjsk i miał rozpocząć służbę bojową, doznał poważnych uszkodzeń - woda dostała się do silnika z powodu tajemniczej dziury w kanale gazowym: Obuchow zakrztusił się
— czytamy w komunikacie HUR.
Obecnie rosyjski trałowiec jest poddawany generalnemu remontowi, co może okazać się poważnym problemem - uszkodzony silnik M-503 jest towarem deficytowym. Naprawa kluczowej instalacji na okręcie jest trudna technicznie i kosztowna.
HUR stwierdził, że unieruchomiony okręt wroga został poddany naprawie w Petersburgu w lipcu tego roku.
Obuchow jest drugim okrętem floty bałtyckiej rosyjskich sił zbrojnych, który został zneutralizowany w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
16:15. Ukraina i Słowacja uzgodniły utworzenie wschodnioeuropejskiego hubu energetycznego
Ukraina i Słowacja uzgodniły utworzenie wschodnioeuropejskiego hubu energetycznego - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal po drugich konsultacjach międzyrządowych ze Słowacją. Dwa państwa również planują uruchomić alternatywne połączenie kolejowe Kijów-Bratysława - dodał premier.
„Ukraina po raz kolejny podkreśla, że nie odnowi umowy tranzytowej z Rosją po jej wygaśnięciu. Strategicznym celem Ukrainy jest nałożenie sankcji na rosyjskiego molocha gazowego, aby pozbawić Kreml dochodów ze sprzedaży węglowodorów, za które agresor finansuje wojnę. Wzywamy wszystkie kraje europejskie do całkowitego odrzucenia ropy i gazu z Federacji Rosyjskiej” - zaznaczył Szmyhal.
Jednocześnie premier zaznaczył, że Ukraina rozumie dużą zależność niektórych państw, w szczególności Słowacji, od tego surowca, ale liczy na stopniową dywersyfikację dostaw. Premier podkreślił gotowość Ukrainy do dalszego wypełniania zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE i Traktatu Karty Energetycznej.
„Uzgodniliśmy również utworzenie wschodnioeuropejskiego hubu energetycznego, który ma na celu wykorzystanie naszych magazynów gazu, rozwój interkonektora Mukaczewo i współpracę w przemyśle jądrowym. Wzmocni to bezpieczeństwo energetyczne obu naszych państw i całego regionu europejskiego” - dodał Szmyhal.
„Planujemy uruchomić alternatywne połączenie kolejowe Kijów - Bratysława z kontynuacją do Wiednia i z połączeniem na stacji Czop” - zaznaczył premier.
16:00. Brytyjski resort obrony o zabitych i rannych żołnierzach rosyjskich
Jak poinformował brytyjski resort obrony, powołując się na dane ukraińskiego Sztabu Generalnego, średnia dobowa liczba zabitych i rannych żołnierzy rosyjskich na Ukrainie wzrosła we wrześniu do najwyższego dotąd poziomu – wyniosła 1271. Najwyższą średnią odnotowano dotychczas w maju – 1262. Od początku wojny liczba zabitych i rannych Rosjan przekroczyć miała zaś 648 tys.
15:45. Rosja wszczęła postepowanie przeciwko 14 zagranicznym dziennikarzom
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wszczęła postępowanie przeciwko 14 zagranicznym dziennikarzom, którzy w trakcie ukraińskiej ofensywy jakoby nielegalnie przekroczyli granicę między Ukrainą i Rosją - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
Dziennikarze, m.in. ze szwajcarskiej grupy CH Media i francuskiej telewizji France 24, przekroczyli granicę 17 sierpnia. Na początku sierpnia siły Ukrainy dokonały niespodziewanego ataku, zajmując część regionu kurskiego.
Wcześniej, w pierwszej grupie dziennikarzy, która przekroczyła rosyjską granicę byli reporterzy włoskiej stacji RAI.
Nielegalne przekroczenie granicy grozi w Rosji karą do pięciu lat więzienia.
15:35. Wzrosła liczba rannych ataku na Chersoń
Jak informuje agencja Ukrinform, do 20 wzrosła liczba rannych rosyjskiego ataku na Chersoń. Wśród nich są między innymi dwuletni chłopczyk i czteroletnia dziewczynka.
15:15. Rosyjski agent wpływu w irlandzkim parlamencie?
Politico.eu potwierdza doniesienia „Sunday Times”: W parlamencie Irlandii zasiada rosyjski agent wpływu. Mężczyźnie nie można jednak postawić żadnych zarzutów, ponieważ nie brał pieniędzy od Rosjan, ani nie przekazywał im tajemnic państwowych.
14:30. W nalocie na Chersoń uszkodzonych zostało 14 bloków mieszkalnych
Chersońska prokuratura okręgowa informuje też o dwóch uszkodzonych budynkach przedszkoli, jednej uszkodzonej szkole, trzech samochodach i dwóch jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.
14:00. Ukraińscy hakerzy wyłączyli rosyjską telewizję
kraińscy hakerzy wyłączyli telewidzom rosyjskim Russia 1, Russia 24 i ponad 20 innych kanałów telewizyjnych.
Według źródeł Suspilne.media wszystkie informacje na serwerach i kopie zapasowe zostały zniszczone, transmisje online, usługi wewnętrzne, a także Internet nie działają” Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie anonimowa grupa hakerska Sudo rm-RF.
13:40. W czasie ataku rakietowego na port na Ukrainie uszkodzony został cywilny statek
Jak podają ukraińskie władze w rosyjskim ataku rakietowym z 6 października na port Piwdennyj uszkodzony został wypełniony kukurydzą statek towarowy pływający pod banderą Saint Kitts i Nevis. Żaden z 15 członków załogi statku nie został ranny.
13:30. 76-letnia kobieta ranna w ostrzale obwodu chersońskiego
Informację taką przekazuje chersońska administracja obwodowa. Kobieta została ranna w ostrzale wsi Zymiwnik.
12:00. Rosyjska rakieta Kindżał uderzyła w pobliżu ważnego lotniska w obwodzie chmielnickim
Wojska rosyjskie odpaliły na Ukrainę trzy hipersoniczne rakiety Kindżał, z których jedna uderzyła w pobliżu ważnego lotniska w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim na zachodzie kraju. Jak poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy, obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwa Kindżały, a także 32 drony szturmowe typu Shahed.
„Prosimy o pozostanie w pobliżu schronu: istnieje groźba wybuchu amunicji” - ostrzegła na Facebooku Rada Miasta Starokonstantynów.
„Wróg uderzył na Ukrainę rakietą balistyczną Iskander-M, rakietą kierowaną Ch-59 i rakietą nieokreślonego typu z obwodów kurskiego i biełgorodzkiego, a także atakującymi bezzałogowymi statkami powietrznymi (…) Około godz. 8.20 wróg uderzył trzema rakietami hipersonicznymi Ch-47M2 Kindżał z trzech samolotów MiG-31K z przestrzeni powietrznej obwodu tambowskiego” - czytamy w komunikacie Sił Powietrznych na Telegramie.
11:30. Resort obrony Wielkiej Brytanii: We wrześniu straty Rosji były najwyższe od początku wojny
Średnia dobowa liczba zabitych i rannych żołnierzy rosyjskich na Ukrainie wzrosła we wrześniu do najwyższego dotąd poziomu i wyniosła 1271 - podał brytyjski resort obrony, przywołując dane ukraińskiego Sztabu Generalnego. Do tej pory najwyższą średnią odnotowano w maju br. - 1262.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od początku wojny liczba zabitych i rannych Rosjan prawdopodobnie przekroczyła 648 tys.
Oceniono, że wzrost średniej liczby ofiar od maja niemal na pewno jest związany z rozszerzeniem terenów walk na obwód charkowski na Ukrainie i obwód kurski w Rosji oraz ze zwiększoną intensywnością walk wzdłuż linii frontu. Wyjaśniono, że rosyjskie wojska najprawdopodobniej nadal próbują nadwyrężyć siły ukraińskie, przytłaczając liczebnie defensywne pozycje, aby osiągnąć taktyczne zdobycze.
„Rosyjski wskaźnik ofiar prawdopodobnie będzie się utrzymywał powyżej tysiąca dziennie przez pozostałą część 2024 roku, mimo nadchodzącej zimy. Do tej pory zimowe warunki nie spowodowały zmniejszenia operacji ofensywnych ani spadku wskaźnika strat ze względu na zależność Rosji od piechoty i brak zdolności manewrowych, które wymagają lepszych warunków” - napisano.
11:20. Rosjanie zbombardowali Chersoń
Według podanych przez władze informacji, na Chersoń ok. godz.10 spadły dwie bomby kierowane. W ataku rannych zostało osiem osób, w tym dwoje dzieci w wieku 3 i 5 lat.
10:40. Armia rosyjska zaatakowała Kijów rakietami Kindżał, wszystkie zestrzelono
Rosja rano zaatakowała Kijów rakietami hipersonicznymi Ch-47M2 Kindżał, które zostały zestrzelone przez ukraińskie siły obrony powietrznej - poinformowała kijowska administracja wojskowa. Obecnie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych - dodano.
„Dziś rano, około godz. 8:30 (7:30 czasu polskiego), nieprzyjaciel przeprowadził atak rakietowy na Kijów. Wcześniej rosyjskie wojska użyły pocisków hipersonicznych Ch-47M2 Kindżał z samolotów MiG-31K. W stolicy pracowała obrona przeciwlotnicza” - zaznaczono w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
„Według wstępnych ustaleń wszystkie cele powietrzne zostały pomyślnie zniszczone. W wyniku ataku rakietowego odłamki spadły w dwóch rejonach (dzielnicach): hołosijiwskim i sołomiańskim” - zaznaczono w wiadomości.
Mer Kijowa Witalij Kliczko zaznaczył na Telegramie, że odłamki pocisków spadły w kilku dzielnicach miasta. „W szczególności w rejonie sołomiańskim odłamki znaleziono w kilku miejscach na otwartej przestrzeni. W rejonie szewczenkowskim znajdowały się one w pobliżu przejścia dla pieszych. W rejonie hołosijiwskim jeden kawałek spadł na chodnik, a inny przebił dach minibusa” - oświadczył mer stolicy.
10:16. Atak na Pawłohrad
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto Pawłohrad w obwodzie dniepropietrowskim w nocy z 6 na 7 października, w wyniku czego wybuchł pożar w jednym z lokali gastronomicznych.
09:37. Spotkanie Szmyhala z Fico
Denys Szmyhal spotyka się z Robertem Fico po tym, jak Fico oświadczył, że za jego rządów Słowacja nie wyrazi zgody na przyjęcie Ukrainy do NATO, bo byłby to krok w stronę III wojny światowej.
09:15. Premier Słowacji przeciwko członkostwu Ukrainy w NATO
Premier Słowacji Robert Fico w wywiadzie dla dla STVR oświadczył, że jako szef rządu nigdy nie zgodziłby się na przystąpienie Ukrainy do NATO. Zaznaczył, że nie ma nic przeciwko członkostwu Ukrainy w UE, uważa jednak, że jest to to droga, która potrwa kilka lat. Jest jednak kategorycznie przeciwny członkostwu Ukrainy w NATO.
Dopóki będę premierem Republiki Słowackiej, będę czuwał nad tym, aby ustawodawcy podlegający mi jako przewodniczącemu partii [rządzącej] nigdy nie zgodzili się na członkostwo Ukrainy w NATO
– powiedział Fico, powtarzając, że przystąpienie Ukrainy do NATO wymaga ratyfikacji przez parlamenty państw członkowskich. Twierdzi, że członkostwo Ukrainy w NATO mogłoby stać się podstawą do wybuchu III wojny światowej.
09:10. Sztab Generalny Ukrainy potwierdza atak na rosyjski magazyn ropy na Krymie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w nocy z 6 na 7 października ukraińskie siły obronne przeprowadziły udany atak na rosyjski morski terminal naftowy w mieście Teodozja na tymczasowo okupowanym Krymie.
09:00. Kliczko: Fragment rakiety spadł na rejon sołomjanski
Mer Kijowa: fragment zestrzelonej rakiety spadł na rejon sołomjanski. Wybuchł pożar. Na miejscu są ratownicy.
08:08. Siły ukraińskie zaatakowały morski terminal naftowy na Krymie
Siły Obrony Ukrainy zaatakowały morski terminal naftowy w Teodozji na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ostatniej nocy przeprowadzono udane uderzenie w należący do wroga morski terminal naftowy w tymczasowo okupowanej Teodozji na Krymie. Na terenie obiektu wybuchł pożar. Skutki uderzenia są obecnie ustalane
— czytamy w komunikacie zamieszczonym na Telegramie.
Terminal w Teodozji jest największy na Krymie pod względem przeładunku produktów naftowych, które były wykorzystywane m.in. na potrzeby rosyjskiej armii. Baza ta została już zaatakowana przez ukraińskie drony w marcu bieżącego roku.
00:01. Holenderski minister obrony obiecał 400 mln euro na rozwój produkcji dronów
Holenderski minister obrony Ruben Brekelmans ogłosił w niedzielę podczas niezapowiadanej wizyty w Kijowie, że jego kraj zainwestuje 400 mln euro w rozwój zaawansowanych dronów wojskowych w ramach współpracy z Ukrainą i dostarczy jej w nadchodzących miesiącach więcej samolotów F-16.
Połowa z 400 mln euro zostanie wydana w Holandii, reszta w Ukrainie i innych krajach.
Wojna nasila się każdego dnia, a Ukraina tworzy kolejne brygady, które potrzebują wsparcia i sprzętu wojskowego
— powiedział Brekelmans w rozmowie z agencją Reutera.
Plan współpracy w zakresie rozwoju dronów bojowych połączy ukraińskie innowacje i holenderską wiedzę w celu ulepszenia technologii wykorzystywanej na polu walki - dodał minister.
Skoncentrujemy się na różnych typach dronów, a więc dronach obserwacyjnych, defensywnych, ale także dronach szturmowych, ponieważ widzimy, że Ukraina potrzebuje również tych ostatnich do atakowania obiektów wojskowych
— powiedział Brekelmans.
Według ministra, jeśli opracowane drony odniosą sukces, dojdzie do zwiększania funduszy na rzecz ich produkcji.
Po sobotniej wizycie w bombardowanym przez wojska rosyjskie Charkowie, Brekelmans powiedział, że atakowanie celów militarnych na terenie Rosji jest jedynym sposobem na obronę miasta położonego niedaleko od granicy.
Ukraińska dyplomacja stale prosi swoich partnerów o pozwolenie na użycie ich broni do atakowania celów głęboko w Rosji i zapewnienie większej obrony powietrznej.
Do tej pory Holandia przyczyniła się do wsparcia ukraińskich sił lotniczych, nakłaniając międzynarodowych partnerów do dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16 i obiecując przekazanie 24 takich samolotów ze swojej strony.
Według ministra Brekelmansa, pierwsza partia F-16 z Holandii już operuje w ukraińskiej przestrzeni powietrznej, podczas gdy pozostałe zostaną dostarczone „w nadchodzących miesiącach, a może na początku przyszłego roku”.
Po ataku Rosji na Ukrainę, Haga zadeklarowała, że wesprze Kijów 10 miliardami euro pomocy wojskowej i do tej pory przeznaczyła na ten cel broń, sprzęt i fundusze o wartości 4 mld euro.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/708965-relacja-957-dzien-wojny-rosjanie-zbombardowali-cherson