Rosyjska fregata rakietowa Nieustraszymyj wpłynęła do bazy morskiej Simonstad w Republice Południowej Afryki. Wzbudziło to publiczną dyskusję w tym kraju na temat deklarowanej przez RPA postawy niezaangażowania wobec wojny Rosji z Ukrainą.
W RPA rozpoczął się Festiwal Marynarki Wojennej, a jedynymi zagranicznymi gośćmi zaproszonymi na to wydarzenie są Rosja i Chiny. Rosja wysłała dwa okręty, fregatę Nieustraszymyj i najnowszy okręt zaopatrzeniowy średniej wielkości Akademik Paszin.
Obie jednostki wpłynęły w czwartek na wody RPA, w tym fregata z wyłączonym systemem namierzania
— poinformował południowoafrykański portal Defenceweb. Wyłączenie transpondera może sugerować, że władze Rosji i RPA próbowały ukryć tę wizytę.
Wpłynęły potajemnie
Oburzone jest Ukraińskie Stowarzyszenie RPA, które oświadczyło, że Festiwal Marynarki Wojennej miał koncentrować się na obronie.
Zapraszając rosyjski okręt, RPA skutecznie promuje rosyjskie wojsko, które nieustannie bombarduje i zabija ukraińskich cywilów, w tym dzieci, przeprowadzając tylko we wrześniu 1331 ataków dronów. Uważamy, że jest to sprzeczne z deklarowaną przez RPA polityką niezaangażowania
— podkreśliło w oficjalnym stanowisku.
Również współrządząca krajem, choć pozbawiona wpływu na obronność i politykę międzynarodową partia Sojusz Demokratyczny (DA) skrytykowała dominujący w rządzie Afrykański Kongres Narodowy za stronniczość wobec wojny Rosji z Ukrainą.
Polityk tej partii Chris Hattingh skarżył się w rozmowie z gazetą „Daily Maverick”, że wizyta rosyjskich okrętów została z niezrozumiałych powodów utajniona przez marynarkę wojenną.
Wiemy o niej tyle, ile wyłapiemy w mediach
— powiedział polityk.
Wizyta ta może mieć poważniejsze konsekwencje dyplomatyczne. Wspólne ćwiczenia morskie przeprowadzone przez RPA, Rosję i Chiny u wschodniego wybrzeża południowoafrykańskiego kraju w lutym 2023 r. wywołały kontrowersje w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy członkowie Kongresu uznali wówczas, że USA powinny obniżyć poziom stosunków z RPA i odciąć ten kraj od preferencyjnego dostępu do handlu ze Stanami Zjednoczonymi, który przyznano mu specjalną ustawą.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/708833-rosyjskie-okrety-wojenne-zawinely-do-portu-w-rpa