Trwa 954. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 4 października 2024 r.
18:43. Aż połowa rosyjskich jeńców w ukraińskiej niewoli jest poddawana torturom? Prokremlowskie media zmanipulowały raport ONZ
Prokremlowskie media alarmują, powołując się na ustalenia ONZ, że połowa rosyjskich jeńców była torturowana. To manipulacja.
Owszem, w opracowaniu wskazano liczne przypadki torturowania więźniów. Podkreślono jednak, że zdarzały się wyłącznie w czasie transferu z frontu do miejsca internowania. W rosyjskich publikacjach przemilczano, że skala przemocy doświadczanej przez jeńców ukraińskich była niepomiernie większa.
18:09. W Kijowie protest grupy Femen przeciwko dostarczaniu Rosji irańskich Shahedów
Aktywistki ukraińskiego ruchu Femen protestowały przed ambasadą Iranu w Kijowie przeciwko dostarczaniu Rosji dronów Shahed, które to państwo używa do ataków na Ukrainę. Sprzedaż Rosji Shahedów uważamy za działanie terrorystyczne - mówiła jedna z przedstawicielek Femen.
Protest przed ambasadą rozpoczął się, gdy młoda kobieta przyjechała na motorowerze. Taki pojazd wydaje dźwięki podobne do tych jakie emitują Shahedy. Z tego powodu w Ukrainie irańskie drony są nazywane motorowerami.
Po przyjeździe pierwszej uczestniczki protestu, dwie inne dziewczyny obnażyły się do pasa i zaczęły skandować: „Fuck Russia”, „Fuck Iran”.
17:00. Estoński wywiad: do końca roku wojska ukraińskie mogą wycofać się z Pokrowska
Estońskie Centrum Wywiadu Sił Obronnych uważa, że wojska ukraińskie mogą zostać zmuszone do wycofania się do końca roku z atakowanego przez siły rosyjskie Pokrowska w obwodzie donieckim - poinformował podpułkownik Janek Kesselmann, zastępca szefa estońskiego wywiadu wojskowego w komentarzu dla portalu ERR.
Według Kesselmann, rosyjskie wojska utrzymują inicjatywę na froncie i jest możliwe, że siły ukraińskie będą musiały opuścić Pokrowsk. Oficer estońskiej służby wywiadowczej powiedział, że na linii frontu odnotowuje się średnio 167 ataków dziennie, z czego prawie 50 procent to ataki rosyjskiej armii w Donbasie.
W ciągu ostatniego tygodnia Federacja Rosyjska przesunęła się do dwóch kilometrów w kierunku miasta Pokrowsk, które jest centrum ataków, a odległość do obrzeży Pokrowska, o ile nam wiadomo, wynosi około pięciu do siedmiu kilometrów
— zaznaczył Kesselmann.
Dodał, że jeśli ta intensywność się utrzyma, to „najprawdopodobniej do końca tego roku siły ukraińskie będą zmuszone do wycofania się z Pokrowska i zajęcia pozycji głębiej na tyłach”.
16:47. Blisko 200 ochotników zgłosiło się do legionu ukraińskiego!
Blisko 200 wniosków wpłynęło w pierwszych dniach naboru do legionu ukraińskiego – wynika z danych przekazanych PAP. Za proces naboru chętnych odpowiada centrum rekrutacyjne, które otwarto na bazie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie.
Konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts podkreślił w rozmowie z PAP, że jest to pierwsze takie centrum rekrutacyjne w Polsce i w Europie.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom, że to zawsze dzięki wam udaje się zrealizować niestandardowe pomysły i rozwiązania
— zaznaczył.
Ministerstwo obrony Ukrainy podało w czwartek, że w Lublinie rozpoczęła się rekrutacja do Legionu Ukraińskiego.
W pierwszych dniach otwarcia centrum otrzymaliśmy 138 wniosków za pośrednictwem strony internetowej oraz 58 przez konsulaty i ambasady
— przekazał Oleh Kuts dodając, że są to zgłoszenia z całej Polski, jak i z zagranicy.
16:03. Francja przekaże Ukrainie 12 haubic Caesar
Minister sił zbrojnych Francji Sebastien Lecornu poinformował w serwisie X, że w czwartek w Kijowie podpisał umowę, na mocy której Paryż dostarczy Ukrainie 12 haubic Caesar. „Wzrost mocy produkcyjnych naszego przemysłu zbrojeniowego pozwala nam wesprzeć Ukrainę” - dodał szef resortu.
Lecornu przekazał, że umowa ze stroną ukraińską została zawarta na marginesie forum przemysłowego w Kijowie. Dostawcą haubic będzie francusko-niemiecka grupa zbrojeniowa KNDS, która jest producentem m.in. artylerii, transporterów opancerzonych i amunicji.
Caesar to haubicoarmata kalibru 155 mm, która w każdym terenie jest w stanie osiągnąć szybkość 50 km na godzinę i bardzo precyzyjnie trafia w cel oddalony nawet o 40 km; od 2008 roku jest na wyposażeniu francuskiej artylerii.
W marcu ministrowie obrony Francji i Niemiec, Lecornu i Boris Pistorius, poinformowali, że grupa KNDS utworzy filię na Ukrainie, która będzie produkować sprzęt wojskowy i amunicję.
15:09. „El Pais”: sojusznicy naciskają na Kijów w sprawie negocjacji z Rosją
Sojusznicy rozpoczynają nową falę nacisków na Kijów, aby doprowadzić do negocjacji i zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej – informuje hiszpański dziennik „El Pais”.
Nastawienie zachodnich sojuszników Ukrainy na potrzebę negocjacji z Rosją ma według dziennika potwierdzać „mniejsze wsparcie dla (Wołodymyra) Zełenskiego podczas jego niedawnej podróży do USA”. Choć prezydent Ukrainy może liczyć na dalszą pomoc finansową z Waszyngtonu, to wciąż nie ma zgody na użycie amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu przeciw celom na rosyjskim terytorium.
Rosyjskie natarcie na froncie donieckim trwa nieprzerwanie od lata tego roku, a ukraińskie siły zbrojne nie są w stanie odwrócić sytuacji
— ocenia „El Pais”. Aby Ukraina mogła odepchnąć Rosję, musiałaby kilkakrotnie pomnożyć całą pomoc wojskową, którą otrzymała do tej pory” – dodaje.
Według gazety uwagę Zachodu od Ukrainy odwraca ponadto sytuacja na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza po izraelskim ataku na południowy Liban i eskalacji pomiędzy Izraelem a Iranem. Jednak dla Ukrainy zegar tyka przede wszystkim w związku z listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA i możliwym zwycięstwem w nich Donalda Trumpa – dodaje dziennik.
15:02. Siły obronne uderzyły w rosyjski wojskowy skład paliw i smarów w regionie Woroneża
Ukraińskie Siły Obronne uderzyły w rosyjski wojskowy skład paliw i smarów w obwodzie woroneskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Minionej nocy doszło do uderzenia w magazyn paliw i smarów Annanefteprodukt w pobliżu miejscowości Anna w regionie Woroneża w Rosji. W rejonie obiektu zaobserwowano aktywność rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. Potwierdzono, że co najmniej jeden ze zbiorników, które były celem, został trafiony. Wybuchł pożar
— podał Sztab Generalny. Dodał, że zadanie zostało wykonane przez Służbę Bezpieczeństwa we współpracy z innymi jednostkami Sił Obronnych Ukrainy.
Wcześniej gubernator obwodu woroneskiego, Aleksander Gusiew, oświadczył, że w nocy po ataku drona w składzie ropy wybuchł pożar. Według niego, sprzęt do walki elektronicznej w dzielnicy zneutralizował ukraińskie bezzałogowce, z których jeden spadł na teren składu ropy naftowej, powodując zapalenie się pustego zbiornika.
14:00. Biełsat: Szefowa ukraińskiej komisji lekarskiej i szef funduszu emerytalnego zatrzymani
W obwodzie chmielnickim zatrzymano szefową komisji lekarskiej oraz jej syna - szefa funduszu emerytalnego - za nielegalne wzbogacenie się.
W domu znaleziono listy osób uciekających przed służbą wojskową, miliony dolarów oraz euro, luksusowe samochody, akty własności zagranicznych nieruchomości i tak dalej. Podczas przeszukania kobieta próbowała wyrzucić pół miliona dolarów przez okno
— podał Biełsat na X.
12:50. MON: w ukraińskim konsulacie w Lublinie ruszyła rekrutacja ukraińskich ochotników mieszkających w Polsce
Wiceszef MON Paweł Zalewski poinformował, że ukraiński konsulat w Lublinie rozpoczął rekrutację ukraińskich ochotników mieszkających w naszym kraju, których Polska przeszkoli. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że Polska była gotowa zacząć szkolenia od września, ale nie było wystarczającej liczby chętnych.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Lublinie ruszyła rekrutacja ukraińskich ochotników do legionu ukraińskiego! Szkolenie od razu po zakończeniu naboru
11:43. W Rosji płoną magazyny ropy
Na twitterowym profilu Biełsatu pojawiła się informacja o pożarach dwóch składów ropy w Rosji.
W Rosji płonęły dwa składy ropy. Władze obwodu woroneskiego przekazały, że w regionie doszło do ataku dronów, a jeden ze strąconych bezzałogowców upadł na terenie składu ropy, co doprowadziło do pożaru. Do pożaru doszło także w magazynie ropy w Kraju Permskim. Nie wiadomo jednak, co było jego przyczyną. Według rosyjskich służb ogień objął zbiorniki z paliwem.
10:33. Kolaborant wyleciał w powietrze!
Pracownik kontrolowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy zginął w zamachu bombowym. Ładunek wybuchowy był umieszczony w jego samochodzie - poinformowali rosyjscy śledczy. Władze elektrowni oskarżyły Kijów o zorganizowanie zamachu.
Komitet Śledczy Rosji poinformował, że Andrij Korotkyj poniósł śmierć, gdy eksplodowała bomba podłożona pod jego samochodem w pobliżu domu, gdzie mieszkał w Enerhodarze. Komitet oświadczył, że Korotkyj pracował w departamencie bezpieczeństwa elektrowni. W związku z jego śmiercią wszczęto postępowanie karne.
Ukraiński wywiad wojskowy opublikował nagranie wideo, przedstawiające eksplozję samochodu, a w dołączonym komunikacie Korotkyj został nazwany „przestępcą wojennym” i kolaborantem. Kijów oskarża go o represjonowanie Ukraińców i przekazanie Rosji listy pracowników elektrowni, a następnie wskazanie osób o poglądach proukraińskich.
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przypomina ludziom, że każdy zbrodniarz wojenny zostanie sprawiedliwie ukarany
— poinformował ukraiński wywiad na Telegramie.
Rosyjskie kierownictwo elektrowni potępiło władze Ukrainy za zorganizowanie zamachu. „To przerażający, nieludzki akt” — powiedział dyrektor zakładu Jurij Czerniczuk i zapowiedział ukaranie sprawców zamachu. „Atak na pracowników zapewniających bezpieczeństwo obiektu jądrowego jest lekkomyślnym, oburzającym krokiem” — stwierdził.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa siłownia atomowa w Europie, jest okupowana przez Rosję od początku marca 2022 roku. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam również pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom.
09:27. Co najmniej 177 jeńców zmarło w rosyjskiej niewoli
Co najmniej 177 ukraińskich jeńców zmarło w rosyjskiej niewoli od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę - podała przedstawicielka ministerstwa obrony w Kijowie Wiktoria Cymbaliuk. Ze względu na brak międzynarodowego nadzoru rzeczywista liczba zgonów jest prawdopodobnie znacznie wyższa - podkreśliła.
Im więcej czasu (ukraińscy jeńcy) spędzają w rosyjskich więzieniach, tym bardziej przybliżają się do śmierci
— powiedziała Cymbaliuk, przedstawicielka sztabu koordynacyjnego ds. traktowania jeńców wojennych, oddziału ukraińskiego resortu obrony, cytowana w piątek przez portal Politico.
To jest liczba, którą mamy (…) Ale oczywiście nie wszystkie ciała są zwracane, a wielu (jeńców) nie zostało nawet potwierdzonych przez Rosję jako osoby przebywające w niewoli
— zaznaczyła.
W ramach wymian jeńców między Moskwą a Kijowem na Ukrainę wróciło około 3600 jeńców wojennych i deportowanych obywateli. Szacuje się jednak, że tysiące Ukraińców jest nadal przetrzymywanych w Rosji.
09:16. Rosja straciła kolejnych 1230 żołnierzy
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
00:01. Czeska inicjatywa. Ponad jedna trzecia z zapowiadanych na ten rok dostaw amunicji jest już na Ukrainie
Ponad jedna trzecia z zapowiadanych na ten rok dostaw amunicji w ramach czeskiej inicjatywy jest już na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński ambasador w Czechach Wasyl Zwarycz w opublikowanym wywiadzie dla Czeskiej Agencji Prasowej.
Do końca 2024 roku na Ukrainę ma trafić 500 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Ambasador powiedział, że Kijów prowadzi rozmowy z czeskim resortem obrony na temat rozszerzenia inicjatywy amunicyjnej. Według Zwarycza inne państwa mogłyby poprzez nią inwestować w produkcję amunicji na Ukrainie. Podkreślił, że nie ma żadnych informacji o problemach z jakością dostarczonych pocisków, o jakich informowały niemieckie media.
Dyplomata uznał publikacje o wybuchających przedwcześnie pociskach za próbę zdyskredytowania czeskiej inicjatywy. Zwarycz wyraził przekonanie, że zniesienie ograniczeń nałożonych przez niektóre zachodnie państwa na przekazane Ukrainie uzbrojenie jest kwestią czasu.
W rozmowie z CTK dyplomata opowiedział się za rozszerzeniem sankcji nałożonych na Rosję. Jego zdaniem ograniczenia powinny obejmować całkowite odłączenie tamtejszego systemu bankowego od systemu płatności SWIFT lub od możliwości korzystania z kryptowalut.
Ambasador zapowiedział, że Ukraina zamierza otworzyć wszystkie rozdziały w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską w trakcie polskiej prezydencji, czyli w pierwszej połowie przyszłego roku. Nazwał to ambitnym, lecz realnym planem.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/708622-relacja-954-dzien-wojny-dostawy-amunicji-na-ukraine