Trwa 953. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 3 października 2024 r.
21:44. Tysiące ludzi protestowało w Berlinie przeciwko wysyłaniu broni na Ukrainę
Tysiące ludzi wzięło udział w „antywojennej” demonstracji w Berlinie, protestując m.in. przeciwko wysyłaniu broni na Ukrainę, która pomaga Kijowowi w odparciu rosyjskiej inwazji.
„Negocjacje! Żadnej broni!”, „Nie dla wojny”, „Pacyfizm nie jest naiwny”
— to niektóre z haseł wypisanych na transparentach niesionych przez demonstrantów, których według berlińskiej policji było co najmniej 10 tysięcy.
Manifestacja odbyła się przy okazji obchodów Dnia Jedności Niemiec, święta państwowego upamiętniającego zjednoczenie kraju w 1990 roku. Niektórzy z demonstrantów machali flagami z gołębiem pokoju, gdzieniegdzie widoczne były antyamerykańskie hasła.
20:35. Premier Kosowa: zwycięstwo Rosji nad Ukrainą zagroziłoby pokojowi na Bałkanach
Premier Kosowa Albin Kurti powiedział w wywiadzie dla Associated Press, że zwycięstwo Rosji nad Ukrainą skłoniłoby Serbię do uprawiania ekspansjonistycznej polityki, która zagroziłaby pokojowi, wolności i demokracji na Bałkanach.
20:01. Prywatna firma zbrojeniowa CSG będzie współpracować z ukraińskim producentem amunicji
W Pradze zawarto umowę o produkcji amunicji artyleryjskiej w Ukrainie między czeską prywatną firmą zbrojeniową CSG a ukraińską firmą Bronetechnika - poinformowano w czeskiej stolicy. Produkcja 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich w ramach tej współpracy ma rozpocząć się w przyszłym roku.
Zgodnie z umową CSG zapewni ukraińskiemu producentowi niezbędne know-how i pomoc w rozpoczęciu produkcji bezpośrednio w zakładach w Ukrainie
17:56. Atak w pobliżu Kurskiej Elektrowni Jądrowej!
Rosyjskie kanały w mediach społecznościowych informują o ukraińskim ataku na miasto Kurczatow, w którym znajduje się Kurska Elektrownia Jądrowa. w sieci pojawiły się nagrania, na których widać pożar, który miał wybuchnąć 5 kilometrów od elektrowni. Administracja elektrowni poinformowała, że mimo wszystko Kurska Elektrownia Jądrowa działa w normalnym trybie.
17:51. Wstrząsające zdjęcia prezentujące zniszczony przez Rosjan Wowczańsk
W sieci pojawiły się wstrząsające zdjęcia na których widać doszczętnie zniszczone przez Rosjan miasto Wowczańsk w obwodzie charkowskim.
16:28. Atak na rosyjskie lotnisko wojskowe
Ukraińskie drony zaatakowały w nocy rosyjskie lotnisko wojskowe Borisoglebsk oraz magazyny paliwa i bomb kierowanych w obwodzie woroneskim w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ukraińskie źródło w służbach bezpieczeństwa.
Według Reutersa atak na rosyjskie lotnisko to kontynuacja działań Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), mających na celu ograniczenie możliwości rosyjskich wojsk do używania myśliwców z bombami kierowanymi, którymi atakowane są ukraińskie miasta.
Jak przekazał Reuters, ukraińskie drony zaatakowały magazyny, parkingi rosyjskich samolotów Su-35 i Su-34 oraz składy paliwa lotniczego.
Stamtąd wróg aktywnie bombarduje terytoria Ukrainy bombami kierowanymi
— powiadomiło źródło agencji.
Według informacji, które podała także agencja Ukrinform, SBU zapowiedziała, że uderzenia na rosyjskie lotniska będą kontynuowane.
Demilitaryzacja rosyjskich lotnisk wojskowych będzie kontynuowana, ponieważ wróg nawet na własnym terytorium nie powinien czuć się swobodnie
— oznajmił rozmówca Reutersa.
Aleksandr Gusjew, gubernator obwodu woroneskiego, napisał na Telegramie, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 10 dronów nad regionem. W ocenie szefa regionalnych władz nie odnotowano żadnych szkód.
16:13. Rumuński resort obrony: Przekazany przez nas system Patriot dotarł na Ukrainę
Ministerstwo obrony potwierdziło, że przekazany przez Rumunię system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot dotarł na Ukrainę – poinformowało Radio Wolna Europa. W środę prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował władzom w Bukareszcie za przekazanie systemu Patriot.
Potwierdzamy, że system Patriot dotarł na Ukrainę
-– potwierdził rzecznik rumuńskiego resortu obrony Constantin Spinu w rozmowie z portalem Radia Europa Libera Romania (Radio Wolna Europa).
W środę wieczorem prezydent Zełenski na platformie X dziękował Rumunii za przekazanie systemu Patriot. Wyraził również wdzięczność wszystkim krajom, które pomagają Ukrainie w zakresie obrony powietrznej. Zełenski ponownie zaapelował do sąsiadujących z Ukrainą państw NATO, by zaangażowały się w zestrzeliwanie rosyjskich rakiet i dronów.
We wrześniu władze Rumunii zatwierdziły przekazanie systemu Patriot Ukrainie. W czerwcu Naczelna Rada Obrony Narodowej (CSAT) powiadomiła, że Rumunia przekaże Ukrainie jeden z dwóch takich systemów, które posiada na uzbrojeniu swojej armii. Rumunia podkreśliła, że w zamian oczekuje od sojuszników w NATO, przede wszystkim USA, równoważnego systemu, by nie ucierpiały zdolności obronne Rumunii.
Radio Wolna Europa odnotowuje również, że we wtorek rumuński parlament wyraził zgodę na wnioskowane przez prezydenta Klausa Iohannisa utworzenie na terytorium Rumunii ośrodka szkoleniowego dla żołnierzy piechoty morskiej z Ukrainy na okres dwóch lat. Rolę państw koordynujących mają w nim pełnić Wielka Brytania i Norwegia.
14:00. Rosja omyłkowo uderzyła w statek handlowy na Morzu Czarnym
Statek handlowy MS Aya, zmierzający do Egiptu z ponad 26 tonami zboża na pokładzie, 11 września został trafiony rosyjskim pociskiem, gdy przepływał na południe od ukraińskiego portu w Odessie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak oceniono w najnowszej aktualizacji wywiadowczej, jest niemal pewne, że statek został trafiony pociskiem przeciwokrętowym Ch-22 (w kodzie NATO: AS-4 Kitchen) wystrzelonym z rosyjskiego bombowca Tu-22M3 (Backfire), który operował na tym obszarze w tym czasie, i jest możliwe, że fiasko detonacji zapobiegło katastrofalnym uszkodzeniom.
Oceniono, że jest mało prawdopodobne, by MS Aya był zamierzonym celem ataku, lecz został raczej uderzony w efekcie słabych procedur celowania przez rosyjskich pilotów używających starzejącej się amunicji. Rosja regularnie atakuje cele wzdłuż ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego, w tym Wyspy Węży, próbując zakłócić ukraiński eksport i osłabić wszelkie wojskowe zasoby w tym obszarze.
Po stracie bombowca Backfire w kwietniu br. Rosja niemal na pewno stała się bardziej ostrożna w swoich operacjach na Morzu Czarnym. Jest realistyczna możliwość, że do tego zdarzenia doszło przez to, że piloci w pośpiechu błędnie zidentyfikowali MS Aya jako swój cel, chcąc opuścić obszar natychmiast po wystrzeleniu pocisku w obawie, że mogą zostać trafieni przez ukraiński pocisk ziemia-powietrze
— napisano.
Dodano, że podczas tego konfliktu pociski Kitchen stale osiągają rezultaty gorsze od oczekiwanych, a wystrzeliwanie ponaddźwiękowych pocisków manewrujących na niewłaściwym kursie przeciwko prawdopodobnie błędnemu celowi na wodach międzynarodowych pokazuje wyjątkowo słabe i nieodpowiedzialne praktyki lotnicze.
13:25. Sekretarz generalny NATO Rutte spotkał się z Zełenskim w Kijowie
Nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte spotkał się we czwartek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała agencja AFP.
To pierwsza podróż Ruttego od czasu objęcia urzędu we wtorek. Szef Sojuszu zapewnił Ukrainę o wsparciu ze strony NATO w obliczu trudnej sytuacji na froncie.
Rutte i Zełenski wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
13:23. Władze: trzy osoby zabite w rosyjskim ataku na Charków
Co najmniej trzy osoby zginęły w ataku na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie wojska Rosji uderzyły kierowanymi bombami lotniczymi w bloki mieszkalne. 22 osoby są ranne – poinformowały we wtorek władze obwodu charkowskiego.
Pod gruzami wciąż mogą być ludzie, na miejscu działają służby ratownicze – napisał na Telegramie szef wojskowych władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
Urzędnik wyjaśnił, że Rosjanie uderzyli w najbardziej wysuniętą na północ dzielnicę Charkowa o nazwie Sałtiwka. Jest to blokowisko, które poważnie ucierpiało jeszcze podczas rosyjskich ataków na miasto w 2022 r.
Według Syniehubowa wojska rosyjskie zaatakowały Charków co najmniej pięcioma kierowanymi bombami lotniczymi.
Trafiły one w 9-piętrowy blok, przedsiębiorstwo cywilne i w teren otwarty
— powiadomił.
Atak na Charków skomentował premier Ukrainy Denys Szmyhal, który ocenił, że Rosja umyślnie terroryzuje to miasto.
Rosja celowo terroryzuje Charków. Terroryzuje inne pokojowe miasta. Wzywamy naszych partnerów do dostarczenia większej liczby systemów obrony powietrznej, większej liczby rakiet. Liczymy na odwagę w podejmowaniu decyzji, które pozwolą nam uderzać zachodnią bronią w cele wojskowe na terytorium wroga. Jest to konieczne, aby chronić życie ludzi
— oświadczył premier.
08:50. Trzylatka wśród rannych po uderzeniu rosyjskiej bomby w blok w Charkowie!
Dwanaście osób, w tym trzyletnia dziewczynka, zostało rannych z powodu rosyjskiej kierowanej bomby lotniczej, która w środę późnym wieczorem uderzyła w pięciokondygnacyjny blok mieszkalny w Charkowie na wschodzie Ukrainy - poinformował szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
W wyniku ostrzału spłonęły elementy konstrukcyjne budynku i dwa samochody. Zniszczona została frontowa część pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego, mieszkania na czwartej i piątej kondygnacji, uszkodzonych zostało 10 samochodów. Dwanaście osób zostało rannych: pięć trafiło do szpitala w stanie średnim lub lekkim. Wśród rannych jest trzyletnia dziewczynka, która jest leczona ambulatoryjnie
— przekazał Syniehubow na Telegramie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował w nocy na ostrzał miasta i wezwał partnerów do pomocy w walce z Rosją.
Aby takie rosyjskie ataki ustały, Ukraina musi otrzymać niezbędną i, co najważniejsze, wystarczającą pomoc od świata, od swoich partnerów. Każdy przywódca wie dokładnie, co robić. Ważne, by być zdecydowanym
— podkreślił.
W czwartek rano charkowska prokuratura obwodowa przekazała, że amunicja lotnicza uderzyła między trzecią a czwartą kondygnacją mieszkalnego w Charkowie, po czym wybuchł pożar.
Dwanaście osób odniosło obrażenia o różnym stopniu, w tym dziewczynka w wieku trzech lat i 11 miesięcy. Najstarsza ofiara ma 73 lata. Uszkodzone zostały pobliskie domy, poliklinika i co najmniej 14 samochodów
— zaznaczono w komunikacie.
08:34. Minionej nocy zestrzelono blisko 80 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 78 dronów typu Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały w nocy ze środy na czwartek - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy. Oprócz tego 23 drony spadły w wyniku walki elektronicznej.
Wróg zaatakował terytorium Ukrainy za pomocą bezzałogowych statków powietrznych. W sumie wojska radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i eskortowały 105 wrogich dronów typu Shahed
— czytamy w komunikacie.
W wyniku walk powietrznych 78 wrogich bezzałogowych statków powietrznych typu Shahed zostało zestrzelonych w obwodzie: kijowskim, czerkaskim, winnickim, chmielnickim, kirowohradzkim, żytomierskim, połtawskim, czernihowskim, chersońskim, odeskim, charkowskim, sumskim, dniepropietrowskim, rówieńskim i iwanofrankowskim
— zaznaczono.
Atak powietrzny wojsk rosyjskich został odparty przez lotnictwo, przeciwlotnicze wojska rakietowe, mobilne grupy ogniowe i jednostki walki elektronicznej ukraińskich sił zbrojnych.
Ponadto jeden dron poleciał w kierunku Białorusi, a dwadzieścia trzy wrogie drony zostały utracone w różnych regionach Ukrainy, prawdopodobnie w wyniku aktywnych środków przeciwdziałania walki elektronicznej.
08:02. Putin podpisał ustawę – oskarżeni mogą iść na wojnę na etapie procesu
Władimir Putin podpisał ustawę, która umożliwia podpisanie kontraktu z armią osobom oskarżonym na etapie procesu. Dotychczas na wojnę można było wysłać ludzi już skazanych lub takich, wobec których toczyło się śledztwo.
Według portalu Ważnyje Istorii na wojnę może trafić 20 tys. podsądnych, obecnie przebywających w aresztach śledczych.
07:45. Byli więźniowie remontują zniszczone domy w obwodzie charkowskim
W czasie wojny pojawiło się w moim życiu sto matek, które są mi wdzięczne za pomoc – powiedział PAP Maksym Melnyk, wolontariusz z fundacji Ja Wriatowanyj. Jej członkowie to m.in. byli więźniowie, którzy remontują domy w obwodzie charkowskim, w północno-wschodniej Ukrainie, zniszczone przez rosyjskie wojsko.
W naszym zespole są osoby, które były uzależnione od narkotyków, wyszły z zakładów karnych lub z kryzysu bezdomności. Mamy około 80 wolontariuszy, w tym 18 z nich pracuje przy remontach domów
— oznajmił prezes fundacji Ja Wriatowanyj (pol.: Zostałem Uratowany) Dmytro Łożenko.
Pomagam tam, gdzie doszło do uszkodzeń dachu czy okien (na skutek ataków wojsk rosyjskich – PAP). (…) Moja praca wymaga codziennego zaangażowania, bo prawie każdego dnia zdarzają się w Charkowie ostrzały
— zaznaczył wolontariusz Melnyk, dawniej uzależniony od narkotyków.
07:01. Rosja straciła 1150 żołnierzy
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę nt. strat bojowych rosyjskiej armii.
00:30. Przywódca Republiki Serbskiej potwierdził obecność na szczycie BRICS w Rosji
Milorad Dodik, prorosyjski prezydent Republiki Serbskiej (części autonomicznej Bośni i Hercegowiny), potwierdził swoją obecność na szczycie BRICS, który odbędzie się w tym miesiącu w Rosji - podała telewizja RTRS.
00:01. Władze: Rosyjska bomba uderzyła w blok mieszkalny w Charkowie; osiem osób rannych
Rosyjska kierowana bomba lotnicza uderzyła w środę późnym wieczorem w 5-piętrowy blok mieszkalny w Charkowie na wschodzie Ukrainy; w wyniku ataku rannych zostało osiem osób - poinformowały lokalne władze.
Szef obwodu charkowskiego Ołeh Ołeh Syniehubow poinformował na kanale Telegram, że bomba uderzyła między trzecim a czwartym piętrem budynku.
Ekipy ratunkowe ewakuowały mieszkańców. Na skutek ataku w budynku wybuchły pożary. W ogniu stanęły także zaparkowane w jego pobliżu samochody.
Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że rannych zostało osiem osób. Dodał, że rosyjskie bomby kierowane uderzyły w dwie dzielnice miasta.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/708471-relacja-953-dzien-wojny-bomba-uderzyla-w-blok-w-charkowie