Trwa 950. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 30 września 2024 r.
19:00. Będzie postępowanie karne przeciwko ukraińskiemu dowódcy
Sąd Apelacyjny w Kijowie nakazał Państwowemu Biuru Śledczemu wszczęcie postępowania karnego przeciwko byłemu dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, Jurijowi Sodołowi.
Poinformował o tym szef sztabu brygady azowskiej Gwardii Narodowej Ukrainy Bohdan Krotewycz.
W czerwcu tego roku Krotewycz wydał oświadczenie, w którym zarzuca generałowi przekroczenie uprawnień służbowych i nieumiejętne dowodzenie wojskami, co doprowadziło do utraty dużej części terytorium Ukrainy i śmierci wielu żołnierzy, i prosi o sprawdzenie dowódcy pod kątem współpracy z wrogiem.
Zełenski zdymisjonował Sodoła, nie podając przyczyn tej decyzji.
18:30. Yle: Rosja transportuje ropę przez Zatokę Fińską na niezdatnych do żeglugi tankowcach
Dziennikarze fińskiego nadawcy Yle odkryli, że w okresie od stycznia do maja 2024 r. około 600 tankowców przewożących rosyjską ropę przepłynęło przez Zatokę Fińską. Prawie połowa z nich — 283 — należała do floty cienia.
Śledztwo wykazało również, że wiosną co dwa tygodnie przez Zatokę Fińską przepływał tankowiec z czarnej listy. Jeśli statek jest na czarnej liście, oznacza to, że jest w złym stanie lub ma tak poważne wady, że nie wolno go eksploatować.
18:00. Szefowa MSZ Niemiec za dostarczaniem Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock popiera pomysł Zachodu dostarczania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu do samoobrony, mimo że kanclerz Niemiec Olaf Scholz zajmuje w tej sprawie inne stanowisko.
- Zawsze mówiłam, że rakiety dalekiego zasięgu odgrywają ważną rolę, zwłaszcza w pokonywaniu pasa minowego na wschodzie Ukrainy – powiedziała Baerbock na antenie ARD.
Na pytanie o możliwość dostarczania Kijowowi innych rodzajów broni z Niemiec, szefowa MSZ zauważyła, że jasno wyraziła już swoją opinię w tej sprawie, ale kanclerz Niemiec Olaf Scholz zajmuje inne stanowisko. - A w koalicji, w demokratycznej koalicji, zdarza się, że jeśli partnerzy nie mogą się zgodzić w jednej kwestii, to nie możemy jej poprzeć (dostawy broni dalekiego zasięgu na Ukrainę – red.). Wtedy robią to Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi – powiedziała Baerbock
17:15. Litwa przekazuje Hadze materiały dot. zbrodni reżimu Łukaszenki
Rząd Litwy oficjalnie przekazał materiały dotyczące zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na Białorusinach przez przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki Biuru Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.
Strona litewska doszła do wniosku, że istnieją wystarczające podstawy, aby sądzić, że Łukaszenka i jego wspólnicy popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości. Ponieważ zbrodnie, o których mowa, zostały popełnione zarówno na Białorusi, jak i w krajach będących sygnatariuszami Statutu Rzymskiego, MTK potencjalnie ma jurysdykcję w tych sprawach.
Litwa stała się pierwszym krajem, który skorzystał ze swojego prawa na mocy Statutu Rzymskiego i zwrócił się do Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbadanie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez reżim na Białorusi. Jesteśmy wdzięczni rządowi litewskiemu za jego zasadniczą decyzję i działania — powiedziała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
17:00. Rosja planuje rozpocząć eksport węgla z okupowanego Donbasu
Rosyjska firma o nazwie Torgowyj Dom „Donskow Ugoł” w październiku rozpocznie eksport węgla z okupowanego Donbasu, korzystając z portu Mariupol w obwodzie donieckim.
Trwają negocjacje w sprawie dostaw węgla z Donbasu z potencjalnymi nabywcami z Chin, Indii, Iranu, Uzbekistanu i Malezji
Eksport może odbywać się przez porty tymczasowo okupowanego miasta Mariupol i rosyjskich miast Taganrog i Rostów nad Donem, a także koleją przez Azerbejdżan i Iran.
16:30. Szef NATO: Groźby nuklearne Putina nie powinny powstrzymać pomocy dla Ukrainy
Jens Stoltenberg, który wkrótce ustąpi ze stanowiska Sekretarza Generalnego NATO, wezwał członków Sojuszu, aby nie dali się odwieść od udzielania dalszej pomocy wojskowej Ukrainie z powodu „lekkomyślnej rosyjskiej retoryki nuklearnej” Putina.
Obecny Sekretarz Generalny NATO skomentował decyzję Putina z zeszłego tygodnia, że Rosja może uciec się do użycia broni jądrowej, jeśli jej terytorium zostanie zaatakowane rakietami dalekiego zasięgu.
Stoltenberg zwrócił uwagę, że za każdym razem, gdy NATO zwiększało swoje wsparcie dla Ukrainy nowymi typami uzbrojenia — czy to czołgami podstawowymi, systemami dalekiego zasięgu, czy myśliwcami F-16 — Rosjanie próbowali temu zapobiec.
Widzieliśmy wzór lekkomyślnej rosyjskiej retoryki i komunikatów nuklearnych, a to oświadczenie Putina wpisuje się w ten wzór — powiedział Stoltenberg.
15:30. Pożar w Rosji
Pożar w zakładach chemicznych w Permie w Rosji, informuje Nexta. Serwis podaje, że oficjalną przyczyną pożaru było zwarcie.
15:10. Przerwy w dostawach prądu w Chersoniu
W Chersoniu w wyniku rosyjskich ataków w jednej z dzielnic od niedzieli nie ma dostaw energii elektrycznej - podała w mediach społecznościowych miejscowa rada miejska.
14:45. Białoruś sprawdza gotowość bojową
Białoruś sprawdza gotowość bojową swojego lotnictwa i wojsk obrony przeciwlotniczej, przekazał białoruski MON.
14:20. Szef MSZ Ukrainy na Węgrzech
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy przebywa z wizytą na Węgrzech. Andrij Sybiha rozmawiał z szefem węgierskiego MSZ m.in. o „drodze do sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
14:00. Atak drona w Kupiańsku
W Kupiańsku w obwodzie charkowskim w wyniku ataku rosyjskiego drona ranny został mężczyzna - poinformowała Charkowska Prokuratura Obwodowa.
„W toku śledztwa ustalono, że 30 września około godziny 8:30 wrogi dron FPV uderzył w pojazd. Ranny został 58-letni mężczyzna, kierowca samochodu. Trafił do szpitala” – napisano w poście.
13:00. Rosjanie zdobyli Krasnyj Jar i Krutyj Jar
Rosyjska armia zdobyła Krasnyj Jar i Krutyj Jar, 9 km na wschód od Pokrowska - donosi korespondent wojenny Julian Röpcke.
12:40. Pożar w okupowanym Mariupolu
Do pożaru miało dojść w rejonie Zakładów Azowstal – informuje mariupolska rada miejska.
12:30. Drony zagrożeniem dla okrętów
Sojusz Północnoatlantycki dostrzega, że coraz bardziej wyspecjalizowane drony stanowią rosnące zagrożenie dla okrętów. Dowodów na to dostarczyła wojna Rosji przeciwko Ukrainie na Morzu Czarnym. „Bez wątpienia było to ostrzeżenie dla NATO i związanych z Sojuszem marynarek wojennych” – uważa Michael Stewart z Kwatery Głównej NATO.
Stewart powiedział dziennikarzom, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie była dla sojuszników lekcją na temat tego, jakie zagrożenie dla okrętów sił morskich stanowią stosunkowo niedrogie systemy bezzałogowe. „Innowacyjne wykorzystanie przez Ukrainę systemów bezzałogowych na Morzu Czarnym pokazuje strategiczną wartość dronów na spornych wodach. Bez wątpienia było to ostrzeżenie dla NATO i powiązanych z Sojuszem marynarek wojennych. (…) Zdolności stosunkowo małych, zwinnych, niedrogich dronów do wpływania na działania morskie zwiększyły zainteresowanie NATO wzmocnieniem morskich zdolności bezzałogowych Sojuszu” – powiedział.
12:20. Walki w obwodzie kurskim
10:45. Ostrzał w obwodzie chersońskim
Pięć osób rannych w porannym ataku na obwód chersoński. W ostrzale Wełykiej Ołeksandriwki rannych zostało dwóch mężczyzn, w wieku 45 i 62 lata oraz 37-letnia kobieta. Dwie kolejne osoby zostały ranne w ostrzale Chersonia.
10:00. Kolejne zmasowane ostrzały
W ciągu doby obwody czernihowski, sumski i charkowski zostały ostrzelane 127 razy. Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ”.
09:30. Demczenko: Brak nietypowych sytuacji na granicy Ukrainy z Białorusią
Na granicy z Białorusią, która w dalszym ciągu wspiera Rosję w wojnie, sytuacja pozostaje w pełni opanowana. Wszystkie elementy Sił Obronnych Ukrainy – straż graniczna, Siły Zbrojne, Gwadia Narodowa
– kontrolują całą długość granicy z Białorusią. Nie odnotowujemy żadnych nietypowych sytuacji, które mogłyby mieć miejsce na Białorusi – oświadczył Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU), cytowany przez agencję Ukrinform.
09:10. Uszkodzony obiekt infrastruktury krytycznej na Ukrainie
W nocy w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze w rejonie basztańskim obwodu mikołajowskiego doszło do pożaru na terenie obiektu infrastruktury krytycznej - podały miejscowe władze.
09:10. Dwie ofiary w obwodzie donieckim
Szef donieckiej administracji Wadym Fiłaszkin podał w mediach społecznościowych, że w wyniku działań zbrojnych wojsk rosyjskich w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.
09:00. Dwa rosyjskie systemy artyleryjskie zniszczone
Ukraińskie dowództwo podało, że w ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe i artyleryjskie zaatakowały 14 miejsc koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich, dwa rosyjskie systemy artyleryjskie oraz stację walki elektronicznej.
08:28. Ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły 67 rosyjskich dronów i rakietę
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 67 spośród 73 dronów szturmowych typu Shahed oraz rakietę Ch-59/69, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformowały w poniedziałek rano Siły Powietrzne Ukrainy.
Wróg zaatakował Ukrainę pociskami rakietowymi różnych typów i bezzałogowymi statkami powietrznymi. W sumie wojska radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i eskortowały 76 środków ataku powietrznego wroga
— czytamy w komunikacie zamieszczonym na Telegramie.
Rosyjskie wojsko użyło pocisku balistycznego Iskander-M, lotniczego pocisku kierowanego Ch-59/69, pocisku antyradarowego Ch-31P i 73 bezzałogowych samolotów uderzeniowych Shahed.
08:03. Mieszkania ponad 500 osób z obwodu mikołajowskiego zostały odremontowane przez PCPM
Mieszkania ponad 500 osób z miejscowości Perwomajsk i Zełenyj Haj w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy zostały odremontowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Budynki mieszkalne zniszczone w 2022 r. w rosyjskich atakach odnowiło Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) przy wsparciu rządu Tajwanu.
Zaczęła się wojna i Rosjanie chodzili po ulicach (miejscowości). Nikogo nie zaczepiali. Potem było gorzej. Przyleciała rakieta, wtedy zaczęła się panika. Pocisk (w moim mieszkaniu) uszkodził dach, zniszczył sufit, rozbił żyrandol
— opowiedziała w rozmowie z PAP 80-letnia Marija, mieszkanka Perwomajska.
Mieszkanie kobiety, znajdujące się na pierwszym piętrze dwukondygnacyjnego bloku, zostało zniszczone na początku 2022 r. Wkrótce władze lokalne przywróciły do budynku gaz, światło, wodę, ale dopiero w tym roku wkroczyła do mieszkań ekipa remontowa.
00:01. Dania i UE przekażą 560 mln euro ukraińskiemu przemysłowi obronnemu
Dania i UE przekażą 560 mln euro ukraińskiemu przemysłowi obronnemu na wyprodukowanie broni i sprzętu wojskowego, które na przełomie roku powinny trafić na front - poinformował duński resort obrony.
Przebywający w Kijowie minister obrony Danii Troels Lund Poulsen podpisał w tej sprawie umowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem oraz ministrem ds. przemysłu strategicznego Hermanem Smetaninem.
Jak poinformowano, wkład Danii wyniesie 1,3 mld koron (ok. 170 mln euro), a pozostała kwota 2,9 mld koron (ok. 390 mln euro) pochodzi z zysków z zamrożonych przez UE aktywów rosyjskich.
Poulsen w oświadczeniu podkreślił, że darowizna „wzmacnia zdolność Ukraińców do produkcji takiej broni, na jaką jest zapotrzebowanie”. Nie ujawnił szczegółów.
Rząd Danii w maju podpisał z władzami Ukrainy umowę na produkcję przez tamtejszy przemysł obronny dronów, rakiet oraz artylerii. Pierwszym zakończonym duńskim projektem było dostarczenie w tym roku przez ukraińskie zakłady 18 haubic Bogdana na ciężarówkach opancerzonych. Pojazdy mają na drzwiach duńskie flagi.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/708046-relacja-950-dzien-wojny-na-ukrainie