Trwa 943. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 23 września 2024 r.
16:58. Rosjanie symulowali atak dronem na Chmielnicką Elektrownię Atomową
Wojska rosyjskie dokonały symulacji ataku dronem na Chmielnicką Elektrownię Atomową, świadomie stwarzając zagrożenie dla tego obiektu i nasilając terror energetyczny – oświadczył w poniedziałek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom.
Chmielnicka elektrownia, która znajduje się w mieście Niecieszyn, położona jest niecałe 200 km w linii prostej od granicy z Polską. Do zdarzenia doszło ostatniej nocy. W kierunku siłowni leciał dron produkcji irańskiej Shahed – wyjaśniono w komunikacie koncernu na Telegramie
Tor lotu wskazuje, że Rosja najprawdopodobniej starała się zasymulować atak bezpośrednio na elektrownię jądrową (…) To już nie pierwszy raz, gdy Rosja zagraża ukraińskim obiektom jądrowym, świadomie stwarzając niebezpieczeństwo dla elektrowni jądrowych i nasilając terror energetyczny
— napisał Enerhoatom.
Ukraińska infrastruktura energetyczna jest celem regularnych ataków rosyjskich, do których dochodzi niemal każdego dnia. Kijów ostrzega, że rosyjskimi atakami zagrożone są również ukraińskie obiekty energetyki jądrowej.
16:08. Forbes: Załoga jedynego lotniskowca Rosji walczy w Ukrainie na lądzie
Załoga jedynego lotniskowca, jaki rosyjska armia ma na wyposażeniu, Admirała Kuzniecowa, walczy w Ukrainie na lądzie
— napisał portal magazynu Forbes.
Decyzja oddelegowania marynarzy do jednostek lądowych jest związana z brakiem personelu i stanem technicznym lotniskowca.
Lotniskowiec Admirał Kuzniecow jest, a raczej, jak ocenił Forbes, był największym okrętem rosyjskiej floty. Wybudowany pod koniec ubiegłego wieku, został sprawdzony w boju tylko raz - w 2016 roku podczas wojny domowej w Syrii, gdzie rosyjska armia wspierała wojska Baszara al-Assada.
Załoga lotniskowca, składająca się z 1500 marynarzy, przekształciła się w tak zwany „fregatowy batalion zmechanizowany”, funkcjonujący w ramach Pierwszej Gwardyjskiej Armii Pancernej. Jednostka ta na początku walczyła w okolicach Charkowa, a teraz wspiera regularne oddziały szturmujące Pokrowsk
— napisał Forbes.
Magazyn zasugerował, że jest to kolejny dowód na niewystarczającą liczbę żołnierzy w dyspozycji dowództwa na Ukrainie oraz tragiczny stan dużych okrętów w rosyjskiej flocie. Dodał, że większość z nich to relikty zimnej wojny.
Autorzy artykułu zwrócili uwagę, że nie jest to pojedynczy przypadek i ukazuje on trudności Rosjan z uzupełnianiem strat na froncie, które wynoszą około 30 tys. żołnierzy miesięcznie.
Po pożarach i problemach technicznych z Admirałem Kuzniecowem odnowiony okręt miał wypłynąć z portu w Murmańsku, po ośmiu latach bez ruchu, wiosną tego roku. Jednak jak przekazał Forbes, lotniskowiec nadal jest zacumowany w porcie.
Wojskowy ekspert z uniwersytetu w rosyjskim Permie Paweł Łuzin przekazał, że Rosja nie ma możliwości zbudowania nowej jednostki tej klasy, ponieważ problemem są silniki. Wcześniej większość marynarki ZSRR była zasilana silnikami z ukraińskich fabryk.
Jednocześnie Rosja z powodu braków technologicznych sama nie jest w stanie wytwarzać takiego rodzaju silników
— dodał ekspert.
14:23. Były irlandzki żołnierz sił specjalnych zginął na wojnie walcząc po stronie Ukrainy
Były żołnierz elitarnego oddziału irlandzkich sił zbrojnych zginął na wojnie broniąc Ukrainy przed rosyjską inwazją - potwierdziły irlandzkie władze. To piąty obywatel Irlandii, który zginął na Ukrainie od momentu rosyjskiego ataku na pełną skalę w lutym 2022 roku
Jak poinformował dziennik „The Irish Times”, poległym jest 29-letni Robert Deegan, który w przeszłości służył w Army Ranger Wing, jednostce sił specjalnych irlandzkich sił zbrojnych. Według jego znajomych, nie miał on żadnych osobistych związków z Ukrainą, ale żywił głębokie przekonanie, że Rosja musi być pokonana.
Pojechał na Ukrainę krótko po rosyjskiej napaści na ten kraj, ale w październiku 2022 roku został ciężko ranny w eksplozji ładunku wybuchowego pod pojazdem, którym jechał. Został ewakuowany do Irlandii, ale na początku tego roku, mimo utraty widzenia w jednym oku wskutek tamtej eksplozji, powrócił na Ukrainę, gdzie ponownie służył w oddziałach specjalnych.
Według informacji „The Irish Times”, Deegan został śmiertelnie ranny 19 września, gdy osłaniał odwrót swojego oddziału z obszaru walk z siłami rosyjskimi. Na razie nie jest jasne, czy jego ciało zostało już przekazane stronie ukraińskiej. Doniesienia o jego śmierci potwierdził prezydent Michael D. Higgins, który przekazał kondolencje jego rodzinie, a także irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych.
13:32. Ukraińskie MSZ: Nasze wojska nie atakują ludności cywilnej w obwodzie kurskim w Rosji
Wojska ukraińskie przestrzegają międzynarodowego prawa humanitarnego i nie atakują ludności cywilnej podczas operacji w obwodzie kurskim na południowym zachodzie Rosji - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Heorhij Tychyj komentując informację rosyjskiego MSZ o zabitych cywilach w tym regionie.
Resort spraw zagranicznych Rosji początkowo poinformował, że według stanu na 5 września zginęło w trakcie ukraińskiej ofensywy 31 cywilów, a następnie podał, że do 20 września śmierć poniosło 56 osób cywilnych. Liczba rannych ma wynosić 266. Ukraińska operacja w obwodzie kurskim trwa od 6 sierpnia.
Biorąc pod uwagę długą historię fałszywych liczb i propagandy Rosji, po prostu nie ma możliwości zweryfikowania ich twierdzeń. Jeśli Rosja chce pokazać prawdziwą sytuację na miejscu, może umożliwić dostęp ONZ i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża
— powiedział agencji Reutera rzecznik Tychyj.
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski powiedział pod koniec sierpnia, że przejęły one kontrolę nad 1294 kilometrami kwadratowymi terytorium obwodu kurskiego, gdzie znajduje się 100 miejscowości. Celem operacji wojsk ukraińskich jest odciążenie frontu w Donbasie, gdzie trwa ofensywa wojsk rosyjskich.
12:18. Rosyjskie media: Nie udała się próba międzykontynentalnej rakiety Sarmat
Radio Swoboda, powołując się na oceny analityków, wyraziło przypuszczenie, że Rosja przeprowadziła próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat na kosmodromie w Plesiecku i że próba ta się nie powiodła. Sarmat to pocisk zdolny do przenoszenia broni jądrowej.
Portal Radia Swoboda opublikował wczoraj zdjęcia satelitarne jednego ze stanowisk kosmodromu Plecieck w obwodzie archangielskim, na północy Rosji. Na zdjęciach widać wielki krater i ślady pożaru. Rozgłośnia cytuje oceny, według których pocisk Sarmat mógł eksplodować w podziemnym szybie, niszcząc infrastrukturę stanowiska startowego Jubilejnaja.
Radio Swoboda powołało się też na komentarz analityka używającego nicka @MeNMyRC1, opublikowany na platformie X.
Zwrócono w nim uwagę, że pierwsza i zarazem jedyna udana próba pocisku Sarmat odbyła się w kwietniu 2022 r. i obecny incydent oznacza czwartą nieudaną próbę rakiety.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił dzisiaj, że nie ma żadnych informacji o teście pocisku i że sprawa ta leży w kompetencjach rosyjskiego resortu obrony.
Sarmat ma być następcą znajdującego się obecnie na uzbrojeniu najpotężniejszego rosyjskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-20W Wojewoda. Ma od swego poprzednika większy zasięg i może przenosić większą liczbę głowic nuklearnych.
11:37. Zełenski przedstawi Bidenowi plan zwycięstwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas planowanego w tym tygodniu spotkania ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem ma przedstawić czteropunktowy plan prowadzący do zwycięstwa w wojnie - podał w poniedziałek brytyjski dziennik „The Times”.
Według tej gazety, plan obejmuje cztery kluczowe punkty: po pierwsze, prośbę o zachodnie gwarancje bezpieczeństwa podobne do tych, jakimi związani są członkowie NATO; po drugie, kontynuowanie inwazji Ukrainy na rosyjski obwód kurski w celu uzyskania terytorialnej karty przetargowej; po trzecie, prośbę o „konkretną” zaawansowaną broń; i po czwarte, o międzynarodową pomoc finansową dla zniszczonej gospodarki Ukrainy.
Zełenski w niedzielę wieczorem przyleciał do USA, gdzie weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a następnie spotka się w Białym Domu z Bidenem. Przy tej okazji powiedział, że plan wymaga szybkiego poparcia Bidena i innych zachodnich przywódców, aby Ukraina mogła rozpocząć rozmowy przed końcem roku z pozycji siły.
Myślę, że to historyczna misja. Zróbmy to wszystko dzisiaj, podczas gdy wszyscy urzędnicy, którzy chcą zwycięstwa Ukrainy, są na oficjalnych stanowiskach
— oświadczył.
10:58. SBU unieszkodliwiła grupę dywersyjną szykującą przejęcie władzy w Odessie
Kontrwywiad wojskowy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) we współpracy z Państwowym Biurem Śledczym unieszkodliwił grupę bojową rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, która przygotowywała przejęcie władzy w Odessie na południu Ukrainy - przekazała w poniedziałek SBU na Telegramie.
W wyniku specjalnej operacji w centrum obwodowym zatrzymano szefa wrogiej komórki i jego „prawą rękę”. Skonfiskowano im ponad 70 sztuk broni palnej z celownikami optycznymi i amunicją, a także kamizelki kuloodporne, hełmy, gogle balistyczne i inny sprzęt taktyczny
— czytamy w komunikacie.
Do grupy wywrotowej zwerbowano ponad 20 osób, które podlegały swojemu dowódcy zgodnie z zasadami hierarchii wojskowej. Zatrzymani przebywają w areszcie.
SBU zaznacza, że jeszcze na początku inwazji na pełną skalę w 2022 roku grupa podległa GRU przygotowywała się do zajęcia budynków administracyjnych w obwodzie odeskim. „Oprócz szturmowania budynków administracyjnych, oskarżeni mieli atakować z tyłu Siły Obrony, jeśliby okupanci zbliżali się do miasta portowego” - przypomina SBU.
00:05. Zełenski: zakończenie wojny kosztem ustępstw terytorialnych Ukrainy nie do przyjęcia
Idea kandydata na wiceprezydenta USA, JD Vance’a, by zakończyć wojnę kosztem ukraińskich terytoriów, jest nie do przyjęcia – powiedział Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla „The New Yorkera”. Prezydent Ukrainy w niedzielę przybył do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
Wygląda na to, że jego przesłanie (JD Vance’a) sprowadza się do tego, że Ukraina powinna ponieść ofiarę. (…) Idea, że tę wojnę powinien zakończyć pokój kosztem Ukrainy, jest nie do przyjęcia
— cytuje fragment Zełenskiego dla „New Yorkera” agencja Interfax-Ukraina.
Zełenski zauważył, że nie uważa „tej koncepcji” za plan w jakimkolwiek sensie formalnym.
To byłby straszny pomysł (…) – zmusić Ukrainę, by wzięła na siebie koszty zakończenia wojny, oddając swoje terytoria. Ale to oczywiście nigdy się nie stanie
— powiedział Zełenski. Zaznaczył, że taki scenariusz nie ma żadnego oparcia ani w normach międzynarodowych, ani w Karcie Narodów Zjednoczonych, ani w (regułach) sprawiedliwości.
JD Vance, kandydat Donalda Trumpa na wiceprezydenta, mówił 12 września, że wojnę na Ukrainie mogłoby zakończyć porozumienie zakładające stworzenie strefy zdemilitaryzowanej wzdłuż „obecnej linii demarkacyjnej” i danie Rosji gwarancji neutralności Kijowa.
00:01. Szef brytyjskiego MSZ: czas na „tupet i odwagę” w kwestii zezwolenia Ukrainie na ataki w Rosji
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy powiedział, że w kwestii zezwolenia Ukrainie na użycie przekazanej jej broni do ataków na cele wewnątrz Rosji nadszedł czas na „tupet i odwagę”.
Przemawiając na rozpoczętej w Liverpoolu dorocznej konferencji Partii Pracy, Lammy ostrzegł, że trudności i wyzwania związane z wojną na Ukrainie będą „głębsze i ostrzejsze”, szczególnie gdy będzie ona zbliżała się do „końca 2025 roku i do 2026 roku”.
To jest więc krytyczny czas na tupet i odwagę, na cierpliwość i hart ducha sojuszników, którzy stoją po stronie Ukrainy
— powiedział Lammy, co odebrane zostało jako wezwanie skierowane głównie do Stanów Zjednoczonych, które żywią obawy dotyczące tego, że zezwolenie Ukrainie na użycie przekazanej jej broni do ataków w Rosji może doprowadzić do eskalacji konfliktu.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/707127-relacja-943-dzien-wojny-czas-na-tupet-i-odwage