Trwa 940. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 20 września 2024 r.
15:51. Ukraińskie władze: Rosja zwiększa produkcję dronów, by atakować nimi przez całą dobę
„Rosja zwiększa produkcję dronów, by móc atakować Ukrainę przez całą dobę i by alarmy brzmiały we wszystkich jej regionach. W tę grę można jednak grać we dwoje” – ocenił Andrij Kowałenko, szef związanego z władzami ukraińskimi Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.
W piątek Ukraina została zaatakowana z zastosowaniem aż 70 dronów. Dzień wcześniej było ich 42. Rosjanie używają do uderzeń przede wszystkim dronów produkcji irańskiej Shahed.
Ciągłe przyloty Shahedów są elementem zwiadu. Dla Rosjan Shahedy pozostają przede wszystkim bronią uderzeniową krótkiego zasięgu. Jeśli chodzi o loty dalekiego zasięgu, to ich główną funkcją jest rozpoznanie
— napisał Kowałenko na Telegramie.
14:38. Źródła unijne: Nie ma możliwości zawetowania nowych pieniędzy dla Ukrainy
„Na mechanizm, z którego Ukraina dostanie do 45 mld euro pożyczki zaciągniętej przez UE i inne kraje G7, a zabezpieczonej rosyjskimi aktywami, będą musiały się zgodzić kraje członkowskie. Jedno państwo nie będzie miało jednak możliwości zawetowania nowych pieniędzy” - podały dziennikarzom unijne źródła.
To oznacza, że nowego wsparcia dla Ukrainy nie będą w stanie zawetować Węgry, które blokują 6 mld euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
Chodzi o wsparcie ogłoszone przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w piątek w Kijowie. Nowy mechanizm został wypracowany wspólnie przez UE i inne kraje G7; ma on na celu wykorzystanie rosyjskich aktywów zamrożonych w związku z sankcjami nałożonymi na Kreml po ataku na Ukrainę w lutym 2022 r.
14:04. Ukraińskie władze ograniczają korzystanie z komunikatora Telegram w instytucjach państwa
Ukraińskie Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa podjęło decyzję o ograniczeniu korzystania z komunikatora Telegram w instytucjach państwowych, jednostkach wojskowych i obiektach infrastruktury krytycznej - poinformowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
19 września odbyło się posiedzenie Narodowego Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa, kluczowego organu ds. koordynacji i kontroli w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
— czytamy we wpisie na Facebooku. Najważniejszym tematem było zwalczanie zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego związanych z korzystaniem z Telegrama, zwłaszcza podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
W spotkaniu wzięli udział m.in. szefowie Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy, policji, Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, resortu obrony, Narodowego Banku Ukrainy, ministerstwa transformacji cyfrowej, MSZ i agencji wywiadowczych oraz deputowani.
Szef wywiadu wojskowego HUR generał Kyryło Budanow poinformował, że rosyjskie służby specjalne mają dostęp do prywatnej korespondencji użytkowników Telegramu, nawet do usuniętych wiadomości, a także do ich danych osobowych.
Zawsze byłem i jestem zwolennikiem wolności słowa, ale kwestia Telegramu nie jest kwestią wolności słowa, ale bezpieczeństwa narodowego
— podkreślił.
Przedstawiciele SBU i Sił Zbrojnych Ukrainy zauważyli, że Telegram jest wykorzystywany przez wroga do cyberataków, w tym phishingu, rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania, ustalania geolokalizacji użytkowników, korygowania ataków rakietowych.
W związku z tym Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa podjęło decyzję o zakazie instalacji i korzystania z komunikatora na służbowych urządzeniach pracowników organów państwowych, personelu wojskowego, pracowników sektora bezpieczeństwa i obrony oraz operatorów infrastruktury krytycznej. Jedynymi wyjątkami będą osoby, dla których korzystanie z tego komunikatora jest częścią ich obowiązków służbowych.
W końcu sierpnia założyciel Telegrama Paweł Durow został zatrzymany na paryskim lotnisku. Rosjanin z francuskim paszportem, który przyleciał bezpośrednio z Azerbejdżanu, był poszukiwany przez francuski wymiar sprawiedliwości za brak współpracy z organami ścigania w związku z działaniem stworzonego przez siebie komunikatora, wykorzystywanego przez przestępców.
Po aresztowaniu Durowa firma oświadczyła, że nie ma on „nic do ukrycia”, a „absurdem jest twierdzenie, że platforma lub jej właściciel jest odpowiedzialny za nadużycia na tej platformie”, zaś jej moderacja jest „zgodna ze standardami branżowymi”.
14:01. Zełenski do sojuszników: Wzmocnijcie nas tak, by postawić kropkę w tej wojnie
Wzmocnijcie Ukrainę tak, by jeszcze w tym roku zorganizować drugi szczyt pokojowy, który postawi kropkę, a nie wielokropek w wojnie przeciwko Rosji – zaapelował prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen.
Musimy wzmocnić Ukrainę tak bardzo, jak to możliwe, aby zorganizować drugi szczyt pokojowy jeszcze w tym roku - szczyt, który może postawić kropkę w tej wojnie, dokładnie taką kropkę, która nigdy nie stanie się wielokropkiem
— powiedział Zełenski.
Szef państwa ukraińskiego był pytany o plan pokojowy, który, jak zapowiadał, ma zamiar przedstawić na najbliższym spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.
Większość decyzji dotyczących planu zwycięstwa zależy od prezydenta USA, a także od innych partnerów. Są tam jednak punkty, które zależą właśnie od pozytywnej woli i wsparcia Stanów Zjednoczonych. Mam wielką nadzieję, że prezydent USA poprze ten plan. Cały plan został opracowany z myślą o szybkich decyzjach naszych partnerów, decyzjach, które powinny zostać wdrożone od października do grudnia
— podkreślił Zełenski.
12.51. Zełenski po rozmowie z szefową KE: Rosja nadal atakuje naszą energetykę
„Rosja żadnego dnia nie ustaje w atakowaniu infrastruktury energetycznej Ukrainy, dlatego dziękujemy Unii Europejskiej za wsparcie, które pomaga w jej utrzymaniu” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach w Kijowie z przewodniczącą KE, Ursulą von der Leyen.
Terminowe wdrożenie wszystkich naszych porozumień ma kluczowe znaczenie. Chciałbym w szczególności podziękować za wczorajsze ogłoszenie dodatkowego wsparcia energetycznego UE dla Ukrainy w wysokości 160 mln euro, z czego 100 mln euro pochodzi z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów
— powiedział.
12.41. Szefowa Komisji Europejskiej: UE udzieli Ukrainie 35 mld euro pożyczki
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w Kijowie, że Unia Europejska udzieli Ukrainie 35 mld euro pożyczki. Będzie ona zabezpieczona zamrożonymi rosyjskimi aktywami; takie rozwiązanie uzgodniono w formacie G7.
Powinniśmy zmusić Rosję do płacenia za krzywdy, jakie wyrządza
— podkreśliła von der Leyen na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
W ramach sankcji UE zamroziła rosyjskie aktywa w wysokości około 200 mld euro. Do tej pory Wspólnota zgodziła się na przekazanie Ukrainie zysków z obrotu nimi. Teraz wykorzystane mają być same unieruchomione aktywa.
12:03. ISW: Mobilizacja w Rosji w najbliższym czasie jest mało prawdopodobna
Mobilizacja w Rosji w krótkim i średnim okresie jest mało prawdopodobna ze względu na obawy Władimira Putina o skutki społeczne, jakie mogłaby ona wywołać – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), odnotowując powtarzające się spekulacje na temat możliwej mobilizacji w związku z sytuacją na froncie w Ukrainie.
Putin obawia się, że mobilizacja stanowiłaby bezpośrednie zagrożenie dla stabilności jego reżimu
— uzasadnia swoją ocenę ISW.
Think tank odnotowuje, że zarówno w okresie poprzedzającym wiosenną piątą inaugurację Putina, a także po rozpoczęciu ukraińskiej operacji w obwodzie kurskim, w Rosji rozpoczęły się spekulacje na temat ogłoszenia przez dyktatora drugiej tzw. fali mobilizacji; formalnie dekret o mobilizacji nie został odwołany i obowiązuje od jesieni 2022 r.
Putin jak dotąd nie zdecydował się na taki krok, co zdaniem ISW, ale także innych analityków, wynika z obaw o destabilizację wewnętrzną w Rosji. Wojna przeciwko Ukrainie jest tam określana jako „specjalna operacja wojskowa” i władze obawiają się niezadowolenia społecznego z powodu mobilizacji, co potwierdziła jej pierwsza „fala”, określona jako częściowa mobilizacja. Była ona ogłoszona we wrześniu 2022 r. w reakcji na ukraińską udaną ofensywę w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.
Kreml opiera się na realizowaną zachętami i groźbami mobilizację „dobrowolną”, nie zdecydował się na wykorzystanie operacji kurskiej jako pretekstu do mobilizacji.
ISW powołuje się na oparte o źródła doniesienia „Wall Street Journal”, według których przed majową inauguracją Putin nie zgodził się na wezwania resortu obrony o ogłoszenie mobilizacji.
Według źródeł cytowanych przez ISW obecna liczba rosyjskiego personelu wojskowego nie jest wystarczająca do zrealizowania długofalowych celów Kremla na Ukrainie.
ISW zwraca również uwagę na publikację portalu RBK-Ukraina, według której rosyjskie dowództwo postawiło przed swoimi wojskami w obwodzie kurskim zadanie odbicia zajętych przez Ukraińców terenów do połowy października oraz utworzenia „strefy buforowej” po ukraińskiej stronie granicy w tym regionie. Według oceny ISW zrealizowanie tego zadania w tak krótkim czasie jest mało prawdopodobne.
9:57. Ukraińskie władze: Rosja zaatakowała w nocy i rano z użyciem 70 dronów
„Aż 70 rosyjskich dronów wleciało ostatniej nocy i rano nad Ukrainę, atakując m.in. cele w centrum i na zachodzie kraju; 61 z nich udało się zestrzelić, a w obwodach lwowskim i iwano-frankowskim spadające odłamki tych maszyn wywołały pożary” – poinformowały ukraińskie władze.
Jeden z bezzałogowców przeleciał w bezpośredniej bliskości od Chmielnickiej Elektrowni Atomowej w mieście Niecieszyn w zachodniej części Ukrainy. Szef obwodu chmielnickiego Serhij Tiurin ocenił to działanie Rosji jako szantaż nuklearny.
Rosja kontynuuje szantaż nuklearny, wysyłając rakiety i drony w kierunku ukraińskich elektrowni jądrowych. Dzisiejszy incydent z Shahedem w pobliżu Chmielnickiej Elektrowni Atomowej jest tego kolejnym potwierdzeniem
— napisał na Facebooku.
00:01. Rosyjski atak na dom opieki w Sumach! Zełenski: Odpowiemy rosyjskiej armii za ten terror
W Sumach trwają obecnie działania ratunkowe po uderzeniu rosyjskiej bomby. Uderzyła w dom opieki dla starszych osób. Według aktualnych informacji w budynku znajdowało się blisko 300 osób – ponad 200 pacjentów i 60 pracowników. Trwa ewakuacja ludzi, sprawdzane jest, czy ktoś pozostaje uwięziony pod gruzami. Są doniesienia o ofiarach, co najmniej jedna osoba zginęła. Moje kondolencje. Rosja nie mogła nie wiedzieć, że ten dom opieki dla starszych osób nie jest bazą wojskową, ani celem wojskowym
— powiedział w nagraniu zamieszczonym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Tylko w ten jeden dzień – jak dotąd – siły rosyjskie wykorzystały już prawie 90 bomb powietrznych skierowanych na nasze miasta i pozycje ukraińskie. Na pewno odpowiemy rosyjskiej armii za ten terror. Namacalnie
— dodał.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/706796-relacja-940-dzien-wojny-na-ukrainie