Trwa 932. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 12 września 2024 r.
20:55. Putin: Zgoda na uderzanie przez Ukrainę rakietami dalekiego zasięgu oznacza wojnę z NATO
Rosyjski dyktator Władimir Putin ostrzegł w czwartek, że jeśli Zachód pozwoli Ukrainie uderzać w terytorium Rosji rakietami dalekiego zasięgu, będzie to oznaczać, że „kraje NATO są w stanie wojny z Rosją”.
Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, będzie to oznaczać nic innego, jak bezpośrednie zaangażowanie państw NATO w wojnę na Ukrainie. Zmieniłoby to naturę konfliktu. Oznaczałoby to, że państwa NATO są w stanie wojny z Rosją
— powiedział Putin w nagraniu wideo opublikowanym na Telegramie.
19:28. WHO bije na alarm. Trudna sytuacja w ukraińskim systemie ochrony zdrowia
Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ocenili w czwartek na konferencji prasowej w Kijowie, że sytuacja w sferze ochrony zdrowia, w tym psychicznego, w Ukrainie nie jest najlepsza i wynika to przede wszystkim z trwającej już ponad dwa i pół roku wojny obronnej z Rosją.
Na początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę szacowaliśmy, że 10 mln ludzi cierpi w kraju na choroby psychiczne i potrzebuje wsparcia, ale w miarę trwania wojny skala problemu staje się coraz większa - powiedział dr Jarno Habicht, który jest szefem biura WHO w Ukrainie.
Według doktora Hansa Klugego, dyrektora WHO na Europę, pomimo wojny w Ukrainie trwają reformy systemu opieki zdrowotnej.
Reformy zdrowotne wpisują się w priorytetowy cel Ukrainy, jakim jest przystąpienie do Unii Europejskiej
— zaznaczył Kluge.
18:58. MSW wydało listy gończe za siedmiorgiem zagranicznych dziennikarzy
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało listy gończe za siedmiorgiem zagranicznych dziennikarzy, przeciw którym wszczęto sprawę karną za przygotowanie reportaży z miasta Sudża podczas ukraińskiej ofensywy w obwodzie kurskim Rosji - poinformował niezależny portal Mediazona.
Poszukiwani są korespondent amerykańskiej telewizji CNN Nick Payton Walsh, Stefani Battistini i Simone Traini z RAI, Nicolas Simon Connolly z Deutsche Welle oraz trzy ukraińskie dziennikarki Natalia Nahorna, Diana Bućko i Ołesia Borowyk.
Wobec wszystkich Federalna Służba Bezpieczeństwa wszczęła wcześniej sprawy karne z artykułu o nielegalnym przekroczeniu granicy.
18:23. W Kijowie pożegnano syna naczelnego rabina, który zginął na wojnie z Rosją
W Kijowie pożegnano syna naczelnego rabina Ukrainy Mosze Azmana, który poległ broniąc swego kraju przed inwazją Rosji. Zabił go „ruski mir” z Moskwy, która twierdzi, że denazyfikuje Ukrainę – powiedział rabin podczas ceremonii.
Zabił go „ruski mir”, który twierdzi, że przyszedł na Ukrainę, by ją zdenazyfikować. Jak widać, denazyfikuje ją z Żydów, Ukraińców, Rosjan i innych narodowości, zamieszkujących to państwo
— mówił Azman do zgromadzonych w głównej synagodze Kijowa.
Jego przybrany syn Anton Samborski zginął na wschodzie Ukrainy, pozostawiając żonę i małą córeczkę. W uroczystościach pożegnalnych uczestniczyli m.in. ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodsky i nowy szef ambasady RP w Kijowie, Piotr Łukasiewicz.
Naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman pochował dzisiaj Antona, żołnierza poległego za wolną Ukrainę i swojego syna. Oddałem cześć pamięci bohatera i złożyłem kondolencje rodzinie. Druzgocząca ceremonia w synagodze…
— napisał Łukasiewicz na platformie X.
Na uroczystości pożegnalne przybyły setki ludzi, w tym wielu żołnierzy w jarmułkach.
Jesteśmy Żydami i obywatelami Ukrainy, to jest nasza wojna
— mówili.
17:50. Ambasada Ukrainy ostrzega chasydów przed pielgrzymowaniem do Humania
Ambasada Ukrainy w Tel Awiwie zaapelowała w czwartek do chasydów, by z powodu trwającej wojny nie udawali się do Humania w środkowej części kraju na święto Rosz Haszana, czyli żydowski Nowy Rok. W zeszłym roku mimo podobnych ostrzeżeń do Humania na święto przybyło ponad 35 tys. chasydów.
Chasydzi z całego świata pielgrzymują w Nowy Rok do Humania, by modlić się przy grobie cadyka Nachmana z Bracławia, uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich. Rosz Haszana będzie obchodzona w tym roku od 2 do 4 października.
17:27. MKCK potwierdził śmierć trzech swoich pracowników na wschodzie Ukrainy
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził, że w czwartek na wschodzie Ukrainy zginęło trzech jego pracowników, a dwóch zostało rannych. AFP podkreśla, że atak ten miał miejsce na kilka dni przed wizytą szefowej MKCK Mirjany Spoljaric w Moskwie.
Z całą stanowczością potępiam ataki na personel Czerwonego Krzyża. Niedopuszczalne jest, aby atakowane były miejsca dystrybucji pomocy
— napisała Spoljaric w komunikacie prasowym.
17:09. Rada UE przedłużyła do marca sankcje za wojnę w Ukrainie
Rada Unii Europejskiej przedłużyła w czwartek o kolejne sześć miesięcy, czyli do 15 marca 2025 r., sankcje wobec osób i firm odpowiedzialnych za podważanie „integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy lub zagrażanie im”. Dotyczy to ponad 2200 osób i podmiotów.
16:20. CNN: uzyskaliśmy zdjęcie statku z irańskimi rakietami balistycznymi w rosyjskim porcie
Stacja telewizyjna CNN uzyskała zdjęcie statku w rosyjskim porcie na Morzu Kaspijskim, którym - jak twierdzą źródła amerykańskie - przetransportowano irańskiej produkcji rakiety balistyczne. Kontenerowiec miał przebywać w tym porcie osiem dni temu.
Statek Port Olya 3 został zidentyfikowany za pomocą zdjęcia satelitarnego przez firmę Maxar Technologies, która specjalizuje się w fotografii satelitarnej. Obraz został uchwycony 4 września w porcie w obwodzie astrachańskim w Rosji - poinformowała w środę CNN.
Według danych ze stron śledzących ruch morski kontenerowiec był 29 sierpnia w irańskim porcie Amirabad. Kluczowe jest, iż chwilę po opuszczeniu portu statek wyłączył swój transponder, co uniemożliwiło jego śledzenie.
15:54. Xi Jinping weźmie udział w szczycie BRICKS w Rosji
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi ogłosił dziś, że prezydent Xi Jinping weźmie udział w szczycie państw BRICS w rosyjskim Kazaniu w dniach 22-24 października.
Szczyt rozwijających się państw BRICKS odbędzie się w dniach 22-24 października w rosyjskim Kazaniu, stolicy Tatarstanu.
Rząd rosyjski ma nadzieję, że tak istotne zgromadzenie światowych przywódców będzie dobrą okazją do rozszerzenia swoich wpływów, podreperowania nadszarpniętego wojną na Ukrainie wizerunku międzynarodowego oraz zacieśnienia współpracy gospodarczej., a szczególnie z Chinami.
Prezydent Xi z wielką przyjemnością przyjmie wasze zaproszenie i przybędzie do Kazania zgodnie z planem
— odpowiedział Wang Yi prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi podczas spotkania w Sankt- Petersburgu.
Dwóch szefów państw przeprowadzi dalsze strategiczne dyskusje
— dodał.
Szef chińskiej dyplomacji mówił też o „silnym, wzajemnym zaufaniu i głębokiej przyjaźni” między Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem.
W ubiegłym miesiącu, kiedy Putin witał w Moskwie chińskiego premiera Li Qianga, wygłosił kurtuazyjne przemówienie, w którym chwalił gospodarcze więzy Rosji z Chinami, mające - jego zdaniem - „przynosić rezultaty”.
Co ciekawe, nie wszyscy przywódcy tak ochoczo przyjmują zaproszenie od rosyjskiego przywódcy. Na początku września nawet prezydent Serbii Aleksandar Vučić, czyli tradycyjnie bardzo prorosyjskiego kraju, odrzucił propozycję Putina, by wziąć udział w szczycie w Kazaniu.
Polityk uzasadnił swą odmowę koniecznością podjęcia w Serbii „ważnych gości z zagranicy”, którzy mają się tam pojawić w tym samym czasie.
15:45. Władze Rosji zwolniły z wojska około 45 Indusów
Około 45 Indusów zostało zwolnionych z rosyjskiej armii i trwają zabiegi o zwolnienie kolejnych 50, których zawerbowano na wojnę przeciwko Ukrainie – poinformowało indyjskie MSZ.
Podczas lipcowej wizyty premiera Indii Narendry Modiego w Moskwie władze Rosji obiecały zwolnić z wojska wszystkich Indusów, którzy zostali podstępnie zachęceni do wstąpienia do rosyjskiej armii, a następnie zmuszeni do udziału w walkach na Ukrainie.
Dziennik „The Hindu” ujawnił przed kilkoma miesiącami, że w poprzednim roku zwerbowano do służby w rosyjskiej armii co najmniej 100 obywateli Indii. W marcu indyjskie Biuro Śledcze powiadomiło, że w ciągu zaledwie miesiąca Kremlowi udało się podstępnie zrekrutować do armii kilkudziesięciu obywateli Indii. W rezultacie co najmniej dwie osoby zginęły, a kilka zostało ciężko rannych.
15:38. Zełenski: Rosjanie rozpoczęli kontrnatarcie w obwodzie kurskim
Wojska rosyjskie rozpoczęły kontrnatarcie na siły ukraińskie, które opanowały część obwodu kurskiego w Rosji – poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oświadczył, że dzieje się to zgodnie z ukraińskimi przewidywaniami w tym regionie.
Rosjanie rozpoczęli kontrofensywę. Dzieje się to zgodnie z naszym ukraińskim planem
— oświadczył Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w Kijowie.
Ukraińska ofensywa w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim Rosji trwa od 6 sierpnia. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski powiedział pod koniec sierpnia, że przejęły one kontrolę nad 1294 kilometrami kwadratowymi terytorium, gdzie znajduje się 100 miejscowości.
15:19. Prezydent Ukrainy: W rosyjskim ataku zginęło trzech członków misji Czerwonego Krzyża
„Trzech członków misji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża zginęło a dwóch zostało rannych w rosyjskim ataku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy” - powiadomił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełęnski.
W tej wojnie wszystko jest absolutnie oczywiste. Rosja niesie zło, Ukraina broni życia. I jeśli ktoś chce słuchać racji dwóch stron (w wojnie rosyjsko-ukraińskiej), to w Rosji odbierane jest to jako pozwolenie do dalszego zabijania
— oświadczył w mediach społecznościowych.
Zełenski ponownie zaapelował do świata o zdecydowaną odpowiedź na terrorystyczne działania Rosji.
Jedynie wspólnie świat może zmusić Rosję do zatrzymania tego terroru i zmusić Moskwę do poszukiwania pokoju
— podkreślił ukraiński prezydent.
14:18. Sikorski o atakach na cele na terytorium Rosji: Ukraina ma prawo do używania zachodniej broni do zapobiegania zbrodniom wojennym
Jako Zachód powinniśmy kontynuować dostarczanie Ukrainie zawansowanych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, a także znieść ograniczenia na użycie broni dalekiego zasięgu - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski na wspólnej konferencji z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Warszawie.
Rakiety, które uderzają w te cywilne cele, są wystrzeliwane z bombowców znad terytorium Rosji, a te bombowce startują z lotnisk na terenie Rosji. Ofiara agresji ma prawo się bronić, ma prawo zwalczać środki napadu powietrznego, które w nią uderzają. Więc uważam, że Ukraina ma prawo do używania zachodniej broni do zapobiegania zbrodniom wojennym
— powiedział Sikorski.
14:17. Prezydenta Duda i sekretarz stanu USA rozmawiali m.in. o Ukrainie
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Antony Blinken i Andrzej Duda rozmawiali na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem i sytuacji na Ukrainie. Dziennikarka „Wiadomości wPolsce24” Żaklina Skowrońska jako pierwsza informowała, że dziś odbędzie się spotkanie Andrzeja Dudy z Antonym Blinkenem.
13:26. Zełenski: plan pokojowy Chin i Brazylii jest destrukcyjny
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w czwartek w wywiadzie dla brazylijskiego dziennika internetowego „Metropoles”, że plan pokojowy Chin i Brazylii dla jego kraju jest „destrukcyjny” i stanowi tylko „komunikat polityczny”.
Jak można złożyć taką ofertę: „oto nasza inicjatywa (pokojowa)”, nie pytając nas o zdanie
— oznajmił Zełenski.
Brazylijski prezydent Luiz Inacio Lula da Silva, który już wcześniej występował z inicjatywami pokojowymi, w maju ogłosił z Chinami wspólny plan pokojowy dla Ukrainy, który zakłada m.in. zamrożenie obecnej linii frontu, dopuszczenie większej ilości pomocy humanitarnej na okupowane terytoria i organizację szczytu pokojowego z udziałem obu stron konfliktu - Rosji i Ukrainy - oraz mediatorów.
5 września rosyjski dyktator Władimir Putin oświadczył na forum gospodarczym we Władywostoku, że Chiny, Indie i Brazylia mogłyby być mediatorami w rozmowach między Rosją i Ukrainą.
Według Putina podstawą rozmów mogłoby być wstępne porozumienie między Rosją i Ukrainą osiągnięte w Stambule w pierwszych tygodniach wojny w 2022 roku, które nigdy nie zostało zrealizowane.
W marcu 2022 roku negocjatorzy w Stambule wydali komunikat, zgodnie z którym Ukraina miałaby zostać państwem neutralnym z ograniczonymi siłami zbrojnymi, zaś jej bezpieczeństwo miałyby gwarantować Rosja i kraje zachodnie, w tym USA i Wielka Brytania.
12:51. Do końca roku na Ukrainę trafi 67 robotów do rozminowywania
Chorwacka firma produkująca bezzałogowe pojazdy wielozadaniowe przekaże do końca roku Ukrainie 67 robotów do rozminowywania; pojedzie tam też 200 ekspertów od obsługi tego sprzętu i konserwacji - podał portal Index.
Już teraz ledwie nadążamy z produkcją sprzętu niezbędnego Ukrainie, a wojna wciąż przecież trwa. Gdy się skończy, zapotrzebowanie będzie jeszcze większe
— powiedział Vjekoslav Majetić, właściciel firmy DOK-ING, która otworzyła w środę swoje biuro w Kijowie.
Dwa modele pojazdów firmy już pracują na Ukrainie: MV-4 jest lekkim pojazdem do usuwania min przeciwpiechotnych, a MV-10 służy do usuwania min przeciwpancernych.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę chorwacka firma wysłała na Ukrainę 45 zrobotyzowanych systemów rozminowywania, niszcząc 5600 niewybuchów i oczyszczając 12 mln metrów kwadratowych terenu. Rozminowywanie Ukrainy zajmie prawdopodobnie dziesięciolecia - zaznaczyła firma.
12:06. Litwin walczący na Ukrainie po stronie rosyjskiej zostanie pozbawiony obywatelstwa
Mimo to, że taka osoba ma tylko jedno obywatelstwo, powinna zostać pozbawiona nawet tego obywatelstwa, jeśli walczy. Zgodnie ze wszystkimi aktami prawnymi, człowiek może walczyć w armii innego kraju w tym wypadku, jeśli dostał on pozwolenie. Mamy takie procedury
— powiedziała minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė, cytowana przez Biełsat.
10:50. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
09:48. Rosja zaatakowała obiekty energetyczne i infrastrukturę w obwodzie sumskim
Siły rosyjskie zaatakowały w nocy obiekty energetyczne i infrastrukturę cywilną w mieście Konotop w obwodzie sumskim na północy Ukrainy - podała w czwartek regionalna administracja wojskowa. Siły Powietrzne Ukrainy oświadczyły, że minionej nocy zestrzeliły 44 z 64 dronów wystrzelonych przez Rosję.
Wróg przeprowadził zmasowany atak powietrzny na infrastrukturę energetyczną i cywilną (miasta) Konotop. Rosjanie użyli dronów bojowych typu Shahed, celując między innymi w budynki mieszkalne, instytucje edukacyjne i medyczne
— czytamy w komunikacie.
Według władz regionu wskutek ostrzału 13 osób zostało rannych. Na miejscu pracują służby ratunkowe i trwa likwidacja skutków ataku.
Z kolei władze miasta poinformowały, że sytuacja z dostawami energii elektrycznej na miejscu jest krytyczna. Infrastruktura energetyczna została uszkodzona w znacznym stopniu.
Energetycy w tym momencie robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić światło szpitalowi i wodociągom. Kiedy prąd pojawi się w domach mieszkańców przynajmniej co godzinę - (tego) nikt nie jest w stanie przewidzieć
— przekazano.
Wojska rosyjskie zaatakowały obwód czernihowski dwoma pociskami balistycznymi Iskander-M z obwodu kurskiego i jednym pociskiem kierowanym Ch-59/69 z obwodu briańskiego, dwoma pociskami manewrującymi Ch-22/32 z samolotów Tu-22M3, oraz 64 bezzałogowymi statkami powietrznymi Shahed.
08:27. Siły HUR zestrzeliły rosyjski myśliwiec nad Morzem Czarnym
Podczas operacji na Morzu Czarnym specjalna jednostka wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) zniszczyła rosyjski myśliwiec Su-30SM trafieniem z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego - podała w czwartek służba prasowa HUR na stronie internetowej. Koszt takiego samolotu wynosi ok. 50 mln USD.
Wojsko rosyjskie straciło kontakt z myśliwcem w środę ok. godz. 5. Mniej więcej trzy godziny później rozpoczęto akcję poszukiwawczo-ratunkową, do której włączono samolot An-26 oraz śmigłowce Mi-8 i Ka-27.
W porze po obiedzie rosyjskie wojska zgłosiły dowództwu charakterystyczną plamę po paliwie lotniczym odkrytą na morzu ok. 70 km na północny zachód od przylądka Tarchankut na okupowanym Krymie, a wkrótce zobaczyli także wrak zniszczonego Su-30SM.
03:32. Premier: zorganizujemy szczyt państw Europy Południowo-Wschodniej popierających Ukrainę
Premier Chorwacji Andrej Plenković zapowiedział w Kijowie, że w październiku w Dubrowniku odbędzie się szczyt krajów Europy Południowo-Wschodniej popierających Ukrainę - wynika z jego wpisu na platformie X.
W październiku 2024 r. odbędzie się w Dubrowniku szczyt krajów Europy Południowo-Wschodniej, którego celem będzie wsparcie Ukrainy i jej integralności terytorialnej
— napisał Plenković, który uczestniczył w środę w szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie.Premier Chorwacji wraz z trzema ministrami chorwackiego rządu przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą, podczas której spotkał się na rozmowie dwustronnej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Szef chorwackiego rządu zapowiedział też kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Jestem wdzięczny Chorwacji za wspieranie Ukrainy i dzisiejsze ogłoszenie 11. pakietu wsparcia
— napisał Zełenski na platformie X w komentarzu do rozmowy.
Dodał, że rozmawiał z premierem Plenkoviciem o „humanitarnym rozminowaniu Ukrainy i powojennej odbudowie, w tym infrastruktury energetycznej”.
00:00. Zełenski podsumowuje rozmowy z sojusznikami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się na Facebooku do „merytorycznej i długiej rozmowy” z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Lammym.
Omówiliśmy wszystkie kluczowe kwestie. Ważne, żeby ukraińskie argumenty były wysłuchane. Dotyczy to broni dalekiego zasięgu, dostaw brygad bojowych na linii frontu oraz ogólnej strategii osiągnięcia sprawiedliwego pokoju. Szczególną uwagę zwrócono na przygotowanie drugiego szczytu pokojowego oraz odpowiednie kroki, które sprawią, że szczyt będzie skuteczny
— relacjonował Zełenski.
Jestem wdzięczny za niezachwiane wsparcie naszej niepodległości, ukraińskiej obrony i ochrony życia naszych ludzi!
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/705795-relacja-932-dzien-wojny-rosja-kontratakuje-pod-kurskiem