Trwa 928. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 8 września 2024 r.
19:02. NATO: drony w przestrzeni powietrznej Łotwy i Rumunii to niebezpieczne działania Rosji
Chociaż nie mamy informacji wskazujących na celowy atak Rosji na sojuszników, działania te są nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne - przekazała w niedzielę PAP rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah, komentując informacje o naruszeniu przez rosyjskie drony przestrzeni powietrznej Łotwy i Rumunii.
17:50. Rosyjski dron wojskowy rozbił się na wschodzie Łotwy
Rosyjski dron rozbił się wczoraj we wschodniej Łotwie, trwa śledztwo w tej sprawie – poinformował w niedzielę na platformie X prezydent kraju Edgars Rinkeviczs. Ukraina wezwała swoich partnerów do wspólnego wykorzystania sił obrony powietrznej przeciwko Rosji.
Do zdarzenia doszło w rejonie miasta Rezekne (Rzeżyca). Według wstępnych danych dron wleciał w łotewską przestrzeń powietrzną z terytorium Białorusi, napisał prezydent.
Wojsko i policja prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu. Siły zbrojne Łotwy powiadomiły o nim państwa członkowskie NATO, podało ministerstwo obrony. Wlot drona na terytorium Łotwy został wykryty przez siły zbrojne Łotwy, które monitorowały jego ruch i zlokalizowały miejsce katastrofy - wyjaśniło.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjskie drony wleciały w przestrzeń powietrzną NATO. Jeden rozbił się na Łotwie. „Potrzeba dalszego wzmacniania wschodniej granicy”
17:37. Skuteczna akcja hakerów HUR
Hakerzy ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zaatakowali krytycznie ważne dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego serwery.
17:00. Holandia wyśle na Ukrainę więcej pocisków do myśliwców F-16
Holandia dostarczy Ukrainie więcej pocisków powietrze-powietrze do myśliwców F-16, które mogą być używane do zestrzeliwania innych samolotów. Minister obrony Ruben Brekelmans ogłosił to po międzynarodowych konsultacjach ws. wsparcia wojskowego dla Ukrainy - podała holenderska agencja prasowa ANP.
Rodzaj i liczba pocisków nie zostaną ujawnione ze względów bezpieczeństwa, podobnie jak wartość dostawy. Jednak minister przyznał, że pociski nadają się do atakowania samolotów wroga, pocisków manewrujących lub dronów. Kijów ma otrzymać również materiały do serwisowania samolotów F-16. Sprzęt obejmuje części zamienne, niezbędne materiały konserwacyjne i specjalne narzędzia.
Holandia, wraz z kilkoma innymi krajami, dostarcza Ukrainie F-16. Brekelmans powiedział w tym tygodniu, że chce utrzymać wiodącą rolę Holandii we wspieraniu Kijowa i przyspieszyć pomoc w tych obszarach, w których jest to możliwe.
Od czasu rosyjskiej inwazji Holandia udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej na kwotę ponad 3,1 mld euro.
15:35. Trzy ofiary śmiertelne rosyjskiego ostrzału wsi w Doniecku
W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w niedzielę zginęły trzy kobiety - poinformował gubernator obwodu Wadym Fiłaszkin.
Siły rosyjskie uderzyły w wieś Czerkaśke amunicją kasetową, zabijając trzy kobiety w wieku 43, 45 i 53 lat
— oświadczył Fiłaszkin.
Lokalna policja napisała na Telegramie, że do ataku doszło ok. godz. 10.30 i wróg użył do jego przeprowadzenia prawdopodobnie wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet. Wskutek ataku rany odniosły też dwie osoby, które zostały przewiezione do szpitala - podano. W związku z ostrzałem prokuratura obwodowa rozpoczęła prace przygotowawcze w postępowaniu karnym w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych - poinformowała agencja Ukrinform.
W ciągu ostatnich 24 godzin - jak podał w niedzielę Sztab Generalny Ukrainy - w obwodzie donieckim doszło do ok. 100 starć wojsk Ukrainy z żołnierzami rosyjskimi. W sobotę w regionie zginęło pięcioro cywili, a 11 zostało rannych
14:43. Dym znad płonącej Strefy Czarnobylskiej dociera nad Wilno?
Tak wynika ze zdjęć satelitarnych - opisuje Biełsat.
Mieszkańcy Białorusi skarżą się na duszności i zapach spalenizny. W stolicy Litwy ogłoszono stan alarmowy. Jak podkreśla niezależny białoruski portal Zerkalo.io, reżim oficjalnie milczy na ten temat. Jednak o tym, że sytuacja jest trudna, świadczy komunikat władz Litwy oraz zdjęcia NASA
— czytamy.
14:25. Wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku na Połtawę
Trzy osoby, które 3 września padły ofiarą ataku Rosji na Połtawę, zmarły w szpitalu. W rezultacie łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 58. W wyniku ataku rannych zostało ponad 320 osób
— relacjonuje The Kyiv Independent.
Rosyjska armia ostrzelała we wtorek dwiema rakietami balistycznymi miasto Połtawa w środkowo-wschodniej części Ukrainy, atakując uczelnię wojskową i pobliski szpital. Celem ataku był sześciopiętrowy budynek Połtawskiego Wojskowego Instytutu Łączności. Ukraińskie źródła wojskowe powiadomiły, że częściowemu zniszczeniu uległ jeden z gmachów Instytutu, a wiele osób znalazło się pod gruzami. W środę w obwodzie połtawskim ogłoszono trzydniową żałobę.
13:00. Straty rosyjskiej armii na Ukrainie
Najnowsza infografika ze stratami bojowymi rosyjskiej armii została zaprezentowana przez ukraiński resort obrony:
11:45. Rosyjski dron atakując Ukrainę wleciał w rumuńską przestrzeń powietrzną
W nocy z soboty na niedzielę w trakcie ataku Rosji na Ukrainę rosyjski dron wleciał w przestrzeń powietrzną Rumunii. W powietrze poderwane zostały dwa samoloty F-16, które monitorowały dalszy lot bezzałogowca. Prowadzone są naziemne poszukiwania szczątków drona.
System obserwacji radarowej zidentyfikował i śledził w nocy z soboty na niedzielę trasę drona, który wleciał w krajową przestrzeń powietrzną, a następnie opuścił terytorium kraju w kierunku Ukrainy
— powiadomiło Ministerstwo Obrony Narodowej (MApN) Rumunii w niedzielę rano.
Dwa rumuńskie F-16 z bazy Borcea zostały poderwane, by monitorować lot rosyjskiego bezzałogowego statku powietrznego.
Resort podał również, że na niezamieszkanym obszarze w pobliżu miasta Periprava wystąpiło „prawdopodobieństwo istnienia strefy oddziaływania”. Innymi słowy mogły tam upaść fragmenty rosyjskiego drona. Prowadzone są badania naziemne i czynności śledcze.
Ministerstwo zaznaczyło, że o sytuacji na bieżąco informowane były struktury sojusznicze.
Wcześniej media powiadomiły, że w regionach graniczących z Ukrainą, w okręgach Tulcza i Konstanca, mieszkańcy otrzymywali w nocy alerty telefoniczne Ro-Alert, ostrzegające o możliwym zagrożeniu z powietrza i wzywające do ukrycia się.
W przygranicznych regionach Rumunii w delcie Dunaju dochodziło wcześniej do upadku fragmentów rosyjskich dronów. Były to, według rumuńskich władz, drony, używane w atakach na Ukrainę, a sama Rumunia nie była celem ataku.
Bukareszt potępił ataki na infrastrukturę portową i cywilną Ukrainy.
11:10. Eksplozja budynku w Kijowie, trzy ofiary śmiertelne
W wyniku eksplozji, której przyczyny nie są jeszcze znane, pod gruzami budynku w Kijowie zginęły trzy osoby - przekazała w niedzielę na Telegramie administracja wojskowa ukraińskiej stolicy.
W rejonie hołosijiwskim w Kijowie doszło do eksplozji, której przyczyny są nieznane. W jej wyniku doszło do częściowego zniszczenia dwukondygnacyjnego budynku. Spod jego gruzów wydobyto dotąd trzy ciała
— podały w mediach społecznościowych władze wojskowe Kijowa.
Zaznaczono, że „pod gruzami może nadal znajdować się więcej osób”. W czasie zdarzenia w stolicy Ukrainy nie uruchomiono syren przeciwlotniczych.Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że „właściwe służby są już na miejscu i trwa akcja ratownicza”. Dodał, że do wybuchu doszło w „przedsiębiorstwie z branży samochodowej”.
10:08. W rosyjskim nalocie na Sumy zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne
W przeprowadzonym w nocy z soboty na niedzielę przez Rosję nalocie na leżące na wschodzie Ukrainy Sumy zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne - poinformowała na Facebooku regionalna administracja wojskowa.
W niedzielę w nocy wróg przeprowadził nalot na miasto Sumy. W jego wyniku zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne, w tym dwoje dzieci. Uszkodzone zostały domy prywatne i samochody
— napisały w komunikacie władze lokalne.
Wszystkie niezbędne służby uczestniczą w usuwaniu skutków ataku. Ranni mają zapewnioną niezbędną opiekę medyczną
— zaznaczyły władze położonego na granicy z Rosją obwodu.
W sobotę wojska rosyjskie oddały 76 strzałów z broni artyleryjskiej w stronę przygranicznych osiedli obwodu sumskiego - dodano.
Lotnictwo Rosji przeprowadziło też w nocy uderzenia na infrastrukturę cywilną w położonej w środkowowschodniej Ukrainie Połtawie - poinformował portal Suspilne. Według wstępnych doniesień w tych atakach nie było ofiar śmiertelnych.
09:25. ISW: rosyjskie dowództwo wojskowe przyzwala na egzekucje pojmanych żołnierzy ukraińskich!
Dowództwo wojskowe Rosji przyzwala na pozasądowe zabójstwa pojmanych żołnierzy Ukrainy - napisał w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Siły rosyjskie coraz częściej dokonują egzekucji poddających się żołnierzy ukraińskich na całej linii frontu
— zauważyli analitycy ISW. Przypomnieli, że stacja CNN opublikowała w piątek nagranie przedstawiające egzekucję żołnierzy ukraińskich, którzy poddali się pod Pokrowskiem w obwodzie donieckim pod koniec sierpnia i w obwodzie zaporoskim w maju.
CNN dodała, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym, że od listopada 2023 roku odnotowano 15 takich egzekucji.
Ukraiński wywiad przekazał ponadto transkrypcję przechwyconych nagrań z egzekucji z maja 2024 r., z których wynika, że rosyjski dowódca wydał swoim podkomendnym rozkaz zabicia poddających się Ukraińców. Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. jego biuro wszczęło dochodzenie w sprawie co najmniej 28 pozasądowych zabójstw poddających się żołnierzy.
ISW obszernie relacjonował wcześniejsze nagrania i raporty o rosyjskich żołnierzach dokonujących egzekucji ukraińskich jeńców wojennych. Coraz częściej pojawiają się informacje o nadużyciach wobec jeńców ukraińskich, co jest akceptowane lub wręcz wyraźnie popierane przez dowódców w rosyjskiej armii
— stwierdzili analitycy.
07:01. Nieoficjalnie: Iran przekazał Rosji rakiety do wykorzystania w wojnie przeciwko Ukrainie
Amerykanie uważają, że Iran przekazał Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu do wykorzystania w wojnie przeciwko Ukrainie. Waszyngton poinformował o tym swoich sojuszników.
Według agencji AP, która powołuje się na swoje źródła, fakt przekazania Rosji irańskich rakiet potwierdzają ustalenia wywiadu USA. Nie podano szczegółów dotyczących ilości dostarczonej broni ani daty transferów.
Rozmówcy wypowiedzieli się anonimowo, aby odnieść się do sprawy, której publicznie nie ujawniono. Biały Dom odmówił potwierdzenia transferu broni, ale wyraził zaniepokojenie, że Iran zwiększa swoje wsparcie dla Rosji
— pisze AP.
Jakikolwiek transfer rakiet balistycznych do Rosji stanowiłby drastyczne nasilenie wsparcia Iranu dla rosyjskiej wojennej agresji przeciwko Ukrainie i prowadziłby do śmierci większej liczby ukraińskich cywilów. To partnerstwo zagraża bezpieczeństwu Europy, ilustruje jak destabilizujący wpływ Iranu sięga poza Bliski Wschód i obejmuje cały świat
— cytuje agencja prasowa rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego Seana Savetta.
Teheran, podobnie jak wcześniej, zaprzecza oskarżeniom o dostarczanie Rosji broni wykorzystywanej w wojnie przeciwko Ukrainie.
Iran uważa za nieludzkie dostarczanie pomocy wojskowej stronom zaangażowanym w konflikt — co prowadzi do wzrostu ofiar śmiertelnych, zniszczenia infrastruktury i oddalenia negocjacji pokojowych. Dlatego Iran nie tylko powstrzymuje się od angażowania w takie działania, ale także wzywa inne kraje do zaprzestania dostarczania broni stronom uczestniczącym w konflikcie
— przywołuje AP oświadczenie stałego przedstawicielstwa Iranu przy ONZ.
Biały Dom od miesięcy obawia się skutków współpracy wojskowej między Iranem a Rosją. Jak ogłosiła w styczniu administracja USA, wywiad ustalił, iż umowa rosyjsko-irańska nie została jeszcze sfinalizowana. Urzędnicy obawiali się jednak, że negocjacje dotyczące pozyskania przez Moskwę rakiet od Iranu są aktywnie rozwijane.
Dyrektor CIA William Burns, który w sobotę był w Londynie na wspólnej konferencji z brytyjskim odpowiednikiem, ostrzegł przed coraz bliższymi i „niepokojącymi relacjami obronnymi” Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej. Uznał, że zagraża to zarówno Ukrainie, jak i sojusznikom Ameryki na Bliskim Wschodzie.
00:06. Pięć cywilnych ofiar śmiertelnych rosyjskich ataków na Konstantyniwkę i Toreck
Pięć osób zginęło w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego. Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w mieście Konstantyniwka. Dwóch mężczyzn zginęło w pobliżu Torecka - poinformowała agencja Reuters.
Jak poinformował gubernator obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin na kanale społecznościowym Telegram, w wyniku sobotniego ostrzału Konstantyniwki zginęło trzech mężczyzn w wieku od 24 do 69 lat. Cztery osoby odniosły rany i trafiły do szpitala. Uszkodzone zostały trzy linie energetyczne, wielopiętrowy blok mieszkalny oraz budynek administracyjny.
Pod Toreckiem zginęło dwóch mężczyzn w wieku 52 lat i 53 lat - poinformowala rzeczniczka prokuratury w Doniecku Anastasija Miedwiediewa.
Agencja Reuters przypomina, że Konstantyniwka, która przed wojną była miastem przemysłowym liczącym około 70 tys. mieszkańców, w ciągu trwającej od 24 lutego 2022 roku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę była stale ostrzeliwana z ziemi i powietrza. W sierpniu, w obliczu rosyjskiej ofensywy, władze ukraińskie ogłosiły przymusową ewakuację rodzin z dziećmi
red./wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/705305-relacja-928-dzien-wojny-ofiary-rosyjskich-ostrzalow