Trwa 923. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 3 września 2024 r.
23:01. Rzecznik unijnej dyplomacji: Atak Rosji na ukraińską Połtawę to kolejny celowy rozlew krwi
Atak Rosji na Połtawę to kolejny celowy rozlew krwi, który dowodzi determinacji Rosji, by kontynuować brutalną wojnę przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom, próbując spowodować jak największą liczbę ofiar - napisał w oświadczeniu rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano.
Dziś po południu Rosja zaatakowała Połtawę dwoma pociskami balistycznymi. W wyniku tego ataku zginęły dziesiątki osób, a ponad 200 zostało rannych. To kolejny celowy rozlew krwi, który dowodzi determinacji Rosji, by kontynuować brutalną wojnę przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom, próbując spowodować jak największą liczbę ofiar i wyrządzić spustoszenie na szeroką skalę. Łączymy się w żalu z rodzinami ofiar i wspieramy naród ukraiński
— napisał rzecznik.
Jak dodał, przez ostatnie dwa i pół roku Rosja nieustannie terroryzuje ludność Ukrainy, prowadząc nielegalną agresję, przeprowadzając ataki rakietowe i z wykorzystaniem dronów na terytorium Ukrainy, „tchórzliwie wymierzone głównie w cele cywilne”.
To tylko podkreśla potrzebę tego, aby Ukraina, zgodnie z jej uzasadnionym prawem do samoobrony wynikającym z Karty Narodów Zjednoczonych, była w stanie skutecznie odeprzeć takie haniebne ataki przeprowadzane z placówek wojskowych w Rosji. Unia Europejska w dalszym ciągu angażuje się w zwiększenie dostaw wsparcia wojskowego, w tym systemów obrony powietrznej i amunicji. Dostawy te wzmacniają ukraińską samoobronę, ratują życie niewinnych ludzi i zmniejszają poziom zniszczeń na Ukrainie
— podsumował.
Co najmniej 51 osób zginęło, a 235 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na wojskową uczelnię w Połtawie w środkowo-wschodniej części Ukrainy – podała ukraińska Prokuratura Generalna i władze obwodowe. Według źródeł wojskowych zginęli żołnierze.
Celem ataku był Połtawski Wojskowy Instytut Łączności. Ukraińskie źródła wojskowe powiadomiły, że częściowemu zniszczeniu uległ jeden z gmachów Instytutu, a wiele osób znalazło się pod gruzami.
Ukraińska piechota poinformowała na Telegramie, że wśród zabitych są żołnierze.
Straciliśmy dzielnych Ukraińców, naszych rodaków i rodaczki, żołnierzy
— napisano.
Ministerstwo obrony poinformowało w komunikacie, że „odstęp czasu między alarmem a uderzeniem rakiet był tak krótki, że (uderzenie) zastało ludzi podczas ewakuacji do schronu”.
19:00. Zełenski prosi Trudeau o interwencję u partnerów Ukrainy
Podczas rozmowy telefonicznej z premierem Kanady Justinem Trudeau, prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał go do wzmocnienia poparcia wśród partnerów w celu przyznania Ukrainie pozwolenia na uderzenie w cele wojskowe na terytorium Rosji.
18:00. Już Ponad 50 ofiar ataku na Połtawę
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że liczba ofiar nalotu na Połtawę wzrosła do 51.
17:30. MSZ po ataku na Połtawę: Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności
„Potępiamy rosyjski atak na szpital i placówkę edukacyjną w Połtawie, w którym zginęło co najmniej 41 osób. Składamy wyrazy współczucia narodowi ukraińskiemu. Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w obronie przed agresją. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności” - przekazało polskie MSZ na X.
16:15. Trzydniowa żałoba W obwodzie połtawskim
Po rosyjskim ataku rakietowym, w którym - według obecnych danych - zginęło co najmniej 41 osób, władze obwodu połtawskiego ogłosiły w regionie trzydniową żałobę. O decyzji poinformował szef lokalnej administracji Filip Pronin.
16:00. Rumuński parlament zatwierdził przekazanie baterii Patriot Ukrainie
W czerwcu rząd w Bukareszcie poinformował, że przekaże Ukrainie jedną z dwóch posiadanych przez siebie baterii Patriot, jeśli uzyska w zamian od sojuszników zestaw obrony przeciwlotniczej o podobnych parametrach.
15:30. Polska potępia atak w Połtawie
„Potępiamy rosyjski atak na szpital i placówkę oświatową w Połtawie, w którym zginęło co najmniej 41 osób” - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Wyrażamy głębokie współczucie i solidarność z narodem Ukrainy. Polska będzie nadal wspierać (Ukrainę) w jej obronie przed agresją. Rosja musi odpowiedzieć za swoje działania” - czytamy we wpisie opublikowanym przez resort w serwisie X.
13:40. Liczba rannych w nocnym ostrzale Zaporoża wzrosła do czterech
W ostrzale zginęła 38-letnia kobieta i jej 8-letni syn. Bardzo ciężko ranna jest 12-letnia córka zabitej, a wśród rannych jest 43-letni mąż kobiety.
13:30. Atak rakietowy w Połtawie
Rosyjskie wojska ostrzelały dwiema rakietami balistycznymi miasto Połtawa w środkowo-wschodniej części Ukrainy; trafiono w placówkę edukacyjną i pobliski szpital; obecnie wiemy o śmierci 41 osób i ponad 180 rannych - powiadomił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Otrzymałem wstępne raporty na temat rosyjskiego ataku na Połtawę. Według dostępnych obecnie informacji, dwie rakiety balistyczne. Uderzyły one w teren instytucji edukacyjnej i pobliskiego szpitala. Jeden z budynków Instytutu Komunikacji został częściowo zniszczony. Ludzie zostali uwięzieni pod gruzami. Wielu udało się uratować” - powiadomił prezydent.
„Ponad 180 osób zostało rannych. Niestety, jest wielu zabitych. Obecnie zgłoszono śmierć 41 osób. Moje kondolencje dla wszystkich rodzin i przyjaciół (poszkodowanych)” - oznajmił Zełenski.
Zarządził przeprowadzenie śledztwa w celu zbadania wszystkich okoliczności tragedii. Jak podkreślił, w akcję ratunkową zaangażowano wszystkie niezbędne służby.
„Jestem wdzięczny każdemu, kto od pierwszych minut po uderzeniu pomaga ludziom, ratuje życie. Rosyjscy łajdacy muszą odpowiedzieć za ten atak” - zadeklarował Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Atak rakietowy na Połtawę! Ponad 40 zabitych, 180 rannych. Zełenski: „Rosyjscy łajdacy muszą odpowiedzieć za ten atak”
13:10. SBU rozbiła siatkę rosyjskich agentów w Kijowie
Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformował, że grupa składała się z czterech osób, a jej koordynacją na Ukrainie zajmował się były deputowany Partii Regionów, niegdyś prorosyjskiej partii władzy.
„Siatka agenturalna zajmowała się działalnością wywiadowczą i dywersyjną na terenie naszego państwa. Miała hierarchiczną strukturę z wyraźnie podzielonymi rolami. Oprócz byłego deputowanego, który pełnił rolę koordynatora, w jej skład wchodzili: dywersant, dostawca urządzeń wybuchowych oraz agentka specjalizująca się w obserwacji zewnętrznej” - podano w komunikacie.
Jak wynika z materiałów sprawy, kolejnym zadaniem siatki agentów było zbieranie danych o ukraińskich działaczach, którzy „interesowali” się rosyjskimi służbami specjalnymi.
„W szczególności grupa pracowała nad uzyskaniem danych o miejscach zamieszkania i odwiedzanych lokalizacjach, harmonogramie dnia oraz kręgu znajomych określonych osób. Wszystko to w celu ich późniejszej fizycznej likwidacji. Wśród tych, na których rosyjskie służby specjalne planowały zamach, był ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon” – poinformowała SBU.
Dmytro Gordon to ukraiński dziennikarz, prezenter telewizyjny i wydawca. Jest założycielem i redaktorem naczelnym tabloidu Bulwar Gordona.
10:30. Putin zaprosił prezydenta Mongolii do Moskwy
Putin zaprosił prezydenta Uchnaagijna Chürelsücha do Moskwy na obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbędą się w Moskwie 9 maja 2025 roku.
Tak został przywitany:
10:20. Jedna z linii energetycznych zasilających Zaporoską Elektrownię Jądrową została uszkodzona
Ukraińska spółka Energoatom, zarządzająca ukraińskimi elektrowniami atomowymi podaje, że linia energetyczna została uszkodzona 2 września w wyniku rosyjskiego ostrzału. Energoatom podaje, że linia nie może zostać naprawiona ze względu na groźbę ponownego ostrzału przez Rosjan. Energoatom ostrzega, że gdyby uszkodzona została również druga linia, wówczas elektrownia utraciłaby zewnętrzne źródło zasilania systemu chłodzącego reaktory.
10:10. Rosja wzmacnia obronę w obwodzie biełgorodzkim
Rada odpowiedzialna w Ministerstwie Obrony Rosji za bezpieczeństwo terenów przygranicznych otrzymała od sztabów operacyjnych z obwodu biełgorodzkiego 27 wniosków - podał rosyjski resort. Dodał, że 18 wniosków zostało zrealizowanych, a kolejne są wdrażane. „Dodatkowe środki obrony powietrznej są rozmieszczane w ugrupowaniu” - brzmi komunikat.
10:00. Po ostrzale Zaporoża 12-latka w stanie krytycznym
Gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow, poinformował, że 12-latka ranna w ostrzale rakietowym Zaporoża ma poparzone 45 proc. powierzchni ciała a jej stan jest krytyczny. Dziewczynka przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Wcześniej Fedorow podał, że w ostrzale zginął 8-latek.
09:30. Ogromny pożar w obwodzie charkowskim. Cała wieś ewakuowana
Mieszkańcy z wsi Studenok w obwodzie charkowskim zostali ewakuowani po wybuchu dużego pożaru. Ogień objął ok. 1,2 tysiąca hektarów lasu w rejonie Izium i objął także wspomnianą wieś. Zgodnie z informacjami z lokalnych mediów, spłonęło 40 domów, a dwie osoby zostały ranne. W gaszeniu pożaru uczestniczy 275 ludzi, mających do dyspozycji 77 jednostek sprzętu.
09:20. Rosyjski dron zaatakował rowerzystę w obwodzie chersońskim
W wyniku ataku 45-letni mieszkaniec wsi Kizomys zginął. Z kolei na przedmieściach Chersonia w ataku drona ranna została 76-letnia kobieta.
09:10. 14-letnia dziewczynka poważnie ranna w nocnym ostrzale Chersonia
Do ostrzału Chersonia doszło ok. 3:20 rano czasu lokalnego. Miasto było ostrzeliwane przez artylerię i wyrzutnie rakiet. W czasie ostrzału trafiony został budynek mieszkalny.
09:00. Ukraińcy donoszą o atakach na przeprawy pontonowe
Ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły 12 ataków na miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich - podał Sztab Generalny Ukrainy. W komunikacie poinformowano także o uderzeniach w system artyleryjski i dwie przeprawy pontonowe.
08:44. Ukraińskie władze: Cztery osoby zginęły w rosyjskich atakach w kraju
Cztery osoby cywilne straciły życie, a 12 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu zaporoskiego, dniepropietrowskiego i chersońskiego Ukrainy - poinformowały władze tych regionów.
Rosyjscy żołnierze uderzyli w obwód zaporoski ponad 300 razy w ciągu ostatniej doby.
8-letni chłopiec i 38-letnia kobieta zginęli, a 12-letnia dziewczynka i 43-letni mężczyzna zostali ranni w rosyjskim ataku na Zaporoże
— napisał szef władz obwodowych Iwan Fedorow na Telegramie.
Podkreślił, że w ciągu dnia okupanci 313 razy uderzyli w 11 miejscowości obwodu zaporoskiego, w tym Zaporoże. Naliczono 38 zgłoszeń dotyczących zniszczenia domów mieszkalnych i obiektów infrastruktury.
51-letni mężczyzna zginął we wczorajszym ataku rakietowym na Dniepr. Sześć osób zostało rannych
— zaznaczył szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.
Jak dodał, w mieście Dniepr doszczętnie spłonęły trzy samochody, a 12 innych pojazdów zostało uszkodzonych. Wypadły szyby z okien przedszkola i siedmiu prywatnych domów. W obwodzie chersońskim „w wyniku rosyjskiej agresji zginęła jedna osoba, a cztery inne zostały ranne, w tym dziecko” - przekazał szef władz regionu Ołeksandr Prokudin.
Według Prokudina rosyjskie wojsko uderzyło w obiekt infrastruktury krytycznej, instytucję edukacyjną i kulturalną, budynek administracyjny i cerkiew, a także m.in. w trzy wieżowce i blisko 30 prywatnych domów. Rosyjskie siły uszkodziły również gazociąg, budynek gospodarczy, magazyn i prywatne samochody.
08:33. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ostatniej nocy 27 dronów
Ukraińska obrona powietrzna zlikwidowała 27 z 35 dronów wroga - przekazały we wtorek Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa rosyjskie drony poleciały w kierunku obwodu biełgorodzkiego Rosji i okupowanego obwodu donieckiego - dodano.
Przeciwnik uderzył trzema rakietami balistycznymi Iskander-M/KN-23 z Krymu, rakietą kierowaną Ch-59/69 z obwodu kurskiego oraz 35 bojowymi bezzałogowymi statkami powietrznymi Shahed-131/136, które wystrzelono z obwodu kurskiego i przylądka Czauda na (okupowanym) Krymie
— czytamy w komunikacie.
Zestrzelono 27 dronów szturmowych Shahed-131/136, sześć utracono w okolicy, nie ma informacji o uszkodzeniach lub ofiarach. Dwa kolejne drony wroga poleciały w kierunku obwodu biełgorodzkiego i okupowanego obwodu donieckiego
— zaznaczono w wiadomości.
System obrony powietrznej był aktywny w obwodach: kijowskim, odeskim, charkowskim, mikołajowskim, chersońskim, połtawskim, czernihowskim i sumskim. Lotnictwo, przeciwlotnicze wojska rakietowe, jednostki walki elektronicznej i mobilne grupy ogniowe ukraińskich sił powietrznych i sił obrony były zaangażowane w odparcie ataku powietrznego wroga - dodano.
00:01. Prezydent: dzięki operacji kurskiej mamy ponad 600 jeńców do wymiany na naszych żołnierzy
Dzięki operacji kurskiej wzięliśmy do niewoli ponad 600 rosyjskich jeńców, którzy mogą być wymienieni na Ukraińców przebywających w niewoli w Rosji – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z premierem Holandii Dickiem Schoofem w Zaporożu.
Rezerwy wymiany (jeńców) są uzupełniane i (te) wymiany już się rozpoczęły. Nie stało się to ot tak po prostu. Rozpoczęły się wymiany, ponieważ mamy kogo wymieniać na naszych chłopaków, którzy znajdują się w (rosyjskiej) niewoli. Pojmaliśmy ponad 600 osób i mamy na kogo wymieniać naszych
— powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z Schoofem.
Prezydent ocenił, że zajęcie przez Siły Zbrojne Ukrainy części obwodu kurskiego w Rosji może wpłynąć na sytuację na najbardziej niebezpiecznych odcinkach frontu, w okolicach Pokowska i Torecka w obwodzie donieckim. Uznał, że „możliwa jest tam deeskalacja poprzez zmniejszenie (na tych odcinkach) liczebności rosyjskich wojsk”. Szef państwa ukraińskiego powiadomił, że na odcinku pokrowskim Rosjanie od dwóch dni nie dokonują żadnych postępów.
Zełenski ujawnił, że rozmawiał z Schoofem w Zaporożu m.in. o powiększeniu floty samolotów F-16, które Zachód niedawno zaczął przekazywać jego państwu. Holandia, wraz z Danią, Norwegią i Belgią, zobowiązały się do dostarczenia Ukrainie 60 tych maszyn.
W naszych rozmowach z panem premierem rozmawialiśmy dziś między innymi o tym, jak zwiększyć naszą obronę przed rosyjskim terrorem i przybliżyć sprawiedliwy pokój. Kluczowe sprawy to obrona powietrzna, dostawy Patriotów, rakiet, zwiększenie naszej floty F-16. Mamy na to pomysły
— zadeklarował.
Prezydent poinformował także, że ukraiński wywiad przekazał premierowi Schoofowi dane o rosyjskich rakietach, używanych do ataków na jego kraj i zbudowanych z zachodnich komponentów.
Dzisiaj nasz wywiad, nasze wojskowe służby wywiadowcze przekazały wszystkie niezbędne informacje premierowi (Holandii) i jego zespołowi - jakich pocisków Rosja używa na co dzień oraz ile jest w nich zachodnich komponentów (…) z różnych firm i krajów świata, amerykańskich i europejskich
— podkreślił Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/704648-relacja-923-dzien-wojny-atak-rakietowy-w-poltawie