Trwa 922. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 2 września 2024 r.
18:40. Putin w Mongolii. Human Rights Watch wzywa do jego zatrzymania
Przywódca Rosji Władimir Putin przybył z wizytą do Mongolii. Organizacja pozarządowa Human Rights Watch (HRW) zaapelowała o zatrzymanie go. Putin jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) za bezprawną deportację dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
„Mongolia złamałaby swoje międzynarodowe zobowiązania jako członek MTK, gdyby pozwoliła [Putinowi] na wizytę i nie aresztowała go” - przekazała wcześniej w poniedziałek Maria Elena Vignoli, prawniczka z HRW.
Putin jest poszukiwany przez MTK od marca 2023 r., kiedy sędziowie wydali nakazy aresztowania jego oraz rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnie wojenne bezprawnej deportacji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Mongolia została członkiem MTK w 2003 r. Zgodnie z traktatem założycielskim ma obowiązek współpracy z Trybunałem, w tym aresztowania i wydawania podejrzanych, którzy wkraczają na jej terytorium.
„Wpuszczenie Putina, zbiega MTK, byłoby zniewagą nie tylko dla wielu ofiar zbrodni sił rosyjskich, ale także podważyłoby podstawową zasadę, że nikt, bez względu na to, jak jest potężny, nie stoi ponad prawem” - stwierdziła Vignoli.
18:00. Liczba rannych ostrzału Charkowa wzrosła do 13
W Charkowie liczba osób rannych w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich wzrosła do 13 - podał mer Charkowa Ihor Terechow.
17:30. Premier Holandii ogłosił w Zaporożu nowy pakiet wsparcia dla Kijowa
Premier Holandii Dick Schoof, przebywający z wizytą w Zaporożu na Ukrainie, ogłosił pakiet pomocy dla Kijowa o wartości ponad 200 mln euro.
„Musimy zrobić wszystko, co możliwe, żeby pomóc Ukrainie, by dalej szła naprzód. Nie tylko na linii frontu, ale i w życiu codziennym. Właśnie dlatego Holandia przyznaje (Kijowowi) nowy duży pakiet pomocy na sumę ponad 200 mln euro”
– ogłosił Schoof w komunikacie na platformie X. W jego ocenie środki te mają zostać przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę energetyczną i pomoc humanitarną.
Schoof, pełniący od lipca funkcję premiera, przebywa z pierwszą wizytą na Ukrainie. W poniedziałek wraz z Wołodymyrem Zełenskim odwiedził Zaporoże. To stolica obwodu zaporoskiego na południu kraju, którego część znajduje się pod rosyjską okupacją.
Schoof zapewnił, że Ukraina może liczyć na dalsze wsparcie Holandii. Wyraził także podziw dla mieszkańców miasta znajdującego się kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu. Schoof i Zełenski odwiedzili m.in. szkołę, która z powodu stałego zagrożenia ostrzałami prowadzi zajęcia dla dzieci w podziemnych pomieszczeniach.
„Moja pierwsza wizyta na Ukrainie jako premiera Holandii potwierdza moje przekonanie, że musimy kontynuować wsparcie dla Ukrainy” – napisał Schoof.
17:20. Pojazdy departamentu „nuklearnego” zauważone na Krymie
Na Krymie zauważono transport wojskowy departamentu „nuklearnego” rosyjskiego resortu obrony, odpowiedzialnego za przechowywanie, eksploatację i konserwację amunicji nuklearnej. Pojazdy te – zauważają media – mają na rejestracjach kod 39.
17:00. NATO: Uznajemy prawo każdego członka Sojuszu do ochrony własnej przestrzeni powietrznej
Uznajemy prawo każdego sojusznika do ochrony jego przestrzeni powietrznej, jednak działania poszczególnych sojuszników na rzecz Ukrainy mogą mieć znaczenie dla NATO jako całości, stąd potrzeba, by ściśle konsultowali się z Sojuszem - powiedział PAP wysoki rangą urzędnik Kwatery Głównej NATO w Brukseli, poproszony o komentarz do słów Radosława Sikorskiego.
„Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji sojusznicy wnieśli bezprecedensowy wkład w obronę Ukrainy. Podczas zeszłotygodniowego spotkania Rady NATO-Ukraina sojusznicy potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze zwiększanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie NATO ma obowiązek zapobiec dalszej eskalacji wojny Rosji. NATO nie jest stroną konfliktu i się nią nie stanie. Uznajemy prawo każdego sojusznika do ochrony jego własnej przestrzeni powietrznej, jednak to, co, poszczególni sojusznicy robią na rzecz Ukrainy, może mieć znaczenie również dla NATO jako całości. Dlatego sojusznicy muszą nadal ściśle się konsultować (z Sojuszem - PAP)”
— podkreślił przedstawiciel Kwatery Głównej NATO.
16:30. Szefowa sztabu Wiktara Babaryki jest na skraju śmierci w więzieniu
„Siostra Maryi Kalesnikawej, Tacciana Chomicz, prosi o zapewnienie więźniarce politycznej niezbędnego wyżywienia, leczenia oraz o dopuszczenie do niej bliskich i umożliwienie korespondencji” - podaje Biełsat.
Opozycjonistka jest chora i wymaga specjalnej diety, której nie ma zapewnionej w więzieniu. Przez to mocno schudła i przy wzroście 175 cm waży 45 kg.
Maryja Kalesnikawa była szefową sztabu niedoszłego kandydata w wyborach prezydenckich Wiktara Babaryki. Zatrzymano ją 7 września 2020 roku. Rok później Sąd Okręgowy w Mińsku skazał ją na 11 lat więzienia. Później KGB wpisało ją na listę osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.
16:15. Ostrzał Charkowa i Ruskiej Łozowy. Sześć osób rannych
Po południu Rosjanie ostrzelali Charków i Ruską Łozową. W Charkowie rannych zostało pięć osób. Na miejscu uderzeń płoną garaże, w okolicznych domach wybite są okna, uszkodzona jest instalacja grzewcza.
W Ruskiej Łozowej ranny został mężczyzna i uszkodzony został co najmniej jeden dom. Lokalne władze przekazały, że Rosjanie ostrzelali także okoliczną miejscowość Bezruky.
16:10. Kolejny dowódca zatrzymany w Rosji. Miał przyjąć gigantyczne łapówki
Zastępca dowódcy Leningradzkiego Okręgu Wojskowego gen. Walerij Mumindżanow został zatrzymany – informują media, powołując się na informacje z Komitetu Śledczego. Zarzuca mu się przyjęcie ponad 20 milionów rubli (223 325 dolarów) łapówek w zamian za pomoc firmom w uzyskaniu rządowych kontraktów na dostawy mundurów wojskowych.
16:00. Media: Ukraina w sierpniu po raz pierwszy użyła drona Palanycia przeciwko celowi wojskowemu na Krymie
- W sierpniu Siły Obronne Ukrainy po raz pierwszy wystrzeliła drona rakietowego dalekiego zasięgu Palanycia przeciwko celowi wojskowemu na terytorium półwyspu krymskiego okupowanego przez Rosję.
O użyciu nowego sprzętu przez wojsko mówił wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski.
Jak informuje portal Ukraińska Prawda, celem ataku był obiekt wojskowy na okupowanym przez Rosjan Krymie. Cel ataku miał być skutecznie rażony.
15:30. Premier Danii: Rosja nie mogłaby kontynuować wojny przeciwko Ukrainie bez pomocy Chin
Premier Danii Mette Frederiksen uważa, że Rosja nie byłaby w stanie kontynuować wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie bez pomocy Chin. Zwróciła uwagę na potrzebę zmniejszenia zależności od Chin w dziedzinie technologii.
Duńska premier dodała, że Europa powinna więcej inwestować we własne technologie. - Byliśmy zbyt zależni od rosyjskiego gazu i ropy, a teraz powtarzamy to samo z Chinami w wielu technologiach, co jest dużym błędem – powiedziała w rozmowie z „Financial Times”.
15:20. Rosjanie przeprowadzili nalot na Charków
Lokalne władze poinformowały, że w wyniku ataku ranne zostały co najmniej cztery osoby.
14:45. Bloomberg: Turcja złożyła wniosek o członkostwo w BRICS
Turcja złożyła wniosek o przystąpienie do bloku BRICS, do którego należą Rosja, Chiny, Indie, RPA i Brazylia.
14:00. Ukraińska komisja parlamentarna rekomenduje zatwierdzenie 12,1 mld USD na budżet obronny
Komisja budżetowa ukraińskiego parlamentu zaleciła zatwierdzenie zmienionego projektu ustawy nr 11417, który proponuje zwiększenie wydatków na obronę do 500 mld UAH (około 12,1 mld USD).
13:30. Putin zapowiada rozliczenie z „bandytami”
Putin stwierdził, że rosyjskie siły zbrojne „oczywiście zrobią wszystko”, aby przywrócić pokój na zaatakowanych przez Kijów terenach, ale nie zrezygnują z rozliczenia się z „bandytami”.
13:00. Trzy osoby ranne w ataku powietrznym na Biełgorod i okolice miasta
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że wśród rannych jest 16-latka ze wsi Dubowoje w rejonie biełgorodzkim.
12:30. Rosjanie podają, że zajęli miejscowość Skucznoje w obwodzie donieckim
Miejscowość miała zostać zajęta przez jednostki rosyjskiego zgrupowania „Centrum”. Skucznoje znajduje się w rejonie pokrowskim, czyli na odcinku frontu, na którym Rosjanie skupiają obecnie swoje wysiłki ofensywne.
12:10. Finlandia zakaże Rosjanom kupowania nieruchomości
Finlandia ujawniła plany całkowitego zakazu nabywania nieruchomości przez niektórych obywateli państw obcych, ponieważ pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z zakupami powiązanymi z Rosją w pobliżu krytycznej infrastruktury.
Minister obrony Antti Hakkanen przedstawił w poniedziałek propozycję powstrzymania Rosjan przed dokonywaniem jakichkolwiek zakupów nieruchomości. Oczekuje się, że projekt ustawy zostanie złożony w parlamencie przed końcem roku.
12:00. Rosyjscy blogerzy wojskowi piszą o walkach w dwóch miastach w obwodzie donieckim
Rosyjska armia ma prowadzić walki na ulicach miast Sełydowe i Ukraińsk, w ramach ofensywy prowadzonej w obwodzie donieckim, której głównym celem jest obecnie Pokrowsk - twierdzą rosyjscy blogerzy. Informacji tych nie potwierdza na razie strona ukraińska.
11:30. Stefaniszyna: Ukraina dołączy do NATO w granicach z 1991 r.
W wywiadzie dla RBC-Ukraine wicepremier Ołha Stefaniszyna była pytana o możliwość dołączenia Ukrainy do NATO „częściowo”, co oznacza terytoria, które Ukraina obecnie de facto kontroluje.
Nigdy nie będziemy podnosić kwestii jakichkolwiek ograniczeń lub redystrybucji dotyczących członkostwa w NATO. W granicach z 1991 r. jest Ukraina, suwerenne i niezależne państwo, które dołącza do NATO — powiedziała.
Wicepremier wyjaśniła również, że gdy nadejdzie czas ratyfikacji decyzji o przyjęciu Ukrainy do NATO, Kijów będzie otwarcie komunikował się ze wszystkimi zaangażowanymi.
10:30. Dwa tygodnie po ataku ukraińskiego drona ugaszono pożar składu ropy w Proletarsku
W składzie ropy w Proletarsku w obwodzie rostowskim udało się ostatecznie ugasić pożar, który wybuchł po ataku drona 18 sierpnia.
Wcześniej informowano, że powierzchnia pożaru składu ropy sięgnęła dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Stwierdzono, że nie ma zagrożenia wybuchem, nie stwierdzono nadmiernego poziomu substancji szkodliwych – nie było potrzeby ewakuacji ludności.
09:20. Obrona powietrzna zestrzeliła ostatniej nocy 22 rosyjskie rakiety i 20 dronów
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dziewięć z 16 pocisków balistycznych, 13 z 14 pocisków manewrujących i 20 z 23 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę minionej nocy - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie.
„Rosyjscy okupanci przeprowadzili atak rakietowy na obwody kijowski, sumski i charkowski przy użyciu rakiet balistycznych, manewrujących i przeciwlotniczych, a także zaatakowali z południa za pomocą bezzałogowych statków powietrznych Shahed” - czytamy w komunikacie.
Oddziały radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i śledziły 58 celów powietrznych - 35 pocisków rakietowych różnych typów i 23 drony uderzeniowe.
09:00. Rosyjskie wojska ostrzelały meczet w Kijowie
Rosyjskie wojska ostrzelały pociskami rakietowymi meczet na kijowskich Nywkach - poinformował przywódca Tatarów Krymskich Refat Czubarow. Świątynia została poważnie uszkodzona, ale nikt nie został ranny.
„Dziś rano, w wyniku kolejnego zmasowanego ataku rakietowego rosyjskich barbarzyńców na Kijów, budynek Islamskiego Centrum Kultury Duchowej Administracji Muzułmanów Autonomicznej Republiki Krymu (meczet na Nywkach) został znacznie uszkodzony” - czytamy w komunikacie na Facebooku.
Według Czubarowa, budynki Centrum a zwłaszcza znajdujący się w nim meczet, wymagają remontu. Mamy „kolejny dowód na to, że Rosja jest krajem absolutnego zła” - podkreślił szef Medżlisu, organu samorządowego Tatarów Krymskich.
07:41. Rosjanie zaatakowali Kijów rakietami manewrującymi i balistycznymi
Kilkanaście głośnych eksplozji słychać było w poniedziałek wczesnym rankiem w stolicy Ukrainy, Kijowie, która została zaatakowana przez Rosję pociskami manewrującymi i balistycznymi. W kilku dzielnicach spadły odłamki zestrzeliwanych rakiet. Są informacje o pożarach.
W centrum miasta wyraźnie było słychać świst sunących w niebie rakiet, a niebo rozświetlały czerwone łuny. Nad dzielnicą Hołosijiw widać było kłęby czarnego dymu. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że częściowo została tam zniszczona kotłownia.
Rosyjski atak uszkodził szklane elementy wejścia na stację metra Swiatoszyn. W dzielnicy o tej samej nazwie płonęły cztery samochody; odłamki spadły też na zabudowania gospodarcze - przekazał Kliczko.
Alarm bombowy w Kijowie, ogłoszony o godz. 4.40 (3.30 czasu polskiego), trwał 1 godz. 45 min.
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak zapowiedział, że Rosjanie mogą oczekiwać na odpowiedź w związku z porannymi uderzeniami.
Za wszystko nadejdzie odpowiedź. Przeciwnik ją odczuje
— napisał na Telegramie.
00:01. Zełenski: każde rosyjskie uderzenie dowodzi słuszności naszej taktyki w obwodzie kurskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że każde rosyjskie uderzenie na Charków i inne gęsto zaludnione obszary kraju dowodzi słuszności działań Sił Zbrojnych Ukrainy, w szczególności w obwodzie kurskim na południowym zachodzie Rosji.
Rosja znów terroryzuje Charków. Ataki na infrastrukturę cywilną w mieście. Na chwilę obecną jest ponad 30 rannych. W akcję ratunkową zaangażowane są wszystkie niezbędne siły
— zaznaczył prezydent na Telegramie.
Zwykłe obiekty cywilne - centrum handlowe, Pałac Sportu, zabudowa miejska. Każde takie uderzenie na Charków, na inne nasze miasta i wsie dowodzi słuszności naszej taktyki szczególnie w obwodzie kurskim: musimy zaprowadzić wojnę do domu, skąd została przyniesiona do Ukrainy. I nie tylko do przygranicznych regionów Rosji
— podkreślił Zełenski.
Zapewnił, że trwają prace nad tym, aby w zasięgu ukraińskiej broni znalazło się więcej obiektów wojskowych i krytycznych obiektów przemysłu zbrojeniowego Rosji.
Aby zmusić Rosję do pokoju, aby z fałszywej retoryki o negocjacjach przeszła do kroków mających na celu zakończenie wojny, aby oczyścić naszą ziemię z okupacji i okupantów, potrzebujemy również skutecznych narzędzi
— powiedział Zełenski.
Wcześniej mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że rosyjskie siły przeprowadziły w niedzielę około 10 ataków na Charków, wskutek których 28 osób zostało rannych. Obrażenia odniosło m.in. sześcioletnie dziecko - przekazał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Rosyjskie wojska zaatakowały również obiekt energetyczny w Charkowie - poinformowało ukraińskie ministerstwo energetyki. „Obecnie trwa usuwanie skutków ostrzałów” - czytamy w komunikacie.
Rosyjskie armia przeprowadziła zmasowany atak na Charków przy użyciu rakiet Iskander-M i S-300/400.
Prokuratura i policja ustaliły, że wróg wystrzelił dwie rakiety balistyczne Iskander-M w kierunku centrum handlowego w dzielnicy Sałtiwska w Charkowie
— poinformowano.
Trzy pociski Iskander-M trafiły w budynek Pałacu Sportu w dzielnicy Niemyszlianskiej, a trzy pociski S-300/400 trafiły w sąsiedni teren
— zaznaczono w komunikacie.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/704430-relacja-922-dzien-wojny-na-ukrainie-atak-na-kijow