W dzisiejszych atakach Izraela na Strefę Gazy zginęło co najmniej 48 osób - poinformowały władze medyczne, cytowane przez agencję Reutera. Dziś rozpoczęła się też kampania szczepienia dzieci przeciwko polio - przekazało lokalne ministerstwo zdrowia. Od niedzieli szczepieniom mają towarzyszyć przerwy w walkach.
Kampania szczepień w Strefie Gazy ma objąć ok. 640 tys. dzieci, które zostaną zaszczepione dwudawkową szczepionką w odstępie czterech tygodni. Akcja jest organizowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne oenzetowskie agencje w odpowiedzi na zagrożenie epidemią polio na zrujnowanym wojną terytorium. Zniszczenie infrastruktury medycznej i systemów wodno-kanalizacyjnych, sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. W połowie sierpnia zdiagnozowano pierwsze od 25 lat w Strefie Gazy zachorowanie na polio.
Po południu zaszczepiono kilkanaście niemowląt w szpitalu w Chan Junus na południu Strefy Gazy. WHO i Izrael uzgodniły czasowe wstrzymanie walk, by umożliwić szczepienia. Regularna kampania rozpocznie się w niedzielę od trzydniowej akcji w centralnej części Strefy. Kolejne trzydniowe przerwy w walkach obejmą następnie południową, a później północną część tego terytorium. Każdego dnia walki mają być wstrzymywane na dziewięć godzin, między godz. 6 rano a 15 - ogłosił przedstawiciel WHO.
Tymczasem w Strefie Gazy nie ustają walki i ataki izraelskiego wojska. W sobotnich nalotach na położony w środkowej części tego terytorium obóz dla uchodźców Nusajrat zginęło co najmniej 19 osób; ok. 30 zginęło w innych regionach Strefy Gazy - poinformował Reuters za lokalnymi władzami medycznymi.
Bojownicy Hamasu i innych palestyńskich grup walczyli w sobotę z wojskami izraelskimi na północy Strefy Gazy, a także w regionie graniczącego z Egiptem Rafah - dodała agencja Reutera powołując się na informacje od lokalnych mieszkańców.
Izraelska armia przekazała w sobotę, że kontynuuje operację w południowej i środkowej części Strefy, a także na północy tego terytorium. Jak dodano w rejonie miasta Gaza na północy zabito nieokreśloną liczbę bojowników i zniszczono ich infrastrukturę.
Przeprowadzenie skutecznej kampanii szczepień w Strefie Gazy nie będzie łatwe z przyczyn logistycznych - skomentowała agencja Associated Press. Zniszczona jest większość dróg, większość szpitali musiała zawiesić działalność, a ludność tego terenu jest skupiona w kilku gęsto zaludnionych punktach, do których uciekła z innych terenów.
Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy zapowiedziało, że szczepienia będą się odbywać w ponad 400 stałych placówkach, takich jak przychodnie czy szpitale, w tym polowe, i ok. 230 tymczasowych punktach. Do Strefy Gazy przez Izrael dotarło już ok. 1,3 mln dawek szczepionki, w najbliższym czasie ma dojechać kolejnych 400 tys. Podawaniem preparatów będzie się zajmowało ok. 2000 pracowników medycznych.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano; część jest wciąż więziona. W izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło jak dotąd ponad 40,6 tys. Palestyńczyków - informuje lokalne ministerstwo zdrowia, które w swoich komunikatach nie rozróżnia ofiar cywilnych od bojowników.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/704333-48-zabitych-w-dzisiejszym-ataku-izraela-na-strefe-gazy