Paweł Durow, twórca komunikatora Telegram, został wczoraj wieczorem postawiony w stan oskarżenia przez francuski wymiar sprawiedliwości i zwolniony pod nadzorem sądowym – poinformowała w komunikacie paryska prokuratura, cytowana przez agencję AFP. W związku ze stanem oskarżenia, szef platformy komunikacyjnej ma zakaz opuszczania terytorium Francji.
Wczoraj po południu zakończył się policyjny areszt Durowa, zatrzymanego w sobotę we Francji, po czym został on przekazany do dyspozycji francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Twórcy Telegramu postawiono 12 zarzutów związanych z przestępczością zorganizowaną.
Rosjanin z francuskim i emirackim (ZEA) paszportem został zwolniony po zapłaceniu kaucji w wysokości 5 mln euro; jest też zobowiązany do stawiania się dwa razy w tygodniu na komisariacie i nie może opuścić terytorium Francji.
Durow, który przyleciał w sobotę do Paryża z Azerbejdżanu, był poszukiwany za odmowę współpracy z francuskimi organami ścigania w związku z działaniem stworzonego przez siebie komunikatora, wykorzystywanego m.in. przez przestępców.
Kontrowersyjne zatrzymanie
Jego zatrzymanie wywołało krytykę ze strony Rosji, a także m.in. Elona Muska.
Oskarżenia pod adresem założyciela komunikatora Telegram ze strony władz Francji wymagają przedstawienia poważnych dowodów
— oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Pan Durov jak dotąd nie skomentował publicznie ostatnich wydarzeń.
Jego prawnik, David-Olivier Kaminski, powiedział, że Telegram jest pod każdym względem zgodny z europejskimi przepisami cyfrowymi i jest moderowany zgodnie z tymi samymi standardami, co inne sieci społecznościowe.
Absurdem było sugerowanie, że jego klient może być zaangażowany w czyny przestępcze, które nie dotyczą go ani bezpośrednio, ani pośrednio
— dodał.
Jest to bezprecedensowa sytuacja, w której właściciel platformy mediów społecznościowych zostaje aresztowany z powodu sposobu, w jaki platforma ta jest wykorzystywana, i wywołało to zaciekłą debatę online na temat wolności słowa i odpowiedzialności.
Elon Musk, właściciel X, bronił pana Durowa, argumentując, że moderacja to „propagandowe słowo” oznaczające cenzurę. Wezwał do uwolnienia pana Durowa.
CZYTAJ TEŻ:
hm/PAP/X/BBC
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/704016-pawel-durow-wyszedl-z-aresztu-za-kaucja-5-milionow-euro