Trwa 917. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 28 sierpnia 2024 r.
21:50. „WSJ”: służby Francji włamały się do telefonu Durowa, a Macron proponował mu obywatelstwo
Służby wywiadowcze Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich włamały się do iPhone’a szefa Telegrama Pawła Durowa w ramach wspólnej operacji w 2017 r. - doniósł „Wall Street Journal”. Według dziennika rok później prezydent Francji Emmanuel Macron proponował Rosjaninowi francuskie obywatelstwo.
Jak pisze gazeta, Durow był celem wspólnej wywiadowczej operacji Francji i ZEA pod kryptonimem „Purple Music”. Powodem włamania na jego telefon miały być niepokoje dotyczące używania Telegrama przez Państwo Islamskie do werbunku i planowania ataków.
Mimo to już rok później podczas lunchu w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron oferował Durowowi francuskie obywatelstwo, które ostatecznie otrzymał w 2021 r. Francuskie władze twierdzą, że w istocie to Durow zwrócił się do Macrona o naturalizację.
21:12. Sikorski: mam nadzieję, że Ukraina rozwiąże kwestie historyczne w duchu wdzięczności za naszą pomoc
Kwestie historyczne między Polską a Ukrainą są problemem, ale mam nadzieję, że Ukraina rozwiąże je w duchu wdzięczności za pomoc, którą jej świadczymy - powiedział w rozmowie z PAP szef MSZ Radosław Sikorski.
Ocenił też, że na razie nie widzi gotowości Rosji do rozmów pokojowych z Ukrainą.
CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczne słowa Kułeby na Campus Polska! Co z ekshumacjami ofiar Wołynia? „Mamy tylko taki wniosek do rządu w Polsce…”
20:24. Straty bojowe rosyjskiej armii
Resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi sił rosyjskich:
18:26. Szef NATO: Sojusznicy potwierdzili, że zwiększą pomoc wojskową dla Ukrainy
Ukraina codziennie przechwytuje rosyjskie rakiety, ale jej zdolność do obrony wymaga większego wsparcia; sojusznicy potwierdzili, że zwiększą swoją pomoc wojskową - oświadczył w środę po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Spotkanie odbyło się na szczeblu ambasadorów i zostało zwołane na prośbę Ukrainy. Z przedstawicielami krajów członkowskich NATO połączył się minister obrony Ukrainy Rustem Umerow, który m.in. mówił o aktualnym zapotrzebowaniu.
Ukraina nadal codziennie przechwytuje rosyjskie rakiety, ratując życie niezliczonych osób. Jednak zdolność Ukrainy do utrzymania obrony wymaga zwiększonych dostaw i większego wsparcia
— podkreślił Stoltenberg cytowany w komunikacie wydanym po posiedzeniu w środę.
W obliczu ostatniego rosyjskiego ataku sojusznicy potwierdzili, że zwiększą swoją pomoc wojskową dla Ukrainy
— zaznaczył.
16:47. Wiceszef CIA: Ukraińskie wojska mają zamiar utrzymać zajęte tereny w Rosji, co nie będzie łatwe
Ukraińskie wojska mają zamiar utrzymać zajęte tereny na południowym zachodzie Rosji przez jakiś czas, co nie będzie łatwe - ocenił wicedyrektor CIA David Cohen. Dodał, że należy spodziewać się rosyjskiej kontrofensywy w obwodzie kurskim, gdzie trwa operacja sił ukraińskich.
Cohen, który wziął udział w miejscowości Bethesda w stanie Maryland w konferencji amerykańskiej branży bezpieczeństwa, zwrócił też uwagę, iż Władimir Putin będzie musiał „liczyć się z reakcją społeczeństwa na zajęcie przez armię ukraińską części Rosji”.
Jednocześnie wicedyrektor CIA przekazał, że ostatnie rosyjskie zdobycze terytorialne na kierunku Pokrowska w obwodzie donieckim, są okupione wielkimi stratami i nie mają większego znaczenia strategicznego.
Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły operację ofensywną w obwodzie kurskim 6 sierpnia. Naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Ołeksandr Syrski poinformował we wtorek, że obszar zajęty w tym obwodzie wynosi 1294 km kwadratowe, a liczba kontrolowanych przez Ukraińców miejscowości wzrosła do 100.
Wczoraj pojawiły się informacje, że ukraińscy żołnierze zaatakowali też obwód biełgorodzki w Rosji.
15:36. Kreml straszy wyższymi cenami gazu, jeśli Ukraina nie przedłuży umowy tranzytowej
Jeśli Kijów nie przedłuży kontraktu w sprawie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę, europejscy konsumenci będą płacić więcej za ten surowiec - zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Umowa między Kijowem a Moskwą traci ważność 31 grudnia.
Ukraina podkreśla, że nie zamierza zawierać nowej umowy tranzytowej z Rosją w związku z trwającą wojną. Reuters zaznaczył, że większość odbiorców rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę przygotowuje się na przerwanie dostaw wraz z końcem roku.
Pieskow oświadczył, że jeśli Kijów nie przedłuży kontraktu, Moskwa znajdzie alternatywne szlaki dostaw, na przykład przez planowany hub gazowy w Turcji.
Istnieją (inne) szlaki, ale oczywiście takie decyzje ukraińskiej strony poważnie zaszkodzą interesom europejskich odbiorców, tych, którzy wciąż chcą kupować bardziej pewny, bardziej przystępny cenowo (…) rosyjski gaz
— powiedział dziennikarzom Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.
Uznał, że Europejczycy będą musieli płacić więcej za gaz od innych dostawców, w tym za skroplony gaz ziemny z USA.
Rosyjski koncern Gazprom może dostarczać też gaz w inny sposób, na przykład przez TurkStream, Bułgarię, Serbię albo Węgry
— napisał Reuters, zwracając jednocześnie uwagę na ograniczoną przepustowość danych szlaków.
Unia Europejska i Ukraina zwróciły się do Azerbejdżanu o ułatwienie rozmów z Rosją w sprawie umowy tranzytowej.
14:30. Od początku roku drony 64 razy atakowały infrastrukturę energetyczną w Rosji
Od początku roku wojska ukraińskie zaatakowały co najmniej 64 razy rafinerie ropy i inną infrastrukturę energetyczną w Rosji oraz na terenach okupowanych na Krymie i w obwodzie ługańskim - podała rosyjska redakcja BBC. W ostatnich tygodniach drony najczęściej atakowały obiekty w południowo-zachodniej Rosji.
Od 18 sierpnia trwa pożar w magazynie ropy naftowej w Proletarsku w obwodzie rostowskim, który rozpoczął się po ataku dronów. W ciągu 10 dni powierzchnia pożaru osiągnęła 10 tys. metrów kwadratowych; 49 strażaków zostało rannych w akcji gaśniczej.
Według BBC nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób tak duże pożary mogą wpłynąć na produkcję i ceny produktów ropopochodnych w Rosji.
Benzyna staje się w tym roku dość droga: ceny wzrosły o ponad 5 procent w okresie styczeń-lipiec, a wzrost przyspieszył w lipcu. Władze ostatecznie musiały nałożyć embargo na eksport benzyny do końca roku
— czytamy na portalu BBC.
W połowie stycznia ukraińskie drony po raz pierwszy przeleciały prawie 900 km od granicy, aby zaatakować terminal naftowy w Petersburgu. Według BBC, na początku roku celami były głównie rafinerie, które są ważne dla rynku rosyjskiego, ale wiosną sytuacja się zmieniła i ataki objęły zakłady produkujące na potrzeby wojska.
Od początku sierpnia hurtowa cena benzyny AI-95 spadła o 3,4 proc. na Międzynarodowej Giełdzie Towarowej w Petersburgu, a cena AI-92 wzrosła o 2,8 proc.
Rosyjscy eksperci nie przypisują bezpośrednio wzrostu cen atakom dronów, ale raczej widzą szereg przyczyn: wysoki popyt na benzynę w lecie, planowe prace remontowe w rafineriach i inne czynniki.
BBC zauważa, że wzrost cen benzyny prowadzi do wzrostu cen innych towarów. Według dziennika „Kommiersant”, w sierpniu odnotowano w Rosji wzrost cen żywności o 5-40 proc.
Od początku roku rosyjskie rafinerie były regularnie atakowane przez ukraińskie drony. W niektórych zakładach petrochemicznych podstawowe wydziały przetwarzania ropy naftowej wymagały naprawy po tych atakach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał ataki na rafinerie odpowiedzią na ataki rosyjskich wojsk na ukraiński sektor energetyczny.
13:01. Ukraiński deputowany: Granice z 1991 roku mogą być celem, ale nie osiągniemy go szybko
Nie osiągniemy granic z 1991 roku w przyszłym roku ani nawet w ciągu dwóch lat; w dającej się przewidzieć przyszłości ryzyko strat terytorialnych jest znacznie większe niż perspektywa powiększenia wyzwolonych terytoriów - ocenił deputowany do parlamentu Ukrainy Serhij Rachmanin w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
Jeśli mówimy o granicach z 1991 roku, to zdecydowanie nie jest to kwestia najbliższej przyszłości. (Zwłaszcza) teraz, w obliczu takiej intensywności działań wojennych i (różnych)okoliczności, w tym tych, które są poza naszą kontrolą. Spójrzmy na to, co dzieje się w Unii Europejskiej, co dzieje się w Niemczech, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych
— zauważył Rachmanin.
Czy powinniśmy więc postawić to sobie za cel (przywrócenie kontroli nad terytorium Ukrainy w granicach z 1991 roku - PAP)? Czy jest on osiągalny? Tak, jest. Ale jest to osiągalne w zależności od okoliczności, które musimy przybliżyć
— podkreślił deputowany.
Jego zdaniem stanie się to możliwe nie tylko w wyniku działań własnych Kijowa, ale także poprzez umiejętny wpływ na kraje trzecie - na partnerów, sojuszników, wrogów i kraje, które trzymają się z dala od spraw ukraińskich.
Dla nas absolutne zwycięstwo oznacza osiągnięcie granic zapisanych w naszej konstytucji, przywrócenie bezpieczeństwa oraz zmianę sytuacji w Rosji. Dopóki sytuacja w Rosji nie ulegnie zmianie, zawsze będzie ona stanowić dla nas zagrożenie, niezależnie od tego, czy osiągniemy granice z 2022 roku, granice z 1991 roku czy jakąkolwiek inną wersję granic
— uważa Rachmanin.
Nawet jeśli dojdzie do zamrożenia konfliktu, zawieszenia broni czy porozumienia pokojowego, które teraz wygląda abstrakcyjnie, Rosja nadal będzie dla nas zagrożeniem, dopóki coś się w niej nie zmieni
— argumentował.
Zdaniem Rachmanina na razie nie ma obiektywnych podstaw, by twierdzić, że zmiany w Rosji są możliwe.
Nie wiem, kiedy to nastąpi. Wierzę, że tak się stanie. Myślę, że nikt nie może teraz powiedzieć, jaka będzie (tego) cena
— dodał.
To, co jest dla nas naprawdę ważne, to fakt, że w końcu udowodniliśmy światu nasze prawo do bycia samodzielnym - i jest to zwycięstwo, które już osiągnęliśmy. Zdaliśmy już test samowystarczalności. Oznacza to, że nasze szanse na pełnoprawne zwycięstwo są realne, choć bardzo trudne, bo zależne od wielu czynników i okoliczności. Ale gdyby nie to, co wydarzyło się w latach 2022, 2023 i 2024, o wiele trudniej byłoby o tym mówić. A teraz możemy o tym mówić
— podsumował deputowany.
12:33. Media: za atakami dronów na magazyny paliw w obwodzie rostowskim stoi ukraiński wywiad wojskowy
Za atakami dronów na magazyny paliw w obwodzie rostowskim w Rosji stoi ukraiński wywiad wojskowy HUR i Siły Operacji Specjalnych (SSO) – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w wywiadzie.
(…) zaatakowany obiekt jest częścią rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego i jest bezpośrednio włączony w proces zaopatrywania wrogich wojsk. Dokładne wyniki operacji są jeszcze ustalane
— powiedział rozmówca z HUR agencji Interfax-Ukraina.
Wcześniej lokalne władze rosyjskie informowały, że po ataku, który nastąpił w nocy, w dwóch magazynach paliw wybuchł pożar. Kanał Astra na Telegramie podał, że płonął magazyn w firmie Atlas.
Interfax-Ukraina napisała, że przedsiębiorstwo państwowe Kombinat Atlas należy rosyjskiej Federalnej Agencji Rezerw Państwowych w Południowym Okręgu Federalnym i specjalizuje się w dostawach produktów naftowych dla rosyjskich sił zbrojnych.
W sierpniu 2020 r. Kombinat Atlas był gospodarzem wspólnych ćwiczeń Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i Federalnej Agencji Rezerw Państwowych w ramach manewrów Kaukaz-2020. Ćwiczono wówczas dostarczanie paliw na potrzeby armii transportem drogowym, kolejowym i przez rurociągi – przypomniała ukraińska agencja.
11:28. Brytyjskie MON: Putin ponownie awansował kuzynkę na wysokie stanowisko
Kolejne awansowanie przez Władimira Putina swojej kuzynki Anny Cywilowej na stanowisko w ministerstwie obrony stanowi wyzwanie nawet dla rosyjskiego przyzwolenia na korupcję i może dowodzić narastającej hermetyczności elity w kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej przywołano informację podaną 17 sierpnia przez rosyjskie media, według których Putin awansował Cywilową, córkę swojej kuzynki, często określanej jako jego siostrzenica, na stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie obrony. W czerwcu tego roku Cywilowa została wiceministrem obrony i zachowa to stanowisko.
Jak wyjaśniono, jako sekretarz stanu Cywilowa została wyniesiona ponad zwyczajnych wiceministrów obrony, których jest jeszcze siedmiu, i będzie odpowiedzialna w ministerstwie za kontakty z parlamentem oraz innymi resortami.
W aktualizacji zwrócono uwagę, że nic nie wiadomo o tym, by przed 2023 rokiem miała ona jakiekolwiek doświadczenie czy kontakty w kwestach obronności. Z wykształcenia jest psychiatrą, a później pracowała w firmach zajmujących się zaopatrzeniem medycznym. W 2023 roku została przewodniczącą Państwowej Fundacji na rzecz Wsparcia Uczestników Specjalnej Operacji Wojskowej „Obrońcy Ojczyzny”, która organizuje zbiórki na rzecz wsparcia wojny na Ukrainie. Cywilowa jest żoną rosyjskiego ministra energetyki Siergieja Cywilowa.
Pierwszy awans Cywilowej w czerwcu spotkał się z powściągliwą krytyką ze strony rosyjskiej prasy ze względu na nepotyzm, który stanowił wyzwanie nawet dla rosyjskiej tolerancji dla praktyk korupcyjnych. Jest realne prawdopodobieństwo, że jej dalsze awansowanie wskazuje na narastający hermetyzm rosyjskiej elity
— oceniono.
11:21. Pierwszy atak drona w rosyjskim obwodzie kirowskim
W obwodzie kirowskim w europejskiej części Rosji doszło do pierwszego ataku z użyciem drona – poinformował niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na gubernatora obwodu Aleksandra Sokołowa. Zaatakowano miasto Kotielnicz, leżące 1500 km od granicy z Ukrainą.
Celem uderzenia był zbiornik produktów naftowych
— napisał Sokołow na Telegramie.
Według niego nikt nie został poszkodowany, nie doszło też do pożaru.
Siły ukraińskie zaatakowały też w nocy z wtorku na środę obwody rostowski i woroneski, na skutek czego w tym pierwszym regionie wybuchł pożar w dwóch magazynach paliw. W obwodzie rostowskim od ponad tygodnia płonie też skład ropy naftowej.
11:08. Czteroosobowa ukraińska rodzina zginęła w rosyjskim ataku w obwodzie donieckim
Czteroosobowa rodzina zginęła w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ataku bombowego na wieś Izmajliwka koło Pokrowska – poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy.
Pocisk, najprawdopodobniej kierowana bomba lotnicza, uderzył w budynek jednorodzinny, zabijając znajdujących się w nim domowników.
Pod gruzami zginęła cała rodzina: rodzice w wieku 45 i 53 lat, a także ich 17-letni syn i 24-letnia córka. Ratownicy wydostali ich ciała spod ruin
— podała prokuratura w komunikacie na Facebooku.
Odcinek pokrowski w obwodzie donieckim jest jednym z najintensywniej atakowanych przez przeciwnika odcinków frontu w wojnie Ukrainy przeciwko Rosji. Siły agresora próbują przejąć autostradę Konstantynówka-Pokrowsk, aby zakłócić połączenie logistyczne Sił Obronnych Ukrainy.
08:46. Rosyjski Su-25 zestrzelony z ręcznej wyrzutni rakietowej w rejonie Kramatorska
Ukraińscy żołnierze zestrzelili rosyjski samolot szturmowy Su-25; maszyna została strącona pociskiem z ręcznej wyrzutni rakietowej w rejonie Kramatorska na wschodzie Ukrainy – powiadomiło dowództwo zgrupowania Chortyca w obwodzie donieckim.
Kolejny rosyjski Su-25 spłonął na stepach ukraińskiego Donbasu. W sektorze Kramatorsk nasi żołnierze zestrzelili rosyjski samolot Su-25, który próbował ostrzelać pozycje (ukraińskich) Sił Obronnych
— podało dowództwo na Telegramie.
Samolot zestrzeliła jednostka przeciwlotnicza 28. brygady zmechanizowanej, używając do tego przenośnego ręcznego zestawu rakietowego.
Od dziś rosyjskie siły powietrzne mają o jeden samolot mniej. Jego wrak zdobi teraz krajobraz Donbasu
— ogłoszono w komunikacie.
08:15. Liczba ofiar rosyjskiego ataku na hotel w Krzywym Rogu wzrosła do czterech
Z dwóch do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na hotel w Krzywym Rogu, w którym zginął m.in. dziennikarz agencji Reutera – poinformowały ukraińskie władze. W ciągu ostatniej doby Rosjanie zabili na Ukrainie co najmniej trzech cywilów.
Liczba ofiar śmiertelnych w hotelu w Krzywym Rogu wzrosła do czterech. W nocy ratownicy odnaleźli ciało kolejnej osoby. W wyniku nocnego ataku rakietowego na hotel w Krzywym Rogu 27 sierpnia zginęły cztery osoby, a pięć zostało rannych. Operacje poszukiwawcze i ratownicze zostały zakończone
— podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Dwie osoby zginęły, a 14 zostało rannych po rosyjskich ostrzałach częściowo okupowanego obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – przekazał szef wojskowych władz obwodowych Ołeksandr Prokudin. W regionie zaatakowanych zostało 18 miejscowości, w tym sam Chersoń.
12 osób ucierpiało w Iziumie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, który Rosjanie ostrzelali z wyrzutni Tornado – powiadomił szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. W innych miejscowościach tego regionu w następstwie ostrzałów rannych zostało co najmniej 11 osób. W mieście Bohoduchiw zginął 72-letni mężczyzna – poinformował na Telegramie.
06:53. Celem Rosji jest zniszczyć infrastrukturę Ukrainy przed zimą
Jednym z rosyjskich celów jest zniszczenie energetyki Ukrainy przed zimą, żeby ta zima była dla kraju naprawdę ciężka – powiedziała PAP Maria Piechowska z PISM. W jej ocenie poniedziałkowy atak Rosji był też odpowiedzią na operację kurską i wizytę premiera Indii Narendry Modiego w Kijowie.
W poniedziałek rano piętnaście obwodów Ukrainy (także położonych przy granicy z Polską) znalazło się pod zmasowanym ostrzałem rakietowym Rosji. Atak był wymierzony przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną. Prezydent Wołodymyr Zełenski podał, że są ofiary śmiertelne i dziesiątki rannych. Niemal przez całą noc z poniedziałku na wtorek na Ukrainie obowiązywał alarm przeciwlotniczy, a w niektórych regionach wciąż nie został odwołany.
06:10. Rosyjscy jeńcy operacji kurskiej: chowaliśmy się w lasach, bo chcieliśmy żyć
Chowali się po lasach, bo obawiali się tortur i chcieli żyć. Gdy trafili w ręce Ukraińców, zostali nakarmieni i teraz nawet chwalą swój pobyt w niewoli. PAP była w areszcie, przez który od wkroczenia wojsk ukraińskich do Rosji przewinęło się ponad 350 rosyjskich jeńców wojennych.
Od początku kurskiej operacji przez naszą placówkę przeszło ponad 350 rosyjskich jeńców. Obecnie jest ich ponad 70. Najwięcej mamy żołnierzy służby zasadniczej, jakieś 70 proc. To młodzi chłopcy, 19-21 lat. Pozostali to zmobilizowani i żołnierze kontraktowi
— ujawnia naczelnik aresztu, Wołodymyr.
Siły Zbrojne Ukrainy weszły do obwodu kurskiego Rosji 6 sierpnia i prowadzą tam operację do dziś. Według naczelnego dowódcy ukraińskiej armii, generała Ołeksandra Syrskiego, w tym czasie do niewoli trafiło 594 żołnierzy Federacji Rosyjskiej.
00:09. Ukraina użyła samolotów F-16, aby odeprzeć zmasowany atak rakietowy Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Siły Powietrzne Ukrainy użyły samolotów F-16 do obrony przed zmasowanym atakiem rakietowym ze strony Rosji.
Rosja zaatakowała 15 z 24 obwodów Ukrainy 26 sierpnia, wystrzeliwując ponad 200 rakiet i dronów w ramach największego w historii ataku powietrznego na Ukrainę - odnotowuje The Kyiv Independent.
F-16 (dały) bardzo dobry wynik. W ramach tego olbrzymiego nalotu użyliśmy F-16 do zestrzelenia kilku rakiet i dronów. Dziękujemy naszym partnerom za dostarczenie nam F-16. Oczywiście to nie wystarczy, nie mamy ich zbyt wiele i wciąż musimy szkolić pilotów
— oświadczył ukraiński prezydent, cytowany przez Biełsat.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/703865-relacja-917-dzien-wojny-ukraina-uzyla-f-16-podczas-nalotu